Reklama

Etnowiosnowisko 2015 – Festiwal Muzyki i Wiosny

Jak co roku przywitamy wiosnę radośnie, muzycznie, twórczo! Pewne elementy wpisały się już na stałe: warsztaty pieśniarskie Laboratorium Pieśni, warsztaty skrzypcoweMarka Przewłockiego czy potańcówka tradycyjna Stowarzyszenia Trójwiejska.

Jednak za każdym razem przychodzi też nowe – nowi artyści – tym razem prosto z Bieszczad przyjedzie Angela Gaber Trio z zespołem oraz Karolina Cicha z Bartem Pałygą z Warszawy.

Nie zabraknie wydarzeń, w których mogą uczestniczyć rodziny z dziećmi – familijny, wiosenny koncert Ani Brody na cymbałach, warsztaty instrumentów etnicznych Krzysztofa Wojsława oraz coroczny, niezwykle barwny happening Teatru Korkoro w Parku Oliwskim.

********************************************************************************************

PROGRAM

Sobota, 11 kwietnia 2015r.

9.00 ? 11.00; 15.00 ? 17.00 – warsztaty skrzypcowe Marka Przewłockiego | Świetlica w Rybnym
12.30 ? 13.30  happening wiosenny ? Teatr Korkowo | Park Oliwski | Galeria Sztuki Warzywniak
10.30 ? 12.00 warsztaty pieśniarskie Laboratorium Pieśni | Spichlerz Opacki
12.00 ? 13.30  warsztaty śpiewu tradycyjnego dla dorosłych ? Ania Broda |Spichlerz Opacki
13.30 otwarcie Festiwalu, pokazy pieśni tradycyjnych: Grupa Śpiewacza Muzeum Etnograficzne, Akademia Laboratorium Pieśni, Laboratorium Pieśni | Spichlerz Opacki
15.00 ? 16.00 wiosenny koncert dla dzieci i dorosłych – Ania Broda | Spichlerz Opacki
20.00 potańcówka tradycyjna ? Stowarzyszenie Trójwiejska/ Kapela Przewłockiego oraz goście: Kapela Parura/ Maciej Kurczewski | Galeria Pionowa

Niedziela, 12 kwietnia 2015 r.

10.30 ? 12.00 warsztaty instrumentalne dla dzieci ? Krzysztof Wojsław | Spichlerz Opacki
12.30 ? 14.00 familijne warsztaty pieśni tradycyjnych ? Lena Majewska |Spichlerz Opacki
15.00 ? 17.00 warsztaty skrzypcowe Marka Przewłockiego | Świetlica w Rybnym
14.00 ? 15.00 koncert: Angela Gaber Trio ?Opowieści z ziemi?| Pałac Opatów
15.00 ? 16.00  koncert: Karolina Cicha i Bart Pałyga ?Wieloma językami? | Pałac Opatów

etnowiosnowisko2015

11 kwietnia 2015r.

Warsztaty skrzypcowe Marka Przewłockiego

11 kwietnia ( sobota ): 9.00 ? 11.00, 15.00 ? 17.00; 12 kwietnia 15.00 ? 17.00;

Świetlica w Rybnym, Gdańsk Oliwa, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25 

W programie warsztatów znajdą się polskie tradycyjne melodie taneczne, głównie mazurki i polki, z kilku regionów Polski. Uczestnicy poznają różne stylistyki i schematy rytmiczne. W celu większego zrozumienia istoty polskiej muzyki tradycyjnej, prowadzone będą również podstawy gry na bębenku.

Zajęcia przeznaczone są dla skrzypków, ewentualnie klarnecistów. Wymagana jest podstawowa umiejętność gry oraz posiadanie instrumentu.

Zdobytą wiedzę praktyczną będzie można wypróbować 11 kwietnia, podczas wieczornej potańcówki.

Prowadzący: Marek Przewłocki

Skrzypek i cymbalista, uczeń wiejskich muzykantów. Zajmuje się kontynuacją oraz rekonstrukcją  

wiejskiego stylu gry na skrzypcach. Założyciel Kapeli Przewłockiego.

zapisy: kprzewlockiego@gmail.com

Warsztaty pieśniarskie Laboratorium Pieśni: Alina Jurczyszyn, Kamila Bigus

11 kwietnia ( sobota ): 10.30 ? 12.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Etnografii ( Spichlerz Opacki ), Gdańsk Oliwa, ul.Cystersów 19 

Warsztaty pieśniarskie Laboratorium Pieśni, prowadzone są autorską metodą pracy z głosem, ciałem i oddechem, inspirowaną m.in. treningiem Teatru Gardzienice oraz pracami paramuzycznymi Instytutu im. Jerzego Grotowskiego w leśnej bazie w Brzezince. Są okazją do spotkania w pieśni, przestrzenią swobodnej twórczości dla tych, którzy mają w sobie naturalną potrzebę ekspresji wokalnej i chcieliby rozpocząć ( bądź kontynuować ) swoją przygodę z głosem oraz pieśniami tradycyjnymi, jako materiałem do pracy. Na warsztatach zapoznamy się z technikami śpiewu tradycyjnego, naturalną emisją głosu, popracujemy z ciałem i oddechem, zaśpiewamy w wielogłosie – ku chwale wiosny i pozimowego przebudzenia.

Alina Jurczyszyn ? pieśniarka, absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice oraz studiów humanistycznych ze specjalnością teatrologiczną na Uniwersytecie Gdańskim, założycielka zespołów: Laboratorium Pieśni oraz Annutara, aktorka, reżyserka ( m.in. Pory Roku, Puste Noce ), koordynatorka artystyczna Akademii Laboratorium Pieśni na UG oraz Festiwalu Muzyki i Wiosny Etnowiosnowisko
Kamila Bigus ? skrzypaczka po Akademii Muzycznej, wokalistka i skrzypaczka w wielu projektach muzycznych ( m.in. Laboratorium Pieśni, Annutara, Kropki, False Month ), animatorka kultury

zapisy: laboratoriumpiesni@wp.pl

Warsztaty śpiewu tradycyjnego dla dorosłych

12.00 ? 13.30  – Ania Broda – Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Etnografii ( Spichlerz Opacki ), Gdańsk Oliwa, ul.Cystersów 19

Warsztaty śpiewu tradycyjnego z elementami emisji i higieny głosu techniką tzw. śpiewu białego. Każdy uczestnik warsztatów będzie mógł doświadczyć tego, co w jego głosie pierwotne, silne i prawdziwe, zmierzyć się z własnymi wyobrażeniami na temat wydobycia ?białego? dźwięku. W repertuarze znajdą się  tradycyjne pieśni wiosenne, życzące, miłosne.

Ania Broda: wokalistka obdarzona niezwykłym, wyrazistym głosem, mistrzyni gry na cymbałach, autorka tekstów, aranżerka. Tworzy bardzo różnorodną w formie, nieprzewidywalną w stylu, absolutnie unikalną muzykę. Świetnie bawi się wyrazistym i głębokim brzmieniem swojego głosu, siłą słowa, magią nieoczywistej melodii. Współtwórczyni i muzyk legendarnych formacji Bractwo Ubogich, Kapeli Brodów. Znana jest przede wszystkim z twórczości skierowanej do najmłodszych (prowadzi familijne warsztaty wokalne i muzyczne). Komponuje i wykonuje muzykę do spektakli teatralnych, ?lmów, animacji, słuchowisk radiowych i innych form artystycznych. Bierze udział w projektach związanych z muzyką dawną, współczesną, eksperymentalną. Promuje tradycyjną muzykę z Warmii – ważny element swojego urodzenia, mieszkania i tworzenia. Nagrywa dla telewizji, występuje na wielu festiwalach w kraju i zagranicą. Współpracuje z Polskim Radiem, Państwowym Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrem Lalkowym w Olsztynie, Instytutem Teatralnym, Narodowym Centrum Kultury, warszawskim CSW. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej autorski album inspirowany wierszami polskich poetów „A ja nie chcę spać” otrzymał główną nagrodę w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku” organizowanym prze Komitet Ochrony Praw Dziecka 2011. Pod koniec 2014 roku na rynku wydawniczym ukazały się jej dwie nowe płyty: ?6H? (Polskie Radio Opole), ?Wszystkiego najlepszego? (wyd. Jazz Sond).

http://aniabroda.com/

11 stycznia ( sobota )13.30 : pokazy/ koncerty pieśni tradycyjnych:

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Etnografii ( Spichlerz Opacki ), Gdańsk Oliwa, ul.Cystersów 19 

Grupa Śpiewacza Muzeum Etnograficzne

Grupa śpiewaczek i śpiewaków, w przedziale wiekowym 7 ? 65 lat, która od trzech lat regularnie, z różnymi zmianami w składzie, spotyka się w soboty w Oddziale Etnograficznym w Gdańsku Oliwie, by wspólnie śpiewać pieśni tradycyjne.

Członkowie Grupy co roku rozpoczynają pracę jesienną porą, by razem przetrwać zimę, śpiewając pieśni o miłości, radościach i smutkach życia. Można ich posłuchać dwukrotnie w ciągu trwania spotkań: na Etnowiosnowisku w kwietniu oraz na wieńczącym pracę pokazie: na Noc Muzeów w maju.

Zapraszamy wszystkich chętnych – w każdej chwili można dołączyć do warsztatów!

Akademia Laboratorium Pieśni

Projekt adresowany do studentów różnych kierunków, w formie warsztatów pieśni tradycyjnych , regularnie prowadzonych na Uniwersytecie Gdańskim przez członkinie Laboratorium Pieśni: Alinę Jurczyszyn i Kamilę Bigus.

Spotkania Akademii skupiają się wokół poszukiwań i rozwoju zespołowego praktykowania muzyki i śpiewu ( praca z pieśniami tradycyjnymi, nauka śpiewu w wielogłosach ), fenomenu głosu, jego wzmocnieniu ( emisja, impostacja, trening oddechowy ), naturalnej muzyczności człowieka ( muzycznym odczuwaniu świata ), wzajemności, działań partnerskich i zespołowych.

Członkowie Akademii nastawieni są na długofalową pracę, obejmującą występy na corocznych pokazach na UG, jak również wyjazdy na Festiwale, koncerty, wyprawy terenowe w poszukiwaniu pieśni tradycyjnych oraz nagrywanie materiału pieśniarskiego i rejestrację na płycie.

Na tegorocznym Etnowiosnowisku, odbędzie się premiera płyty Akademii Laboratorium Pieśni, nagrywanej w 2014 roku w Radiu Gdańsk, dzięki mecenatowi Alternatora.

Więcej informacji o Akademii Laboratorium Pieśni: http://www.ack.ug.edu.pl/akademia-laboratorium-piesni/

Laboratorium Pieśni

Laboratorium Pieśni to powstały w 2013 roku trójmiejski zespół pieśniarek. Grupa śpiewa tradycyjnie, w wielogłosie pieśni: ukraińskie, bałkańskie i polskie, ale w repertuarze znajdują się także utwory gruzińskie, rosyjskie, skandynawskie, białoruskie, albańskie i wiele innych. Pieśni wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie skrzypiec, bębnów i innych etnicznych instrumentów (m.in. shruti box, przeszkadzajek, kalimby, dzwonków).

Zespół został laureatem festiwalu FAMA 2014, gdzie otrzymał NAGRODĘ TRYTON ufundowaną przez Prezydenta Miasta Świnoujście Janusza Żmurkiewicza dla NAJWIĘKSZEJ OSOBOWOŚCI FESTIWALU.

Laboratorium Pieśni poza koncertowaniem i udziałem w festiwalach realizuje badania terenowe w poszukiwaniu nowej-starej muzyki: wyprawa do Albanii – pieśni polifoniczne (2014), badania na Kaszubach – pieśni pogrzebowe (2013/2014), badania na Dolnym Śląsku – praktyki kolędnicze (zima 2013).

Grupa tworzy także spektakle, w których tradycyjne pieśni opowiadają o odchodzących obrzędach, m.in. „Pory Roku” (2012), „Puste Noce – Pieśni, które już się kończą” (2014 ).

Więcej o zespole: www.laboratoriumpiesni.pl

https://www.facebook.com/laboratoriumpiesni

Wiosenna opowieść muzyczna ?Dlaczego jajko jest mądrzejsze od kury??

11 stycznia ( sobota ): 15.00 – 16.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Etnografii ( Spichlerz Opacki ), Gdańsk Oliwa, ul.Cystersów 19 

Familijny koncert Ani Brody  – autorski koncert w wykonaniu Ani Brody – specjalistki w dziedzinie muzyki dla dzieci, inspirowanej m.in. muzyką tradycyjną. Muzyka akustyczna na śpiew  biały i cymbały wileńskie.

Artystka zaprezentuje tym razem muzyczną opowieść wokół tradycji Świąt Wielkanocnych. Czas wiosenny, czas przemiany, symbole i wróżby, życzenia i powiedzenia. Podczas koncertu można będzie usłyszeć nowe piosenki ze starej tradycji związane z kolędowaniem wielkanocnym oraz obrzędami wiosennymi i śpiewaniem konopielek.

Przekaz inspirowany zbiorami etnografa Oskara Kolberga oraz regionalną tradycją. Począwszy od niedzieli Wielkanocnej czas pieśni i życzeń koncentruje się wokół żywiołów wody. Na Warmii i Mazurach – krainie gdzie wychowała się, gdzie mieszka i tworzy Ania Broda wierzono w oczyszczającą, magiczną moc wody.
W pierwsze święto , zaraz po wschodzie słońca lub w drodze do kościoła należało zajść nad brzeg rzeki lub jeziora i zanurzyć w niej stopy lub dłonie. Ten prastary zwyczaj jest związany z pierwotnym praktykami obrzędowymi z czasów pogańskich, ale dopasowanym do tradycji katolickich. Odwiedzanie wody odbywa się w czasie drogi do kościoła.

Jeszcze inną formą kolędy wielkanocnej było chodzenie po wykupku, charakterystyczne melorecytowane oracje i przeproski, życzenia i pieśni jak U jeziora u białego tworzyły obchód kolędników, który na Mazurach był jeszcze obecny w latach powojennych. 

Konopielki zaś to przedłużenie wiosennego czasu życzeń i pieśni śpiewane przez dziewczęta podczas chodzenie po wsi z kolorowym – gaikiem maikiem. Wszystko to miało wróżyć szybkie i szczęśliwe zamążpójście.

Potańcówka „Trójwiejska”

Stowarzyszenie Trójwiejska/Kapela Przewłockiego/ Kapela Parura/ Maciej Kurczewski

11 kwietnia o godz. 20:00 do ArtHouse (Galeria Pionova), ul. Olejarna 2, Gdańsk.

Potańcówka to okazja, aby na własnej podeszwie poczuć w mieście tradycje muzyczne polskiej wsi. Mazurki, oberki, polki, walczyki i różne zabawy tradycyjne są przeznaczone dla każdego. Kierując się zasadą, że taniec jest przedłużeniem chodzenia, zachęcamy wszystkich niezależnie od wieku, umiejętności, czy poglądów. Dla początkujących zapewniamy animacje tańców.

Podczas wydarzenia zagrają miejscy uczniowie wiejskich muzykantów oraz uczestnicy warsztatów skrzypcowych odbywających się w ramach Etnowiosnowiska.

Wstęp 10 zł.

Stowarzyszenie „Trójwiejska”
Formalnie kultywuje i propaguje polską kulturę tradycyjną od 2012 roku. Nieformalnie, jako Grupa Trójwiejska, działa na tym polu od 10 lat. Z inicjatywy Stowarzyszenia w Trójmieście odbywają się potańcówki i koncerty, warsztaty taneczne, instrumentalne oraz głosowe, a także inne muzykowania tradycyjne, czasem w miejscach niecodziennych, jak galerie handlowe.

Stowarzyszenie działa również poza Metropolią. Od czterech lat na Kurpiach organizuje spotkania Szkoły Tradycji „Kurpiogranie”. Członkowie organizacji czerpią swoją wiedzę, praktykę i radość z badań terenowych w różnych zakątkach kraju: na Mazowszu, Suwalszczyźnie, Kaszubach, Żuławach, Lubelszczyźnie i Radomszczyźnie. W miejscach, gdzie kultura wiejska ciągle istnieje w swej pierwotnej uniwersalnej i użytkowej formie.

„Trójwiejska” tworzyła projekty w ramach Akademii Kolberga i Szkoły Mistrzów Tradycji. Współpracowała z różnymi instytucjami jak Uniwersytet Gdański, Instytut Kultury Miejskiej, Polski Chór Kameralny, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Muzeum Etnograficzne w Gdańsku.

Obecnie zaangażowana jest m.in. we wznowienie publikacji Śpiewnika Pelplińskiego jako współwydawca oraz w projekt dla dzieci z Kurpiów, związany z legendami ich regionu. Ponadto za intensywne działania i długoletnie promowanie regionu kurpiowskiego członkowie organizacji, Katarzyna i Seweryn Huzarski, otrzymali w tym roku nagrodę Prezesa Związku Kurpiów.

Kapela Przewłockiego

istnieje od 2011. roku. Gra polską muzykę tradycyjną, w takiej formie, w jakiej wykonuje się ją na wsi, czyli do zabawy. Melodie czerpie z bezpośredniego przekazu od wiejskich muzykantów oraz z nagrań archiwalnych, pochodzących z różnych regionów Polski, m. in. Mazowsza, Małopolski Północnej, Suwalszczyzny, czy Wileńszczyzny. Do repertuaru Kapeli wchodzą: mazurki, polki, chodzone, walczyki, a także różnego rodzaju zabawy oraz pieśni tradycyjne.

Na potańcówce 11. kwietnia zagrają:

Marek Przewłocki – skrzypce, cymbały, śpiew,

Justyna Mazurkiewicz – bęben, śpiew.

Kapela Parura w obecnym składzie istnieje od około roku. W tym czasie zdążyła już zdobyć pierwszą nagrodę oraz nagrodę publiczności na Konkursie Dawna Nowa Nuta w 2014 r. Grają głównie muzykę kajocką z Radomszczyzny – repertuar skrzypków: Tadeusza Jedynaka oraz Jana i Piotra Gaców. Zahaczają też o lubelską nutę od Stanisława Głaza.

W skład Kapeli Parura wchodzą:

Paula Kolano – skrzypce,

Patrycja Kuczyńska – basy,

Stach Strelnik – bębenek obręczowy

Maciej Kurczewski

Maciej Kurczewski harmonistą został z zamiłowania do polskiej harmonii trzyrzędowej, zarówno jako oryginalnego instrumentu, jak i dla muzyki na nim grywanej. Uczył się od różnych harmonistów: Jana Kani, Ryszarda Maniurskiego, Sławomira Czekalskiego oraz Daniela de Latour, dzięki którym poznał ciekawostki dotyczące stylu i praktyki gry. Maciej gra repertuar z różnych regionów Polski (Kurpie, Łęczyca, Łowicz). Jednak granie „pod nogę” uważa za największy walor muzyki tradycyjnej, co łączy wszystkie wykonywane przez niego melodie. 

Happening wiosenny ? Teatr Korkowo ? Park Oliwski/Galeria Sztuki Warzywniak

11 kwietnia, godz. 12.30

Parada uliczna „Wiosna, Lato, Jesień, Zima i… Wiosna”

Jak co roku odbędzie się symboliczny pogrzeb zimy i jej reprezentacji – Marzanny. Zawodzące płaczki na odchodzący czas, znudzony grabarz, zima z trudem godzi się na odejście. Naprzeciw wychodzi siła młodości, promieniując rozrzuca płody ziemi, dzieląc się jajkami, symbolami życia.

Oto konfrontacja dwóch światów. Naturalny cykl i tak się dopełni. Stare i młode, rodzenie się i umieranie, miłość i nienawiść, z żarem w sercu przeżywać będzie każdą kolejną zmianę. Idąc tak naprawdę jedną i tą samą drogą, niezmienną i wiecznie powtarzalną.

Teatr Korkowo/ Stowarzyszenie Teatralno Edukacyjne Korkoro.
Powołany przez Krzysztofa Dziwnego Gojtowskiego w 2013 roku skład, to artyści niezależni: plastycy, muzycy, tancerze i aktorzy. Od 2014 są rezydentami Teatru Gdynia Główna. Działania grupy obejmują tworzenie własnych przedstawień, wydarzenia performatywne oraz działalność dydaktyczną dzięki programowi pracy z wolnością wewnętrzną. Od pewnego czasu artyści specjalizują się w tworzeniu happeningów.

Teatr Korkoro | http://korkoro.pl

12 kwietnia 2015r.

„Podróż do świata instrumentów” ? warsztaty instrumentalne dla dzieci ? Krzysztof Wojsław

12 kwietnia ( niedziela ): 10.30 ? 12.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Etnografii ( Spichlerz Opacki ), Gdańsk Oliwa, ul.Cystersów 19

Nowe, wyjątkowe warsztaty muzyczne, skierowane przede wszystkim do najmłodszych. Na zajęciach dzieci mają okazję zapoznać się z ciekawymi, nietypowymi instrumentami etnicznymi z całego świata. Warsztaty są interaktywne, co oznacza, że podczas zajęć uczestnicy nie tylko biernie oglądają i słuchają, lecz mają również szansę dotknąć instrumentów oraz nauczyć się na nich grać. Założeniem warsztatów jest uświadomienie im, że gra na instrumencie oraz tworzenie muzyki nie zawsze musi wiązać się z miesiącami ciężkiej pracy, jak bywa w przypadku nauki gry na skrzypcach czy na pianinie. Oprócz zdobywania wiedzy o samych instrumentach i wspólnego na nich muzykowania, na zajęciach poruszane są tematy pokrewne muzyce ? przy okazji poznawania genezy i budowy konkretnego instrumentu ludowego, młodym uczestnikom warsztatów przekazywane są informacje na temat kultury, historii kraju lub regionu, z którego pochodzi dany instrument 

Prowadzenie: Krzysztof Wojsław – urodzony w Gdańsku kompozytor, wokalista i instrumentalista. Absolwent filologii polskiej ze specjalizacją filmoznawczą na Uniwersytecie Gdańskim.

Zapisy na warsztatypodroz@gmail.com, liczba miejsc ograniczona.

Warsztaty pieśni tradycyjnych dla dzieci i młodzieży ? Lena Majewska

12 kwietnia ( niedziela ): 12.30 ? 14.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Etnografii ( Spichlerz Opacki ), Gdańsk Oliwa, ul.Cystersów 19 

Niezwykłe warsztaty, w których może wziąć udział cała rodzina. Lena Majewska jest przekonana, że muzyka oraz tradycyjny śpiew oparty na naturalnym sposobie wydobycia głosu, w doskonały sposób wpływa na dzieci i ich rozwój, a także na relacje pomiędzy rodzicami a dzieckiem.

Warsztat skierowany jest do: rodziców z dziećmi, ale także rodziców spodziewających się dzieci, wszystkich osób zainteresowanych warsztatem wokalnym i chcących doskonalić swoje umiejętności. Celem warsztatu jest wspólna nauka tradycyjnych pieśni oraz możliwość stworzenia własnych, zapoznania się z różnymi technikami oddechowymi i relaksacyjnymi, powiązania śpiewu z ruchem, spotkanie w miłym towarzystwie i możliwość wspólnego śpiewu. Najlepiej ubrać się w luźne, nie krępujące ruchów ubranie. Warsztat będzie oparty na naturalnym sposobie wydobywania głosu, który w doskonały sposób wpływa na nas i nasze samopoczucie. Będziemy się uczyć jak nie bać się śpiewania i dobrze się przy tym bawić. Nasz głos jest naszą mocą, więc zacznijmy używać go już teraz wykorzystując całe spektrum naszego głosu od szeptu po krzyk. Bawmy się i ćwiczmy jednocześnie wykorzystując cały potencjał naszego ciała. 

Lena Majewska – absolwentka ASP w Gdańsku. Nauczycielka tańca, śpiewu i aktorstwa. Śpiewem zajmuje się od 15 lat. Od 2004 współtworzy i bierze udział w najróżniejszych projektach muzycznych, współpracując m.in. z Włodzimierzem Nahornym lub Michałem Jacaszkiem. Jest autorką trwającego ponad pięć lat interdyscyplinarnego projektu teatralnego ?Parallel? w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy liczne projekty muzyczne: warsztaty ze śpiewu dla dzieci i młodzieży, warsztaty z twórczego użycia głosu (jednoczesna praca nad głosem i ruchem), odtwarza tradycję śpiewania starych polskich kołysanek wraz z rodzicami.

zapisy: laboratoriumpiesni@wp.pl

Koncert: Angela Gaber Trio ?Opowieści z ziemi?

12 kwietnia ( niedziela ) :14.00 ? 15.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Sztuki Nowoczesnej ( Pałac Opatów )

Dzika przestrzeń muzyki czyli Bieszczady na Pomorzu

Region Karpat to prawdziwy tygiel etniczny i bogata kultura muzyczna, która  zainspirowała twórców do projektu ?Opowieści z Ziemi?. Album pod tym tytułem to debiut Angeli Gaber z zespołem. Muzycznie o nasłuchiwaniu świata. Interpretacje tradycyjnych melodii tradycyjnych obok własnych autorskich kompozycji.

Ich muzyczny świat improwizacji zaskakuje i tworzy niepowtarzalną atmosferę. Jak sami mówią, to muzyczny proces w poszukiwaniu własnej pieśni. Nie pozostają też obojętni wobec własnej intuicji w tworzeniu muzyki jak i identyfikacji z przyrodą, w której pełno jest muzycznych zjawisk i emocji. W tym właśnie klimacie, bliskim Ziemi i przyrodzie, wspólnie tworzą oryginalne aranżacje i improwizują w poszukiwaniu…

Znaleźli się wśród laureatów festiwali:

?Nowa Tradycja? 2013- Festiwal Folkowy Polskiego Radia

?Mikołajki Folkowe 2012?- Międzynarodowy Festiwalu Muzyki Folkowej

?Korowód 2012? Anny Treter- Festiwal Twórczości

?Grechuta Festival 2011?.

W 2013 Angela Gaber wydała swój debiutancki album ?Opowieści z Ziemi?, którego materiał został zarejestrowany w kamiennym kościele w Mrzygłodzie.

Zagrają w składzie:

Angela Gaber ? wokal, przeszkadzajki

Tomasz Dybała ? gitara akustyczna

Robert Robson Onacko –  gitary elektryczne

Ernest Drelich –  conga, bongosy, djembe, didgeridoo, kalimba

Koncert: Karolina Cicha i Bart Pałyga ?Wieloma językami?

12 kwietnia ( niedziela ): 15.00 ? 16.00 

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Sztuki Nowoczesnej ( Pałac Opatów )

Koncert na kilkanaście instrumentów i dziewięć języków, nawiązuje do tradycji Podlaskiego ? regionu, z którego pochodzi Karolina Cicha.

Na koncercie usłyszymy piosenki w językach: ukraińskim, litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, w jidysz, po polsku, tatarsku i w esperanto.

Obok nowoczesnych samplerów i looperów zabrzmią etniczne instrumenty, takie jak morinhuur, dotar, drumla, duduk, akordeon, fujarka, mandola. Pojawi się też archaiczny śpiew alikwotowy. Podstawowy skład „Wieloma językami” to multiinstrumentalny duet z Bartem Pałygą, który jest współautorem aranżacji. Niekiedy duet zaprasza gości. „Spółka” poszerza się wówczas o cymbały Mateusza Szemraja, gadułkę Marty Sołek i.in

?Wieloma językami? czerpie ze skal muzyki tradycyjnej, jednak nie jest archiwalną składanką, lecz spójną całością mówiącą nowoczesnym językiem muzycznym. Ten język zbudowany jest na oryginalnym stylu dwóch osobowości, ich charyzmie i doświadczeniu w ekspresji muzycznej, zdobytych w przedsięwzięciach związanych z muzyką etniczną, archaiczną i rockową.

Karolina Cicha:

Karolina Cicha jest kompozytorką, wokalistką i multiinstrumentalistką – rozpoznawalną dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie.

Jej droga twórcza rozpoczęła się od koncertowania solowego. W 2009 roku Cicha założyła zespół i zaczęła swą przygodę z muzyką rockową: Znalazła się na płcie GAJCY! wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Według serwisu INTERIA jej „Miłość bez jutra” z tej płyty okazała się jednym z 10 najlepszych utworów w polskim rocku 2009. Od tego debiutu wydała cztery płyty. Jest laureatką m.in.  Nagrody Głównej na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie; II miejsca na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu; I miejsca Na festiwalu Chansonsfestiwal w Kolonii. W 2013 zdobyła GRAND PRIX, Nagrodę Publiczności oraz nagrodę im. Czesława Niemena na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Jest laureatką Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” 2014.

Jak co roku przywitamy wiosnę radośnie, muzycznie, twórczo! Pewne elementy wpisały się już na stałe: warsztaty pieśniarskie Laboratorium Pieśni, warsztaty skrzypcoweMarka Przewłockiego czy potańcówka tradycyjna Stowarzyszenia Trójwiejska.

Jednak za każdym razem przychodzi też nowe - nowi artyści - tym razem prosto z Bieszczad przyjedzie Angela Gaber Trio z zespołem oraz Karolina Cicha z Bartem Pałygą z Warszawy.

Nie zabraknie wydarzeń, w których mogą uczestniczyć rodziny z dziećmi - familijny, wiosenny koncert Ani Brody na cymbałach, warsztaty instrumentów etnicznych Krzysztofa Wojsława oraz coroczny, niezwykle barwny happening Teatru Korkoro w Parku Oliwskim.

********************************************************************************************

PROGRAM

Sobota, 11 kwietnia 2015r.

9.00 ? 11.00; 15.00 ? 17.00 - warsztaty skrzypcowe Marka Przewłockiego | Świetlica w Rybnym
12.30 ? 13.30  happening wiosenny ? Teatr Korkowo | Park Oliwski | Galeria Sztuki Warzywniak
10.30 ? 12.00 warsztaty pieśniarskie Laboratorium Pieśni | Spichlerz Opacki
12.00 ? 13.30  warsztaty śpiewu tradycyjnego dla dorosłych ? Ania Broda |Spichlerz Opacki
13.30 otwarcie Festiwalu, pokazy pieśni tradycyjnych: Grupa Śpiewacza Muzeum Etnograficzne, Akademia Laboratorium Pieśni, Laboratorium Pieśni | Spichlerz Opacki
15.00 ? 16.00 wiosenny koncert dla dzieci i dorosłych - Ania Broda | Spichlerz Opacki
20.00 potańcówka tradycyjna ? Stowarzyszenie Trójwiejska/ Kapela Przewłockiego oraz goście: Kapela Parura/ Maciej Kurczewski | Galeria Pionowa

Niedziela, 12 kwietnia 2015 r.

10.30 ? 12.00 warsztaty instrumentalne dla dzieci ? Krzysztof Wojsław | Spichlerz Opacki
12.30 ? 14.00 familijne warsztaty pieśni tradycyjnych ? Lena Majewska |Spichlerz Opacki
15.00 ? 17.00 warsztaty skrzypcowe Marka Przewłockiego | Świetlica w Rybnym
14.00 ? 15.00 koncert: Angela Gaber Trio ?Opowieści z ziemi?| Pałac Opatów
15.00 ? 16.00  koncert: Karolina Cicha i Bart Pałyga ?Wieloma językami? | Pałac Opatów

etnowiosnowisko2015

11 kwietnia 2015r.

Warsztaty skrzypcowe Marka Przewłockiego

11 kwietnia ( sobota ): 9.00 ? 11.00, 15.00 ? 17.00; 12 kwietnia 15.00 ? 17.00;

Świetlica w Rybnym, Gdańsk Oliwa, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25 

W programie warsztatów znajdą się polskie tradycyjne melodie taneczne, głównie mazurki i polki, z kilku regionów Polski. Uczestnicy poznają różne stylistyki i schematy rytmiczne. W celu większego zrozumienia istoty polskiej muzyki tradycyjnej, prowadzone będą również podstawy gry na bębenku.

Zajęcia przeznaczone są dla skrzypków, ewentualnie klarnecistów. Wymagana jest podstawowa umiejętność gry oraz posiadanie instrumentu.

Zdobytą wiedzę praktyczną będzie można wypróbować 11 kwietnia, podczas wieczornej potańcówki.

Prowadzący: Marek Przewłocki

Skrzypek i cymbalista, uczeń wiejskich muzykantów. Zajmuje się kontynuacją oraz rekonstrukcją  

wiejskiego stylu gry na skrzypcach. Założyciel Kapeli Przewłockiego.

zapisy: kprzewlockiego@gmail.com

Warsztaty pieśniarskie Laboratorium Pieśni: Alina Jurczyszyn, Kamila Bigus

11 kwietnia ( sobota ): 10.30 ? 12.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Etnografii ( Spichlerz Opacki ), Gdańsk Oliwa, ul.Cystersów 19 

Warsztaty pieśniarskie Laboratorium Pieśni, prowadzone są autorską metodą pracy z głosem, ciałem i oddechem, inspirowaną m.in. treningiem Teatru Gardzienice oraz pracami paramuzycznymi Instytutu im. Jerzego Grotowskiego w leśnej bazie w Brzezince. Są okazją do spotkania w pieśni, przestrzenią swobodnej twórczości dla tych, którzy mają w sobie naturalną potrzebę ekspresji wokalnej i chcieliby rozpocząć ( bądź kontynuować ) swoją przygodę z głosem oraz pieśniami tradycyjnymi, jako materiałem do pracy. Na warsztatach zapoznamy się z technikami śpiewu tradycyjnego, naturalną emisją głosu, popracujemy z ciałem i oddechem, zaśpiewamy w wielogłosie - ku chwale wiosny i pozimowego przebudzenia.

Alina Jurczyszyn ? pieśniarka, absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice oraz studiów humanistycznych ze specjalnością teatrologiczną na Uniwersytecie Gdańskim, założycielka zespołów: Laboratorium Pieśni oraz Annutara, aktorka, reżyserka ( m.in. Pory Roku, Puste Noce ), koordynatorka artystyczna Akademii Laboratorium Pieśni na UG oraz Festiwalu Muzyki i Wiosny Etnowiosnowisko
Kamila Bigus ? skrzypaczka po Akademii Muzycznej, wokalistka i skrzypaczka w wielu projektach muzycznych ( m.in. Laboratorium Pieśni, Annutara, Kropki, False Month ), animatorka kultury

zapisy: laboratoriumpiesni@wp.pl

Warsztaty śpiewu tradycyjnego dla dorosłych

12.00 ? 13.30  - Ania Broda - Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Etnografii ( Spichlerz Opacki ), Gdańsk Oliwa, ul.Cystersów 19

Warsztaty śpiewu tradycyjnego z elementami emisji i higieny głosu techniką tzw. śpiewu białego. Każdy uczestnik warsztatów będzie mógł doświadczyć tego, co w jego głosie pierwotne, silne i prawdziwe, zmierzyć się z własnymi wyobrażeniami na temat wydobycia ?białego? dźwięku. W repertuarze znajdą się  tradycyjne pieśni wiosenne, życzące, miłosne.

Ania Broda: wokalistka obdarzona niezwykłym, wyrazistym głosem, mistrzyni gry na cymbałach, autorka tekstów, aranżerka. Tworzy bardzo różnorodną w formie, nieprzewidywalną w stylu, absolutnie unikalną muzykę. Świetnie bawi się wyrazistym i głębokim brzmieniem swojego głosu, siłą słowa, magią nieoczywistej melodii. Współtwórczyni i muzyk legendarnych formacji Bractwo Ubogich, Kapeli Brodów. Znana jest przede wszystkim z twórczości skierowanej do najmłodszych (prowadzi familijne warsztaty wokalne i muzyczne). Komponuje i wykonuje muzykę do spektakli teatralnych, ?lmów, animacji, słuchowisk radiowych i innych form artystycznych. Bierze udział w projektach związanych z muzyką dawną, współczesną, eksperymentalną. Promuje tradycyjną muzykę z Warmii - ważny element swojego urodzenia, mieszkania i tworzenia. Nagrywa dla telewizji, występuje na wielu festiwalach w kraju i zagranicą. Współpracuje z Polskim Radiem, Państwowym Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrem Lalkowym w Olsztynie, Instytutem Teatralnym, Narodowym Centrum Kultury, warszawskim CSW. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej autorski album inspirowany wierszami polskich poetów "A ja nie chcę spać" otrzymał główną nagrodę w konkursie "Świat Przyjazny Dziecku" organizowanym prze Komitet Ochrony Praw Dziecka 2011. Pod koniec 2014 roku na rynku wydawniczym ukazały się jej dwie nowe płyty: ?6H? (Polskie Radio Opole), ?Wszystkiego najlepszego? (wyd. Jazz Sond).

http://aniabroda.com/

11 stycznia ( sobota )13.30 : pokazy/ koncerty pieśni tradycyjnych:

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Etnografii ( Spichlerz Opacki ), Gdańsk Oliwa, ul.Cystersów 19 

Grupa Śpiewacza Muzeum Etnograficzne

Grupa śpiewaczek i śpiewaków, w przedziale wiekowym 7 ? 65 lat, która od trzech lat regularnie, z różnymi zmianami w składzie, spotyka się w soboty w Oddziale Etnograficznym w Gdańsku Oliwie, by wspólnie śpiewać pieśni tradycyjne.

Członkowie Grupy co roku rozpoczynają pracę jesienną porą, by razem przetrwać zimę, śpiewając pieśni o miłości, radościach i smutkach życia. Można ich posłuchać dwukrotnie w ciągu trwania spotkań: na Etnowiosnowisku w kwietniu oraz na wieńczącym pracę pokazie: na Noc Muzeów w maju.

Zapraszamy wszystkich chętnych - w każdej chwili można dołączyć do warsztatów!

Akademia Laboratorium Pieśni

Projekt adresowany do studentów różnych kierunków, w formie warsztatów pieśni tradycyjnych , regularnie prowadzonych na Uniwersytecie Gdańskim przez członkinie Laboratorium Pieśni: Alinę Jurczyszyn i Kamilę Bigus.

Spotkania Akademii skupiają się wokół poszukiwań i rozwoju zespołowego praktykowania muzyki i śpiewu ( praca z pieśniami tradycyjnymi, nauka śpiewu w wielogłosach ), fenomenu głosu, jego wzmocnieniu ( emisja, impostacja, trening oddechowy ), naturalnej muzyczności człowieka ( muzycznym odczuwaniu świata ), wzajemności, działań partnerskich i zespołowych.

Członkowie Akademii nastawieni są na długofalową pracę, obejmującą występy na corocznych pokazach na UG, jak również wyjazdy na Festiwale, koncerty, wyprawy terenowe w poszukiwaniu pieśni tradycyjnych oraz nagrywanie materiału pieśniarskiego i rejestrację na płycie.

Na tegorocznym Etnowiosnowisku, odbędzie się premiera płyty Akademii Laboratorium Pieśni, nagrywanej w 2014 roku w Radiu Gdańsk, dzięki mecenatowi Alternatora.

Więcej informacji o Akademii Laboratorium Pieśni: http://www.ack.ug.edu.pl/akademia-laboratorium-piesni/

Laboratorium Pieśni

Laboratorium Pieśni to powstały w 2013 roku trójmiejski zespół pieśniarek. Grupa śpiewa tradycyjnie, w wielogłosie pieśni: ukraińskie, bałkańskie i polskie, ale w repertuarze znajdują się także utwory gruzińskie, rosyjskie, skandynawskie, białoruskie, albańskie i wiele innych. Pieśni wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie skrzypiec, bębnów i innych etnicznych instrumentów (m.in. shruti box, przeszkadzajek, kalimby, dzwonków).

Zespół został laureatem festiwalu FAMA 2014, gdzie otrzymał NAGRODĘ TRYTON ufundowaną przez Prezydenta Miasta Świnoujście Janusza Żmurkiewicza dla NAJWIĘKSZEJ OSOBOWOŚCI FESTIWALU.

Laboratorium Pieśni poza koncertowaniem i udziałem w festiwalach realizuje badania terenowe w poszukiwaniu nowej-starej muzyki: wyprawa do Albanii - pieśni polifoniczne (2014), badania na Kaszubach - pieśni pogrzebowe (2013/2014), badania na Dolnym Śląsku - praktyki kolędnicze (zima 2013).

Grupa tworzy także spektakle, w których tradycyjne pieśni opowiadają o odchodzących obrzędach, m.in. "Pory Roku" (2012), "Puste Noce - Pieśni, które już się kończą" (2014 ).

Więcej o zespole: www.laboratoriumpiesni.pl

https://www.facebook.com/laboratoriumpiesni

Wiosenna opowieść muzyczna ?Dlaczego jajko jest mądrzejsze od kury??

11 stycznia ( sobota ): 15.00 - 16.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Etnografii ( Spichlerz Opacki ), Gdańsk Oliwa, ul.Cystersów 19 

Familijny koncert Ani Brody  - autorski koncert w wykonaniu Ani Brody - specjalistki w dziedzinie muzyki dla dzieci, inspirowanej m.in. muzyką tradycyjną. Muzyka akustyczna na śpiew  biały i cymbały wileńskie.

Artystka zaprezentuje tym razem muzyczną opowieść wokół tradycji Świąt Wielkanocnych. Czas wiosenny, czas przemiany, symbole i wróżby, życzenia i powiedzenia. Podczas koncertu można będzie usłyszeć nowe piosenki ze starej tradycji związane z kolędowaniem wielkanocnym oraz obrzędami wiosennymi i śpiewaniem konopielek.

Przekaz inspirowany zbiorami etnografa Oskara Kolberga oraz regionalną tradycją. Począwszy od niedzieli Wielkanocnej czas pieśni i życzeń koncentruje się wokół żywiołów wody. Na Warmii i Mazurach - krainie gdzie wychowała się, gdzie mieszka i tworzy Ania Broda wierzono w oczyszczającą, magiczną moc wody.
W pierwsze święto , zaraz po wschodzie słońca lub w drodze do kościoła należało zajść nad brzeg rzeki lub jeziora i zanurzyć w niej stopy lub dłonie. Ten prastary zwyczaj jest związany z pierwotnym praktykami obrzędowymi z czasów pogańskich, ale dopasowanym do tradycji katolickich. Odwiedzanie wody odbywa się w czasie drogi do kościoła.

Jeszcze inną formą kolędy wielkanocnej było chodzenie po wykupku, charakterystyczne melorecytowane oracje i przeproski, życzenia i pieśni jak U jeziora u białego tworzyły obchód kolędników, który na Mazurach był jeszcze obecny w latach powojennych. 

Konopielki zaś to przedłużenie wiosennego czasu życzeń i pieśni śpiewane przez dziewczęta podczas chodzenie po wsi z kolorowym - gaikiem maikiem. Wszystko to miało wróżyć szybkie i szczęśliwe zamążpójście.


Potańcówka "Trójwiejska"

Stowarzyszenie Trójwiejska/Kapela Przewłockiego/ Kapela Parura/ Maciej Kurczewski

11 kwietnia o godz. 20:00 do ArtHouse (Galeria Pionova), ul. Olejarna 2, Gdańsk.

Potańcówka to okazja, aby na własnej podeszwie poczuć w mieście tradycje muzyczne polskiej wsi. Mazurki, oberki, polki, walczyki i różne zabawy tradycyjne są przeznaczone dla każdego. Kierując się zasadą, że taniec jest przedłużeniem chodzenia, zachęcamy wszystkich niezależnie od wieku, umiejętności, czy poglądów. Dla początkujących zapewniamy animacje tańców.

Podczas wydarzenia zagrają miejscy uczniowie wiejskich muzykantów oraz uczestnicy warsztatów skrzypcowych odbywających się w ramach Etnowiosnowiska.

Wstęp 10 zł.

Stowarzyszenie "Trójwiejska"
Formalnie kultywuje i propaguje polską kulturę tradycyjną od 2012 roku. Nieformalnie, jako Grupa Trójwiejska, działa na tym polu od 10 lat. Z inicjatywy Stowarzyszenia w Trójmieście odbywają się potańcówki i koncerty, warsztaty taneczne, instrumentalne oraz głosowe, a także inne muzykowania tradycyjne, czasem w miejscach niecodziennych, jak galerie handlowe.

Stowarzyszenie działa również poza Metropolią. Od czterech lat na Kurpiach organizuje spotkania Szkoły Tradycji "Kurpiogranie". Członkowie organizacji czerpią swoją wiedzę, praktykę i radość z badań terenowych w różnych zakątkach kraju: na Mazowszu, Suwalszczyźnie, Kaszubach, Żuławach, Lubelszczyźnie i Radomszczyźnie. W miejscach, gdzie kultura wiejska ciągle istnieje w swej pierwotnej uniwersalnej i użytkowej formie.

"Trójwiejska" tworzyła projekty w ramach Akademii Kolberga i Szkoły Mistrzów Tradycji. Współpracowała z różnymi instytucjami jak Uniwersytet Gdański, Instytut Kultury Miejskiej, Polski Chór Kameralny, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Muzeum Etnograficzne w Gdańsku.

Obecnie zaangażowana jest m.in. we wznowienie publikacji Śpiewnika Pelplińskiego jako współwydawca oraz w projekt dla dzieci z Kurpiów, związany z legendami ich regionu. Ponadto za intensywne działania i długoletnie promowanie regionu kurpiowskiego członkowie organizacji, Katarzyna i Seweryn Huzarski, otrzymali w tym roku nagrodę Prezesa Związku Kurpiów.

Kapela Przewłockiego

istnieje od 2011. roku. Gra polską muzykę tradycyjną, w takiej formie, w jakiej wykonuje się ją na wsi, czyli do zabawy. Melodie czerpie z bezpośredniego przekazu od wiejskich muzykantów oraz z nagrań archiwalnych, pochodzących z różnych regionów Polski, m. in. Mazowsza, Małopolski Północnej, Suwalszczyzny, czy Wileńszczyzny. Do repertuaru Kapeli wchodzą: mazurki, polki, chodzone, walczyki, a także różnego rodzaju zabawy oraz pieśni tradycyjne.

Na potańcówce 11. kwietnia zagrają:

Marek Przewłocki - skrzypce, cymbały, śpiew,

Justyna Mazurkiewicz - bęben, śpiew.

Kapela Parura w obecnym składzie istnieje od około roku. W tym czasie zdążyła już zdobyć pierwszą nagrodę oraz nagrodę publiczności na Konkursie Dawna Nowa Nuta w 2014 r. Grają głównie muzykę kajocką z Radomszczyzny - repertuar skrzypków: Tadeusza Jedynaka oraz Jana i Piotra Gaców. Zahaczają też o lubelską nutę od Stanisława Głaza.

W skład Kapeli Parura wchodzą:

Paula Kolano - skrzypce,

Patrycja Kuczyńska - basy,

Stach Strelnik - bębenek obręczowy

Maciej Kurczewski

Maciej Kurczewski harmonistą został z zamiłowania do polskiej harmonii trzyrzędowej, zarówno jako oryginalnego instrumentu, jak i dla muzyki na nim grywanej. Uczył się od różnych harmonistów: Jana Kani, Ryszarda Maniurskiego, Sławomira Czekalskiego oraz Daniela de Latour, dzięki którym poznał ciekawostki dotyczące stylu i praktyki gry. Maciej gra repertuar z różnych regionów Polski (Kurpie, Łęczyca, Łowicz). Jednak granie "pod nogę" uważa za największy walor muzyki tradycyjnej, co łączy wszystkie wykonywane przez niego melodie. 

Happening wiosenny ? Teatr Korkowo ? Park Oliwski/Galeria Sztuki Warzywniak

11 kwietnia, godz. 12.30

Parada uliczna "Wiosna, Lato, Jesień, Zima i... Wiosna"

Jak co roku odbędzie się symboliczny pogrzeb zimy i jej reprezentacji - Marzanny. Zawodzące płaczki na odchodzący czas, znudzony grabarz, zima z trudem godzi się na odejście. Naprzeciw wychodzi siła młodości, promieniując rozrzuca płody ziemi, dzieląc się jajkami, symbolami życia.

Oto konfrontacja dwóch światów. Naturalny cykl i tak się dopełni. Stare i młode, rodzenie się i umieranie, miłość i nienawiść, z żarem w sercu przeżywać będzie każdą kolejną zmianę. Idąc tak naprawdę jedną i tą samą drogą, niezmienną i wiecznie powtarzalną.

Teatr Korkowo/ Stowarzyszenie Teatralno Edukacyjne Korkoro.
Powołany przez Krzysztofa Dziwnego Gojtowskiego w 2013 roku skład, to artyści niezależni: plastycy, muzycy, tancerze i aktorzy. Od 2014 są rezydentami Teatru Gdynia Główna. Działania grupy obejmują tworzenie własnych przedstawień, wydarzenia performatywne oraz działalność dydaktyczną dzięki programowi pracy z wolnością wewnętrzną. Od pewnego czasu artyści specjalizują się w tworzeniu happeningów.

Teatr Korkoro | http://korkoro.pl

12 kwietnia 2015r.

"Podróż do świata instrumentów" ? warsztaty instrumentalne dla dzieci ? Krzysztof Wojsław

12 kwietnia ( niedziela ): 10.30 ? 12.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Etnografii ( Spichlerz Opacki ), Gdańsk Oliwa, ul.Cystersów 19

Nowe, wyjątkowe warsztaty muzyczne, skierowane przede wszystkim do najmłodszych. Na zajęciach dzieci mają okazję zapoznać się z ciekawymi, nietypowymi instrumentami etnicznymi z całego świata. Warsztaty są interaktywne, co oznacza, że podczas zajęć uczestnicy nie tylko biernie oglądają i słuchają, lecz mają również szansę dotknąć instrumentów oraz nauczyć się na nich grać. Założeniem warsztatów jest uświadomienie im, że gra na instrumencie oraz tworzenie muzyki nie zawsze musi wiązać się z miesiącami ciężkiej pracy, jak bywa w przypadku nauki gry na skrzypcach czy na pianinie. Oprócz zdobywania wiedzy o samych instrumentach i wspólnego na nich muzykowania, na zajęciach poruszane są tematy pokrewne muzyce ? przy okazji poznawania genezy i budowy konkretnego instrumentu ludowego, młodym uczestnikom warsztatów przekazywane są informacje na temat kultury, historii kraju lub regionu, z którego pochodzi dany instrument 

Prowadzenie: Krzysztof Wojsław - urodzony w Gdańsku kompozytor, wokalista i instrumentalista. Absolwent filologii polskiej ze specjalizacją filmoznawczą na Uniwersytecie Gdańskim.

Zapisy na warsztatypodroz@gmail.com, liczba miejsc ograniczona.

Warsztaty pieśni tradycyjnych dla dzieci i młodzieży ? Lena Majewska

12 kwietnia ( niedziela ): 12.30 ? 14.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Etnografii ( Spichlerz Opacki ), Gdańsk Oliwa, ul.Cystersów 19 

Niezwykłe warsztaty, w których może wziąć udział cała rodzina. Lena Majewska jest przekonana, że muzyka oraz tradycyjny śpiew oparty na naturalnym sposobie wydobycia głosu, w doskonały sposób wpływa na dzieci i ich rozwój, a także na relacje pomiędzy rodzicami a dzieckiem.

Warsztat skierowany jest do: rodziców z dziećmi, ale także rodziców spodziewających się dzieci, wszystkich osób zainteresowanych warsztatem wokalnym i chcących doskonalić swoje umiejętności. Celem warsztatu jest wspólna nauka tradycyjnych pieśni oraz możliwość stworzenia własnych, zapoznania się z różnymi technikami oddechowymi i relaksacyjnymi, powiązania śpiewu z ruchem, spotkanie w miłym towarzystwie i możliwość wspólnego śpiewu. Najlepiej ubrać się w luźne, nie krępujące ruchów ubranie. Warsztat będzie oparty na naturalnym sposobie wydobywania głosu, który w doskonały sposób wpływa na nas i nasze samopoczucie. Będziemy się uczyć jak nie bać się śpiewania i dobrze się przy tym bawić. Nasz głos jest naszą mocą, więc zacznijmy używać go już teraz wykorzystując całe spektrum naszego głosu od szeptu po krzyk. Bawmy się i ćwiczmy jednocześnie wykorzystując cały potencjał naszego ciała. 

Lena Majewska - absolwentka ASP w Gdańsku. Nauczycielka tańca, śpiewu i aktorstwa. Śpiewem zajmuje się od 15 lat. Od 2004 współtworzy i bierze udział w najróżniejszych projektach muzycznych, współpracując m.in. z Włodzimierzem Nahornym lub Michałem Jacaszkiem. Jest autorką trwającego ponad pięć lat interdyscyplinarnego projektu teatralnego ?Parallel? w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy liczne projekty muzyczne: warsztaty ze śpiewu dla dzieci i młodzieży, warsztaty z twórczego użycia głosu (jednoczesna praca nad głosem i ruchem), odtwarza tradycję śpiewania starych polskich kołysanek wraz z rodzicami.

zapisy: laboratoriumpiesni@wp.pl

Koncert: Angela Gaber Trio ?Opowieści z ziemi?

12 kwietnia ( niedziela ) :14.00 ? 15.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Sztuki Nowoczesnej ( Pałac Opatów )

Dzika przestrzeń muzyki czyli Bieszczady na Pomorzu

Region Karpat to prawdziwy tygiel etniczny i bogata kultura muzyczna, która  zainspirowała twórców do projektu ?Opowieści z Ziemi?. Album pod tym tytułem to debiut Angeli Gaber z zespołem. Muzycznie o nasłuchiwaniu świata. Interpretacje tradycyjnych melodii tradycyjnych obok własnych autorskich kompozycji.

Ich muzyczny świat improwizacji zaskakuje i tworzy niepowtarzalną atmosferę. Jak sami mówią, to muzyczny proces w poszukiwaniu własnej pieśni. Nie pozostają też obojętni wobec własnej intuicji w tworzeniu muzyki jak i identyfikacji z przyrodą, w której pełno jest muzycznych zjawisk i emocji. W tym właśnie klimacie, bliskim Ziemi i przyrodzie, wspólnie tworzą oryginalne aranżacje i improwizują w poszukiwaniu...

Znaleźli się wśród laureatów festiwali:

?Nowa Tradycja? 2013- Festiwal Folkowy Polskiego Radia

?Mikołajki Folkowe 2012?- Międzynarodowy Festiwalu Muzyki Folkowej

?Korowód 2012? Anny Treter- Festiwal Twórczości

?Grechuta Festival 2011?.

W 2013 Angela Gaber wydała swój debiutancki album ?Opowieści z Ziemi?, którego materiał został zarejestrowany w kamiennym kościele w Mrzygłodzie.

Zagrają w składzie:

Angela Gaber ? wokal, przeszkadzajki

Tomasz Dybała ? gitara akustyczna

Robert Robson Onacko -  gitary elektryczne

Ernest Drelich -  conga, bongosy, djembe, didgeridoo, kalimba

Koncert: Karolina Cicha i Bart Pałyga ?Wieloma językami?

12 kwietnia ( niedziela ): 15.00 ? 16.00 

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Sztuki Nowoczesnej ( Pałac Opatów )

Koncert na kilkanaście instrumentów i dziewięć języków, nawiązuje do tradycji Podlaskiego ? regionu, z którego pochodzi Karolina Cicha.

Na koncercie usłyszymy piosenki w językach: ukraińskim, litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, w jidysz, po polsku, tatarsku i w esperanto.

Obok nowoczesnych samplerów i looperów zabrzmią etniczne instrumenty, takie jak morinhuur, dotar, drumla, duduk, akordeon, fujarka, mandola. Pojawi się też archaiczny śpiew alikwotowy. Podstawowy skład "Wieloma językami" to multiinstrumentalny duet z Bartem Pałygą, który jest współautorem aranżacji. Niekiedy duet zaprasza gości. "Spółka" poszerza się wówczas o cymbały Mateusza Szemraja, gadułkę Marty Sołek i.in

?Wieloma językami? czerpie ze skal muzyki tradycyjnej, jednak nie jest archiwalną składanką, lecz spójną całością mówiącą nowoczesnym językiem muzycznym. Ten język zbudowany jest na oryginalnym stylu dwóch osobowości, ich charyzmie i doświadczeniu w ekspresji muzycznej, zdobytych w przedsięwzięciach związanych z muzyką etniczną, archaiczną i rockową.

Karolina Cicha:

Karolina Cicha jest kompozytorką, wokalistką i multiinstrumentalistką - rozpoznawalną dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie.

Jej droga twórcza rozpoczęła się od koncertowania solowego. W 2009 roku Cicha założyła zespół i zaczęła swą przygodę z muzyką rockową: Znalazła się na płcie GAJCY! wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Według serwisu INTERIA jej "Miłość bez jutra" z tej płyty okazała się jednym z 10 najlepszych utworów w polskim rocku 2009. Od tego debiutu wydała cztery płyty. Jest laureatką m.in.  Nagrody Głównej na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie; II miejsca na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu; I miejsca Na festiwalu Chansonsfestiwal w Kolonii. W 2013 zdobyła GRAND PRIX, Nagrodę Publiczności oraz nagrodę im. Czesława Niemena na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Jest laureatką Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska" 2014.

|

Jak co roku przywitamy wiosnę radośnie, muzycznie, twórczo! Pewne elementy wpisały się już na stałe: warsztaty pieśniarskie Laboratorium Pieśni, warsztaty skrzypcoweMarka Przewłockiego czy potańcówka tradycyjna Stowarzyszenia Trójwiejska.

Jednak za każdym razem przychodzi też nowe - nowi artyści - tym razem prosto z Bieszczad przyjedzie Angela Gaber Trio z zespołem oraz Karolina Cicha z Bartem Pałygą z Warszawy.

Nie zabraknie wydarzeń, w których mogą uczestniczyć rodziny z dziećmi - familijny, wiosenny koncert Ani Brody na cymbałach, warsztaty instrumentów etnicznych Krzysztofa Wojsława oraz coroczny, niezwykle barwny happening Teatru Korkoro w Parku Oliwskim.

********************************************************************************************

PROGRAM

Sobota, 11 kwietnia 2015r.

9.00 ? 11.00; 15.00 ? 17.00 - warsztaty skrzypcowe Marka Przewłockiego | Świetlica w Rybnym
12.30 ? 13.30  happening wiosenny ? Teatr Korkowo | Park Oliwski | Galeria Sztuki Warzywniak
10.30 ? 12.00 warsztaty pieśniarskie Laboratorium Pieśni | Spichlerz Opacki
12.00 ? 13.30  warsztaty śpiewu tradycyjnego dla dorosłych ? Ania Broda |Spichlerz Opacki
13.30 otwarcie Festiwalu, pokazy pieśni tradycyjnych: Grupa Śpiewacza Muzeum Etnograficzne, Akademia Laboratorium Pieśni, Laboratorium Pieśni | Spichlerz Opacki
15.00 ? 16.00 wiosenny koncert dla dzieci i dorosłych - Ania Broda | Spichlerz Opacki
20.00 potańcówka tradycyjna ? Stowarzyszenie Trójwiejska/ Kapela Przewłockiego oraz goście: Kapela Parura/ Maciej Kurczewski | Galeria Pionowa

Niedziela, 12 kwietnia 2015 r.

10.30 ? 12.00 warsztaty instrumentalne dla dzieci ? Krzysztof Wojsław | Spichlerz Opacki
12.30 ? 14.00 familijne warsztaty pieśni tradycyjnych ? Lena Majewska |Spichlerz Opacki
15.00 ? 17.00 warsztaty skrzypcowe Marka Przewłockiego | Świetlica w Rybnym
14.00 ? 15.00 koncert: Angela Gaber Trio ?Opowieści z ziemi?| Pałac Opatów
15.00 ? 16.00  koncert: Karolina Cicha i Bart Pałyga ?Wieloma językami? | Pałac Opatów

etnowiosnowisko2015

11 kwietnia 2015r.

Warsztaty skrzypcowe Marka Przewłockiego

11 kwietnia ( sobota ): 9.00 ? 11.00, 15.00 ? 17.00; 12 kwietnia 15.00 ? 17.00;

Świetlica w Rybnym, Gdańsk Oliwa, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25 

W programie warsztatów znajdą się polskie tradycyjne melodie taneczne, głównie mazurki i polki, z kilku regionów Polski. Uczestnicy poznają różne stylistyki i schematy rytmiczne. W celu większego zrozumienia istoty polskiej muzyki tradycyjnej, prowadzone będą również podstawy gry na bębenku.

Zajęcia przeznaczone są dla skrzypków, ewentualnie klarnecistów. Wymagana jest podstawowa umiejętność gry oraz posiadanie instrumentu.

Zdobytą wiedzę praktyczną będzie można wypróbować 11 kwietnia, podczas wieczornej potańcówki.

Prowadzący: Marek Przewłocki

Skrzypek i cymbalista, uczeń wiejskich muzykantów. Zajmuje się kontynuacją oraz rekonstrukcją  

wiejskiego stylu gry na skrzypcach. Założyciel Kapeli Przewłockiego.

zapisy: kprzewlockiego@gmail.com

Warsztaty pieśniarskie Laboratorium Pieśni: Alina Jurczyszyn, Kamila Bigus

11 kwietnia ( sobota ): 10.30 ? 12.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Etnografii ( Spichlerz Opacki ), Gdańsk Oliwa, ul.Cystersów 19 

Warsztaty pieśniarskie Laboratorium Pieśni, prowadzone są autorską metodą pracy z głosem, ciałem i oddechem, inspirowaną m.in. treningiem Teatru Gardzienice oraz pracami paramuzycznymi Instytutu im. Jerzego Grotowskiego w leśnej bazie w Brzezince. Są okazją do spotkania w pieśni, przestrzenią swobodnej twórczości dla tych, którzy mają w sobie naturalną potrzebę ekspresji wokalnej i chcieliby rozpocząć ( bądź kontynuować ) swoją przygodę z głosem oraz pieśniami tradycyjnymi, jako materiałem do pracy. Na warsztatach zapoznamy się z technikami śpiewu tradycyjnego, naturalną emisją głosu, popracujemy z ciałem i oddechem, zaśpiewamy w wielogłosie - ku chwale wiosny i pozimowego przebudzenia.

Alina Jurczyszyn ? pieśniarka, absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice oraz studiów humanistycznych ze specjalnością teatrologiczną na Uniwersytecie Gdańskim, założycielka zespołów: Laboratorium Pieśni oraz Annutara, aktorka, reżyserka ( m.in. Pory Roku, Puste Noce ), koordynatorka artystyczna Akademii Laboratorium Pieśni na UG oraz Festiwalu Muzyki i Wiosny Etnowiosnowisko
Kamila Bigus ? skrzypaczka po Akademii Muzycznej, wokalistka i skrzypaczka w wielu projektach muzycznych ( m.in. Laboratorium Pieśni, Annutara, Kropki, False Month ), animatorka kultury

zapisy: laboratoriumpiesni@wp.pl

Warsztaty śpiewu tradycyjnego dla dorosłych

12.00 ? 13.30  - Ania Broda - Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Etnografii ( Spichlerz Opacki ), Gdańsk Oliwa, ul.Cystersów 19

Warsztaty śpiewu tradycyjnego z elementami emisji i higieny głosu techniką tzw. śpiewu białego. Każdy uczestnik warsztatów będzie mógł doświadczyć tego, co w jego głosie pierwotne, silne i prawdziwe, zmierzyć się z własnymi wyobrażeniami na temat wydobycia ?białego? dźwięku. W repertuarze znajdą się  tradycyjne pieśni wiosenne, życzące, miłosne.

Ania Broda: wokalistka obdarzona niezwykłym, wyrazistym głosem, mistrzyni gry na cymbałach, autorka tekstów, aranżerka. Tworzy bardzo różnorodną w formie, nieprzewidywalną w stylu, absolutnie unikalną muzykę. Świetnie bawi się wyrazistym i głębokim brzmieniem swojego głosu, siłą słowa, magią nieoczywistej melodii. Współtwórczyni i muzyk legendarnych formacji Bractwo Ubogich, Kapeli Brodów. Znana jest przede wszystkim z twórczości skierowanej do najmłodszych (prowadzi familijne warsztaty wokalne i muzyczne). Komponuje i wykonuje muzykę do spektakli teatralnych, ?lmów, animacji, słuchowisk radiowych i innych form artystycznych. Bierze udział w projektach związanych z muzyką dawną, współczesną, eksperymentalną. Promuje tradycyjną muzykę z Warmii - ważny element swojego urodzenia, mieszkania i tworzenia. Nagrywa dla telewizji, występuje na wielu festiwalach w kraju i zagranicą. Współpracuje z Polskim Radiem, Państwowym Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrem Lalkowym w Olsztynie, Instytutem Teatralnym, Narodowym Centrum Kultury, warszawskim CSW. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej autorski album inspirowany wierszami polskich poetów "A ja nie chcę spać" otrzymał główną nagrodę w konkursie "Świat Przyjazny Dziecku" organizowanym prze Komitet Ochrony Praw Dziecka 2011. Pod koniec 2014 roku na rynku wydawniczym ukazały się jej dwie nowe płyty: ?6H? (Polskie Radio Opole), ?Wszystkiego najlepszego? (wyd. Jazz Sond).

http://aniabroda.com/

11 stycznia ( sobota )13.30 : pokazy/ koncerty pieśni tradycyjnych:

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Etnografii ( Spichlerz Opacki ), Gdańsk Oliwa, ul.Cystersów 19 

Grupa Śpiewacza Muzeum Etnograficzne

Grupa śpiewaczek i śpiewaków, w przedziale wiekowym 7 ? 65 lat, która od trzech lat regularnie, z różnymi zmianami w składzie, spotyka się w soboty w Oddziale Etnograficznym w Gdańsku Oliwie, by wspólnie śpiewać pieśni tradycyjne.

Członkowie Grupy co roku rozpoczynają pracę jesienną porą, by razem przetrwać zimę, śpiewając pieśni o miłości, radościach i smutkach życia. Można ich posłuchać dwukrotnie w ciągu trwania spotkań: na Etnowiosnowisku w kwietniu oraz na wieńczącym pracę pokazie: na Noc Muzeów w maju.

Zapraszamy wszystkich chętnych - w każdej chwili można dołączyć do warsztatów!

Akademia Laboratorium Pieśni

Projekt adresowany do studentów różnych kierunków, w formie warsztatów pieśni tradycyjnych , regularnie prowadzonych na Uniwersytecie Gdańskim przez członkinie Laboratorium Pieśni: Alinę Jurczyszyn i Kamilę Bigus.

Spotkania Akademii skupiają się wokół poszukiwań i rozwoju zespołowego praktykowania muzyki i śpiewu ( praca z pieśniami tradycyjnymi, nauka śpiewu w wielogłosach ), fenomenu głosu, jego wzmocnieniu ( emisja, impostacja, trening oddechowy ), naturalnej muzyczności człowieka ( muzycznym odczuwaniu świata ), wzajemności, działań partnerskich i zespołowych.

Członkowie Akademii nastawieni są na długofalową pracę, obejmującą występy na corocznych pokazach na UG, jak również wyjazdy na Festiwale, koncerty, wyprawy terenowe w poszukiwaniu pieśni tradycyjnych oraz nagrywanie materiału pieśniarskiego i rejestrację na płycie.

Na tegorocznym Etnowiosnowisku, odbędzie się premiera płyty Akademii Laboratorium Pieśni, nagrywanej w 2014 roku w Radiu Gdańsk, dzięki mecenatowi Alternatora.

Więcej informacji o Akademii Laboratorium Pieśni: http://www.ack.ug.edu.pl/akademia-laboratorium-piesni/

Laboratorium Pieśni

Laboratorium Pieśni to powstały w 2013 roku trójmiejski zespół pieśniarek. Grupa śpiewa tradycyjnie, w wielogłosie pieśni: ukraińskie, bałkańskie i polskie, ale w repertuarze znajdują się także utwory gruzińskie, rosyjskie, skandynawskie, białoruskie, albańskie i wiele innych. Pieśni wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie skrzypiec, bębnów i innych etnicznych instrumentów (m.in. shruti box, przeszkadzajek, kalimby, dzwonków).

Zespół został laureatem festiwalu FAMA 2014, gdzie otrzymał NAGRODĘ TRYTON ufundowaną przez Prezydenta Miasta Świnoujście Janusza Żmurkiewicza dla NAJWIĘKSZEJ OSOBOWOŚCI FESTIWALU.

Laboratorium Pieśni poza koncertowaniem i udziałem w festiwalach realizuje badania terenowe w poszukiwaniu nowej-starej muzyki: wyprawa do Albanii - pieśni polifoniczne (2014), badania na Kaszubach - pieśni pogrzebowe (2013/2014), badania na Dolnym Śląsku - praktyki kolędnicze (zima 2013).

Grupa tworzy także spektakle, w których tradycyjne pieśni opowiadają o odchodzących obrzędach, m.in. "Pory Roku" (2012), "Puste Noce - Pieśni, które już się kończą" (2014 ).

Więcej o zespole: www.laboratoriumpiesni.pl

https://www.facebook.com/laboratoriumpiesni

Wiosenna opowieść muzyczna ?Dlaczego jajko jest mądrzejsze od kury??

11 stycznia ( sobota ): 15.00 - 16.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Etnografii ( Spichlerz Opacki ), Gdańsk Oliwa, ul.Cystersów 19 

Familijny koncert Ani Brody  - autorski koncert w wykonaniu Ani Brody - specjalistki w dziedzinie muzyki dla dzieci, inspirowanej m.in. muzyką tradycyjną. Muzyka akustyczna na śpiew  biały i cymbały wileńskie.

Artystka zaprezentuje tym razem muzyczną opowieść wokół tradycji Świąt Wielkanocnych. Czas wiosenny, czas przemiany, symbole i wróżby, życzenia i powiedzenia. Podczas koncertu można będzie usłyszeć nowe piosenki ze starej tradycji związane z kolędowaniem wielkanocnym oraz obrzędami wiosennymi i śpiewaniem konopielek.

Przekaz inspirowany zbiorami etnografa Oskara Kolberga oraz regionalną tradycją. Począwszy od niedzieli Wielkanocnej czas pieśni i życzeń koncentruje się wokół żywiołów wody. Na Warmii i Mazurach - krainie gdzie wychowała się, gdzie mieszka i tworzy Ania Broda wierzono w oczyszczającą, magiczną moc wody.
W pierwsze święto , zaraz po wschodzie słońca lub w drodze do kościoła należało zajść nad brzeg rzeki lub jeziora i zanurzyć w niej stopy lub dłonie. Ten prastary zwyczaj jest związany z pierwotnym praktykami obrzędowymi z czasów pogańskich, ale dopasowanym do tradycji katolickich. Odwiedzanie wody odbywa się w czasie drogi do kościoła.

Jeszcze inną formą kolędy wielkanocnej było chodzenie po wykupku, charakterystyczne melorecytowane oracje i przeproski, życzenia i pieśni jak U jeziora u białego tworzyły obchód kolędników, który na Mazurach był jeszcze obecny w latach powojennych. 

Konopielki zaś to przedłużenie wiosennego czasu życzeń i pieśni śpiewane przez dziewczęta podczas chodzenie po wsi z kolorowym - gaikiem maikiem. Wszystko to miało wróżyć szybkie i szczęśliwe zamążpójście.


Potańcówka "Trójwiejska"

Stowarzyszenie Trójwiejska/Kapela Przewłockiego/ Kapela Parura/ Maciej Kurczewski

11 kwietnia o godz. 20:00 do ArtHouse (Galeria Pionova), ul. Olejarna 2, Gdańsk.

Potańcówka to okazja, aby na własnej podeszwie poczuć w mieście tradycje muzyczne polskiej wsi. Mazurki, oberki, polki, walczyki i różne zabawy tradycyjne są przeznaczone dla każdego. Kierując się zasadą, że taniec jest przedłużeniem chodzenia, zachęcamy wszystkich niezależnie od wieku, umiejętności, czy poglądów. Dla początkujących zapewniamy animacje tańców.

Podczas wydarzenia zagrają miejscy uczniowie wiejskich muzykantów oraz uczestnicy warsztatów skrzypcowych odbywających się w ramach Etnowiosnowiska.

Wstęp 10 zł.

Stowarzyszenie "Trójwiejska"
Formalnie kultywuje i propaguje polską kulturę tradycyjną od 2012 roku. Nieformalnie, jako Grupa Trójwiejska, działa na tym polu od 10 lat. Z inicjatywy Stowarzyszenia w Trójmieście odbywają się potańcówki i koncerty, warsztaty taneczne, instrumentalne oraz głosowe, a także inne muzykowania tradycyjne, czasem w miejscach niecodziennych, jak galerie handlowe.

Stowarzyszenie działa również poza Metropolią. Od czterech lat na Kurpiach organizuje spotkania Szkoły Tradycji "Kurpiogranie". Członkowie organizacji czerpią swoją wiedzę, praktykę i radość z badań terenowych w różnych zakątkach kraju: na Mazowszu, Suwalszczyźnie, Kaszubach, Żuławach, Lubelszczyźnie i Radomszczyźnie. W miejscach, gdzie kultura wiejska ciągle istnieje w swej pierwotnej uniwersalnej i użytkowej formie.

"Trójwiejska" tworzyła projekty w ramach Akademii Kolberga i Szkoły Mistrzów Tradycji. Współpracowała z różnymi instytucjami jak Uniwersytet Gdański, Instytut Kultury Miejskiej, Polski Chór Kameralny, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Muzeum Etnograficzne w Gdańsku.

Obecnie zaangażowana jest m.in. we wznowienie publikacji Śpiewnika Pelplińskiego jako współwydawca oraz w projekt dla dzieci z Kurpiów, związany z legendami ich regionu. Ponadto za intensywne działania i długoletnie promowanie regionu kurpiowskiego członkowie organizacji, Katarzyna i Seweryn Huzarski, otrzymali w tym roku nagrodę Prezesa Związku Kurpiów.

Kapela Przewłockiego

istnieje od 2011. roku. Gra polską muzykę tradycyjną, w takiej formie, w jakiej wykonuje się ją na wsi, czyli do zabawy. Melodie czerpie z bezpośredniego przekazu od wiejskich muzykantów oraz z nagrań archiwalnych, pochodzących z różnych regionów Polski, m. in. Mazowsza, Małopolski Północnej, Suwalszczyzny, czy Wileńszczyzny. Do repertuaru Kapeli wchodzą: mazurki, polki, chodzone, walczyki, a także różnego rodzaju zabawy oraz pieśni tradycyjne.

Na potańcówce 11. kwietnia zagrają:

Marek Przewłocki - skrzypce, cymbały, śpiew,

Justyna Mazurkiewicz - bęben, śpiew.

Kapela Parura w obecnym składzie istnieje od około roku. W tym czasie zdążyła już zdobyć pierwszą nagrodę oraz nagrodę publiczności na Konkursie Dawna Nowa Nuta w 2014 r. Grają głównie muzykę kajocką z Radomszczyzny - repertuar skrzypków: Tadeusza Jedynaka oraz Jana i Piotra Gaców. Zahaczają też o lubelską nutę od Stanisława Głaza.

W skład Kapeli Parura wchodzą:

Paula Kolano - skrzypce,

Patrycja Kuczyńska - basy,

Stach Strelnik - bębenek obręczowy

Maciej Kurczewski

Maciej Kurczewski harmonistą został z zamiłowania do polskiej harmonii trzyrzędowej, zarówno jako oryginalnego instrumentu, jak i dla muzyki na nim grywanej. Uczył się od różnych harmonistów: Jana Kani, Ryszarda Maniurskiego, Sławomira Czekalskiego oraz Daniela de Latour, dzięki którym poznał ciekawostki dotyczące stylu i praktyki gry. Maciej gra repertuar z różnych regionów Polski (Kurpie, Łęczyca, Łowicz). Jednak granie "pod nogę" uważa za największy walor muzyki tradycyjnej, co łączy wszystkie wykonywane przez niego melodie. 

Happening wiosenny ? Teatr Korkowo ? Park Oliwski/Galeria Sztuki Warzywniak

11 kwietnia, godz. 12.30

Parada uliczna "Wiosna, Lato, Jesień, Zima i... Wiosna"

Jak co roku odbędzie się symboliczny pogrzeb zimy i jej reprezentacji - Marzanny. Zawodzące płaczki na odchodzący czas, znudzony grabarz, zima z trudem godzi się na odejście. Naprzeciw wychodzi siła młodości, promieniując rozrzuca płody ziemi, dzieląc się jajkami, symbolami życia.

Oto konfrontacja dwóch światów. Naturalny cykl i tak się dopełni. Stare i młode, rodzenie się i umieranie, miłość i nienawiść, z żarem w sercu przeżywać będzie każdą kolejną zmianę. Idąc tak naprawdę jedną i tą samą drogą, niezmienną i wiecznie powtarzalną.

Teatr Korkowo/ Stowarzyszenie Teatralno Edukacyjne Korkoro.
Powołany przez Krzysztofa Dziwnego Gojtowskiego w 2013 roku skład, to artyści niezależni: plastycy, muzycy, tancerze i aktorzy. Od 2014 są rezydentami Teatru Gdynia Główna. Działania grupy obejmują tworzenie własnych przedstawień, wydarzenia performatywne oraz działalność dydaktyczną dzięki programowi pracy z wolnością wewnętrzną. Od pewnego czasu artyści specjalizują się w tworzeniu happeningów.

Teatr Korkoro | http://korkoro.pl

12 kwietnia 2015r.

"Podróż do świata instrumentów" ? warsztaty instrumentalne dla dzieci ? Krzysztof Wojsław

12 kwietnia ( niedziela ): 10.30 ? 12.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Etnografii ( Spichlerz Opacki ), Gdańsk Oliwa, ul.Cystersów 19

Nowe, wyjątkowe warsztaty muzyczne, skierowane przede wszystkim do najmłodszych. Na zajęciach dzieci mają okazję zapoznać się z ciekawymi, nietypowymi instrumentami etnicznymi z całego świata. Warsztaty są interaktywne, co oznacza, że podczas zajęć uczestnicy nie tylko biernie oglądają i słuchają, lecz mają również szansę dotknąć instrumentów oraz nauczyć się na nich grać. Założeniem warsztatów jest uświadomienie im, że gra na instrumencie oraz tworzenie muzyki nie zawsze musi wiązać się z miesiącami ciężkiej pracy, jak bywa w przypadku nauki gry na skrzypcach czy na pianinie. Oprócz zdobywania wiedzy o samych instrumentach i wspólnego na nich muzykowania, na zajęciach poruszane są tematy pokrewne muzyce ? przy okazji poznawania genezy i budowy konkretnego instrumentu ludowego, młodym uczestnikom warsztatów przekazywane są informacje na temat kultury, historii kraju lub regionu, z którego pochodzi dany instrument 

Prowadzenie: Krzysztof Wojsław - urodzony w Gdańsku kompozytor, wokalista i instrumentalista. Absolwent filologii polskiej ze specjalizacją filmoznawczą na Uniwersytecie Gdańskim.

Zapisy na warsztatypodroz@gmail.com, liczba miejsc ograniczona.

Warsztaty pieśni tradycyjnych dla dzieci i młodzieży ? Lena Majewska

12 kwietnia ( niedziela ): 12.30 ? 14.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Etnografii ( Spichlerz Opacki ), Gdańsk Oliwa, ul.Cystersów 19 

Niezwykłe warsztaty, w których może wziąć udział cała rodzina. Lena Majewska jest przekonana, że muzyka oraz tradycyjny śpiew oparty na naturalnym sposobie wydobycia głosu, w doskonały sposób wpływa na dzieci i ich rozwój, a także na relacje pomiędzy rodzicami a dzieckiem.

Warsztat skierowany jest do: rodziców z dziećmi, ale także rodziców spodziewających się dzieci, wszystkich osób zainteresowanych warsztatem wokalnym i chcących doskonalić swoje umiejętności. Celem warsztatu jest wspólna nauka tradycyjnych pieśni oraz możliwość stworzenia własnych, zapoznania się z różnymi technikami oddechowymi i relaksacyjnymi, powiązania śpiewu z ruchem, spotkanie w miłym towarzystwie i możliwość wspólnego śpiewu. Najlepiej ubrać się w luźne, nie krępujące ruchów ubranie. Warsztat będzie oparty na naturalnym sposobie wydobywania głosu, który w doskonały sposób wpływa na nas i nasze samopoczucie. Będziemy się uczyć jak nie bać się śpiewania i dobrze się przy tym bawić. Nasz głos jest naszą mocą, więc zacznijmy używać go już teraz wykorzystując całe spektrum naszego głosu od szeptu po krzyk. Bawmy się i ćwiczmy jednocześnie wykorzystując cały potencjał naszego ciała. 

Lena Majewska - absolwentka ASP w Gdańsku. Nauczycielka tańca, śpiewu i aktorstwa. Śpiewem zajmuje się od 15 lat. Od 2004 współtworzy i bierze udział w najróżniejszych projektach muzycznych, współpracując m.in. z Włodzimierzem Nahornym lub Michałem Jacaszkiem. Jest autorką trwającego ponad pięć lat interdyscyplinarnego projektu teatralnego ?Parallel? w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy liczne projekty muzyczne: warsztaty ze śpiewu dla dzieci i młodzieży, warsztaty z twórczego użycia głosu (jednoczesna praca nad głosem i ruchem), odtwarza tradycję śpiewania starych polskich kołysanek wraz z rodzicami.

zapisy: laboratoriumpiesni@wp.pl

Koncert: Angela Gaber Trio ?Opowieści z ziemi?

12 kwietnia ( niedziela ) :14.00 ? 15.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Sztuki Nowoczesnej ( Pałac Opatów )

Dzika przestrzeń muzyki czyli Bieszczady na Pomorzu

Region Karpat to prawdziwy tygiel etniczny i bogata kultura muzyczna, która  zainspirowała twórców do projektu ?Opowieści z Ziemi?. Album pod tym tytułem to debiut Angeli Gaber z zespołem. Muzycznie o nasłuchiwaniu świata. Interpretacje tradycyjnych melodii tradycyjnych obok własnych autorskich kompozycji.

Ich muzyczny świat improwizacji zaskakuje i tworzy niepowtarzalną atmosferę. Jak sami mówią, to muzyczny proces w poszukiwaniu własnej pieśni. Nie pozostają też obojętni wobec własnej intuicji w tworzeniu muzyki jak i identyfikacji z przyrodą, w której pełno jest muzycznych zjawisk i emocji. W tym właśnie klimacie, bliskim Ziemi i przyrodzie, wspólnie tworzą oryginalne aranżacje i improwizują w poszukiwaniu...

Znaleźli się wśród laureatów festiwali:

?Nowa Tradycja? 2013- Festiwal Folkowy Polskiego Radia

?Mikołajki Folkowe 2012?- Międzynarodowy Festiwalu Muzyki Folkowej

?Korowód 2012? Anny Treter- Festiwal Twórczości

?Grechuta Festival 2011?.

W 2013 Angela Gaber wydała swój debiutancki album ?Opowieści z Ziemi?, którego materiał został zarejestrowany w kamiennym kościele w Mrzygłodzie.

Zagrają w składzie:

Angela Gaber ? wokal, przeszkadzajki

Tomasz Dybała ? gitara akustyczna

Robert Robson Onacko -  gitary elektryczne

Ernest Drelich -  conga, bongosy, djembe, didgeridoo, kalimba

Koncert: Karolina Cicha i Bart Pałyga ?Wieloma językami?

12 kwietnia ( niedziela ): 15.00 ? 16.00 

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Sztuki Nowoczesnej ( Pałac Opatów )

Koncert na kilkanaście instrumentów i dziewięć języków, nawiązuje do tradycji Podlaskiego ? regionu, z którego pochodzi Karolina Cicha.

Na koncercie usłyszymy piosenki w językach: ukraińskim, litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, w jidysz, po polsku, tatarsku i w esperanto.

Obok nowoczesnych samplerów i looperów zabrzmią etniczne instrumenty, takie jak morinhuur, dotar, drumla, duduk, akordeon, fujarka, mandola. Pojawi się też archaiczny śpiew alikwotowy. Podstawowy skład "Wieloma językami" to multiinstrumentalny duet z Bartem Pałygą, który jest współautorem aranżacji. Niekiedy duet zaprasza gości. "Spółka" poszerza się wówczas o cymbały Mateusza Szemraja, gadułkę Marty Sołek i.in

?Wieloma językami? czerpie ze skal muzyki tradycyjnej, jednak nie jest archiwalną składanką, lecz spójną całością mówiącą nowoczesnym językiem muzycznym. Ten język zbudowany jest na oryginalnym stylu dwóch osobowości, ich charyzmie i doświadczeniu w ekspresji muzycznej, zdobytych w przedsięwzięciach związanych z muzyką etniczną, archaiczną i rockową.

Karolina Cicha:

Karolina Cicha jest kompozytorką, wokalistką i multiinstrumentalistką - rozpoznawalną dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie.

Jej droga twórcza rozpoczęła się od koncertowania solowego. W 2009 roku Cicha założyła zespół i zaczęła swą przygodę z muzyką rockową: Znalazła się na płcie GAJCY! wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Według serwisu INTERIA jej "Miłość bez jutra" z tej płyty okazała się jednym z 10 najlepszych utworów w polskim rocku 2009. Od tego debiutu wydała cztery płyty. Jest laureatką m.in.  Nagrody Głównej na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie; II miejsca na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu; I miejsca Na festiwalu Chansonsfestiwal w Kolonii. W 2013 zdobyła GRAND PRIX, Nagrodę Publiczności oraz nagrodę im. Czesława Niemena na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Jest laureatką Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska" 2014.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Jak co roku przywitamy wiosnę radośnie, muzycznie, twórczo! Pewne elementy wpisały się już na stałe: warsztaty pieśniarskie Laboratorium Pieśni, warsztaty skrzypcoweMarka Przewłockiego czy potańcówka tradycyjna Stowarzyszenia Trójwiejska.

Jednak za każdym razem przychodzi też nowe – nowi artyści – tym razem prosto z Bieszczad przyjedzie Angela Gaber Trio z zespołem oraz Karolina Cicha z Bartem Pałygą z Warszawy.

Nie zabraknie wydarzeń, w których mogą uczestniczyć rodziny z dziećmi – familijny, wiosenny koncert Ani Brody na cymbałach, warsztaty instrumentów etnicznych Krzysztofa Wojsława oraz coroczny, niezwykle barwny happening Teatru Korkoro w Parku Oliwskim.

********************************************************************************************

PROGRAM

Sobota, 11 kwietnia 2015r.

9.00 ? 11.00; 15.00 ? 17.00 – warsztaty skrzypcowe Marka Przewłockiego | Świetlica w Rybnym
12.30 ? 13.30  happening wiosenny ? Teatr Korkowo | Park Oliwski | Galeria Sztuki Warzywniak
10.30 ? 12.00 warsztaty pieśniarskie Laboratorium Pieśni | Spichlerz Opacki
12.00 ? 13.30  warsztaty śpiewu tradycyjnego dla dorosłych ? Ania Broda |Spichlerz Opacki
13.30 otwarcie Festiwalu, pokazy pieśni tradycyjnych: Grupa Śpiewacza Muzeum Etnograficzne, Akademia Laboratorium Pieśni, Laboratorium Pieśni | Spichlerz Opacki
15.00 ? 16.00 wiosenny koncert dla dzieci i dorosłych – Ania Broda | Spichlerz Opacki
20.00 potańcówka tradycyjna ? Stowarzyszenie Trójwiejska/ Kapela Przewłockiego oraz goście: Kapela Parura/ Maciej Kurczewski | Galeria Pionowa

Niedziela, 12 kwietnia 2015 r.

10.30 ? 12.00 warsztaty instrumentalne dla dzieci ? Krzysztof Wojsław | Spichlerz Opacki
12.30 ? 14.00 familijne warsztaty pieśni tradycyjnych ? Lena Majewska |Spichlerz Opacki
15.00 ? 17.00 warsztaty skrzypcowe Marka Przewłockiego | Świetlica w Rybnym
14.00 ? 15.00 koncert: Angela Gaber Trio ?Opowieści z ziemi?| Pałac Opatów
15.00 ? 16.00  koncert: Karolina Cicha i Bart Pałyga ?Wieloma językami? | Pałac Opatów

etnowiosnowisko2015

11 kwietnia 2015r.

Warsztaty skrzypcowe Marka Przewłockiego

11 kwietnia ( sobota ): 9.00 ? 11.00, 15.00 ? 17.00; 12 kwietnia 15.00 ? 17.00;

Świetlica w Rybnym, Gdańsk Oliwa, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25 

W programie warsztatów znajdą się polskie tradycyjne melodie taneczne, głównie mazurki i polki, z kilku regionów Polski. Uczestnicy poznają różne stylistyki i schematy rytmiczne. W celu większego zrozumienia istoty polskiej muzyki tradycyjnej, prowadzone będą również podstawy gry na bębenku.

Zajęcia przeznaczone są dla skrzypków, ewentualnie klarnecistów. Wymagana jest podstawowa umiejętność gry oraz posiadanie instrumentu.

Zdobytą wiedzę praktyczną będzie można wypróbować 11 kwietnia, podczas wieczornej potańcówki.

Prowadzący: Marek Przewłocki

Skrzypek i cymbalista, uczeń wiejskich muzykantów. Zajmuje się kontynuacją oraz rekonstrukcją  

wiejskiego stylu gry na skrzypcach. Założyciel Kapeli Przewłockiego.

zapisy: kprzewlockiego@gmail.com

Warsztaty pieśniarskie Laboratorium Pieśni: Alina Jurczyszyn, Kamila Bigus

11 kwietnia ( sobota ): 10.30 ? 12.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Etnografii ( Spichlerz Opacki ), Gdańsk Oliwa, ul.Cystersów 19 

Warsztaty pieśniarskie Laboratorium Pieśni, prowadzone są autorską metodą pracy z głosem, ciałem i oddechem, inspirowaną m.in. treningiem Teatru Gardzienice oraz pracami paramuzycznymi Instytutu im. Jerzego Grotowskiego w leśnej bazie w Brzezince. Są okazją do spotkania w pieśni, przestrzenią swobodnej twórczości dla tych, którzy mają w sobie naturalną potrzebę ekspresji wokalnej i chcieliby rozpocząć ( bądź kontynuować ) swoją przygodę z głosem oraz pieśniami tradycyjnymi, jako materiałem do pracy. Na warsztatach zapoznamy się z technikami śpiewu tradycyjnego, naturalną emisją głosu, popracujemy z ciałem i oddechem, zaśpiewamy w wielogłosie – ku chwale wiosny i pozimowego przebudzenia.

Alina Jurczyszyn ? pieśniarka, absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice oraz studiów humanistycznych ze specjalnością teatrologiczną na Uniwersytecie Gdańskim, założycielka zespołów: Laboratorium Pieśni oraz Annutara, aktorka, reżyserka ( m.in. Pory Roku, Puste Noce ), koordynatorka artystyczna Akademii Laboratorium Pieśni na UG oraz Festiwalu Muzyki i Wiosny Etnowiosnowisko
Kamila Bigus ? skrzypaczka po Akademii Muzycznej, wokalistka i skrzypaczka w wielu projektach muzycznych ( m.in. Laboratorium Pieśni, Annutara, Kropki, False Month ), animatorka kultury

zapisy: laboratoriumpiesni@wp.pl

Warsztaty śpiewu tradycyjnego dla dorosłych

12.00 ? 13.30  – Ania Broda – Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Etnografii ( Spichlerz Opacki ), Gdańsk Oliwa, ul.Cystersów 19

Warsztaty śpiewu tradycyjnego z elementami emisji i higieny głosu techniką tzw. śpiewu białego. Każdy uczestnik warsztatów będzie mógł doświadczyć tego, co w jego głosie pierwotne, silne i prawdziwe, zmierzyć się z własnymi wyobrażeniami na temat wydobycia ?białego? dźwięku. W repertuarze znajdą się  tradycyjne pieśni wiosenne, życzące, miłosne.

Ania Broda: wokalistka obdarzona niezwykłym, wyrazistym głosem, mistrzyni gry na cymbałach, autorka tekstów, aranżerka. Tworzy bardzo różnorodną w formie, nieprzewidywalną w stylu, absolutnie unikalną muzykę. Świetnie bawi się wyrazistym i głębokim brzmieniem swojego głosu, siłą słowa, magią nieoczywistej melodii. Współtwórczyni i muzyk legendarnych formacji Bractwo Ubogich, Kapeli Brodów. Znana jest przede wszystkim z twórczości skierowanej do najmłodszych (prowadzi familijne warsztaty wokalne i muzyczne). Komponuje i wykonuje muzykę do spektakli teatralnych, ?lmów, animacji, słuchowisk radiowych i innych form artystycznych. Bierze udział w projektach związanych z muzyką dawną, współczesną, eksperymentalną. Promuje tradycyjną muzykę z Warmii – ważny element swojego urodzenia, mieszkania i tworzenia. Nagrywa dla telewizji, występuje na wielu festiwalach w kraju i zagranicą. Współpracuje z Polskim Radiem, Państwowym Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrem Lalkowym w Olsztynie, Instytutem Teatralnym, Narodowym Centrum Kultury, warszawskim CSW. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej autorski album inspirowany wierszami polskich poetów „A ja nie chcę spać” otrzymał główną nagrodę w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku” organizowanym prze Komitet Ochrony Praw Dziecka 2011. Pod koniec 2014 roku na rynku wydawniczym ukazały się jej dwie nowe płyty: ?6H? (Polskie Radio Opole), ?Wszystkiego najlepszego? (wyd. Jazz Sond).

http://aniabroda.com/

11 stycznia ( sobota )13.30 : pokazy/ koncerty pieśni tradycyjnych:

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Etnografii ( Spichlerz Opacki ), Gdańsk Oliwa, ul.Cystersów 19 

Grupa Śpiewacza Muzeum Etnograficzne

Grupa śpiewaczek i śpiewaków, w przedziale wiekowym 7 ? 65 lat, która od trzech lat regularnie, z różnymi zmianami w składzie, spotyka się w soboty w Oddziale Etnograficznym w Gdańsku Oliwie, by wspólnie śpiewać pieśni tradycyjne.

Członkowie Grupy co roku rozpoczynają pracę jesienną porą, by razem przetrwać zimę, śpiewając pieśni o miłości, radościach i smutkach życia. Można ich posłuchać dwukrotnie w ciągu trwania spotkań: na Etnowiosnowisku w kwietniu oraz na wieńczącym pracę pokazie: na Noc Muzeów w maju.

Zapraszamy wszystkich chętnych – w każdej chwili można dołączyć do warsztatów!

Akademia Laboratorium Pieśni

Projekt adresowany do studentów różnych kierunków, w formie warsztatów pieśni tradycyjnych , regularnie prowadzonych na Uniwersytecie Gdańskim przez członkinie Laboratorium Pieśni: Alinę Jurczyszyn i Kamilę Bigus.

Spotkania Akademii skupiają się wokół poszukiwań i rozwoju zespołowego praktykowania muzyki i śpiewu ( praca z pieśniami tradycyjnymi, nauka śpiewu w wielogłosach ), fenomenu głosu, jego wzmocnieniu ( emisja, impostacja, trening oddechowy ), naturalnej muzyczności człowieka ( muzycznym odczuwaniu świata ), wzajemności, działań partnerskich i zespołowych.

Członkowie Akademii nastawieni są na długofalową pracę, obejmującą występy na corocznych pokazach na UG, jak również wyjazdy na Festiwale, koncerty, wyprawy terenowe w poszukiwaniu pieśni tradycyjnych oraz nagrywanie materiału pieśniarskiego i rejestrację na płycie.

Na tegorocznym Etnowiosnowisku, odbędzie się premiera płyty Akademii Laboratorium Pieśni, nagrywanej w 2014 roku w Radiu Gdańsk, dzięki mecenatowi Alternatora.

Więcej informacji o Akademii Laboratorium Pieśni: http://www.ack.ug.edu.pl/akademia-laboratorium-piesni/

Laboratorium Pieśni

Laboratorium Pieśni to powstały w 2013 roku trójmiejski zespół pieśniarek. Grupa śpiewa tradycyjnie, w wielogłosie pieśni: ukraińskie, bałkańskie i polskie, ale w repertuarze znajdują się także utwory gruzińskie, rosyjskie, skandynawskie, białoruskie, albańskie i wiele innych. Pieśni wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie skrzypiec, bębnów i innych etnicznych instrumentów (m.in. shruti box, przeszkadzajek, kalimby, dzwonków).

Zespół został laureatem festiwalu FAMA 2014, gdzie otrzymał NAGRODĘ TRYTON ufundowaną przez Prezydenta Miasta Świnoujście Janusza Żmurkiewicza dla NAJWIĘKSZEJ OSOBOWOŚCI FESTIWALU.

Laboratorium Pieśni poza koncertowaniem i udziałem w festiwalach realizuje badania terenowe w poszukiwaniu nowej-starej muzyki: wyprawa do Albanii – pieśni polifoniczne (2014), badania na Kaszubach – pieśni pogrzebowe (2013/2014), badania na Dolnym Śląsku – praktyki kolędnicze (zima 2013).

Grupa tworzy także spektakle, w których tradycyjne pieśni opowiadają o odchodzących obrzędach, m.in. „Pory Roku” (2012), „Puste Noce – Pieśni, które już się kończą” (2014 ).

Więcej o zespole: www.laboratoriumpiesni.pl

https://www.facebook.com/laboratoriumpiesni

Wiosenna opowieść muzyczna ?Dlaczego jajko jest mądrzejsze od kury??

11 stycznia ( sobota ): 15.00 – 16.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Etnografii ( Spichlerz Opacki ), Gdańsk Oliwa, ul.Cystersów 19 

Familijny koncert Ani Brody  – autorski koncert w wykonaniu Ani Brody – specjalistki w dziedzinie muzyki dla dzieci, inspirowanej m.in. muzyką tradycyjną. Muzyka akustyczna na śpiew  biały i cymbały wileńskie.

Artystka zaprezentuje tym razem muzyczną opowieść wokół tradycji Świąt Wielkanocnych. Czas wiosenny, czas przemiany, symbole i wróżby, życzenia i powiedzenia. Podczas koncertu można będzie usłyszeć nowe piosenki ze starej tradycji związane z kolędowaniem wielkanocnym oraz obrzędami wiosennymi i śpiewaniem konopielek.

Przekaz inspirowany zbiorami etnografa Oskara Kolberga oraz regionalną tradycją. Począwszy od niedzieli Wielkanocnej czas pieśni i życzeń koncentruje się wokół żywiołów wody. Na Warmii i Mazurach – krainie gdzie wychowała się, gdzie mieszka i tworzy Ania Broda wierzono w oczyszczającą, magiczną moc wody.
W pierwsze święto , zaraz po wschodzie słońca lub w drodze do kościoła należało zajść nad brzeg rzeki lub jeziora i zanurzyć w niej stopy lub dłonie. Ten prastary zwyczaj jest związany z pierwotnym praktykami obrzędowymi z czasów pogańskich, ale dopasowanym do tradycji katolickich. Odwiedzanie wody odbywa się w czasie drogi do kościoła.

Jeszcze inną formą kolędy wielkanocnej było chodzenie po wykupku, charakterystyczne melorecytowane oracje i przeproski, życzenia i pieśni jak U jeziora u białego tworzyły obchód kolędników, który na Mazurach był jeszcze obecny w latach powojennych. 

Konopielki zaś to przedłużenie wiosennego czasu życzeń i pieśni śpiewane przez dziewczęta podczas chodzenie po wsi z kolorowym – gaikiem maikiem. Wszystko to miało wróżyć szybkie i szczęśliwe zamążpójście.


Potańcówka „Trójwiejska”

Stowarzyszenie Trójwiejska/Kapela Przewłockiego/ Kapela Parura/ Maciej Kurczewski

11 kwietnia o godz. 20:00 do ArtHouse (Galeria Pionova), ul. Olejarna 2, Gdańsk.

Potańcówka to okazja, aby na własnej podeszwie poczuć w mieście tradycje muzyczne polskiej wsi. Mazurki, oberki, polki, walczyki i różne zabawy tradycyjne są przeznaczone dla każdego. Kierując się zasadą, że taniec jest przedłużeniem chodzenia, zachęcamy wszystkich niezależnie od wieku, umiejętności, czy poglądów. Dla początkujących zapewniamy animacje tańców.

Podczas wydarzenia zagrają miejscy uczniowie wiejskich muzykantów oraz uczestnicy warsztatów skrzypcowych odbywających się w ramach Etnowiosnowiska.

Wstęp 10 zł.

Stowarzyszenie „Trójwiejska”
Formalnie kultywuje i propaguje polską kulturę tradycyjną od 2012 roku. Nieformalnie, jako Grupa Trójwiejska, działa na tym polu od 10 lat. Z inicjatywy Stowarzyszenia w Trójmieście odbywają się potańcówki i koncerty, warsztaty taneczne, instrumentalne oraz głosowe, a także inne muzykowania tradycyjne, czasem w miejscach niecodziennych, jak galerie handlowe.

Stowarzyszenie działa również poza Metropolią. Od czterech lat na Kurpiach organizuje spotkania Szkoły Tradycji „Kurpiogranie”. Członkowie organizacji czerpią swoją wiedzę, praktykę i radość z badań terenowych w różnych zakątkach kraju: na Mazowszu, Suwalszczyźnie, Kaszubach, Żuławach, Lubelszczyźnie i Radomszczyźnie. W miejscach, gdzie kultura wiejska ciągle istnieje w swej pierwotnej uniwersalnej i użytkowej formie.

„Trójwiejska” tworzyła projekty w ramach Akademii Kolberga i Szkoły Mistrzów Tradycji. Współpracowała z różnymi instytucjami jak Uniwersytet Gdański, Instytut Kultury Miejskiej, Polski Chór Kameralny, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Muzeum Etnograficzne w Gdańsku.

Obecnie zaangażowana jest m.in. we wznowienie publikacji Śpiewnika Pelplińskiego jako współwydawca oraz w projekt dla dzieci z Kurpiów, związany z legendami ich regionu. Ponadto za intensywne działania i długoletnie promowanie regionu kurpiowskiego członkowie organizacji, Katarzyna i Seweryn Huzarski, otrzymali w tym roku nagrodę Prezesa Związku Kurpiów.

Kapela Przewłockiego

istnieje od 2011. roku. Gra polską muzykę tradycyjną, w takiej formie, w jakiej wykonuje się ją na wsi, czyli do zabawy. Melodie czerpie z bezpośredniego przekazu od wiejskich muzykantów oraz z nagrań archiwalnych, pochodzących z różnych regionów Polski, m. in. Mazowsza, Małopolski Północnej, Suwalszczyzny, czy Wileńszczyzny. Do repertuaru Kapeli wchodzą: mazurki, polki, chodzone, walczyki, a także różnego rodzaju zabawy oraz pieśni tradycyjne.

Na potańcówce 11. kwietnia zagrają:

Marek Przewłocki – skrzypce, cymbały, śpiew,

Justyna Mazurkiewicz – bęben, śpiew.

Kapela Parura w obecnym składzie istnieje od około roku. W tym czasie zdążyła już zdobyć pierwszą nagrodę oraz nagrodę publiczności na Konkursie Dawna Nowa Nuta w 2014 r. Grają głównie muzykę kajocką z Radomszczyzny – repertuar skrzypków: Tadeusza Jedynaka oraz Jana i Piotra Gaców. Zahaczają też o lubelską nutę od Stanisława Głaza.

W skład Kapeli Parura wchodzą:

Paula Kolano – skrzypce,

Patrycja Kuczyńska – basy,

Stach Strelnik – bębenek obręczowy

Maciej Kurczewski

Maciej Kurczewski harmonistą został z zamiłowania do polskiej harmonii trzyrzędowej, zarówno jako oryginalnego instrumentu, jak i dla muzyki na nim grywanej. Uczył się od różnych harmonistów: Jana Kani, Ryszarda Maniurskiego, Sławomira Czekalskiego oraz Daniela de Latour, dzięki którym poznał ciekawostki dotyczące stylu i praktyki gry. Maciej gra repertuar z różnych regionów Polski (Kurpie, Łęczyca, Łowicz). Jednak granie „pod nogę” uważa za największy walor muzyki tradycyjnej, co łączy wszystkie wykonywane przez niego melodie. 

Happening wiosenny ? Teatr Korkowo ? Park Oliwski/Galeria Sztuki Warzywniak

11 kwietnia, godz. 12.30

Parada uliczna „Wiosna, Lato, Jesień, Zima i… Wiosna”

Jak co roku odbędzie się symboliczny pogrzeb zimy i jej reprezentacji – Marzanny. Zawodzące płaczki na odchodzący czas, znudzony grabarz, zima z trudem godzi się na odejście. Naprzeciw wychodzi siła młodości, promieniując rozrzuca płody ziemi, dzieląc się jajkami, symbolami życia.

Oto konfrontacja dwóch światów. Naturalny cykl i tak się dopełni. Stare i młode, rodzenie się i umieranie, miłość i nienawiść, z żarem w sercu przeżywać będzie każdą kolejną zmianę. Idąc tak naprawdę jedną i tą samą drogą, niezmienną i wiecznie powtarzalną.

Teatr Korkowo/ Stowarzyszenie Teatralno Edukacyjne Korkoro.
Powołany przez Krzysztofa Dziwnego Gojtowskiego w 2013 roku skład, to artyści niezależni: plastycy, muzycy, tancerze i aktorzy. Od 2014 są rezydentami Teatru Gdynia Główna. Działania grupy obejmują tworzenie własnych przedstawień, wydarzenia performatywne oraz działalność dydaktyczną dzięki programowi pracy z wolnością wewnętrzną. Od pewnego czasu artyści specjalizują się w tworzeniu happeningów.

Teatr Korkoro | http://korkoro.pl

12 kwietnia 2015r.

„Podróż do świata instrumentów” ? warsztaty instrumentalne dla dzieci ? Krzysztof Wojsław

12 kwietnia ( niedziela ): 10.30 ? 12.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Etnografii ( Spichlerz Opacki ), Gdańsk Oliwa, ul.Cystersów 19

Nowe, wyjątkowe warsztaty muzyczne, skierowane przede wszystkim do najmłodszych. Na zajęciach dzieci mają okazję zapoznać się z ciekawymi, nietypowymi instrumentami etnicznymi z całego świata. Warsztaty są interaktywne, co oznacza, że podczas zajęć uczestnicy nie tylko biernie oglądają i słuchają, lecz mają również szansę dotknąć instrumentów oraz nauczyć się na nich grać. Założeniem warsztatów jest uświadomienie im, że gra na instrumencie oraz tworzenie muzyki nie zawsze musi wiązać się z miesiącami ciężkiej pracy, jak bywa w przypadku nauki gry na skrzypcach czy na pianinie. Oprócz zdobywania wiedzy o samych instrumentach i wspólnego na nich muzykowania, na zajęciach poruszane są tematy pokrewne muzyce ? przy okazji poznawania genezy i budowy konkretnego instrumentu ludowego, młodym uczestnikom warsztatów przekazywane są informacje na temat kultury, historii kraju lub regionu, z którego pochodzi dany instrument 

Prowadzenie: Krzysztof Wojsław – urodzony w Gdańsku kompozytor, wokalista i instrumentalista. Absolwent filologii polskiej ze specjalizacją filmoznawczą na Uniwersytecie Gdańskim.

Zapisy na warsztatypodroz@gmail.com, liczba miejsc ograniczona.

Warsztaty pieśni tradycyjnych dla dzieci i młodzieży ? Lena Majewska

12 kwietnia ( niedziela ): 12.30 ? 14.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Etnografii ( Spichlerz Opacki ), Gdańsk Oliwa, ul.Cystersów 19 

Niezwykłe warsztaty, w których może wziąć udział cała rodzina. Lena Majewska jest przekonana, że muzyka oraz tradycyjny śpiew oparty na naturalnym sposobie wydobycia głosu, w doskonały sposób wpływa na dzieci i ich rozwój, a także na relacje pomiędzy rodzicami a dzieckiem.

Warsztat skierowany jest do: rodziców z dziećmi, ale także rodziców spodziewających się dzieci, wszystkich osób zainteresowanych warsztatem wokalnym i chcących doskonalić swoje umiejętności. Celem warsztatu jest wspólna nauka tradycyjnych pieśni oraz możliwość stworzenia własnych, zapoznania się z różnymi technikami oddechowymi i relaksacyjnymi, powiązania śpiewu z ruchem, spotkanie w miłym towarzystwie i możliwość wspólnego śpiewu. Najlepiej ubrać się w luźne, nie krępujące ruchów ubranie. Warsztat będzie oparty na naturalnym sposobie wydobywania głosu, który w doskonały sposób wpływa na nas i nasze samopoczucie. Będziemy się uczyć jak nie bać się śpiewania i dobrze się przy tym bawić. Nasz głos jest naszą mocą, więc zacznijmy używać go już teraz wykorzystując całe spektrum naszego głosu od szeptu po krzyk. Bawmy się i ćwiczmy jednocześnie wykorzystując cały potencjał naszego ciała. 

Lena Majewska – absolwentka ASP w Gdańsku. Nauczycielka tańca, śpiewu i aktorstwa. Śpiewem zajmuje się od 15 lat. Od 2004 współtworzy i bierze udział w najróżniejszych projektach muzycznych, współpracując m.in. z Włodzimierzem Nahornym lub Michałem Jacaszkiem. Jest autorką trwającego ponad pięć lat interdyscyplinarnego projektu teatralnego ?Parallel? w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy liczne projekty muzyczne: warsztaty ze śpiewu dla dzieci i młodzieży, warsztaty z twórczego użycia głosu (jednoczesna praca nad głosem i ruchem), odtwarza tradycję śpiewania starych polskich kołysanek wraz z rodzicami.

zapisy: laboratoriumpiesni@wp.pl

Koncert: Angela Gaber Trio ?Opowieści z ziemi?

12 kwietnia ( niedziela ) :14.00 ? 15.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Sztuki Nowoczesnej ( Pałac Opatów )

Dzika przestrzeń muzyki czyli Bieszczady na Pomorzu

Region Karpat to prawdziwy tygiel etniczny i bogata kultura muzyczna, która  zainspirowała twórców do projektu ?Opowieści z Ziemi?. Album pod tym tytułem to debiut Angeli Gaber z zespołem. Muzycznie o nasłuchiwaniu świata. Interpretacje tradycyjnych melodii tradycyjnych obok własnych autorskich kompozycji.

Ich muzyczny świat improwizacji zaskakuje i tworzy niepowtarzalną atmosferę. Jak sami mówią, to muzyczny proces w poszukiwaniu własnej pieśni. Nie pozostają też obojętni wobec własnej intuicji w tworzeniu muzyki jak i identyfikacji z przyrodą, w której pełno jest muzycznych zjawisk i emocji. W tym właśnie klimacie, bliskim Ziemi i przyrodzie, wspólnie tworzą oryginalne aranżacje i improwizują w poszukiwaniu…

Znaleźli się wśród laureatów festiwali:

?Nowa Tradycja? 2013- Festiwal Folkowy Polskiego Radia

?Mikołajki Folkowe 2012?- Międzynarodowy Festiwalu Muzyki Folkowej

?Korowód 2012? Anny Treter- Festiwal Twórczości

?Grechuta Festival 2011?.

W 2013 Angela Gaber wydała swój debiutancki album ?Opowieści z Ziemi?, którego materiał został zarejestrowany w kamiennym kościele w Mrzygłodzie.

Zagrają w składzie:

Angela Gaber ? wokal, przeszkadzajki

Tomasz Dybała ? gitara akustyczna

Robert Robson Onacko –  gitary elektryczne

Ernest Drelich –  conga, bongosy, djembe, didgeridoo, kalimba

Koncert: Karolina Cicha i Bart Pałyga ?Wieloma językami?

12 kwietnia ( niedziela ): 15.00 ? 16.00 

Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Sztuki Nowoczesnej ( Pałac Opatów )

Koncert na kilkanaście instrumentów i dziewięć języków, nawiązuje do tradycji Podlaskiego ? regionu, z którego pochodzi Karolina Cicha.

Na koncercie usłyszymy piosenki w językach: ukraińskim, litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, w jidysz, po polsku, tatarsku i w esperanto.

Obok nowoczesnych samplerów i looperów zabrzmią etniczne instrumenty, takie jak morinhuur, dotar, drumla, duduk, akordeon, fujarka, mandola. Pojawi się też archaiczny śpiew alikwotowy. Podstawowy skład „Wieloma językami” to multiinstrumentalny duet z Bartem Pałygą, który jest współautorem aranżacji. Niekiedy duet zaprasza gości. „Spółka” poszerza się wówczas o cymbały Mateusza Szemraja, gadułkę Marty Sołek i.in

?Wieloma językami? czerpie ze skal muzyki tradycyjnej, jednak nie jest archiwalną składanką, lecz spójną całością mówiącą nowoczesnym językiem muzycznym. Ten język zbudowany jest na oryginalnym stylu dwóch osobowości, ich charyzmie i doświadczeniu w ekspresji muzycznej, zdobytych w przedsięwzięciach związanych z muzyką etniczną, archaiczną i rockową.

Karolina Cicha:

Karolina Cicha jest kompozytorką, wokalistką i multiinstrumentalistką – rozpoznawalną dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie.

Jej droga twórcza rozpoczęła się od koncertowania solowego. W 2009 roku Cicha założyła zespół i zaczęła swą przygodę z muzyką rockową: Znalazła się na płcie GAJCY! wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Według serwisu INTERIA jej „Miłość bez jutra” z tej płyty okazała się jednym z 10 najlepszych utworów w polskim rocku 2009. Od tego debiutu wydała cztery płyty. Jest laureatką m.in.  Nagrody Głównej na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie; II miejsca na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu; I miejsca Na festiwalu Chansonsfestiwal w Kolonii. W 2013 zdobyła GRAND PRIX, Nagrodę Publiczności oraz nagrodę im. Czesława Niemena na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Jest laureatką Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” 2014.

Ostatnia edycja: 24 października, 2023 o 17:31