Reklama

Nie karm ptaków chlebem – skorzystaj z Kaczkomatu! [VIDEO]

W Parku Oliwskim i nad stawem młyńskim przy ul. Spacerowej dostępne są pojemniki z karmą dla ptaków. To jedne z wielu miejsc w Gdańsku, z których mieszkańcy będą mogli za darmo wziąć ziarno i nakarmić nim pływające w pobliżu ptaki.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

W Parku Oliwskim i nad stawem młyńskim przy ul. Spacerowej dostępne są pojemniki z karmą dla ptaków. To jedne z wielu miejsc w Gdańsku, z których mieszkańcy będą mogli za darmo wziąć ziarno i nakarmić nim pływające w pobliżu ptaki.

„Kaczkomaty” ustawiono dziś przy zbiornikach retencyjnych oraz w miejskich parkach. W drewnianych domkach, będących zasobnikami, mieszkańcy mogą pobrać (BEZPŁATNIE!) torebki ze specjalną karmą dla ptactwa wodnego. Do 'kaczkomatów’ dołączono specjalne tablice z informacją o tym, jak i czym powinno się dokarmiać ptaki zimą. Należy pamiętać aby nie karmić kaczek i łabędzi chlebem, który jest szkodliwy dla ich zdrowia.

Oficjalna premiera nowej akcji edukacyjnej odbyła się dziś w Parku Oruńskim.

– Ideą projektu jest zwrócenie uwagi na to, czym karmimy ptaki w zimie – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. – Chleb to dla ptaków niezwykle niezdrowa dieta. Wpływa bardzo źle na ich zdrowie. Chleb jest też szkodliwy dla całego ekosystemu. Niezjedzony tonie i gnije, powodując nadmierny rozkwit glonów w wodzie. Glony te pochłaniają tlen i wydzielają toksyny groźne dla ryb. Rozkładający się chleb może być też siedliskiem pleśni, która z kolei wydziela toksyny groźne dla ptaków wodnych. Dlatego, dla dobra nas wszystkich, zaczynamy tę akcję edukacyjną – dodaje wiceprezydent.

„Kaczkomaty” będą dostępne w 18 lokalizacjach:

–  w Parku Oliwskim,

–  w Parku Przymorze,

–  przy zbiorniku Wileńska,

–  przy zbiorniku Srebrniki,

–  przy zbiorniku przy ul. Wielkopolskiej,

–  przy zbiorniku Augustowska,

–  przy zbiorniku Świętokrzyska I,

–  przy zbiorniku Świętokrzyska II,

–  przy zbiorniku Jeleniogórska,

–  przy zbiorniku Madalińskiego,

–  w Parku Oruńskim,

–  przy zbiorniku Platynowa

–  w Parku Chirona,

–  w Parku Regana (dwa dystrybutory),

–  na zieleńcu przy ul. Pomorskiej (dwa dystrybutory),

–  przy zbiorniku Spacerowa.

W „kaczkomatach” są 50 gramowe woreczki z mieszanką nasion (pszenica, groch żółty, groch zielony, sorgo, kardi, dari, proso, rzepak, jęczmień), którymi będzie można karmić ptactwo podczas spacerów – tłumaczy Michał Szymański, p.o. zastępcy dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. – Obecnie mamy w sumie 600 kg tak spakowanej karmy. W miarę jej ubywania pojemniki będą uzupełniane.