Reklama

Żyrafica Alia – nowa mieszkanka oliwskiego ZOO

Od kilkunastu lat mamy w Oliwie żyrafy samców. W końcu dołączyła do nich dziewczyna. Jej nowe imię zostało wylicytowane podczas tegorocznego, 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za prawie 12 tys. złotych.

fot. www.gdansk.pl/ D. Paszliński
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Siedmioletnia żyrafa ugandyjska do Gdańskiego ogrodu zoologicznego przyjechała z Budapesztu.

 – Po ponad 16 latach od otwarcia żyrafiarni jest to dla nas historyczna chwila, progi tego pawilonu przekroczyła dziewczyna. Zaczynamy hodowlę żyraf, której wcześniej w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym nie było – mówi Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. – Na pewno na potomstwo przyjdzie nam trochę poczekać, ponieważ sama ciąża trwa około 450 dni.

Sam transport zwierzęcia z tak długą szyją był logistycznym wyzwaniem.

To był bardzo wymagający transport, który trwał ponad dobę, do tego musiała być również dodatnia temperatura, dlatego cała operacja była trzykrotnie przekładana – wyjaśnił Andrzej Gutowski, kierownik działu hodowlanego i zwierząt kopytnych. – Żyrafa podróżowała na stojąco, nie kładła się, ale już dziś nie widać po niej żadnego zmęczenia.

Nowe imię żyrafy zostało wylicytowane podczas tegorocznego, 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za 11 600 zł.

– Wybraliśmy imię Alia, co z języka arabskiego oznacza niebo albo wzniosłość. Noszące je są silne, odważne, inteligentne i bardzo lojalne wobec swoich przyjaciół i rodziny. Jest to więc doskonałe imię dla żyrafy, która w przyszłości być może zostanie mamą – wyjaśniała wybór Agata Penkala, przedstawicielka firmy MDR Inwest Sp. z o.o. – Wzięliśmy udział w aukcji, bo bardzo kochamy zwierzęta i od zawsze wspieramy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, a możliwość nadania imienia żyrafie uznaliśmy za pomysł oryginalny i ponadczasowy.

Nominowany na samca czołowego

Aktualnie w Oliwie mieszka dwóch kawalerów: Wiechu i Aki. Wiechu przyjechał do Gdańska w 2008 roku jako jeden z pierwszych mieszkańców żyrafiarni. Ma 17 lat i czeka go w Gdańsku spokojna emerytura. W ciągu ostatnich dwóch lat z naszego miasta wyjechały dwa samce, które założyły własne rodziny (Ignaś do Chorzowa, a Gienek do Beekse Bergen w Holandii). Akintunde zdrobniale nazywany Aki urodził się  12 lat temu w Emmen w Holandii. To właśnie on został wytypowany przez koordynatora gatunku do roli samca czołowego.

Za BP UMG

Ostatnia edycja: 22 marca, 2024 o 14:51