Reklama

Zmiana na stanowisku dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku

Doktor Jacek Friedrich zostanie nowym dyrektorem Muzeum Narodowego w Gdańsku. W konkursie na to stanowisko pokonał m.in. Wojciecha Bonisławskiego, który był dyrektorem muzeum przez ostatnie 15 lat. Dwa odddziały muzeum działają w Oliwie.

Pałac Opatów w Oliwie - jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Gdańsku | fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Doktor Jacek Friedrich zostanie nowym dyrektorem Muzeum Narodowego w Gdańsku. W konkursie na to stanowisko pokonał m.in. Wojciecha Bonisławskiego, który był dyrektorem muzeum przez ostatnie 15 lat. Dwa odddziały muzeum działają w Oliwie.

Stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku jest kadencyjnie a wybór następuje w wyniku konkursu. Do konkursu ogłoszonego 8 pażdziernika zgłosiło się dziewięć osób, z czego osiem spełniło warunki wskazane w ogłoszeniu o konkursie i zostało zaproszonych na rozmowy: Wojciech Bonisławski, Jacek Friedrich, Marcin Kaleciński, Dorota Monkiewicz, Przemysław Rey, Anna Sobecka, Jarosław Trybuś i Wojciech Zmorzyński.

Ostatecznie komisja konkursowa wskazała na Jacka Friedricha. Dziś Zarząd Województwa Pomorskiego zaakceptował rozstrzygnięcie konkursu na dyrektora MNG. Pięcioletnia kadencja Jacka Friedricha rozpocznie się 1 stycznia 2020 roku.

Dr hab. Jacek Friedrich to historyk sztuki, wykładowca akademicki, a także dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, którym kieruje od 2013 roku. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1990 roku pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Jest autorem i redaktorem naukowym ponad stu publikacji naukowych (w tym kilku książek) oraz autorem kilkudziesięciu publikacji popularnonaukowych. Jest członkiem Rady Muzeum Narodowego w Gdańsku, Rady Muzeum II Wojny Światowej, Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Gdańska, Rady Programowej ds. Oddziału Głównego Muzeum Gdańska, Zespołu Doradców ds. wystawy głównej w Muzeum Stutthof w Sztutowie i wielu innych. W latach 2009-2013 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Historii Sztuki UG. W latach 2008-2009 kierował Zakładem Nauk Humanistycznych gdańskiej ASP. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za ratowanie zabytków podczas pożaru w kościele św. Katarzyny w Gdańsku (2008 r.). Otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej (2010 r.).

Muzeum Narodowe w Gdańsku należy do najstarszych muzeów w Polsce. Powstało z połączenia dwóch instytucji – Muzeum Miejskiego (1870) i Muzeum Rzemiosł Artystycznych (1881). Muzeum Narodowe w Gdańsku, w którego głównym gmachu – późnogotyckim  klasztorze franciszkańskim mieści się Oddział Sztuki Dawnej, posiada jeszcze 5 oddziałów, które mają swoje siedziby w zabytkowych budynkach. W Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie mieści się Oddział Sztuki Nowoczesnej, a w Spichlerzu Opackim Oddział EtnografiiZielona Brama przy Długim Targu jest miejscem wystaw czasowych. W dworku Józefa Wybickiego, w Będominie koło Kościerzyny, ma swoją siedzibę Muzeum Hymnu Narodowego, a w Waplewie Wielkim, w zabytkowym pałacu należącym do rodu Sierakowskich, powołano do życia Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Bogate zbiory fotograficzne prezentowane są w  Gdańskiej Galerii Fotografii, części Oddziału Sztuki Nowoczesnej, działającej jednak w siedzibie Oddziału Zielona Brama na terenie Głównego Miasta w Gdańsku.

pr/mng