Reklama

Bajki Barokowe dla dzieci

BAJKI BAROKOWE

8.X sobota godz.12:00

Sala Rady Dzielnicy Oliwa / ul. Opata Jacka Rybińskiego 10

WSTĘP WOLNY

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

BAJKI BAROKOWE

8.X sobota godz.12:00

Sala Rady Dzielnicy Oliwa / ul. Opata Jacka Rybińskiego 10

WSTĘP WOLNY

 

Bajki opowie aktor MARCIN MARZEC (Teatr Barnaby). Muzykę na instrumentach historycznych wykona zespół SILVA RERUM arte. Opowieść na żywo ilustrować będzie rysownik MAREK NAWROCKI.

 

Historia bajki rozpoczyna się „dawno, dawno temu” – w starożytności. Sztuka opowiadania bajek osiągnęła jednak apogeum popularności w XVII i XVIII wieku. Większość znanych nam dzisiaj i ulubionych bajek, takich jak Kopciuszek, Kot w Butach czy Jaś i Małgosia, ma swoje korzenie właśnie w epoce baroku. Opowieści były często rozrywką dla dorosłych podczas wspólnych spotkań. Każda z historii potrafiła mieć różne wersje, w zależności od tego, w jakim kraju była opowiadana. Znane nam dziś bajki zostały spisane jako wybrana lub ujednolicona wersja danej historii przez ówczesnych autorów.

BAJKI BAROKOWE prezentują historie z trzech krajów, z których pochodzili najbardziej nam znani dziś bajkopisarze: Włoch, Francji i Niemiec. Aktor opowiada dzieciom trzy bajki, opowieść zaś przeplatana jest muzyką z kraju i czasów, w których dana bajka powstała, wykonywaną na instrumentach z epoki.

Wybrana przez nas bajka włoska, „Dwa Ciastka”, pochodzi z wydanego w 1634 roku zbioru „Il Pentamerone” Giambattisty Basilego. Jest to wczesna wersja baśni, która pojawia się później u Charlesa Perrault’a („Wróżki”) i Braci Grimm („Pani Zima”). Baśni towarzyszy siedemnasto- i osiemnastowieczna muzyka na skrzypce i basso continuo włoskich mistrzów: G. Valentiniego, A. Corellego, G. A. Pandolfi Mealleog, P. Locatellego.

Kolejną bajką jest „Ośla skórka” Charles’a Perrault’a, pochodząca ze zbioru „Baśnie Babci Gąski” (1695). Instrumentami charakterystycznymi dla dworu francuskiego tamtego czasu były viola da gamba, traverso i klawesyn – i to właśnie one ilustrują muzycznie tę opowieść, wykorzystując utwory Francoisa Couperina, JM Hotteterre’a, Michela Blaveta i JM Leclaira.

Żartobliwa bajka niemiecka – „O wilku i siedmiu koźlątkach” – pochodzi z „Baśni dla dzieci i młodzieży” Braci Grimm (1812-13). Ilustruje ją muzyka Georga Philippa Telemanna w wykonaniu całego zespołu.

 

Koncert BAJKI BAROKOWE w Oliwie jest częścią jubileuszowego cyklu 5 KONCERTÓW NA 5 LAT SILVA RERUM. Organizowany jest przez Fundację SILVA RERUM i Partnerów: Wspólnotę Gdańską, Radę Dzielnicy Oliwa, Teatr Barnaby i Kartę do Kultury. Projekt dofinansowany został przez Miasto Gdańsk.

 

 

Ostatnia edycja: 6 października, 2016 o 09:16