Wydrukuj tę stronę

Uwaga, detal! - zdjęcia cz.1

Paź 31, 2021

Mijamy go, oglądamy i dotykamy na co dzień. Mowa o detalu architektonicznym, który w Gdańsku - Oliwie jest na wyciągnięcie ręki. Czas przyjrzeć się bliżej poszczególnym skarbom Oliwy.

Projekt „Uwaga, detal!” ma na celu zwrócenie uwagi mieszkańców Oliwy (i nie tylko) na oryginalne okna, drzwi, posadzki, klamki i szereg innych elementów przynależnych do kategorii detalu architektonicznego. W codziennym biegu umykają one naszej uwadze. Warto się zatrzymać, by docenić ich wartość i kunszt wykonania. Nie ulega wątpliwości, że historycznie zachowane detale mają ogromne znaczenie dla spójności stylistycznej zabytków.

Inicjatorem projektu „Uwaga, detal!” jest Fundacja Polanki, zajmująca się odkrywaniem, badaniem oraz ochroną dziedzictwa kulturowego Gdańska. W działania na tym polu Fundacja włącza społeczność lokalną, w myśl zasady, że poznanie dziedzictwa jest pierwszym krokiem do wykształcenia potrzeby jego ochrony.

Fot1 Dzwi Grnwaldzka

Drzwi wejściowe do kamienicy przy al. Grunwaldzkiej, ok. 1910 r., drewniane, dwuskrzydłowe z rzeźbionymi płycinami z motywem głowy ryby i płetw po bokach, poniżej stylizowany motyw roslinny, klamka i okucie wtórne.

fot. Piotr Piętak

Fot2 DrzwiSmok

Dekoracja rzeźbiarska nad drzwiami wejściowymi do kamienicy przy al. Grunwaldzkiej, ok. 1911 r., secesyjna płaskorzeźba przedstawia smoka wyrastającego z konarów drzew, drzwi wtórne, dwuskrzydłowe.

fot. Piotr Piętak

Fot3 Ogrodniczka

Polichromia w niszy elewacji willi Tannenheim z 1898 r., malowidło przedstawia młodą kobietę - ogrodniczkę pracującą nad kształtem krzewu róż, być może jest to alegoria sztuki ogrodowej lub wizerunek rzymskiej Flory - bogini kwiatów i wiosny.

fot. Piotr Piętak

Fot4 OknoRotunda

Okno jednokondygnacyjnej, murowanej rotundy willi Tannenheim, rotundę dobudowano do budynku w latach 20. XX wieku, pierwotnie pełniła funkcję ogrodu zimowego. Okno zwieńczone łukiem, osadzone w dekoracyjnej opasce wykonanej w tynku.

fot. Piotr Piętak

Fot5 BalkonKaprów

Balkon kamienicy przy ul. Kaprów, 1911 r., gięta, metalowa balustrada nawiązuje do wzorów secesyjnych.

fot. Piotr Piętak

Fot6 maszkaron

Maszkaron, czyli rzeźbiarski motyw w postaci stylizowanej głowy fantastycznej postaci, dekorujący elewację kamienicy z 1910 r. przy ul. Obrońców Westerplatte 8.

fot. Piotr Piętak

Fot7 Weranda Obro ców

Frontowa, murowana weranda kamienicy z 1899 r., przy ul. Obrońców Westerplatte 37, oryginalna stolarka okienna z częściowo zachowanymi barwnymi szybkami, drewniane pólkolumny jońskie, weranda zwieńczona balustradą tarasu z dekoracjami rzeźbiarskimi.

fot. Piotr Piętak

Fot8 WerandaCzerwien

Weranda w elewacji kamienicy z ok. 1910 r. przy ul. Obrońców Westerplatte 11, zachowana oryginalna stolarka okienna i dekoracje snycerskie.

Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa - Wspólnie dla dziedzictwa.

fot. Piotr Piętak

Fot9 Okienka

Drewniane okna skrzynkowe w elewacji frontowej budynku o charakterze willowym z 1901 r. przy ul. Obrońców Westerplatte 33.

fot. Piotr Piętak

Fot10 KlatkaGwiazda

Wystrój sieni kamienicy z 1900 r. przy ul. Cystersów. Posadzka z lastryko z dekoracyjną gwiazdą, ściany wyłożone błękitnymi płytkami ceramicznymi z motywem szyszek, drzwi dwuskrzydłowe wahadłowe z przeziernikami i nadświetlem.

fot. Piotr Piętak

Fot11 OknoPiastowska

Okno w elewacji frontowej kamienicy z ok. 1910 r. przy ul. Piastowskiej 24, okno drewniane o licznych podziałach, z profilowanymi słupkami i ślemionami, zamknięte łukiem.

fot. Piotr Piętak

Fot12 Cystersów 6

Elewacja frontowa kamienicy z końca XIX wieku przy ul. Cystersów, po bokach trójkondygnacyjne werandy o bogatym wystroju snycerskim, zachowana stolarka okienna i drzwiowa oraz trójkątny dekorowany szczyt.

fot. Piotr Piętak

Fot13 SP23

Wejście do bocznej części Szkoły Podstawowej nr 23 przy ul. Opackiej 7, ceramiczne obramowanie powstałe ok. 1930 r. z wizerunkami zwierząt, drzwi nieoryginalne.

fot. Piotr Piętak

Fot14 DomZWerandaOpacka

Drewniana weranda willi z 1887 r., przy ul. Opackiej 3, bogata, ażurowa dekoracja snycerska werandy.

fot. Piotr Piętak

Fot15 Dickmana

Bliźniacze drzwi wejściowe w elewacji frontowej kamienicy z ok. 1930 r. przy ul. Dickmana 22-23, zachowana oryginalna stolarka drzwiowa oraz tabliczka z numerem 22.

fot. Piotr Piętak

Fot16 WerandaLesna

Weranda w elewacji frontowej kamienicy z ok. 1912 r., przy ul. Leśnej 3, zachowana stolarka okienna werandy z barwnymi szybkami.

fot. Piotr Piętak

Fot17 portal ul. Husa 8

Modernistyczny, ceglany portal w elewacji frontowej kamienicy z ok. 1930 r. przy ul. Husa 8, oryginalne drzwi z nadświetlem.

fot. Piotr Piętak

Fot18 witra  2

Witraż w elewacji bocznej kamienicy z ok. 1910 r., przy al. Grunwaldzkiej, poniżej witraża kartusz herbowy na tle banderoli i liściastych gałązek, powyżej kartusz z motywem wici akantu.

fot. Piotr Piętak

Fot19 witra

Witraż w elewacji bocznej kamienicy z ok. 1910 r., przy al. Grunwaldzkiej, o typowych dla secesji motywach roślinnych.

fot. Piotr Piętak

Fot20 Daszek

Żeliwno-szklany daszek nad wejściem głównym do kamienicy z 1899 r. przy ul. Obrońców Westerplatte 37.

fot. Piotr Piętak

 

Partnerzy projektu „Uwaga, detal!”:

StaraOliwa.pl, Fundacja dla Gdańska i Pomorza

 

Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa - Wspólnie dla dziedzictwa.

NID wspolnie dla dziedzictwa logo 1Logo MKDNiS kolorowe 1

 

Ostatnio zmieniany niedziela, 02 styczeń 2022 19:14