Reklama

Prałat Brunon Kędziorski opowiada o historii pomorskiego Wawelu

Historia Archikatedry Oliwskiej – Prezbiterium.

Prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński święci sztandar. Widoczni m.in.: ks. diakon Brunon Kędziorski (na prawo od ks. Prymasa) i ceremoniarz ks. Ignacy Litewka ze Zgromadzenia Misji (na lewo od ks. Prymasa). Data wydarzenia: 1966-05-29 - Kościół Mariacki w Gdańsku. Zbiory NAC Sygnatura: 19-6-16
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Historia Archikatedry Oliwskiej – Prezbiterium.

Zapraszamy na program z grudnia 1998 roku w którym ówczesny proboszcz ks. prałat Brunon Kędziorski opowiada o prezbiterium Katedry Oliwskiej.

To jeden z wielu programów katolickich z cyklu „Posłuchaj Dobrej Nowiny”, które były emitowane bezpośrednio przed transmisją mszy z Archikatedry Oliwskiej na kanale PTK1 w sieci Polskiej Telewizji Kablowej. PTK miała swoją gdańską siedzibę przy ul. Czyżewskiego w Oliwie, później została przejęta przez UPC Polska.

Program z 1998 roku zarchiwizował Marcin Fall, który jest autorem zdjęć.

Prałat Brunon Kędziorski zmarł nagle na zawał serca 21 listopada 2007 roku. Miał 65 lat. W 2007 roku obchodził 40-lecie swojego kapłaństwa. Proboszczem archikatedry oliwskiej był od 1991 roku. Wspominany był jako otwarty, pogodny i jednoczący ludzi kapłan.

Urodził się 29 maja 1942 roku w Gródku nad Wisłą. 11 czerwca 1967 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Edmunda Nowickiego.

Jako kapłan diecezji gdańskiej był wikariuszem w parafiach: NMP Gwiazdy Morza w Sopocie, św. Antoniego w Gdańsku Brzeźnie i św. Józefa przy kościele Chrystusa Króla w Gdańsku.

W 1977 roku został administratorem parafii św. Barbary w Gdańsku, a następnie od 1979 r. proboszczem. Po 12 latach został ustanowiony proboszczem parafii archikatedralnej. Był wizytatorem nauki religii, sędzią w Biskupim Sądzie Duchownym i w Gdańskim Trybunale Metropolitalnym, dziekanem dekanatu Gdańsk – Oliwa, a także moderatorem Kościelnej Służby Mężczyzn Semper Fidelis i diecezjalnym duszpasterzem leśników.

Za czasów jego posługi jako proboszcza parafii Świętej Trójcy w Gdańsku – Oliwie powstał dom parafialny przy Katedrze. Prałat Brunon Kędziorski został pochowany 27 listopada 2007 roku na Cmentarzu w Oliwie.

Estee

Ostatnia edycja: 14 kwietnia, 2023 o 23:57