Reklama

11 listopada – dzień atrakcji w Kuźni Wodnej w Oliwie

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otwiera w Święto Niepodległości Kuźnię Wodną w Oliwie. Tego dnia w Dolinie Powagi będzie można zobaczyć m.in. kucie orientalnych szabli, warsztaty ceramiki i rzymskich legionistów.

Legio XXI Rapax podczas festiwali rekonstrukcyjnych | materiały z Facebooka Legio XXI Rapax
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otwiera w Święto Niepodległości Kuźnię Wodną w Oliwie. Tego dnia w Dolinie Powagi będzie można zobaczyć m.in. kucie orientalnych szabli, warsztaty ceramiki i rzymskich legionistów.

Kiedy?: 11 listopada 2017 r., godz. 15:00-20:00

Gdzie?: Kuźnia Wodna w Oliwie, Gdańsk, ul. Bytowska 1a

Wstęp: bezpłatny

 

W godzinach 15:00 do 20:00 muzealnicy wraz z lokalnymi miłośnikami historii przygotowali szereg atrakcji edukacyjnych. Największą z nich będą kucie Orła Białego w koronie ze stali oraz udział grupy rekonstrukcyjnej Legio XXI Rapax.

– 11 listopada będziemy wraz z kowalami Leszkiem Supińskim i Bartoszem Nawackim symbolicznie wykuwać naszą wolność – czyli Orła Białego w koronie – mówi Lech Trawicki z MHMG, organizator pokazów.. – Pokazy kucia swobodnego uatrakcyjni Remigiusz Pacer, który będzie wytapiał bułat – czyli stop stali używany do produkcji krzywych, orientalnych szabli używanych także przez polskie wojsko w nowożytnej Polsce, czyli w czasach kiedy przedrozbiorowa Rzeczpospolita była u szczytu swej potęgi. Pod okiem Jacka Ileckiego z oliwskiej pracowni Manufaktura Mansarda, będzie można także nauczyć się wyrabiania ceramiki na kole garncarskim,

Egzotyczną atrakcją będzie udział Legio XXI Rapax – jednej z największych międzynarodowych grup odtwarzających rzymskie jednostki wojskowe. Obecnie jego społeczność liczy 80 członków, głównie z Polski i Niemiec. Przy zabytkowej kuźni zobaczymy sześciu legionistów.

Rekonstruktorzy będą prezentować uzbrojenie i przedmioty codziennego użytku z okresu I w. n.e. Warto przypomnieć, że rzymscy legioniści nosili na sobie ok 40 kg ekwipunku – to dość dużo w porównaniu do czasów nam współczesnych. Wszystkie miecze, pancerze, czy hełmy i inne przedmioty będzie można dotknąć, przymierzyć, a przede wszystkim dowiedzieć się o ich przeznaczeniu. Zapraszamy do Kuźni Wodnej w Oliwie na ciekawą lekcję historii – dodaje Lech Trawicki.

Każda z atrakcji będzie dostępna dla publiczności przez cały czas trwania pokazu przy Kuźni Wodnej w Oliwie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Pw/MHMG

 

Ostatnia edycja: 10 maja, 2023 o 14:21