Reklama

Skarby Oliwian – Zbigniew Petrak

Zbigniew Petrak, gdańszczanin zakochany w Oliwie. Od wielu lat hobbystycznie zajmuje się fotografowaniem otaczającego go świata.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Zbigniew Petrak, gdańszczanin zakochany w Oliwie. Od wielu lat hobbystycznie zajmuje się fotografowaniem otaczającego go świata.

„Urodziłem się w Gdańsku Wrzeszczu w 1951 roku i przez całe życie mieszkam w tym pięknym mieście. Tu chodziłem do szkół i pracowałem. Wszystkie moje najlepsze wspomnienia wiążą się właśnie z tym miejscem. Od 1980 roku mieszkam w dzielnicy Orunia

Z wykształcenia jestem technikiem chemii, z specjalnością przetwórstwa tworzyw sztucznych, jednak nigdy nie pracowałem w swoim zawodzie. Imałem się różnych profesji, m.in. pracowałem jako przedstawiciel handlowy oraz jako operator agregatów w pralni chemicznej. Obecnie jestem na emeryturze.

SO.2016.052.p1 a

Od kilkudziesięciu lat moją wielką pasją jest fotografia. Najbardziej lubię fotografować pejzaże i zwierzęta. Miałem szczęście i zaszczyt brać udział w kilku wystawach, na których były prezentowane moje zdjęcia.

Cztery lata temu moje dwie fotografie znalazły się na wystawie w Bibliotece Oliwskiej. Wystawa ta prezentowała stoczniowe dźwigi. Gdańscy fotograficy włączyli się w akcję „Ratujmy gdańskie żurawie”. Byłem z tego bardzo dumny, że moje prace znalazły się w tak wybitnym gronie profesjonalnych fotografików.

SO.2016.052.p1 b

W Oliwie często bywam. Bardzo lubię to miejsce. Chodzę na wystawy do Pałacu Opatów, czy do Galerii Sztuki Warzywniak. Lubię też chodzić do zoo –  spacerować i fotografować tamtejsze zwierzęta.”

Prezentowane tu zdjęcia wykonałem w latach 70-tych. W tamtym czasie mało ludzi zajmowało się fotografowaniem. Teraz w prawie każdym telefonie jest aparat, więc wszyscy fotografują wszystko. Z różnym efektem.

SO.2016.052.p1 c

Te zdjęcia zostały wykonane jednego dnia, podczas mojego spaceru po Parku Oliwskim, gdy wędrowałem sobie z aparatem alejkami parkowymi. Tego dnia było bardzo dużo śniegu, ale udało mi się dojść do wiatraka. Te zdjęcia robiłem jeszcze aparatem fotograficznym Zenit. Teraz fotografuję aparatem cyfrowym.

SO.2016.052.p1 d

SO.2016.052.p1 e

SO.2016.052.p1 f

 

Wtedy ten wiatrak znajdował się za obecnym Muzeum Etnograficznym. Był dobrze zachowany, choć oczywiście już nie spełniał swojej funkcji. Możliwe, że wiatrak ten należał kiedyś do cystersów.

SO.2016.052.p1 g

SO.2016.052.p1 h

Chciałbym się dowiedzieć kiedy dokładnie spłonął. Wiem, że go już dawno nie ma. Może ktoś czytając tę historię przypomni sobie ów wiatrak i będzie w stanie podać dokładną datę i powód jego spalenia…

SO.2016.052.p2 a

SO.2016.052.p2 b

Oliwa jest bardzo urokliwa, dlatego bardzo lubię ją fotografować. Można powiedzieć, że Oliwa jest dobrą „modelką”. Została już sfotografowana wiele razy przez wiele osób. Ja staram się fotografować, nie tylko w Oliwie, miejsca mało jeszcze znane.

SO.2016.052.p2 c

SO.2016.052.p2 d

Te zdjęcia też pochodzą z lat 70-tych – oto „czarno-biała” wiosna w Parku Oliwskim.

SO.2016.052.p2 e

SO.2016.052.p2 f

SO.2016.052.p2 g

Opracowanie tekstu: Ewa Labenz


Relacja powstała w trakcie realizacji projektu „Skarby Oliwian”, której organizatorem jest Fundacją Wspólnota Gdańska. Portal StaraOliwa.pl jest partnerem i patronem medialnym realizowanego projektu.