Reklama

Żołnierze strzelali na AWFiS [VIDEO]

Pokaz walki w wykonaniu żołnierzy z 7 Brygady Obrony Wybrzeża oraz członków Stowarzyszenia Obrona Narodowa był finałowym akcentem inauguracji pilotażowego programu Legia Akademicka, która odbyła się  12 grudnia na AWFiS.

Walka patrolu piechoty z przeciwnikiem
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Pokaz walki w wykonaniu żołnierzy z 7 Brygady Obrony Wybrzeża oraz członków Stowarzyszenia Obrona Narodowa był finałowym akcentem inauguracji pilotażowego programu Legia Akademicka, która odbyła się  12 grudnia na AWFiS.

Na oczach studentów Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Oliwie, w uczelnianym parku zaprezentowano walkę patrolu pieszego z przeciwnikiem oraz zatrzymanie podejrzanego pojazdu. 

Wcześniej studenci wysłuchali wykładu o specyfice projektu Legia Akademica, możliwościach dołączenia i korzyściach wynikających z przystąpienia do Legii oraz mogli potrenować na symulatorze stanowiska ogniowego Śnieżnik.

– Legia Akademicka to projekt skierowany do studentów, którzy w ramach swoich codziennych zajęć mogą uczestniczyć w szkoleniu teoretycznym, by potem, w wakacje odbyć dwudziestojednodniowe szkolenie na poligonie – mówi Pułkownik Remigiusz Żuchowski. – Legia Akademicka to szansa nie tylko na rozpoczęcie kariery w polskiej armii, ale przede wszystkim możliwość zdobycia unikalnego doświadczenia i niecodziennego wpisu do CV. Uczymy m.in. taktyki i przywództwa, a to  przecież niezwykle cenne umiejętności na rynku pracy.

Pilotażowy program ochotniczego szkolenia wojskowego studentów został uruchomiony w tym roku przez Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Legia Akademicka skupia się na uzupełnieniu rezerw sił zbrojnych oraz budowaniu zaangażowania proobronnego  w społeczeństwie.

Program składa się z części teoretycznej, trwającej 30 godzin lekcyjnych w formie wykładów oraz części praktycznej na poligonie trwającej 21 dni (szkolenie podstawowe). Kolejne 42 dni trwa szkolenie podoficerskie. 

Dotychczas utworzonych ponad 130 grup, w których znalazło się ponad 4 tys. studentów-ochotników. Na 98 uczelni państwowych i wojskowych, w programie bierze udział 60.  

este/awfis

Ostatnia edycja: 13 grudnia, 2017 o 11:50