Reklama

Uwaga, detal!

W ramach projektu „Uwaga, detal!” Fundacja Polanki kieruje uwagę na detal architektoniczny w Gdańsku – Oliwie. Warto go dostrzec, poznać i chronić. 

Warsztaty z konserwacji drzwi i okien prowadzone w ramach projektu "Uwaga detal". Dwór II - Ogród Centrum Ekumenicznego św. Brygidy / 11 września 2021 | Fundacja Polanki
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

W ramach projektu „Uwaga, detal!” Fundacja Polanki kieruje uwagę na detal architektoniczny w Gdańsku – Oliwie. Warto go dostrzec, poznać i chronić. 

Mijamy go, oglądamy i dotykamy na co dzień. Mowa o detalu architektonicznym, który w Gdańsku – Oliwie jest na wyciągnięcie ręki. Projekt „Uwaga, detal!” ma na celu zwrócenie uwagi mieszkańców Oliwy (i nie tylko) na oryginalne okna, drzwi, posadzki, klamki i szereg innych elementów przynależnych do kategorii detalu architektonicznego. W codziennym biegu umykają one naszej uwadze. Warto się zatrzymać, by docenić ich wartość i kunszt wykonania. Nie ulega wątpliwości, że historycznie zachowane detale mają ogromne znaczenie dla spójności stylistycznej zabytków.

Inicjatorem projektu „Uwaga, detal!” jest Fundacja Polanki, zajmująca się odkrywaniem, badaniem oraz ochroną dziedzictwa kulturowego Gdańska. W działania na tym polu Fundacja włącza społeczność lokalną, w myśl zasady, że poznanie dziedzictwa jest pierwszym krokiem do wykształcenia potrzeby jego ochrony.

W ramach projektu „Uwaga, detal!”, przy udziale wolontariuszy z V Liceum Ogólnokształcącego w Oliwie, powstaje dokumentacja fotograficzna oliwskich detali architektonicznych. Zasili ona internetową bazę – zbiór wzorów tego rodzaju elementów, które będą dostępne również po to, by w razie potrzeby pomóc w odtworzeniu danego detalu w przyszłości – mówi Katarzyna Płażyńska z Fundacji Polanki. –  Z jednej strony będzie to dokumentacja cenna dla historyków sztuki i konserwatorów, a z drugiej – skarbnica inspiracji dla projektantów, artystów, rzemieślników. Dokumentacja zostanie udostępniona na portalu Otwarty System Archiwizacji oraz częściowo na portalu StaraOliwa.pl – partnera projektu.

Równie ważnym komponentem projektu są wydarzenia edukacyjne adresowane do przedstawicieli społeczności lokalnej. Rozpoczęły je warsztaty konserwacji drzwi i okien (11.09.2021 r.).

Jeszcze we wrześniu wszyscy chętni będą mieli okazję wziąć udział w:

Podsumowanie projektu nastąpi pod koniec października podczas debaty on-line poświęconej oliwskiemu detalowi architektonicznemu, współorganizowanej z portalem StaraOliwa.pl. W spotkaniu wezmą udział uczestnicy projektu, mieszkańcy Oliwy oraz eksperci zajmujący się tematyką detalu zawodowo.

Uwaga, detal! >>> pobierz folder dotyczący projektu..

 

Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Partnerzy projektu „Uwaga, detal!”:

StaraOliwa.pl, Fundacja dla Gdańska i Pomorza

 

Kontakt:

Fundacja Polanki

fundacjapolanki@gmail.com

{Facebook}https://fb.watch/8zNe1sqJIC/{/Facebook}