Reklama

Znamy wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim

Zaledwie 120 głosów zabrakło, aby powstało oświetlenie wokół Stawu Młyńskiego przy ul. Spacerowej. Wygrał projekt remontu asfaltowego boiska w Szkole Podstawowej nr 35 oraz projekt „Zdrowie dla Oliwian”, który będzie realizowany w Domu Zarazy. Ponad pół miliona złotych na oliwską zieleń!

Znamy wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego do wyboru były 394 projekty, w tym 354 dzielnicowe i 40 ogólnomiejskich.

Głosowanie trwało przez tygodnie, od 9 do 23 września. Ostatecznie o zmianach w naszym mieście zadecydowało 38 270  osób, w tym 21510 kobiet i 16760 mężczyzn. Oddano 21159 głosów za pomocą telefonu i 17111 na komputerze, najstarszy głosujący miał 103 lata, a najmłodszy 3 dni. 

Maleje frekwencja

Głosowanie w Budżecie Obywatelskim jest najłatwiejsze do wyobrażenia sobie. Głosuje się przez internet. Głosować mogą również osoby niepełnoletnie, dzieci a nawet noworodki (wystarczy numer PESEL).

Mimo tego, w Gdańsku spada zainteresowanie głosowaniem w Budżecie Obywatelskim.

W tym roku frekwencja wyniosła 8,94 %. Rok temu było ro to 10,65 %.

Być może powodem jest przeciągająca się latami realizacja wielu projektów. Mieszkańców może odstraszać również udział w głosowaniu pomysłów dot. terenów szkół, które w ten sposób poszukują pieniędzy na rozwój i modernizację. Nie jest to ich wina, ale w wyborczym „starciu” ze społecznościami szkolnymi projekty zwykłych mieszkańców mają niewielkie szanse na realizację.

To niestety może być również zły prognostyk przed wyborami do Rad Dzielnic w Gdańsku, które odbędą się 13 października w 33 z 35 dzielnic. Przypomnijmy, w dwóch dzielnicach wybory w tym terminie się nie odbędą, ponieważ zabrakło wystarczającej liczby kandydatów. Wcześniej aż 10 dzielnic miało przedłużony czas na szukanie chętnych osób.

Lista zwycięskich projektów:

„W Oliwie łączy nas piłka” – projekt i budowa boiska do piłki nożnej

Opis projektu:

Celem projektu będzie wykonanie w Oliwie na terenie udostępnionym przez SP 35 w Gdańsku w miejscu istniejącego betonowego boiska do koszykówki boiska do gry w piłkę nożną – najpopularniejszy sport wśród dzieci i młodzieży a często także i wśród dorosłych. Boisko o sztucznej nawierzchni zostanie wykonane z trawy syntetycznej IV Generacji bez wypełnienia/zasypu granulatem co ograniczy koszty eksploatacji, czystość wokół obiektu i czystość użytkowników oraz co niezwykle istotne według najnowszych badań ograniczenie rozprzestrzeniającego się granulatu i substancji lotnych. Teren szkoły to nie tylko miejsce dla uczniów, to także doskonałe miejsce rekreacji dla całej Społeczności Oliwskiej. Gra w piłkę nożną będzie wspierać budowanie więzi społecznych i umiejętności współpracy, uczy pracy zespołowej, komunikacji i rozwiązywania konfliktów. Jako forma spędzania czasu wolnego sprzyja profilaktyce otyłości i zdrowiu psychicznemu, będąc alternatywną do gier komputerowych i social mediów. Dostępność boiska do piłki nożnej może pomóc w zapobieganiu zachowaniom ryzykownym czy przestępczości poprzez zapewnienie młodym ludziom alternatywnych zajęć. Dzieci, które wcześniej bawiły się na terenach między budynkami mieszkalnymi, mogą teraz przenieść swoją aktywność na boisko piłki nożnej, co powinno skutkować rozproszeniem hałasu z konkretnego obszaru na większą przestrzeń a hałas będzie mniej słyszalny w samych mieszkaniach. Wniosek o realizację projektu ze środków Budżetu Obywatelskiego umotywowany jest troską o zdrowie i rozwój mieszkańców Oliwy.

Zdrowie dla Oliwian

Opis projektu:

Projekt zakłada prowadzenie zajęć prozdrowotnych w Domu Sąsiedzkim w Oliwie. Byłyby to zajęcia i warsztaty prowadzone przez 2 miesiące: zajęcia jogi 1godz./tyg. zajęcia z zakresu gimnastyki mózgu 1g/tyg. 3 wykłady nt. profilaktyki prozdrowotnej, na początku projektu, w trakcie i na zakończenie. Udział w zajęciach poprawi kondycję fizyczną i psychiczną uczestników. Wzrośnie świadomość nt. działań profilaktycznych, wykonywania niezbędnych badań oraz prawidłowego odżywiania i higienicznego trybu życia. Uczestnicy nabędą umiejętności samodzielnego badania, np. ciśnienia, tętna itp.

Zielona Oliwa-kompleksowy projekt przywrócenia zadrzewień przydrożnych

Opis projektu:

Jest to już IV -ta kontynuacja projektu nasadzeń na uliczkach, które mogą się nie załapać na środki z Rady Dzielnicy (rokrocznie z Rady Dzielnicy Oliwa przyznawane jest ok 100 tyś zł na zieleń) bądź środków ogólnomiejskich. W ostatnim czasie wszelkimi staraniami przywracamy zadrzewienia przydrożne w dzielnicy (począwszy od roku 2020 gdzie posadzono przeszło 70 szt. jak i w roku 2022 kiedy to posadzono przeszło 200 szt drzew oraz w roku 2023 rekordowo 450 szt jak uzupełnienia szpalerów drzew przydrożnych) Proponowane nasadzenia wpisują się przede wszystkim w przywracanie blasku alei przydrożnych w dzielnicy Oliwa jak również się również w walkę przed zmianami klimatycznymi. Każde drzewo w dzielnicy to korzyści: – cień latem i obniżenie temperatury powietrza; – pochłaniają wodę opadową; – ostoja zwierzyny; – produkcja tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla; – neutralizacja zanieczyszczeń powietrza; – wygłuszenie hałasu przydrożnego; – obniżają stres, napięcie; Przy czym zieleń okrywowa wokół drzew zapewni mniejsze przesuszanie korzeni drzew, zwłaszcza tych posadzonych na przestrzeni kilku lat, a rzędy krzewów będą mogły dodatkowo wygłuszyć hałas jak i zatrzymywać część pyłów drogowych; To szansa na realizację nasadzeń w najbliższym czasie oraz sadzenie drzew dla przyszłych pokoleń! W projekt wpisane są nasadzenia drzew i krzewów wzdłuż ulic jak i niezbędne rozbiórki pod nasadzenia.

Między Rynkiem a Dworcem – przyjazna i zadbana ulica Krzywoustego

Opis projektu:

Głównym celem jest zadbanie o chodniki po obu stronach ulicy Krzywoustego, tak aby przejście było przyjazne dla wszystkich mieszkańców – także z ograniczeniami ruchowymi, na wózkach, bądź rodziców z wózkami dziecięcymi. Także zadbanie o zieleń w szerokim pasie między chodnikiem a jezdnią. Krzywoustego to ważna ulica dla pieszych mieszkańców Przymorza Małego. Łączy istotne punkty: dworzec SKM/PKP oraz rynek i tramwaje. To bardzo szeroka ulica, ale głównie przystosowana do użytkowania po jezdni – dla samochodów. Chodniki po obu stronach są w bardzo złym stanie technicznym. Płyty chodnikowe są połamane, niestabilne, wystają. Problemem są także liczne wjazdy do prywatnych posesji. Wysokie krawężniki utrudniają przemieszczanie. Dla pieszych to tor przeszkód. Brakuje również zieleni, poza nielicznymi drzewami. Zwłaszcza w upalne dni, gdy ulica jest bardzo nasłoneczniona, przydałyby się drzewa i ławki do odpoczynku. Wyjątkiem jest tylko odcinek od samego rynku do okolic ulicy Poznańskiej wyremontowany w poprzednich latach. Tak mogłaby wyglądać cała ul. Krzywoustego. Pozytywnym przykładem jest także pobliska ul. Piastowska, gdzie komfort przemieszczania pieszych znacznie wzrósł po ostatnim remoncie. Potrzebne działania: (1) Naprawa nawierzchni chodników (2) Przejścia dla pieszych (malowanie) na wysokości Beniowskiego i Świętopełka (3) Dosadzenie krzewów, niskich drzew (4) Ustawienie ławek i koszy na śmieci Korzyści dla mieszkańców: – bezpieczne przejście po chodniku – przyjazna trasa dla osób starszych czy z niepełnosprawnościami – poruszanie się osób z wózkami po chodniku, zamiast korzystania z jezdni (jak obecnie się zdarza) – zacienienie i upiększenie przez drzewa – możliwość odpoczynku – ławki – upiększenie dzielnicy – Krzywoustego jako atrakcyjna ulica, a nie tylko ciąg komunikacyjny Korzyści dla miasta: – bezpieczeństwo mieszkańców – zadbanie o potrzeby osób starszych, z niepełnosprawnościami, rodziców małych dzieci – wizerunek Gdańska jako 15-minutowego miasta

Zielone Przymorze Małe – więcej drzew

Opis projektu:

Nasadzenia i pielęgnacja drzew w różnych częściach Przymorza Małego. Przymorze Małe jest dzielnicą z małą ilością terenów zieleni urządzonej. Projekt ma na celu zmianę ulic Przymorza Małego w zielone ulice, ze szpalerami drzew.

Zagospodarowanie terenów rekreacyjnych przy wzgórzu Lagry

Opis projektu:

Modernizacja placu zabaw przy ul. Michałowskiego/wzgórzu Lagry to zwycięski projekt BO2023. Dzięki głosom mieszkańców powstanie plac zabaw z nowymi urządzeniami. Tegoroczny projekt zakłada dodatkowe środki na modernizacje placu zabaw (aby zrealizować całość założonego projektu BO2023), a także na montaż tablicy informacyjnej przy wzgórzu Lagry. Zakres projektu: a) dodatkowe środki na dokończenie modernizacji placu zabaw, b) wykonanie tablicy informacyjnej dot. przyrody i historii wzgórza

Odtwórzmy schody terenowe u podnóża Wzgórza Lagry !

Opis projektu:

Schody , które powstały około 60 lat temu służyły tysiącom ludzi: mieszkańcom osiedla, Gdańska,gościom z Polski i zagranicy. Tworzyły wejście do zielonej krainy lasów oliwskich i zimowych zabaw na górze Lagry. Nagle po tylu latach wysłużone i zniszczone wieloletnim używaniem zostały zdemontowane. Pozostała po nich brzydka skarpa, po której wiele osób chodzi z przyzwyczajenia. Jest to najlepsza i najszybsza droga do lasu i Wzgórza Lagry. Pragniemy poprzez budżet obywatelski przywrócić niewielkim kosztem tak potrzebne schody. Ucieszy to wiele osób i zwiększy bezpieczeństwo seniorów, niepełnosprawnych, dzieci i ich mam.

Gra Terenowa na Orientację Dolina Samborowo 2025 – Zabawa z Mapą.

GTnO to impreza rekreacyjna, edukująca w zakresie posługiwania się mapą i kompasem. Przeznaczona dla dzieci i dorosłych, a w szczególności dla rodzin

Zadbajmy o drzewa

Opis projektu:

Proponuje się wykonać audyt drzew (sprawdzenie stanu ich zdrowia), zabiegi pielęgnacyjne, a także niestety wycinkę w przypadku drzew zagrażających mieszkańcom (zimą 2024 drzewo przewróciło się na jezdnię ul. Drożyny czy wcześniej w sąsiedniej Oliwie!). Po audycie proponuje się nasadzenia drzew tak, by służyły kolejnym pokoleniom. Zacznijmy od starszych ulic naszej dzielnicy, tj. Polanki, Abrahama, Drożyny i Stwosza.

Żabianka dla każdego – dla małego i dużego

Opis projektu:

Plac zabaw znajdujący się przy Zespole Szkół Sportowych i Mistrzostwa Sportowego jest miejscem, z którego każdego dnia korzystają uczniowie szkoły, ale również okoliczni mieszkańcy. Jest to przestrzeń spotkań babć i dziadków opiekujących się swoimi wnukami. Teren jest zamknięty, dzięki czemu jest tu bezpiecznie. Niestety istniejący plac zabaw znajduje się na słabo wyrównanym obszarze. Naszym celem jest takie unowocześnianie placu zabaw, aby był atrakcyjny dla dziecka w każdym wieku. W tym celu wnioskujemy o położenie nawierzchni poliuretanowej. Konieczne jest zdemontowanie istniejących urządzeń i rozplanowanie na nowo placu zabaw. Chcielibyśmy dopełnić plac zabaw elementami naturalnymi w postaci trzech szałasów oraz jednego tunelu.Dodatkowo chcemy zamontować element do wspinaczki. Obok placu zabaw znajduje się „siłownia pod chmurką”. Jest niestety mało używana spowodowane jest to postawieniem urządzeń na terenie nieprzygotowanym. Położenie nowej nawierzchni poliuretanowej uatrakcyjni korzystanie z siłowni, stanie się ona bezpieczna dla seniorów. Poprzez modernizację chcemy poprawić warunki życia mieszkańców, wpłynąć na rozwój społeczny Żabianki, zachęcić społeczność do zdrowego stylu życia. Jak mówi staropolskie przysłowie „w zdrowym ciele zdrowy duch” – stwarzajmy naszym dzieciom przestrzeń, w której będą mogli aktywnie spędzać czas. Wierzymy, że dzięki modernizacji placu zabaw i „siłowni pod chmurką” zwiększymy udział społeczności lokalnej w zajęciach rekreacji ruchowej, co wpłynie na poprawę zdrowia psychicznego jak i fizycznego. Zakres rzeczowy projektu: – projekt – wykonanie nowej nawierzchni poliuretanowej pod placem zabaw i „siłownią pod chmurką” – demontaż i ponowny montaż istniejących urządzeń – doposażenie placu zabaw w elementy naturalne – doposażenie placu zabaw w element wspinaczkowy

Modernizacja i oświetlenie wybiegu dla psów w Parku Jelitkowskim

Opis projektu:

Celem projektu jest oświetlenie i doposażenie wybiegu dla psów, który znajduje się w Parku Jelitkowskim. Jest to miejsce często uczęszczane przez właścicieli psów, a także jedyny wybieg dla psów w okolicy. Wybieg nie jest oświetlony, przez co w sezonie jesienno-zimowym trudno jest korzystać z tego miejsca popołudniami. Kłody znajdujące się na wybiegu także wymagają wymiany i są w złym stanie technicznym. Zakres projektu (Zał.1) 1. Projekt i montaż oświetlenia 2. Śluza wejściowa z dodatkową bramką – stworzenie strefy zapoznawczej dla psów, zniwelowanie możliwości ucieczki psa z wybiegu 3. Nowe wyposażenie: a) nowe kłody na wybiegu – obecne znajdują się w złym stanie technicznym b) wyposażenie treningowe: obręcze i tunel c) nowe poidła – 2 szt. d) nowa ławka – 1sz. – wymiana zniszonej ławki znajdującej się obecnie na wybiegu 4. Uzupełnienie nawierzchni w miejscach, gdzie zbiera się woda, powstają zagłębienia w ziemi Proponowane rozwiązania poprawią komfort użytkowania wybiegu , a także zwiększą jego bezpieczeństwo.

Gra Terenowa na Orientację Żabianka 2025 – Zabawa z Mapą.

GTnO to impreza rekreacyjna, edukująca w zakresie posługiwania się mapą i kompasem. Przeznaczona dla dzieci i dorosłych, a w szczególności dla rodzin

Pomalujmy świat na zielono – razem będzie nam lepiej

Opis projektu:

Teren Zespołu Szkół Sportowych i Mistrzostwa Sportowego jest idealnym miejscem na stworzenie zielonej przestrzeni do wypoczynku i integracji lokalnej społeczności. W naszej okolicy mieszka sporo osób w dojrzałym wieku, którzy sprawują opiekę nad swoimi wnukami. Zauważamy, że w naszej okolicy zaczyna mieszkać coraz więcej młodych osób, które zakładają rodziny i poszukują zielonej przestrzeni, w której mogliby spędzić czas w gronie najbliższych. Nasz projekt zakłada nasadzenie drzew owocowych (jabłoń, grusza, śliwka) oraz krzewów owocowych (maliny, borówki, agrest) oraz postawienie wiaty na około 20 osób. Wiata miałaby służyć jako miejsce spotkań dla lokalnej społeczności, mieszkańcy mogliby wyprawiać urodziny dla dzieci na świeżym powietrzu i organizować pikniki. Na terenie ZSSiMS dzięki funduszom z budżetu obywatelskiego zakupione zostałyby tablice informacyjne „kolejne etapy rozwoju roślin”. Nowa zielona przestrzeń stałaby się atrakcyjnym miejscem dla pobliskich szkół i przedszkoli, które mogłyby prowadzić lekcje czy zajęcia na świeżym powietrzu, wykorzystując wiatę, różnorodność drzew i krzewów owocowych, jak i edukując dzieci i młodzież.

Zielony Budżet Obywatelski

Tu mamy świetną wiadomość. „Zielona Oliwa” – kolejny projekt oliwskiego radnego Jana Faściszewskiego zdobywa 434 tys. złotych.

Wszystkie wyniki

Tomasz Strug

Ostatnia edycja: 29 września, 2024 o 13:54