Skarby Oliwian - Barbara Bańkowska

Sie 04, 2016

Barbara Bańkowska, urodzona w Warszawie. Architekt, doktor urbanistyki. Autorka książki "Urbanistyka i Ja". Ukończyła Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej. Ponadto studiowała w Krakowie, Szczecinie i Warszawie. Tu, w Oliwie, znalazła swoje miejsce na ziemi.

"Urodziłam się w Warszawie. Studiowałam w latach 50. w Gdańsku. Był to czas, za którym pewnie większość młodych ludzi teraz tęskni - istniało coś takiego jak nakazy pracy. Po studiach znalazłam się w Bydgoszczy, w Pracowni Urbanistycznej. Wcześniej pracowałam jeszcze w Poznaniu, Szczecinie i Koszalinie. Wojewoda Jerzy Kołodziejski, znany urbanista, ściągnął mnie powtórnie do Gdańska w 1978 roku, po to, bym wprowadziła w życie zawodowe jego najlepszy rocznik z Politechniki - rocznik specjalizujący się w kierunku urbanistyki. Zgodziłam się z przyjemnością, ponieważ z młodymi osobami bardzo dobrze i bardzo chętnie nawiązuję kontakt. W tym okresie dostałam też niesamowitą możliwość wyboru lokalizacji w Gdańsku, w której chciałabym zamieszkać. Wybrałam Oliwę.

Na pytanie "A gdzie Pani mieszka", zwykle odpowiadam, że mieszkam we wsi opackiej, bo rzeczywiście Oliwa zachowała taki charakter, bardzo kameralny.

Gdy spoglądam na Oliwę, często patrzę na nią przez pryzmat mojego zawodu. Niestety trudno mi się z tego wyzwolić.

Miejsce, które wybrałam w Oliwie do zamieszkania, wybrałam dla widoku. Mieszkam w budynku dziewięciokondygnacyjnym vis a vis wejścia na oliwski cmentarz. Mam widok na całą Starą Oliwę. Pięćset metrów pod stopami mam wielką zieleń - Park Oliwski, a co najważniejsze, fantastyczny widok na morze. Oglądam cudowne wschody słońca - wielki teatr nieba. Moje ulubione miejsce w Oliwie, to właśnie widok z mojego mieszkania.

Co cenię w Oliwie z punktu zawodowego? Moim studentom, jako ćwiczenie z podstaw gospodarki przestrzennej, zadaję opracowanie własnej ?mapy mentalnej? według koncepcji Kevina Lyncha, czyli to, co deformując przestrzeń konstruuje nasz mózg w sposób bardzo specyficzny. ?Mapa mentalna? mojego miejsca w zasięgu dziesięciominutowej dostępności pieszej obejmuje obiekty o znaczeniu metropolitalnym. Z jednej strony mam taki widok mówiący o tym, że żyję w przestrzeni zielonej, a z drugiej strony w tym otoczeniu mam obiekty metropolitalne, czyli bazylikę katedralną z klasztorem pocysterskim, Pałac Opatów, park im. Adama Mickiewicza, stary cmentarz oliwski, ogród zoologiczny, Trójmiejski Park Krajobrazowy wraz z Pachołkiem, obiekty sportowe Akademii Wychowania Fizycznego czy zespół budynków Telewizji Polskiej z biurowcem przy ulicy Czyżewskiego.

To moje miejsce pozwoliło mi uspokoić się i powiedzieć - to tu."

SO.2016.042.p1

Było sześć łyżeczek, została niestety tylko jedna. Jest to pamiątka eleganckiego życia z okresu międzywojennego w Warszawie. Uprzytomniłam sobie, że ten materialny ślad, jest jedynym w całym moim zasobie. Więc powierzam go "Skarbom Oliwian" jako dowód zmieniającego się czasu.

Ta łyżeczka miała swojego właściciela w miejscu, które dzisiaj mogłabym określić jako "miejsce pod iglicą PeKiN-u" czyli Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie ? bardzo nielubianego przeze mnie obiektu, który wraz z placem Defilad, zajął 35 hektarów przedwojennej Warszawy.

Przy ulicy Złotej, w Warszawie, mieszkał mój ojciec chrzestny, dzięki któremu jestem tym kim jestem - czyli architektem. Wujek zginął w czasie wojny. Nie miał dzieci, więc uznał mnie za swoją następczynię. Był on znaczącym współprojektantem konstrukcji jedynego, przedwojennego wieżowca w Warszawie - Prudentialu, który po wojnie został przemianowany na Hotel Warszawa. Jest to wyjątkowy budynek dla warszawiaków, ponieważ pomimo zniszczeń wojennych, ostał się w nienaruszonym, pierwotnym stanie.

W momencie, gdy był przygotowywany wielki plac budowy pod Pałac Kultury i Nauki, likwidowane były poszczególne kamienice, które jeszcze się zachowały. Jedną z takich kamienic była właśnie kamienica, w której mieszkał nieżyjący już wówczas Kazimierz Fejge - brat mojego taty. Tak się stało, że byłam przy likwidacji jego mieszkania. Wśród zabieranych przez moją rodzinę rzeczy, było sześć łyżeczek. Nie wiem co się stało z pozostałymi... Wędrowały one ze mną przez moich 13 przeprowadzek, głównie po Polsce Północnej.

Można powiedzieć, że łyżeczka ta sporo widziała. Obecnie nie używam jej. Nie jest ona srebrna, tylko posrebrzana. Myślę, że pochodzi ona z okresu międzywojennego. Tu i ówdzie już się przetarła. Niewiele jest dokumentów materialnych pochodzenia czysto polskiego, stąd też nie mam pewności, skąd ona pochodzi. Jednego jestem pewna - łyżeczka ta już jest "oliwska".


Relacja powstała w trakcie realizacji projektu "Skarby Oliwian", której organizatorem jest Fundacją Wspólnota Gdańska. Portal StaraOliwa.pl jest partnerem i patronem medialnym realizowanego projektu.

Ostatnio zmieniany wtorek, 31 sierpień 2021 19:57

Komentarze   

0 #2 MrAga42 2016-08-05 14:23
tak czytam i czytam i się zastanawiam, który z bloków ma 9 pięter? lata mieszkałam na Karpackiej i zdaje się, że wszystkie bloki tej ulicy, oraz Pawła Gdańca i Tatrzańska mają bez parteru po 10 pięter ? ale i tak Oliwa to najpiękniejsze miejsce
Cytować
+2 #1 jolik77 2016-08-05 13:31
Witam!!Urodziłam sie w Gdansku,ale czuje sie oliwianka,gdyz zamieszkalismy w Oliwie w 1959 i mieszkam do dnia dzisiejszego.Takze zawsze mówie,ze mieszkam we wsi Oliwa,podobnie jak Pani Barbara.Od 38 lat mieszkam równiez vis a vis oliwskiego cmentarza w wieżowcu z rónie pieknym widokiem na morze,okilę,park,las itd.Takze uważam,ze tutaj jest moje miejsce!!!!Codziennie inny widok z okna powoduje,ze chce sie życ i ciagle go oglądac!!!
Cytować

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 250 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bronić …

Zawsze po zakończeniu lekcji w szkole podstawowej SP23 tzw. „czerwonej“ w Oliwie szliśmy ze szkolnymi kumplami do domu. I zawsze przechodziliśmy koło pijalni piwa znajdującą się ȯwcześnie po prawej stronie...

19-11-2022 1394 Historia

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Newsletter

Kalendarium tekstów

« Grudzień 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31