Reklama

Znikają kioski Ruchu

Były z nami od zawsze. Stały praktycznie co przestanek tramwajowy lub większe skrzyżowanie. Jednak niemal niepostrzeżenie znikają – kioski Ruchu. W Oliwie został już tylko jeden.

Usuwanie pozostałości po rozbiórce kiosku przy Placu Inwalidów Wojennych | fot. Cezary Kamiński
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem
Były z nami od zawsze. Stały praktycznie co przestanek tramwajowy lub większe skrzyżowanie. Jednak niemal niepostrzeżenie znikają – kioski Ruchu. W Oliwie został już tylko jeden.

Wczoraj rozebrano kiosk Ruchu stojący niemal na wprost głównego wejścia do Parku Oliwskiego. Nie uchroniła go ta,  jakby się wydawało, prestiżowa lokalizacja. Od dłuższego czasu kiosk był nieczynny.

W zeszłym roku zlikwidowano kioski przy dworcu w Oliwie oraz przy skrzyżowaniu ul. Derdowskiego z Wita Stwosza. Jeszcze wcześniej zniknął kiosk przy Bażyńskiego. Czy ktoś jeszcze pamięta kioski, które działały w pobliżu dawnej księgarni przy Opata Rybińskiego albo przy piekarni na Cystersów?

Kiosk Ruchu. Kiedyś to było miejsce wyjątkowe. Tu oprócz gazet czy biletów, można było kupić niemal wszystko: od papierosów, tabletek z krzyżykiem, rajstop, po zabawki, proszki do prania i przybory do golenia (w tym słynną Przemysławkę i Wodę Brzozową). Swoiste 1001 drobiazgów.

Dziś kioski przegrywają ze spadającą liczbą czytelników gazet, niską marżą na bilety i licznymi sklepami oferującymi te same produkty w dużo większym asortymencie. Nie ma też wielu chętnych do pracy w ciasnym pomieszczeniu bez toalety, które jest rozgrzane jak piekarnik latem a zimą trudno w nim utrzymać znośną temperaturę. Sama firma miała ostatnio spore problemy finansowe i trudności z regulowaniem rachunków za sprzedaną prasę.

kiosk wita stwosza

Pod koniec ubiegłego roku w ponad stuletniej sieci Ruch większościowy pakiet akcji objął koncern Orlen. Zapowiadany jest rozwój usług kurierskich i nowych formatów gastronomiczno-sklepowych.

Z usług kurierskich od dawna można korzystać w ostatnim oliwskim kiosku przy skrzyżowaniu Wita Stwosza z ul. Obr. Westerplatte. Na szczęście tu przed okienkiem niemal zawsze ustawia się kilkuosobowa kolejka.

Trzymamy kciuki, by zawsze był tu Ruch!

 

Tomasz Strug

Ostatnia edycja: 17 stycznia, 2021 o 13:07