Reklama

„Dworzec w Oliwie” – spotkanie podsumowujące projekt

We wtorek 3 grudnia w Sali scenicznej Oliwskiego Ratusza Kultury przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 25 odbędzie się spotkanie podsumowujące trwający od stycznia projekt „Dworzec w Oliwie”, którego efektem są przygotowania do opublikowania reportażu literackiego, którego duża część jest poświęcona historii dolnej Oliwy, nazywanej również Oliwą za torami. Początek spotkania o godz.17.30.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Tytułowy dworzec istnieje od 1870 roku dzieląc Oliwę na dwa światy, które jednak przenikają się i mają ze sobą wiele wspólnego. Punktem wyjścia w opowieści o powojennej historii Oliwy są wiosna i lato 1945 roku, kiedy dokonała się „wymiana” dotychczasowych mieszkańców, na osoby, które przybyły z Kresów, Warszawy, Śląska, a także z Kociewia i Borów Tucholskich. Część poświęcona dolnej Oliwie, przez niektórych nazywanej również Noue Oliva opowie o historii dzielnicy, która jeszcze w okresie Wolnego Miasta Gdańska była brana pod uwagę jako dzielnica satelitarna dla urzędników, rzemieślników i robotników. Reportaż przybliża historie poszczególnych domów i kilkunastu rodzin z ulic Mściwoja II, Bolesława Krzywoustego oraz Piastowskiej. Natomiast część reportażu dedykowana Starej Oliwie opowie o pasjonatach historii tej części Gdańska, przewodnikach historycznych, prowadzących media społecznościowe poświęcone historii Oliwy oraz mieszkańcach, którzy są związani z tą częścią miasta od lat 40.

Podczas spotkania zostaną przypomniane wydarzenia związane z projektem – trzy spacery tematyczne (wzdłuż ulicy Mściwoja II oraz wokół oliwskiego dworca), a także okoliczności w jakich powstaje publikacja. Nie bez znaczenia są zaproszeni na wydarzenie bohaterowie projektu – świadkowie historii. Do tej zostało zgromadzonych blisko 40 relacji.
Podczas spotkania red. Tomasz Żółtowski, reżyser filmowy i dziennikarz telewizyjny i radiowy przeczyta fragment reportażu. Natomiast Grażyna Stankiewicz – autorka „Dworca w Oliwie” przedstawi sylwetkę Leona Pawła Wohlfeila, astronoma, który w latach 50. i 60. w obserwatorium przy ulicy Piastowskiej 34 prowadził badania, z których efektów korzystały międzynarodowe gremia naukowe.

Projekt „Dworzec w Oliwie” zakłada powstanie obszernego tekstu, docelowo poszerzonego o dodatkowe wątki na potrzeby jego opublikowania w formie książki. Planowana jest również realizacja filmu dokumentalnego.

Reportaż literacki jest realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Spotkanie jest organizowane we współpracy z Oliwskim Domem Sąsiedzkim.
Patronem medialnym wydarzenia jest nasz portal!