Reklama

Made in India – 2. Festiwal Kultury Azjatyckiej UG

2. Festiwal Kultury Azjatyckiej UG

MADE IN AZJA

Edycja Made in India

23-25 maja 2013

Miejsce :

Uniwersytet Gdański / Indyjskie Centrum Kultury Mantra

Wstęp wolny

Podczas trzydniowego festiwalu zaprezentujemy w jak najszerszym spektrum przebogatą kulturę Indii. W programie m.in.: występ gwiazdy festiwalu, tancerki i choreografki, Geety Chandran (Indian classical dance Bharatanatyam), koncert Tomasza Ragaboya Osieckiego na klasycznych instrumentach indyjskich: sitarze i dilrubie (chillout Budhha Bar), pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych,warsztaty języka hindi, tańca bollywood i jogi, wykłady i autorskie spotkania z podróżnikami(Max Cegielski), wystawy prac plastycznych i fotograficznych oraz degustacja kuchni indyjskiej.

Made_in_azja_2013

Program festiwalowy :

23 maja Czwartek

godz. 18.00
Uroczyste otwarcie festiwalu z udziałem Ambasador Republiki Indii oraz gospodarzy wydarzenia, władz Uniwersytetu Gdańskiego

Występ artystyczny gwiazdy festiwalu

GEETA CHANDRAN (Indyjski taniec klasyczny Bharatanatyam)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

godz. 19.00

Degustacja indyjskiej kuchni oraz pokaz sztuki zdobienia ciała henną

Miejsce: Hol Wydziału Filologicznego UG

24 maja Piątek

godz. 9:00 -9:45

Z pasji do podróży, z pasji do ludzi prelekcja o wolontariacie krótkoterminowym w Indiach. Eliza Taworska Prezes Zarządu Fundacji Global Language

godz. 10:00 -11:30

Warsztaty JĘZYKA HINDI  Jolanta Ahuja (PG CJO)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

godz. 12:00-13:00

Warsztaty JOGI

Miejsce: przestrzeń kampusu UG przed Wydziałem Filologicznym UG

godz. 14.00

Wykład Wizerunek kobiety w kulturze Indii dr Natasza Kosakowska (UG)

godz. 15:00

Pokaz filmu UMBARTHA (1982) Indie, 135 min.

godz. 17:30

Spotkanie z MAXEM CEGIELSKIM

godz. 18:30
Wykład Kamasutra jakiej nie znacie, czyli indyjskie ars amandi Katarzyna Ochman (UW)

godz. 19:30
Pokaz filmu TRISZNA. PRAGNIENIE MIŁOŚCI (2011) Wielka Brytania,120 min.

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

25 maja Sobota

godz. 12.00 ? 14:00

Warsztaty TAŃCA BOLLYWOOD

Miejsce: Sala 41 Budynek ACK UG Alternator, ul. Wita Stwosza 58

godz. 15:00

Pokaz filmu POCIĄG DO BOLLYWOOD (2007) Polska, 52 min.

godz. 16:00

Wykład o Bombaj mix – kino bollywood mgr Emilia Lange-Borodzicz (UG)

Pokaz TAŃCA BOLLYWOOD oraz pokaz sztuki zdobienia ciała henną

godz. 17:00
Pokaz filmu PROSTO Z SERCA /HUM DIL DE CHUKE SANAM (1999) Indie, 188 min.

godz. 21:00

RAGABOY LIVE ACT

koncert na sitarze i dilrubie Tomasz Ragaboy Osiecki

Miejsce: Indyjskie Centrum Kultury  Mantra, ul. Krynicka 7

Wydarzenia towarzyszące

13-26 maja 2013

Wystawa fotografii Macieja Byczkowskiego Słońce Indii

20 -26maja 2013

Wystawa prac plastycznych MADE IN INDIA  Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Miejsce: Hol Wydziału Filologicznego UG

Patronat honorowy: JM Rektor UG Prof. dr hab. Bernard Lammek   i Ambasador Republiki Indii Smt. Monika Kapil Mohta

Organizatorzy : Akademickie Centrum Kultury Alternator UG /  Ambasada Republiki Indii / Indyjskie Centrum Kultury MANTRA w Gdańsku / DKF Miłość Blondynki UG

Partnerzy: Centrum Jogi Gdańsk , Yalla Dance Group, Fundacji Global Language, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku,  Biuro Obsługi Studentów Zagranicznych UG, Centrum Studiów Azji Wschodniej UG, Międzywydziałowe Koło Naukowe Studiów Azji Wschodniej UG, Koło Naukowe ?Młodzi dydaktycy? UG,  Koło Filmoznawców UG,  Parlament Studentów UG,  Sopocka Grupa Marketingowa

 

OPIS WYDARZEŃ

LIVE ACT

godz. 18:00 23 maja (czwartek)

Występ artystyczny gwiazdy festiwalu

GEETA CHANDRAN (Indian classical dance Bharatanatyam)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

Geeta Chandran ? tancerka i choreografka. W wieku pięciu lat zaczęła uczyć się klasycznego indyjskiego tańca Bharatanatyam. Dziś jest jedną z najbardziej cenionych artystek w tej dziedzinie. Jest również wokalistką muzyki karnatackiej. Założycielka i prezeska Natya-Vriksha (organizacji zajmującej się promowaniem Bharatanatyam) oraz dyrektor artystyczna grupy NatyaVriksha Dance Company. Laureatka stypendiów wydziału kultury indyjskiego rządu.

Geeta Chandran występowała na wielu prestiżowych festiwalach tanecznych na całym świecie. W 2007 roku została zaproszona do występu na Światowej Konferencji Hindi w Nowym Jorku, a następnie na uroczystości związanej z projektem India-60 w Lincoln Center w Nowym Jorku. Słynie z wykorzystywania klasycznego tańca Bharatanatyam do podejmowania dyskusji na temat spraw społeczeństwa i płci.

http://www.geetachandran.in

godz. 21:00 25 maja (sobota)

RAGABOY LIVE ACT

koncert na sitarze i dilrubie Tomasz Ragaboy Osiecki

Miejsce: Indyjskie Centrum Kultury  Mantra, ul. Krynicka 7

RAGABOY LIVE ACT jest to bardzo klimatyczny, chilloutowy materiał w stylu składanek BUDHHA BAR, oparty na ragach – czyli klasycznych formach muzyki indyjskiej. Jest to idealna propozycja na wieczór lub miłe popołudnie. Słuchając tej muzyki, można jednocześnie odpocząć i spokojnie porozmawiać. Ciekawostką jest to, że grając na indyjskich instrumentach muzyk cytuje również polskie znane motywy filmowe. Sitar i dilruba oprócz pięknego magicznego brzmienia posiadają także bardzo bogate walory wizualne.

Tomasz RAGABOY Osiecki
Muzyk, producent muzyczny. Gra na SITARZE i DILRUBIE (klasyczne instrumenty indyjskie).

Z wykształcenia antropolog kultury oraz pedagog.  Na scenie i w studiu współpracował z wieloma uznanymi artystami i zespołami, m.in. Masala, Pogodno, T.Love, Behemoth, Renata Przemyk, Halina Młynkova, Michał Rudaś, Mela Koteluk.
Na stałe związany jest z zespołem RADIO SAMSARA oraz RARA AVIS. Obecnie kończy pracę nad swoją autorską płytą. Solo można usłyszeć go podczas RAGABOY LIVE ACT.

SPOTKANIA I WYKŁADY

godz. 9.00  24 maja (piątek)

Z pasji do podróży, z pasji do ludzi prelekcja o wolontariacie krótkoterminowym w Indiach. Eliza Taworska Prezes Zarządu Fundacji Global Language

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

Praca wolontariusza jest działaniem o najwyższej wartości, jaką można świadczyć na rzecz drugiego człowieka. Fundacja Global Language inicjuje przedsięwzięcia na rzecz rozwoju i promocji wolontariatu zagranicznego dla osób w każdym wieku, niezależnie od wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Zależnie od posiadanych kompetencji, talentów i zaangażowania realizowane są programy współpracy polskich i indyjskich organizacji, w ramach których każdy może pomóc rozwiązywać problemy społeczne Indii, takie jak walka z głodem, zwalczanie analfabetyzmu, poprawa sytuacji na rynku pracy, rozwój rzemiosła, edukacja kobiet i wiele innych.

O tym, jak Fundacja pomaga indyjskiemu społeczeństwu oraz jak wspiera i promuje Indie w Polsce, opowie Eliza Taworska, prezes Fundacji Global Language. http://globallanguage.pl/

godz. 14.00  24 maja (piątek)

Wykład Wizerunek kobiety w kulturze Indii dr Natasza Kosakowska (UG)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

dr Natasza Kosakowska ? trener, wykładowca akademicki w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego w Zakładzie Psychologii Międzykulturowej.  Autorka i realizatorka projektów badawczych i społecznych finansowanych m.in. z programów unijnych – w tym współpraca z University of New Delhi.

Autorka licznych publikacji  naukowych m.in.: Kobiety w stereotypowych i niestereotypowych rolach płciowych ? porównanie międzykulturowe: Polska, Indie.

godz. 18:30 24 maja (piątek)

Wykład Kamasutra jakiej nie znacie, czyli indyjskie ars amandi Katarzyna Ochman (UW)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

Kamasutra  Watsjajany, będąca kompleksowym przewodnikiem po indyjskim ars amandi, wbrew powszechnej opinii nie jest wyłącznie opisem wymyślnych pozycji seksualnych. Zawiera również nauki dotyczące uwodzenia, życia małżeńskiego oraz to, co najciekawsze, fantazyjne i kuriozalne porady dotyczące urozmaicania wspólnego pożycia. Poczynając od rozmaitych sposobów przycinania paznokci, by zostawiać różne ślady na ciele kochanka, kończąc na sposobach powiększania męskości w celu zwiększenia zadowolenia wybranki serca. Na wykład zapraszamy wyłącznie osoby pełnoletnie.

Katarzyna Ochman jest absolwentką indologii (na specjalizacji tamilistycznej) Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie studiuje kulturoznawstwo na Uniwersytecie Gdańskim. W wolnym czasie zajmuje się uprawianiem tradycyjnej sztuki zdobienia ciała henną.

godz. 16:00 25 maja (sobota)

Wykład Masala mix – kino bollywood mgr Emilia Lange-Borodzicz (UG)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

?Filmy Bollywood okazały się sukcesem nie tylko na rynku indyjskim. Pobiły Hollywood jego własną bronią, łącząc sukces komercyjny z wygraną bitwą o serca i dusze masowej ? nie tylko zachodniej, ale i światowej ? widowni. Bollywood produkuje dziś dwa razy więcej filmów niż Stany Zjednoczone. Podbiło rynek amerykański i brytyjski, gdzie mieszka ogromna indyjska diaspora. Bollywoodzkie filmy oglądane są z równą pasją w Izraelu, Palestynie i Afganistanie, gdzie podobno konkurują z wieczornymi modłami. Oglądają je Irańczycy i Irakijczycy, a największym chyba wzięciem, poza samymi Indiami, cieszą się w krajach byłego Związku Radzieckiego?(Polityka: J.Irzabek Sukces kina indyjskiego).

W kraju nad Wisłą także istnieje ogromna liczba fanów superprodukcji z Bombaju, o ich fenomenie opowie Nam mgr Emilia Lange-Borodzicz (UG)

Godz. 17:30  24 maja (piątek)

Spotkanie z MAXEM CEGIELSKIM

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

MAX CEGIELSKI

dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy i telewizyjny, animator kultury, podróżnik. Członek kolektywu muzycznego Masala Sound System. Obecnie pracuje w Radio Roxy, gdzie prowadzi codzienne audycje oraz współpracuje z kanałem TVP Kultura, gdzie m.in. prowadzi i współtworzy cykl Hala odlotów.

Po podróży do Indii napisał pierwszą powieść pt. „Masala” (2002), w późniejszym okresie ukazały się następne książki jego autorstwa: „Apokalipso” (2004) , „Pijani bogiem” (2007) , „Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu” (2009). http://maxmasala.blox.pl

WARSZTATY

godz. 10:00-11.30  24 maja (piątek)

Warsztaty JĘZYKA HINDI Jolanta Ahuja (PG CJO)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

Jeden z najpopularniejszych języków Indii z pewnością nie jest łatwy do nauczenia, ale każdy może zapamiętać podstawowe zwroty w hindi, dlatego zapraszamy na pokazową lekcję tegoż języka wszystkich ciekawych nowych doświadczeń lingwistycznych.

Hindi, język z grupy indoaryjskiej języków indoeuropejskich, jako jedyny spośród 23 języków urzędowych Indii, jest popularyzowany przez władze tego kraju. Ludność Indii postrzega go jako język-łącznik, który powoli staje się najpopularniejszym językiem ponad miliarda mieszkańców Indii.

godz. 12:00-13.00 24 maja (piątek)

Warsztaty JOGI

Miejsce: przestrzeń kampusu UG przed Wydziałem Filologicznym UG

Pokazowe warsztaty jogi poprowadzi Diana Katarzyna Sochacka trenerka z Centrum Jogi Gdańsk, dla której  „(…)joga to nieustanna praca nad sobą, zagłębianie zarówno swoich ograniczeń, jak i możliwości. Joga pozwala mi zaakceptować wszystko takim jakim jest. Asany wprowadzają mnie w stan wyciszenia i stabilności emocjonalnej. Od pierwszego dnia kiedy stanęłam na macie  joga stała się ważnym elementem mojej codzienności, joga pozwala mi odnaleźć w sobie spokój, harmonię duszy i ciała. Najwięcej radości sprawia mi moment kiedy nauczam i czuję, że moja nauka rodzi w sobie pozytywne emocje. Pełne zadowolenia i spełnienia twarze moich uczniów dodają mi skrzydeł.” http://www.centrumjogigdansk.pl/

godz. 12.00 ? 14:00 25 maja (sobota)

Warsztaty BOLLYWOOD DANCE

Miejsce: Sala 41 Budynek ACK UG Alternator, ul. Wita Stwosza 58

Bollywood dance to jeden z najbardziej gorących i ekspresyjnych tańców na świecie. Rytm, energia, dynamiczne a jednocześnie pełne gracji ruchy sprawiają, że podbija on szkoły tańca i kluby fitness w Europie i Stanach Zjednoczonych Ameryki. Coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się również i u nas. Bollywood dance to podstawowy element każdego bollywoodzkiego przeboju filmowego. Jest połączeniem tradycyjnych i klasycznych tańców indyjskich takich jak Bharata Natyam, Odissi, Kathak, Bhangra, Dandyia czy Garba z elementami tańca arabskiego, tańca nowoczesnego, jazzu, a nawet hip-hopu.

Bollywood dance to też żywiołowa forma ruchu, która choć na chwilę pozwala wkroczyć do kolorowego, roztańczonego świata Bollywood i poczuć się jak boski Shah Rukh Khan czy piękna Aishwaryia Rai – megagwiazdy Bollywodzkich produkcji.

Warsztaty bollywood dance poprowadzą  tancerki orientalne zYalla Dance Group ze szkoły Maisa Oriental Dance Studio.

http://www.yalladance.pl // www.maisa-dance.com/

 

POKAZY FILMOWE

24 maja (piątek)

godz. 15:00

UMBARTHA / THE THRESHOLD (1982)

dramat społeczny

Reżyseria: Jabbar Patel

Scenariusz: Vijay Tendulkar

Produkcja:  Indie

Czas trwania: 135 min

Obsada : Smita Patil, Girish Karnad,  Ashalata Wabgaonkar i inni

Mimo braku wsparcia ze strony rodziny Savitri stara się rozwijać karierę jako pracownik opieki społecznej w instytucji ds. kobiet będących ofiarami przemocy lub trudnej sytuacji życiowej. Savitri stara się pogodzić wymagania zawodowe oraz żądania lokalnych biznesmenów i polityków. Oskarżona o spowodowanie śmierci dwóch pacjentek zakładu Savitri musi zdecydować, czy walczyć z zarzutami czy powrócić na łono rodziny, która jest jej zupełnie obca. W rolę Savitri wciela się Smita Patil. Portretuje kobietę wyrastającą poza subtelne, ale mocno krępujące ją łańcuchy nałożone przez rodzinę, która pod pozorami postępowości ukrywa typowo patriarchalną strukturę.

Godz. 19:30
TRISZNA. PRAGNIENIE MIŁOŚCI (2011)

film obyczajowy

Scenariusz i reżyseria: Michael Winterbottom

Produkcja: Wielka Brytania

Czas trwania: 117 min.
Zdjęcia: Marcel Zyskind
Obsada: Freida Pinto, Riz Ahmed, Roshan Seth, Mita Vasisht

Piękna Triszna mieszka z rodzicami w małej indyjskiej miejscowości. Podczas wieczoru tradycyjnych hinduskich tańców poznaje Jaya Singha. Przystojny mężczyzna od razu zwraca uwagę Triszny. Ona również nie pozostaje mu obojętna. Mimo zaangażowania w tę relację, oboje szybko zauważają, że dzieli ich zbyt wiele: uboga Triszna nie pasuje do bogatego i wykształconego za granicą Jaya. W pewnym momencie jest jednak zbyt późno, by przeciwdziałać zbliżającej się tragedii.

25 maja (sobota)

godz. 15:00

POCIĄG DO BOLLYWOOD (2007)

film dokumentalny

Reżyseria: Mariusz Malinowski

Scenariusz: Leszek Talko

Produkcja: Polska

Czas trwania: 51 min.
Zdjęcia: Jacek Mierosławski
Obsada: Danuta Gliwicz, Andrzej Gliwicz

Danuta i Andrzej Gliwiczowie to reprezentacja Polski w Bollywood ? jako statyści zagrali w kilku indyjskich filmach. Swoją pasję odkryli dopiero na emeryturze, jednak poświęcili jej się bez reszty ? co roku jeżdżą do Indii, by tam brać udział w produkcjach filmowych. Mimo że Gliwiczowie spotykają się w Indiach dużą sympatią i dostają coraz więcej ról, nie doceniają ich najbliżsi sąsiedzi: dla nich bowiem praca na hollywoodzkim planie to nie pasja, a typowy wyjazd za granicę ?za chlebem??

godz. 17:00
PROSTO Z SERCA / HUM DIL DE CHUKE SANAM (1999)

musical, komedia romantyczna

Reżyseria i scenariusz: Sanjay Leela Bhansali

Produkcja:  Indie

Czas trwania: 188 min

Obsada : Ajay Devgan, Salman Khan, Aishwarya, Rai Vikram Gokhale i inni

Sameer (Salman Khan) (pół Włoch, pół Hindus) przyjeżdża do domu Pandita Darbara (Vikram Gokhale) ? wybitnego znawcy indyjskiej muzyki tradycyjnej ? z prośbą o naukę. Jako gość dostaje najlepszy pokój w domu, jednak jego właścicielka Nandini (Aishwarya Rai) nie jest tym zachwycona, co więcej, jako jedyna z całej rodziny nie ulega urokowi Sameera. Z czasem początkowa niechęć zamienia się w miłość. Kiedy ich romans wychodzi na jaw, Pandit zakańcza naukę Sameera i każe mu wyjechać. Chłopak wraca do Włoch, jednak nadal pisze listy do ukochanej. Niestety Nandini odbiera je dopiero po ślubie z Vanrajem (Ajay Devgan)

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

13-26 maja 2013

Wystawa fotografii Macieja Byczkowskiego Słońce Indii

20 -26maja 2013

Wystawa prac plastycznych MADE IN INDIA  Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku 

Miejsce: Hol Wydziału Filologicznego UG

2. Festiwal Kultury Azjatyckiej UG

MADE IN AZJA

Edycja Made in India

23-25 maja 2013

Miejsce :

Uniwersytet Gdański / Indyjskie Centrum Kultury Mantra

Wstęp wolny

Podczas trzydniowego festiwalu zaprezentujemy w jak najszerszym spektrum przebogatą kulturę Indii. W programie m.in.: występ gwiazdy festiwalu, tancerki i choreografki, Geety Chandran (Indian classical dance Bharatanatyam), koncert Tomasza Ragaboya Osieckiego na klasycznych instrumentach indyjskich: sitarze i dilrubie (chillout Budhha Bar), pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych,warsztaty języka hindi, tańca bollywood i jogi, wykłady i autorskie spotkania z podróżnikami(Max Cegielski), wystawy prac plastycznych i fotograficznych oraz degustacja kuchni indyjskiej.

Made_in_azja_2013

Program festiwalowy :

23 maja Czwartek

godz. 18.00
Uroczyste otwarcie festiwalu z udziałem Ambasador Republiki Indii oraz gospodarzy wydarzenia, władz Uniwersytetu Gdańskiego


Występ artystyczny gwiazdy festiwalu

GEETA CHANDRAN (Indyjski taniec klasyczny Bharatanatyam)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

godz. 19.00

Degustacja indyjskiej kuchni oraz pokaz sztuki zdobienia ciała henną

Miejsce: Hol Wydziału Filologicznego UG


24 maja Piątek

godz. 9:00 -9:45

Z pasji do podróży, z pasji do ludzi prelekcja o wolontariacie krótkoterminowym w Indiach. Eliza Taworska Prezes Zarządu Fundacji Global Language

godz. 10:00 -11:30

Warsztaty JĘZYKA HINDI  Jolanta Ahuja (PG CJO)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

godz. 12:00-13:00

Warsztaty JOGI

Miejsce: przestrzeń kampusu UG przed Wydziałem Filologicznym UG

godz. 14.00

Wykład Wizerunek kobiety w kulturze Indii dr Natasza Kosakowska (UG)

godz. 15:00

Pokaz filmu UMBARTHA (1982) Indie, 135 min.

godz. 17:30

Spotkanie z MAXEM CEGIELSKIM

godz. 18:30
Wykład Kamasutra jakiej nie znacie, czyli indyjskie ars amandi Katarzyna Ochman (UW)

godz. 19:30
Pokaz filmu TRISZNA. PRAGNIENIE MIŁOŚCI (2011) Wielka Brytania,120 min.

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG


25 maja Sobota

godz. 12.00 ? 14:00

Warsztaty TAŃCA BOLLYWOOD

Miejsce: Sala 41 Budynek ACK UG Alternator, ul. Wita Stwosza 58

godz. 15:00

Pokaz filmu POCIĄG DO BOLLYWOOD (2007) Polska, 52 min.

godz. 16:00

Wykład o Bombaj mix - kino bollywood mgr Emilia Lange-Borodzicz (UG)

Pokaz TAŃCA BOLLYWOOD oraz pokaz sztuki zdobienia ciała henną

godz. 17:00
Pokaz filmu PROSTO Z SERCA /HUM DIL DE CHUKE SANAM (1999) Indie, 188 min.

godz. 21:00

RAGABOY LIVE ACT

koncert na sitarze i dilrubie Tomasz Ragaboy Osiecki

Miejsce: Indyjskie Centrum Kultury  Mantra, ul. Krynicka 7

Wydarzenia towarzyszące

13-26 maja 2013

Wystawa fotografii Macieja Byczkowskiego Słońce Indii

20 -26maja 2013

Wystawa prac plastycznych MADE IN INDIA  Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Miejsce: Hol Wydziału Filologicznego UG

Patronat honorowy: JM Rektor UG Prof. dr hab. Bernard Lammek   i Ambasador Republiki Indii Smt. Monika Kapil Mohta

Organizatorzy : Akademickie Centrum Kultury Alternator UG /  Ambasada Republiki Indii / Indyjskie Centrum Kultury MANTRA w Gdańsku / DKF Miłość Blondynki UG


Partnerzy: Centrum Jogi Gdańsk , Yalla Dance Group, Fundacji Global Language, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku,  Biuro Obsługi Studentów Zagranicznych UG, Centrum Studiów Azji Wschodniej UG, Międzywydziałowe Koło Naukowe Studiów Azji Wschodniej UG, Koło Naukowe ?Młodzi dydaktycy? UG,  Koło Filmoznawców UG,  Parlament Studentów UG,  Sopocka Grupa Marketingowa

 

OPIS WYDARZEŃ

LIVE ACT

godz. 18:00 23 maja (czwartek)

Występ artystyczny gwiazdy festiwalu

GEETA CHANDRAN (Indian classical dance Bharatanatyam)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

Geeta Chandran ? tancerka i choreografka. W wieku pięciu lat zaczęła uczyć się klasycznego indyjskiego tańca Bharatanatyam. Dziś jest jedną z najbardziej cenionych artystek w tej dziedzinie. Jest również wokalistką muzyki karnatackiej. Założycielka i prezeska Natya-Vriksha (organizacji zajmującej się promowaniem Bharatanatyam) oraz dyrektor artystyczna grupy NatyaVriksha Dance Company. Laureatka stypendiów wydziału kultury indyjskiego rządu.

Geeta Chandran występowała na wielu prestiżowych festiwalach tanecznych na całym świecie. W 2007 roku została zaproszona do występu na Światowej Konferencji Hindi w Nowym Jorku, a następnie na uroczystości związanej z projektem India-60 w Lincoln Center w Nowym Jorku. Słynie z wykorzystywania klasycznego tańca Bharatanatyam do podejmowania dyskusji na temat spraw społeczeństwa i płci.

http://www.geetachandran.in

godz. 21:00 25 maja (sobota)

RAGABOY LIVE ACT

koncert na sitarze i dilrubie Tomasz Ragaboy Osiecki

Miejsce: Indyjskie Centrum Kultury  Mantra, ul. Krynicka 7

RAGABOY LIVE ACT jest to bardzo klimatyczny, chilloutowy materiał w stylu składanek BUDHHA BAR, oparty na ragach - czyli klasycznych formach muzyki indyjskiej. Jest to idealna propozycja na wieczór lub miłe popołudnie. Słuchając tej muzyki, można jednocześnie odpocząć i spokojnie porozmawiać. Ciekawostką jest to, że grając na indyjskich instrumentach muzyk cytuje również polskie znane motywy filmowe. Sitar i dilruba oprócz pięknego magicznego brzmienia posiadają także bardzo bogate walory wizualne.

Tomasz RAGABOY Osiecki
Muzyk, producent muzyczny. Gra na SITARZE i DILRUBIE (klasyczne instrumenty indyjskie).

Z wykształcenia antropolog kultury oraz pedagog.  Na scenie i w studiu współpracował z wieloma uznanymi artystami i zespołami, m.in. Masala, Pogodno, T.Love, Behemoth, Renata Przemyk, Halina Młynkova, Michał Rudaś, Mela Koteluk.
Na stałe związany jest z zespołem RADIO SAMSARA oraz RARA AVIS. Obecnie kończy pracę nad swoją autorską płytą. Solo można usłyszeć go podczas RAGABOY LIVE ACT.


SPOTKANIA I WYKŁADY

godz. 9.00  24 maja (piątek)

Z pasji do podróży, z pasji do ludzi prelekcja o wolontariacie krótkoterminowym w Indiach. Eliza Taworska Prezes Zarządu Fundacji Global Language

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

Praca wolontariusza jest działaniem o najwyższej wartości, jaką można świadczyć na rzecz drugiego człowieka. Fundacja Global Language inicjuje przedsięwzięcia na rzecz rozwoju i promocji wolontariatu zagranicznego dla osób w każdym wieku, niezależnie od wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Zależnie od posiadanych kompetencji, talentów i zaangażowania realizowane są programy współpracy polskich i indyjskich organizacji, w ramach których każdy może pomóc rozwiązywać problemy społeczne Indii, takie jak walka z głodem, zwalczanie analfabetyzmu, poprawa sytuacji na rynku pracy, rozwój rzemiosła, edukacja kobiet i wiele innych.

O tym, jak Fundacja pomaga indyjskiemu społeczeństwu oraz jak wspiera i promuje Indie w Polsce, opowie Eliza Taworska, prezes Fundacji Global Language. http://globallanguage.pl/

godz. 14.00  24 maja (piątek)

Wykład Wizerunek kobiety w kulturze Indii dr Natasza Kosakowska (UG)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

dr Natasza Kosakowska ? trener, wykładowca akademicki w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego w Zakładzie Psychologii Międzykulturowej.  Autorka i realizatorka projektów badawczych i społecznych finansowanych m.in. z programów unijnych - w tym współpraca z University of New Delhi.

Autorka licznych publikacji  naukowych m.in.: Kobiety w stereotypowych i niestereotypowych rolach płciowych ? porównanie międzykulturowe: Polska, Indie.

godz. 18:30 24 maja (piątek)

Wykład Kamasutra jakiej nie znacie, czyli indyjskie ars amandi Katarzyna Ochman (UW)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

Kamasutra  Watsjajany, będąca kompleksowym przewodnikiem po indyjskim ars amandi, wbrew powszechnej opinii nie jest wyłącznie opisem wymyślnych pozycji seksualnych. Zawiera również nauki dotyczące uwodzenia, życia małżeńskiego oraz to, co najciekawsze, fantazyjne i kuriozalne porady dotyczące urozmaicania wspólnego pożycia. Poczynając od rozmaitych sposobów przycinania paznokci, by zostawiać różne ślady na ciele kochanka, kończąc na sposobach powiększania męskości w celu zwiększenia zadowolenia wybranki serca. Na wykład zapraszamy wyłącznie osoby pełnoletnie.

Katarzyna Ochman jest absolwentką indologii (na specjalizacji tamilistycznej) Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie studiuje kulturoznawstwo na Uniwersytecie Gdańskim. W wolnym czasie zajmuje się uprawianiem tradycyjnej sztuki zdobienia ciała henną.

godz. 16:00 25 maja (sobota)

Wykład Masala mix - kino bollywood mgr Emilia Lange-Borodzicz (UG)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

?Filmy Bollywood okazały się sukcesem nie tylko na rynku indyjskim. Pobiły Hollywood jego własną bronią, łącząc sukces komercyjny z wygraną bitwą o serca i dusze masowej ? nie tylko zachodniej, ale i światowej ? widowni. Bollywood produkuje dziś dwa razy więcej filmów niż Stany Zjednoczone. Podbiło rynek amerykański i brytyjski, gdzie mieszka ogromna indyjska diaspora. Bollywoodzkie filmy oglądane są z równą pasją w Izraelu, Palestynie i Afganistanie, gdzie podobno konkurują z wieczornymi modłami. Oglądają je Irańczycy i Irakijczycy, a największym chyba wzięciem, poza samymi Indiami, cieszą się w krajach byłego Związku Radzieckiego?(Polityka: J.Irzabek Sukces kina indyjskiego).

W kraju nad Wisłą także istnieje ogromna liczba fanów superprodukcji z Bombaju, o ich fenomenie opowie Nam mgr Emilia Lange-Borodzicz (UG)

Godz. 17:30  24 maja (piątek)

Spotkanie z MAXEM CEGIELSKIM

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

MAX CEGIELSKI

dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy i telewizyjny, animator kultury, podróżnik. Członek kolektywu muzycznego Masala Sound System. Obecnie pracuje w Radio Roxy, gdzie prowadzi codzienne audycje oraz współpracuje z kanałem TVP Kultura, gdzie m.in. prowadzi i współtworzy cykl Hala odlotów.

Po podróży do Indii napisał pierwszą powieść pt. "Masala" (2002), w późniejszym okresie ukazały się następne książki jego autorstwa: "Apokalipso" (2004) , "Pijani bogiem" (2007) , "Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu" (2009). http://maxmasala.blox.pl

WARSZTATY

godz. 10:00-11.30  24 maja (piątek)

Warsztaty JĘZYKA HINDI Jolanta Ahuja (PG CJO)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

Jeden z najpopularniejszych języków Indii z pewnością nie jest łatwy do nauczenia, ale każdy może zapamiętać podstawowe zwroty w hindi, dlatego zapraszamy na pokazową lekcję tegoż języka wszystkich ciekawych nowych doświadczeń lingwistycznych.

Hindi, język z grupy indoaryjskiej języków indoeuropejskich, jako jedyny spośród 23 języków urzędowych Indii, jest popularyzowany przez władze tego kraju. Ludność Indii postrzega go jako język-łącznik, który powoli staje się najpopularniejszym językiem ponad miliarda mieszkańców Indii.

godz. 12:00-13.00 24 maja (piątek)

Warsztaty JOGI

Miejsce: przestrzeń kampusu UG przed Wydziałem Filologicznym UG

Pokazowe warsztaty jogi poprowadzi Diana Katarzyna Sochacka trenerka z Centrum Jogi Gdańsk, dla której  "(...)joga to nieustanna praca nad sobą, zagłębianie zarówno swoich ograniczeń, jak i możliwości. Joga pozwala mi zaakceptować wszystko takim jakim jest. Asany wprowadzają mnie w stan wyciszenia i stabilności emocjonalnej. Od pierwszego dnia kiedy stanęłam na macie  joga stała się ważnym elementem mojej codzienności, joga pozwala mi odnaleźć w sobie spokój, harmonię duszy i ciała. Najwięcej radości sprawia mi moment kiedy nauczam i czuję, że moja nauka rodzi w sobie pozytywne emocje. Pełne zadowolenia i spełnienia twarze moich uczniów dodają mi skrzydeł." http://www.centrumjogigdansk.pl/

godz. 12.00 ? 14:00 25 maja (sobota)

Warsztaty BOLLYWOOD DANCE

Miejsce: Sala 41 Budynek ACK UG Alternator, ul. Wita Stwosza 58

Bollywood dance to jeden z najbardziej gorących i ekspresyjnych tańców na świecie. Rytm, energia, dynamiczne a jednocześnie pełne gracji ruchy sprawiają, że podbija on szkoły tańca i kluby fitness w Europie i Stanach Zjednoczonych Ameryki. Coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się również i u nas. Bollywood dance to podstawowy element każdego bollywoodzkiego przeboju filmowego. Jest połączeniem tradycyjnych i klasycznych tańców indyjskich takich jak Bharata Natyam, Odissi, Kathak, Bhangra, Dandyia czy Garba z elementami tańca arabskiego, tańca nowoczesnego, jazzu, a nawet hip-hopu.

Bollywood dance to też żywiołowa forma ruchu, która choć na chwilę pozwala wkroczyć do kolorowego, roztańczonego świata Bollywood i poczuć się jak boski Shah Rukh Khan czy piękna Aishwaryia Rai - megagwiazdy Bollywodzkich produkcji.

Warsztaty bollywood dance poprowadzą  tancerki orientalne zYalla Dance Group ze szkoły Maisa Oriental Dance Studio.

http://www.yalladance.pl // www.maisa-dance.com/

 

POKAZY FILMOWE

24 maja (piątek)

godz. 15:00

UMBARTHA / THE THRESHOLD (1982)

dramat społeczny

Reżyseria: Jabbar Patel

Scenariusz: Vijay Tendulkar

Produkcja:  Indie

Czas trwania: 135 min

Obsada : Smita Patil, Girish Karnad,  Ashalata Wabgaonkar i inni

Mimo braku wsparcia ze strony rodziny Savitri stara się rozwijać karierę jako pracownik opieki społecznej w instytucji ds. kobiet będących ofiarami przemocy lub trudnej sytuacji życiowej. Savitri stara się pogodzić wymagania zawodowe oraz żądania lokalnych biznesmenów i polityków. Oskarżona o spowodowanie śmierci dwóch pacjentek zakładu Savitri musi zdecydować, czy walczyć z zarzutami czy powrócić na łono rodziny, która jest jej zupełnie obca. W rolę Savitri wciela się Smita Patil. Portretuje kobietę wyrastającą poza subtelne, ale mocno krępujące ją łańcuchy nałożone przez rodzinę, która pod pozorami postępowości ukrywa typowo patriarchalną strukturę.

Godz. 19:30
TRISZNA. PRAGNIENIE MIŁOŚCI (2011)

film obyczajowy

Scenariusz i reżyseria: Michael Winterbottom

Produkcja: Wielka Brytania

Czas trwania: 117 min.
Zdjęcia: Marcel Zyskind
Obsada: Freida Pinto, Riz Ahmed, Roshan Seth, Mita Vasisht

Piękna Triszna mieszka z rodzicami w małej indyjskiej miejscowości. Podczas wieczoru tradycyjnych hinduskich tańców poznaje Jaya Singha. Przystojny mężczyzna od razu zwraca uwagę Triszny. Ona również nie pozostaje mu obojętna. Mimo zaangażowania w tę relację, oboje szybko zauważają, że dzieli ich zbyt wiele: uboga Triszna nie pasuje do bogatego i wykształconego za granicą Jaya. W pewnym momencie jest jednak zbyt późno, by przeciwdziałać zbliżającej się tragedii.

25 maja (sobota)

godz. 15:00

POCIĄG DO BOLLYWOOD (2007)

film dokumentalny

Reżyseria: Mariusz Malinowski

Scenariusz: Leszek Talko

Produkcja: Polska

Czas trwania: 51 min.
Zdjęcia: Jacek Mierosławski
Obsada: Danuta Gliwicz, Andrzej Gliwicz

Danuta i Andrzej Gliwiczowie to reprezentacja Polski w Bollywood ? jako statyści zagrali w kilku indyjskich filmach. Swoją pasję odkryli dopiero na emeryturze, jednak poświęcili jej się bez reszty ? co roku jeżdżą do Indii, by tam brać udział w produkcjach filmowych. Mimo że Gliwiczowie spotykają się w Indiach dużą sympatią i dostają coraz więcej ról, nie doceniają ich najbliżsi sąsiedzi: dla nich bowiem praca na hollywoodzkim planie to nie pasja, a typowy wyjazd za granicę ?za chlebem??

godz. 17:00
PROSTO Z SERCA / HUM DIL DE CHUKE SANAM (1999)

musical, komedia romantyczna

Reżyseria i scenariusz: Sanjay Leela Bhansali

Produkcja:  Indie

Czas trwania: 188 min

Obsada : Ajay Devgan, Salman Khan, Aishwarya, Rai Vikram Gokhale i inni

Sameer (Salman Khan) (pół Włoch, pół Hindus) przyjeżdża do domu Pandita Darbara (Vikram Gokhale) ? wybitnego znawcy indyjskiej muzyki tradycyjnej ? z prośbą o naukę. Jako gość dostaje najlepszy pokój w domu, jednak jego właścicielka Nandini (Aishwarya Rai) nie jest tym zachwycona, co więcej, jako jedyna z całej rodziny nie ulega urokowi Sameera. Z czasem początkowa niechęć zamienia się w miłość. Kiedy ich romans wychodzi na jaw, Pandit zakańcza naukę Sameera i każe mu wyjechać. Chłopak wraca do Włoch, jednak nadal pisze listy do ukochanej. Niestety Nandini odbiera je dopiero po ślubie z Vanrajem (Ajay Devgan)

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

13-26 maja 2013

Wystawa fotografii Macieja Byczkowskiego Słońce Indii

20 -26maja 2013

Wystawa prac plastycznych MADE IN INDIA  Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku 

Miejsce: Hol Wydziału Filologicznego UG

|

2. Festiwal Kultury Azjatyckiej UG

MADE IN AZJA

Edycja Made in India

23-25 maja 2013

Miejsce :

Uniwersytet Gdański / Indyjskie Centrum Kultury Mantra

Wstęp wolny

Podczas trzydniowego festiwalu zaprezentujemy w jak najszerszym spektrum przebogatą kulturę Indii. W programie m.in.: występ gwiazdy festiwalu, tancerki i choreografki, Geety Chandran (Indian classical dance Bharatanatyam), koncert Tomasza Ragaboya Osieckiego na klasycznych instrumentach indyjskich: sitarze i dilrubie (chillout Budhha Bar), pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych,warsztaty języka hindi, tańca bollywood i jogi, wykłady i autorskie spotkania z podróżnikami(Max Cegielski), wystawy prac plastycznych i fotograficznych oraz degustacja kuchni indyjskiej.

Made_in_azja_2013

Program festiwalowy :

23 maja Czwartek

godz. 18.00
Uroczyste otwarcie festiwalu z udziałem Ambasador Republiki Indii oraz gospodarzy wydarzenia, władz Uniwersytetu Gdańskiego


Występ artystyczny gwiazdy festiwalu

GEETA CHANDRAN (Indyjski taniec klasyczny Bharatanatyam)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

godz. 19.00

Degustacja indyjskiej kuchni oraz pokaz sztuki zdobienia ciała henną

Miejsce: Hol Wydziału Filologicznego UG


24 maja Piątek

godz. 9:00 -9:45

Z pasji do podróży, z pasji do ludzi prelekcja o wolontariacie krótkoterminowym w Indiach. Eliza Taworska Prezes Zarządu Fundacji Global Language

godz. 10:00 -11:30

Warsztaty JĘZYKA HINDI  Jolanta Ahuja (PG CJO)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

godz. 12:00-13:00

Warsztaty JOGI

Miejsce: przestrzeń kampusu UG przed Wydziałem Filologicznym UG

godz. 14.00

Wykład Wizerunek kobiety w kulturze Indii dr Natasza Kosakowska (UG)

godz. 15:00

Pokaz filmu UMBARTHA (1982) Indie, 135 min.

godz. 17:30

Spotkanie z MAXEM CEGIELSKIM

godz. 18:30
Wykład Kamasutra jakiej nie znacie, czyli indyjskie ars amandi Katarzyna Ochman (UW)

godz. 19:30
Pokaz filmu TRISZNA. PRAGNIENIE MIŁOŚCI (2011) Wielka Brytania,120 min.

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG


25 maja Sobota

godz. 12.00 ? 14:00

Warsztaty TAŃCA BOLLYWOOD

Miejsce: Sala 41 Budynek ACK UG Alternator, ul. Wita Stwosza 58

godz. 15:00

Pokaz filmu POCIĄG DO BOLLYWOOD (2007) Polska, 52 min.

godz. 16:00

Wykład o Bombaj mix - kino bollywood mgr Emilia Lange-Borodzicz (UG)

Pokaz TAŃCA BOLLYWOOD oraz pokaz sztuki zdobienia ciała henną

godz. 17:00
Pokaz filmu PROSTO Z SERCA /HUM DIL DE CHUKE SANAM (1999) Indie, 188 min.

godz. 21:00

RAGABOY LIVE ACT

koncert na sitarze i dilrubie Tomasz Ragaboy Osiecki

Miejsce: Indyjskie Centrum Kultury  Mantra, ul. Krynicka 7

Wydarzenia towarzyszące

13-26 maja 2013

Wystawa fotografii Macieja Byczkowskiego Słońce Indii

20 -26maja 2013

Wystawa prac plastycznych MADE IN INDIA  Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Miejsce: Hol Wydziału Filologicznego UG

Patronat honorowy: JM Rektor UG Prof. dr hab. Bernard Lammek   i Ambasador Republiki Indii Smt. Monika Kapil Mohta

Organizatorzy : Akademickie Centrum Kultury Alternator UG /  Ambasada Republiki Indii / Indyjskie Centrum Kultury MANTRA w Gdańsku / DKF Miłość Blondynki UG


Partnerzy: Centrum Jogi Gdańsk , Yalla Dance Group, Fundacji Global Language, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku,  Biuro Obsługi Studentów Zagranicznych UG, Centrum Studiów Azji Wschodniej UG, Międzywydziałowe Koło Naukowe Studiów Azji Wschodniej UG, Koło Naukowe ?Młodzi dydaktycy? UG,  Koło Filmoznawców UG,  Parlament Studentów UG,  Sopocka Grupa Marketingowa

 

OPIS WYDARZEŃ

LIVE ACT

godz. 18:00 23 maja (czwartek)

Występ artystyczny gwiazdy festiwalu

GEETA CHANDRAN (Indian classical dance Bharatanatyam)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

Geeta Chandran ? tancerka i choreografka. W wieku pięciu lat zaczęła uczyć się klasycznego indyjskiego tańca Bharatanatyam. Dziś jest jedną z najbardziej cenionych artystek w tej dziedzinie. Jest również wokalistką muzyki karnatackiej. Założycielka i prezeska Natya-Vriksha (organizacji zajmującej się promowaniem Bharatanatyam) oraz dyrektor artystyczna grupy NatyaVriksha Dance Company. Laureatka stypendiów wydziału kultury indyjskiego rządu.

Geeta Chandran występowała na wielu prestiżowych festiwalach tanecznych na całym świecie. W 2007 roku została zaproszona do występu na Światowej Konferencji Hindi w Nowym Jorku, a następnie na uroczystości związanej z projektem India-60 w Lincoln Center w Nowym Jorku. Słynie z wykorzystywania klasycznego tańca Bharatanatyam do podejmowania dyskusji na temat spraw społeczeństwa i płci.

http://www.geetachandran.in

godz. 21:00 25 maja (sobota)

RAGABOY LIVE ACT

koncert na sitarze i dilrubie Tomasz Ragaboy Osiecki

Miejsce: Indyjskie Centrum Kultury  Mantra, ul. Krynicka 7

RAGABOY LIVE ACT jest to bardzo klimatyczny, chilloutowy materiał w stylu składanek BUDHHA BAR, oparty na ragach - czyli klasycznych formach muzyki indyjskiej. Jest to idealna propozycja na wieczór lub miłe popołudnie. Słuchając tej muzyki, można jednocześnie odpocząć i spokojnie porozmawiać. Ciekawostką jest to, że grając na indyjskich instrumentach muzyk cytuje również polskie znane motywy filmowe. Sitar i dilruba oprócz pięknego magicznego brzmienia posiadają także bardzo bogate walory wizualne.

Tomasz RAGABOY Osiecki
Muzyk, producent muzyczny. Gra na SITARZE i DILRUBIE (klasyczne instrumenty indyjskie).

Z wykształcenia antropolog kultury oraz pedagog.  Na scenie i w studiu współpracował z wieloma uznanymi artystami i zespołami, m.in. Masala, Pogodno, T.Love, Behemoth, Renata Przemyk, Halina Młynkova, Michał Rudaś, Mela Koteluk.
Na stałe związany jest z zespołem RADIO SAMSARA oraz RARA AVIS. Obecnie kończy pracę nad swoją autorską płytą. Solo można usłyszeć go podczas RAGABOY LIVE ACT.


SPOTKANIA I WYKŁADY

godz. 9.00  24 maja (piątek)

Z pasji do podróży, z pasji do ludzi prelekcja o wolontariacie krótkoterminowym w Indiach. Eliza Taworska Prezes Zarządu Fundacji Global Language

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

Praca wolontariusza jest działaniem o najwyższej wartości, jaką można świadczyć na rzecz drugiego człowieka. Fundacja Global Language inicjuje przedsięwzięcia na rzecz rozwoju i promocji wolontariatu zagranicznego dla osób w każdym wieku, niezależnie od wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Zależnie od posiadanych kompetencji, talentów i zaangażowania realizowane są programy współpracy polskich i indyjskich organizacji, w ramach których każdy może pomóc rozwiązywać problemy społeczne Indii, takie jak walka z głodem, zwalczanie analfabetyzmu, poprawa sytuacji na rynku pracy, rozwój rzemiosła, edukacja kobiet i wiele innych.

O tym, jak Fundacja pomaga indyjskiemu społeczeństwu oraz jak wspiera i promuje Indie w Polsce, opowie Eliza Taworska, prezes Fundacji Global Language. http://globallanguage.pl/

godz. 14.00  24 maja (piątek)

Wykład Wizerunek kobiety w kulturze Indii dr Natasza Kosakowska (UG)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

dr Natasza Kosakowska ? trener, wykładowca akademicki w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego w Zakładzie Psychologii Międzykulturowej.  Autorka i realizatorka projektów badawczych i społecznych finansowanych m.in. z programów unijnych - w tym współpraca z University of New Delhi.

Autorka licznych publikacji  naukowych m.in.: Kobiety w stereotypowych i niestereotypowych rolach płciowych ? porównanie międzykulturowe: Polska, Indie.

godz. 18:30 24 maja (piątek)

Wykład Kamasutra jakiej nie znacie, czyli indyjskie ars amandi Katarzyna Ochman (UW)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

Kamasutra  Watsjajany, będąca kompleksowym przewodnikiem po indyjskim ars amandi, wbrew powszechnej opinii nie jest wyłącznie opisem wymyślnych pozycji seksualnych. Zawiera również nauki dotyczące uwodzenia, życia małżeńskiego oraz to, co najciekawsze, fantazyjne i kuriozalne porady dotyczące urozmaicania wspólnego pożycia. Poczynając od rozmaitych sposobów przycinania paznokci, by zostawiać różne ślady na ciele kochanka, kończąc na sposobach powiększania męskości w celu zwiększenia zadowolenia wybranki serca. Na wykład zapraszamy wyłącznie osoby pełnoletnie.

Katarzyna Ochman jest absolwentką indologii (na specjalizacji tamilistycznej) Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie studiuje kulturoznawstwo na Uniwersytecie Gdańskim. W wolnym czasie zajmuje się uprawianiem tradycyjnej sztuki zdobienia ciała henną.

godz. 16:00 25 maja (sobota)

Wykład Masala mix - kino bollywood mgr Emilia Lange-Borodzicz (UG)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

?Filmy Bollywood okazały się sukcesem nie tylko na rynku indyjskim. Pobiły Hollywood jego własną bronią, łącząc sukces komercyjny z wygraną bitwą o serca i dusze masowej ? nie tylko zachodniej, ale i światowej ? widowni. Bollywood produkuje dziś dwa razy więcej filmów niż Stany Zjednoczone. Podbiło rynek amerykański i brytyjski, gdzie mieszka ogromna indyjska diaspora. Bollywoodzkie filmy oglądane są z równą pasją w Izraelu, Palestynie i Afganistanie, gdzie podobno konkurują z wieczornymi modłami. Oglądają je Irańczycy i Irakijczycy, a największym chyba wzięciem, poza samymi Indiami, cieszą się w krajach byłego Związku Radzieckiego?(Polityka: J.Irzabek Sukces kina indyjskiego).

W kraju nad Wisłą także istnieje ogromna liczba fanów superprodukcji z Bombaju, o ich fenomenie opowie Nam mgr Emilia Lange-Borodzicz (UG)

Godz. 17:30  24 maja (piątek)

Spotkanie z MAXEM CEGIELSKIM

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

MAX CEGIELSKI

dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy i telewizyjny, animator kultury, podróżnik. Członek kolektywu muzycznego Masala Sound System. Obecnie pracuje w Radio Roxy, gdzie prowadzi codzienne audycje oraz współpracuje z kanałem TVP Kultura, gdzie m.in. prowadzi i współtworzy cykl Hala odlotów.

Po podróży do Indii napisał pierwszą powieść pt. "Masala" (2002), w późniejszym okresie ukazały się następne książki jego autorstwa: "Apokalipso" (2004) , "Pijani bogiem" (2007) , "Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu" (2009). http://maxmasala.blox.pl

WARSZTATY

godz. 10:00-11.30  24 maja (piątek)

Warsztaty JĘZYKA HINDI Jolanta Ahuja (PG CJO)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

Jeden z najpopularniejszych języków Indii z pewnością nie jest łatwy do nauczenia, ale każdy może zapamiętać podstawowe zwroty w hindi, dlatego zapraszamy na pokazową lekcję tegoż języka wszystkich ciekawych nowych doświadczeń lingwistycznych.

Hindi, język z grupy indoaryjskiej języków indoeuropejskich, jako jedyny spośród 23 języków urzędowych Indii, jest popularyzowany przez władze tego kraju. Ludność Indii postrzega go jako język-łącznik, który powoli staje się najpopularniejszym językiem ponad miliarda mieszkańców Indii.

godz. 12:00-13.00 24 maja (piątek)

Warsztaty JOGI

Miejsce: przestrzeń kampusu UG przed Wydziałem Filologicznym UG

Pokazowe warsztaty jogi poprowadzi Diana Katarzyna Sochacka trenerka z Centrum Jogi Gdańsk, dla której  "(...)joga to nieustanna praca nad sobą, zagłębianie zarówno swoich ograniczeń, jak i możliwości. Joga pozwala mi zaakceptować wszystko takim jakim jest. Asany wprowadzają mnie w stan wyciszenia i stabilności emocjonalnej. Od pierwszego dnia kiedy stanęłam na macie  joga stała się ważnym elementem mojej codzienności, joga pozwala mi odnaleźć w sobie spokój, harmonię duszy i ciała. Najwięcej radości sprawia mi moment kiedy nauczam i czuję, że moja nauka rodzi w sobie pozytywne emocje. Pełne zadowolenia i spełnienia twarze moich uczniów dodają mi skrzydeł." http://www.centrumjogigdansk.pl/

godz. 12.00 ? 14:00 25 maja (sobota)

Warsztaty BOLLYWOOD DANCE

Miejsce: Sala 41 Budynek ACK UG Alternator, ul. Wita Stwosza 58

Bollywood dance to jeden z najbardziej gorących i ekspresyjnych tańców na świecie. Rytm, energia, dynamiczne a jednocześnie pełne gracji ruchy sprawiają, że podbija on szkoły tańca i kluby fitness w Europie i Stanach Zjednoczonych Ameryki. Coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się również i u nas. Bollywood dance to podstawowy element każdego bollywoodzkiego przeboju filmowego. Jest połączeniem tradycyjnych i klasycznych tańców indyjskich takich jak Bharata Natyam, Odissi, Kathak, Bhangra, Dandyia czy Garba z elementami tańca arabskiego, tańca nowoczesnego, jazzu, a nawet hip-hopu.

Bollywood dance to też żywiołowa forma ruchu, która choć na chwilę pozwala wkroczyć do kolorowego, roztańczonego świata Bollywood i poczuć się jak boski Shah Rukh Khan czy piękna Aishwaryia Rai - megagwiazdy Bollywodzkich produkcji.

Warsztaty bollywood dance poprowadzą  tancerki orientalne zYalla Dance Group ze szkoły Maisa Oriental Dance Studio.

http://www.yalladance.pl // www.maisa-dance.com/

 

POKAZY FILMOWE

24 maja (piątek)

godz. 15:00

UMBARTHA / THE THRESHOLD (1982)

dramat społeczny

Reżyseria: Jabbar Patel

Scenariusz: Vijay Tendulkar

Produkcja:  Indie

Czas trwania: 135 min

Obsada : Smita Patil, Girish Karnad,  Ashalata Wabgaonkar i inni

Mimo braku wsparcia ze strony rodziny Savitri stara się rozwijać karierę jako pracownik opieki społecznej w instytucji ds. kobiet będących ofiarami przemocy lub trudnej sytuacji życiowej. Savitri stara się pogodzić wymagania zawodowe oraz żądania lokalnych biznesmenów i polityków. Oskarżona o spowodowanie śmierci dwóch pacjentek zakładu Savitri musi zdecydować, czy walczyć z zarzutami czy powrócić na łono rodziny, która jest jej zupełnie obca. W rolę Savitri wciela się Smita Patil. Portretuje kobietę wyrastającą poza subtelne, ale mocno krępujące ją łańcuchy nałożone przez rodzinę, która pod pozorami postępowości ukrywa typowo patriarchalną strukturę.

Godz. 19:30
TRISZNA. PRAGNIENIE MIŁOŚCI (2011)

film obyczajowy

Scenariusz i reżyseria: Michael Winterbottom

Produkcja: Wielka Brytania

Czas trwania: 117 min.
Zdjęcia: Marcel Zyskind
Obsada: Freida Pinto, Riz Ahmed, Roshan Seth, Mita Vasisht

Piękna Triszna mieszka z rodzicami w małej indyjskiej miejscowości. Podczas wieczoru tradycyjnych hinduskich tańców poznaje Jaya Singha. Przystojny mężczyzna od razu zwraca uwagę Triszny. Ona również nie pozostaje mu obojętna. Mimo zaangażowania w tę relację, oboje szybko zauważają, że dzieli ich zbyt wiele: uboga Triszna nie pasuje do bogatego i wykształconego za granicą Jaya. W pewnym momencie jest jednak zbyt późno, by przeciwdziałać zbliżającej się tragedii.

25 maja (sobota)

godz. 15:00

POCIĄG DO BOLLYWOOD (2007)

film dokumentalny

Reżyseria: Mariusz Malinowski

Scenariusz: Leszek Talko

Produkcja: Polska

Czas trwania: 51 min.
Zdjęcia: Jacek Mierosławski
Obsada: Danuta Gliwicz, Andrzej Gliwicz

Danuta i Andrzej Gliwiczowie to reprezentacja Polski w Bollywood ? jako statyści zagrali w kilku indyjskich filmach. Swoją pasję odkryli dopiero na emeryturze, jednak poświęcili jej się bez reszty ? co roku jeżdżą do Indii, by tam brać udział w produkcjach filmowych. Mimo że Gliwiczowie spotykają się w Indiach dużą sympatią i dostają coraz więcej ról, nie doceniają ich najbliżsi sąsiedzi: dla nich bowiem praca na hollywoodzkim planie to nie pasja, a typowy wyjazd za granicę ?za chlebem??

godz. 17:00
PROSTO Z SERCA / HUM DIL DE CHUKE SANAM (1999)

musical, komedia romantyczna

Reżyseria i scenariusz: Sanjay Leela Bhansali

Produkcja:  Indie

Czas trwania: 188 min

Obsada : Ajay Devgan, Salman Khan, Aishwarya, Rai Vikram Gokhale i inni

Sameer (Salman Khan) (pół Włoch, pół Hindus) przyjeżdża do domu Pandita Darbara (Vikram Gokhale) ? wybitnego znawcy indyjskiej muzyki tradycyjnej ? z prośbą o naukę. Jako gość dostaje najlepszy pokój w domu, jednak jego właścicielka Nandini (Aishwarya Rai) nie jest tym zachwycona, co więcej, jako jedyna z całej rodziny nie ulega urokowi Sameera. Z czasem początkowa niechęć zamienia się w miłość. Kiedy ich romans wychodzi na jaw, Pandit zakańcza naukę Sameera i każe mu wyjechać. Chłopak wraca do Włoch, jednak nadal pisze listy do ukochanej. Niestety Nandini odbiera je dopiero po ślubie z Vanrajem (Ajay Devgan)

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

13-26 maja 2013

Wystawa fotografii Macieja Byczkowskiego Słońce Indii

20 -26maja 2013

Wystawa prac plastycznych MADE IN INDIA  Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku 

Miejsce: Hol Wydziału Filologicznego UG

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

2. Festiwal Kultury Azjatyckiej UG

MADE IN AZJA

Edycja Made in India

23-25 maja 2013

Miejsce :

Uniwersytet Gdański / Indyjskie Centrum Kultury Mantra

Wstęp wolny

Podczas trzydniowego festiwalu zaprezentujemy w jak najszerszym spektrum przebogatą kulturę Indii. W programie m.in.: występ gwiazdy festiwalu, tancerki i choreografki, Geety Chandran (Indian classical dance Bharatanatyam), koncert Tomasza Ragaboya Osieckiego na klasycznych instrumentach indyjskich: sitarze i dilrubie (chillout Budhha Bar), pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych,warsztaty języka hindi, tańca bollywood i jogi, wykłady i autorskie spotkania z podróżnikami(Max Cegielski), wystawy prac plastycznych i fotograficznych oraz degustacja kuchni indyjskiej.

Made_in_azja_2013

Program festiwalowy :

23 maja Czwartek

godz. 18.00
Uroczyste otwarcie festiwalu z udziałem Ambasador Republiki Indii oraz gospodarzy wydarzenia, władz Uniwersytetu Gdańskiego


Występ artystyczny gwiazdy festiwalu

GEETA CHANDRAN (Indyjski taniec klasyczny Bharatanatyam)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

godz. 19.00

Degustacja indyjskiej kuchni oraz pokaz sztuki zdobienia ciała henną

Miejsce: Hol Wydziału Filologicznego UG


24 maja Piątek

godz. 9:00 -9:45

Z pasji do podróży, z pasji do ludzi prelekcja o wolontariacie krótkoterminowym w Indiach. Eliza Taworska Prezes Zarządu Fundacji Global Language

godz. 10:00 -11:30

Warsztaty JĘZYKA HINDI  Jolanta Ahuja (PG CJO)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

godz. 12:00-13:00

Warsztaty JOGI

Miejsce: przestrzeń kampusu UG przed Wydziałem Filologicznym UG

godz. 14.00

Wykład Wizerunek kobiety w kulturze Indii dr Natasza Kosakowska (UG)

godz. 15:00

Pokaz filmu UMBARTHA (1982) Indie, 135 min.

godz. 17:30

Spotkanie z MAXEM CEGIELSKIM

godz. 18:30
Wykład Kamasutra jakiej nie znacie, czyli indyjskie ars amandi Katarzyna Ochman (UW)

godz. 19:30
Pokaz filmu TRISZNA. PRAGNIENIE MIŁOŚCI (2011) Wielka Brytania,120 min.

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG


25 maja Sobota

godz. 12.00 ? 14:00

Warsztaty TAŃCA BOLLYWOOD

Miejsce: Sala 41 Budynek ACK UG Alternator, ul. Wita Stwosza 58

godz. 15:00

Pokaz filmu POCIĄG DO BOLLYWOOD (2007) Polska, 52 min.

godz. 16:00

Wykład o Bombaj mix – kino bollywood mgr Emilia Lange-Borodzicz (UG)

Pokaz TAŃCA BOLLYWOOD oraz pokaz sztuki zdobienia ciała henną

godz. 17:00
Pokaz filmu PROSTO Z SERCA /HUM DIL DE CHUKE SANAM (1999) Indie, 188 min.

godz. 21:00

RAGABOY LIVE ACT

koncert na sitarze i dilrubie Tomasz Ragaboy Osiecki

Miejsce: Indyjskie Centrum Kultury  Mantra, ul. Krynicka 7

Wydarzenia towarzyszące

13-26 maja 2013

Wystawa fotografii Macieja Byczkowskiego Słońce Indii

20 -26maja 2013

Wystawa prac plastycznych MADE IN INDIA  Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Miejsce: Hol Wydziału Filologicznego UG

Patronat honorowy: JM Rektor UG Prof. dr hab. Bernard Lammek   i Ambasador Republiki Indii Smt. Monika Kapil Mohta

Organizatorzy : Akademickie Centrum Kultury Alternator UG /  Ambasada Republiki Indii / Indyjskie Centrum Kultury MANTRA w Gdańsku / DKF Miłość Blondynki UG


Partnerzy: Centrum Jogi Gdańsk , Yalla Dance Group, Fundacji Global Language, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku,  Biuro Obsługi Studentów Zagranicznych UG, Centrum Studiów Azji Wschodniej UG, Międzywydziałowe Koło Naukowe Studiów Azji Wschodniej UG, Koło Naukowe ?Młodzi dydaktycy? UG,  Koło Filmoznawców UG,  Parlament Studentów UG,  Sopocka Grupa Marketingowa

 

OPIS WYDARZEŃ

LIVE ACT

godz. 18:00 23 maja (czwartek)

Występ artystyczny gwiazdy festiwalu

GEETA CHANDRAN (Indian classical dance Bharatanatyam)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

Geeta Chandran ? tancerka i choreografka. W wieku pięciu lat zaczęła uczyć się klasycznego indyjskiego tańca Bharatanatyam. Dziś jest jedną z najbardziej cenionych artystek w tej dziedzinie. Jest również wokalistką muzyki karnatackiej. Założycielka i prezeska Natya-Vriksha (organizacji zajmującej się promowaniem Bharatanatyam) oraz dyrektor artystyczna grupy NatyaVriksha Dance Company. Laureatka stypendiów wydziału kultury indyjskiego rządu.

Geeta Chandran występowała na wielu prestiżowych festiwalach tanecznych na całym świecie. W 2007 roku została zaproszona do występu na Światowej Konferencji Hindi w Nowym Jorku, a następnie na uroczystości związanej z projektem India-60 w Lincoln Center w Nowym Jorku. Słynie z wykorzystywania klasycznego tańca Bharatanatyam do podejmowania dyskusji na temat spraw społeczeństwa i płci.

http://www.geetachandran.in

godz. 21:00 25 maja (sobota)

RAGABOY LIVE ACT

koncert na sitarze i dilrubie Tomasz Ragaboy Osiecki

Miejsce: Indyjskie Centrum Kultury  Mantra, ul. Krynicka 7

RAGABOY LIVE ACT jest to bardzo klimatyczny, chilloutowy materiał w stylu składanek BUDHHA BAR, oparty na ragach – czyli klasycznych formach muzyki indyjskiej. Jest to idealna propozycja na wieczór lub miłe popołudnie. Słuchając tej muzyki, można jednocześnie odpocząć i spokojnie porozmawiać. Ciekawostką jest to, że grając na indyjskich instrumentach muzyk cytuje również polskie znane motywy filmowe. Sitar i dilruba oprócz pięknego magicznego brzmienia posiadają także bardzo bogate walory wizualne.

Tomasz RAGABOY Osiecki
Muzyk, producent muzyczny. Gra na SITARZE i DILRUBIE (klasyczne instrumenty indyjskie).

Z wykształcenia antropolog kultury oraz pedagog.  Na scenie i w studiu współpracował z wieloma uznanymi artystami i zespołami, m.in. Masala, Pogodno, T.Love, Behemoth, Renata Przemyk, Halina Młynkova, Michał Rudaś, Mela Koteluk.
Na stałe związany jest z zespołem RADIO SAMSARA oraz RARA AVIS. Obecnie kończy pracę nad swoją autorską płytą. Solo można usłyszeć go podczas RAGABOY LIVE ACT.


SPOTKANIA I WYKŁADY

godz. 9.00  24 maja (piątek)

Z pasji do podróży, z pasji do ludzi prelekcja o wolontariacie krótkoterminowym w Indiach. Eliza Taworska Prezes Zarządu Fundacji Global Language

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

Praca wolontariusza jest działaniem o najwyższej wartości, jaką można świadczyć na rzecz drugiego człowieka. Fundacja Global Language inicjuje przedsięwzięcia na rzecz rozwoju i promocji wolontariatu zagranicznego dla osób w każdym wieku, niezależnie od wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Zależnie od posiadanych kompetencji, talentów i zaangażowania realizowane są programy współpracy polskich i indyjskich organizacji, w ramach których każdy może pomóc rozwiązywać problemy społeczne Indii, takie jak walka z głodem, zwalczanie analfabetyzmu, poprawa sytuacji na rynku pracy, rozwój rzemiosła, edukacja kobiet i wiele innych.

O tym, jak Fundacja pomaga indyjskiemu społeczeństwu oraz jak wspiera i promuje Indie w Polsce, opowie Eliza Taworska, prezes Fundacji Global Language. http://globallanguage.pl/

godz. 14.00  24 maja (piątek)

Wykład Wizerunek kobiety w kulturze Indii dr Natasza Kosakowska (UG)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

dr Natasza Kosakowska ? trener, wykładowca akademicki w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego w Zakładzie Psychologii Międzykulturowej.  Autorka i realizatorka projektów badawczych i społecznych finansowanych m.in. z programów unijnych – w tym współpraca z University of New Delhi.

Autorka licznych publikacji  naukowych m.in.: Kobiety w stereotypowych i niestereotypowych rolach płciowych ? porównanie międzykulturowe: Polska, Indie.

godz. 18:30 24 maja (piątek)

Wykład Kamasutra jakiej nie znacie, czyli indyjskie ars amandi Katarzyna Ochman (UW)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

Kamasutra  Watsjajany, będąca kompleksowym przewodnikiem po indyjskim ars amandi, wbrew powszechnej opinii nie jest wyłącznie opisem wymyślnych pozycji seksualnych. Zawiera również nauki dotyczące uwodzenia, życia małżeńskiego oraz to, co najciekawsze, fantazyjne i kuriozalne porady dotyczące urozmaicania wspólnego pożycia. Poczynając od rozmaitych sposobów przycinania paznokci, by zostawiać różne ślady na ciele kochanka, kończąc na sposobach powiększania męskości w celu zwiększenia zadowolenia wybranki serca. Na wykład zapraszamy wyłącznie osoby pełnoletnie.

Katarzyna Ochman jest absolwentką indologii (na specjalizacji tamilistycznej) Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie studiuje kulturoznawstwo na Uniwersytecie Gdańskim. W wolnym czasie zajmuje się uprawianiem tradycyjnej sztuki zdobienia ciała henną.

godz. 16:00 25 maja (sobota)

Wykład Masala mix – kino bollywood mgr Emilia Lange-Borodzicz (UG)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

?Filmy Bollywood okazały się sukcesem nie tylko na rynku indyjskim. Pobiły Hollywood jego własną bronią, łącząc sukces komercyjny z wygraną bitwą o serca i dusze masowej ? nie tylko zachodniej, ale i światowej ? widowni. Bollywood produkuje dziś dwa razy więcej filmów niż Stany Zjednoczone. Podbiło rynek amerykański i brytyjski, gdzie mieszka ogromna indyjska diaspora. Bollywoodzkie filmy oglądane są z równą pasją w Izraelu, Palestynie i Afganistanie, gdzie podobno konkurują z wieczornymi modłami. Oglądają je Irańczycy i Irakijczycy, a największym chyba wzięciem, poza samymi Indiami, cieszą się w krajach byłego Związku Radzieckiego?(Polityka: J.Irzabek Sukces kina indyjskiego).

W kraju nad Wisłą także istnieje ogromna liczba fanów superprodukcji z Bombaju, o ich fenomenie opowie Nam mgr Emilia Lange-Borodzicz (UG)

Godz. 17:30  24 maja (piątek)

Spotkanie z MAXEM CEGIELSKIM

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

MAX CEGIELSKI

dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy i telewizyjny, animator kultury, podróżnik. Członek kolektywu muzycznego Masala Sound System. Obecnie pracuje w Radio Roxy, gdzie prowadzi codzienne audycje oraz współpracuje z kanałem TVP Kultura, gdzie m.in. prowadzi i współtworzy cykl Hala odlotów.

Po podróży do Indii napisał pierwszą powieść pt. „Masala” (2002), w późniejszym okresie ukazały się następne książki jego autorstwa: „Apokalipso” (2004) , „Pijani bogiem” (2007) , „Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu” (2009). http://maxmasala.blox.pl

WARSZTATY

godz. 10:00-11.30  24 maja (piątek)

Warsztaty JĘZYKA HINDI Jolanta Ahuja (PG CJO)

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG

Jeden z najpopularniejszych języków Indii z pewnością nie jest łatwy do nauczenia, ale każdy może zapamiętać podstawowe zwroty w hindi, dlatego zapraszamy na pokazową lekcję tegoż języka wszystkich ciekawych nowych doświadczeń lingwistycznych.

Hindi, język z grupy indoaryjskiej języków indoeuropejskich, jako jedyny spośród 23 języków urzędowych Indii, jest popularyzowany przez władze tego kraju. Ludność Indii postrzega go jako język-łącznik, który powoli staje się najpopularniejszym językiem ponad miliarda mieszkańców Indii.

godz. 12:00-13.00 24 maja (piątek)

Warsztaty JOGI

Miejsce: przestrzeń kampusu UG przed Wydziałem Filologicznym UG

Pokazowe warsztaty jogi poprowadzi Diana Katarzyna Sochacka trenerka z Centrum Jogi Gdańsk, dla której  „(…)joga to nieustanna praca nad sobą, zagłębianie zarówno swoich ograniczeń, jak i możliwości. Joga pozwala mi zaakceptować wszystko takim jakim jest. Asany wprowadzają mnie w stan wyciszenia i stabilności emocjonalnej. Od pierwszego dnia kiedy stanęłam na macie  joga stała się ważnym elementem mojej codzienności, joga pozwala mi odnaleźć w sobie spokój, harmonię duszy i ciała. Najwięcej radości sprawia mi moment kiedy nauczam i czuję, że moja nauka rodzi w sobie pozytywne emocje. Pełne zadowolenia i spełnienia twarze moich uczniów dodają mi skrzydeł.” http://www.centrumjogigdansk.pl/

godz. 12.00 ? 14:00 25 maja (sobota)

Warsztaty BOLLYWOOD DANCE

Miejsce: Sala 41 Budynek ACK UG Alternator, ul. Wita Stwosza 58

Bollywood dance to jeden z najbardziej gorących i ekspresyjnych tańców na świecie. Rytm, energia, dynamiczne a jednocześnie pełne gracji ruchy sprawiają, że podbija on szkoły tańca i kluby fitness w Europie i Stanach Zjednoczonych Ameryki. Coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się również i u nas. Bollywood dance to podstawowy element każdego bollywoodzkiego przeboju filmowego. Jest połączeniem tradycyjnych i klasycznych tańców indyjskich takich jak Bharata Natyam, Odissi, Kathak, Bhangra, Dandyia czy Garba z elementami tańca arabskiego, tańca nowoczesnego, jazzu, a nawet hip-hopu.

Bollywood dance to też żywiołowa forma ruchu, która choć na chwilę pozwala wkroczyć do kolorowego, roztańczonego świata Bollywood i poczuć się jak boski Shah Rukh Khan czy piękna Aishwaryia Rai – megagwiazdy Bollywodzkich produkcji.

Warsztaty bollywood dance poprowadzą  tancerki orientalne zYalla Dance Group ze szkoły Maisa Oriental Dance Studio.

http://www.yalladance.pl // www.maisa-dance.com/

 

POKAZY FILMOWE

24 maja (piątek)

godz. 15:00

UMBARTHA / THE THRESHOLD (1982)

dramat społeczny

Reżyseria: Jabbar Patel

Scenariusz: Vijay Tendulkar

Produkcja:  Indie

Czas trwania: 135 min

Obsada : Smita Patil, Girish Karnad,  Ashalata Wabgaonkar i inni

Mimo braku wsparcia ze strony rodziny Savitri stara się rozwijać karierę jako pracownik opieki społecznej w instytucji ds. kobiet będących ofiarami przemocy lub trudnej sytuacji życiowej. Savitri stara się pogodzić wymagania zawodowe oraz żądania lokalnych biznesmenów i polityków. Oskarżona o spowodowanie śmierci dwóch pacjentek zakładu Savitri musi zdecydować, czy walczyć z zarzutami czy powrócić na łono rodziny, która jest jej zupełnie obca. W rolę Savitri wciela się Smita Patil. Portretuje kobietę wyrastającą poza subtelne, ale mocno krępujące ją łańcuchy nałożone przez rodzinę, która pod pozorami postępowości ukrywa typowo patriarchalną strukturę.

Godz. 19:30
TRISZNA. PRAGNIENIE MIŁOŚCI (2011)

film obyczajowy

Scenariusz i reżyseria: Michael Winterbottom

Produkcja: Wielka Brytania

Czas trwania: 117 min.
Zdjęcia: Marcel Zyskind
Obsada: Freida Pinto, Riz Ahmed, Roshan Seth, Mita Vasisht

Piękna Triszna mieszka z rodzicami w małej indyjskiej miejscowości. Podczas wieczoru tradycyjnych hinduskich tańców poznaje Jaya Singha. Przystojny mężczyzna od razu zwraca uwagę Triszny. Ona również nie pozostaje mu obojętna. Mimo zaangażowania w tę relację, oboje szybko zauważają, że dzieli ich zbyt wiele: uboga Triszna nie pasuje do bogatego i wykształconego za granicą Jaya. W pewnym momencie jest jednak zbyt późno, by przeciwdziałać zbliżającej się tragedii.

25 maja (sobota)

godz. 15:00

POCIĄG DO BOLLYWOOD (2007)

film dokumentalny

Reżyseria: Mariusz Malinowski

Scenariusz: Leszek Talko

Produkcja: Polska

Czas trwania: 51 min.
Zdjęcia: Jacek Mierosławski
Obsada: Danuta Gliwicz, Andrzej Gliwicz

Danuta i Andrzej Gliwiczowie to reprezentacja Polski w Bollywood ? jako statyści zagrali w kilku indyjskich filmach. Swoją pasję odkryli dopiero na emeryturze, jednak poświęcili jej się bez reszty ? co roku jeżdżą do Indii, by tam brać udział w produkcjach filmowych. Mimo że Gliwiczowie spotykają się w Indiach dużą sympatią i dostają coraz więcej ról, nie doceniają ich najbliżsi sąsiedzi: dla nich bowiem praca na hollywoodzkim planie to nie pasja, a typowy wyjazd za granicę ?za chlebem??

godz. 17:00
PROSTO Z SERCA / HUM DIL DE CHUKE SANAM (1999)

musical, komedia romantyczna

Reżyseria i scenariusz: Sanjay Leela Bhansali

Produkcja:  Indie

Czas trwania: 188 min

Obsada : Ajay Devgan, Salman Khan, Aishwarya, Rai Vikram Gokhale i inni

Sameer (Salman Khan) (pół Włoch, pół Hindus) przyjeżdża do domu Pandita Darbara (Vikram Gokhale) ? wybitnego znawcy indyjskiej muzyki tradycyjnej ? z prośbą o naukę. Jako gość dostaje najlepszy pokój w domu, jednak jego właścicielka Nandini (Aishwarya Rai) nie jest tym zachwycona, co więcej, jako jedyna z całej rodziny nie ulega urokowi Sameera. Z czasem początkowa niechęć zamienia się w miłość. Kiedy ich romans wychodzi na jaw, Pandit zakańcza naukę Sameera i każe mu wyjechać. Chłopak wraca do Włoch, jednak nadal pisze listy do ukochanej. Niestety Nandini odbiera je dopiero po ślubie z Vanrajem (Ajay Devgan)

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

13-26 maja 2013

Wystawa fotografii Macieja Byczkowskiego Słońce Indii

20 -26maja 2013

Wystawa prac plastycznych MADE IN INDIA  Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku 

Miejsce: Hol Wydziału Filologicznego UG