Olivia Camerata 5
8 października 2016 r. o godz. 17.00 w Olivia Sky Club przy ul. Grunwaldzkiej 472A w ramach cyklu koncertowego Olivia Camerata wystąpi duet fortepianowy Anna Liszewska & Anna Mikolon.

Znajomość artystek datuje się od czasów wspólnej nauki w Państwowym Liceum Muzycznym w Łodzi. Anna Liszewska jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu prof. Lidii Kozubek oraz podyplomowych studiów kameralnych w klasie prof. Barbary Halskiej. Tytuł doktora sztuki uzyskała w Łodzi (promotor – prof. Cezary Sanecki). Anna Mikolon studiowała w Akademii Muzycznej w Gdańsku pod kierunkiem prof. Bogdana Czapiewskiego i prof. Andrzeja Artykiewicza oraz w UMFC w Warszawie (staż artystyczny w zakresie kameralistyki fortepianowej u prof. Katarzyny Jankowskiej-Borzykowskiej) i od niedawna legitymuje się tytułem doktora habilitowanego. Obie pianistki mają odrębny dorobek artystyczny, a wspólne muzykowanie traktują jako kontynuację przyjaźni, konfrontację doświadczeń muzycznych, okazję do poznawania literatury kameralnej i jej publicznej prezentacji. W 2014 roku wzięły udział w Międzynarodowym Festiwalu Duetów Fortepianowych w Gdańsku. Koncertowały w duecie m.in. w Filharmonii Bałtyckiej, w Akademii Muzycznej w Łodzi, Dworku Sierakowskich w Sopocie, w Centrum Ekumenicznym w Oliwie. Oprócz działań artystycznych zajmują się też pracą pedagogiczną – Anna Liszewska jest adiunktem w Katedrze Kameralistyki łódzkiej Akademii Muzycznej na Wydziale Fortepianu, Organów, Klawesynu i Instrumentów Dawnych (pełni funkcję prodziekana), a Anna Mikolon – na Wydziale Wokalno-Aktorskim AM w Gdańsku. Duet przybliży publiczności nieznany, aczkolwiek piękny program:
Z. Noskowski – 6 Krakowiaków op. 7
F.X.W. Mozart – Wariacje na temat Je t’aime tant
E. Kania – Utwory liryczne op. 50: Pieśń wieczorna, Luli niemowlęciu, Krakowiak, Dlaczego?, Moja pieszczotka, Dumka
B. Vlahek – Variations on a Croatian folk theme
W ramach promocji młodych talentów zaprezentują się też uczniowie trójmiejskich szkół muzycznych: Beniamin Brzozowski wykona na tubie Garnet H.A. Vandercooka, a Sara Mocarska – I część Koncertu skrzypcowego a-moll op. 53 A. Dvořáka.
Sara Mocarska ukończyła PSM I st. w Gdańsku-Orunii w klasie mgr Krystyny Przybylińskiej-Zgaj. Podczas nauki była laureatką wielu konkursów (wyróżnienie na I Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym w Grudziądzu, III i II miejsca na Festiwalach Muzyki Słowiańskiej w Tczewie, I miejsce na X Sopockim Konkursie Skrzypcowym, II miejsce na XI Gdyńskim Konkursie Skrzypcowym, I miejsca na XI, XII, XIII, XIV Oruńskim Konkursie Skrzypcowym, II miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym w Elblągu). Obecnie jest uczennicą Szkoły Muzycznej II st. w Gdańsku-Wrzeszczu w klasie wybitnej skrzypaczki i pedagoga mgr Anny Śliwy. Mimo młodego wieku koncertowała już w Niemczech i w Finlandii. Ostatnie osiągnięcia Sary, to: IV miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu i III miejsce na I Konfrontacjach Skrzypcowych w Gdyni.
Beniamin Brzozowski urodził się w 2005 roku i jako dziecko muzyków, od początku swojego życia dorastał otoczony dźwiękami i brzmieniem instrumentów. Jako czterolatek wykazując już zdolności muzyczne, bez dłuższego zastanowienia oświadczył, że w niedalekiej przyszłości zamierza grać na tubie. Po osiągnięciu wieku pozwalającego na naukę, rozpoczął kształcenie gry na tubie właśnie, w klasie puzonu i tuby znakomitego muzyka i nauczyciela mgr Marka Sikory w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni. W chwili obecnej, Beniamin uczy się grać na tubie drugi rok i jest laureatem Konkursu Młodej Blachy „Szansa na sukces” w Gdyni, na którym prezentują swoje umiejętności uczniowie pomorskich szkół muzycznych. W marcu 2016 brał udział w Regionalnych Warsztatach dla nauczycieli i uczniów klas puzonu i tuby w Kwidzynie, które prowadził as. Krzysztof Mucha z AM w Poznaniu. Czynnie bierze udział w koncertach szkolnych i środowiskowych, jako solista i kameralista.
Anna Mikolon poprowadzi koncert i będzie towarzyszyć uczniom na fortepianie. Wstęp wolny. Zapraszamy!
Ostatnia edycja: 4 października, 2016 o 16:04