Reklama

14 maja 2022 – Noc Muzeów w Oliwie

Europejska Noc Muzeów przypada w tym roku z soboty 14 maja na niedzielę 15 maja. Również w Oliwie ciekawie zapowiada się nocna oferta muzealna. Będą kuratorskie oprowadzenia po wystawach, będzie również nocne kucie stali w Dolinie Radości.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Europejska Noc Muzeów przypada w tym roku z soboty 14 maja na niedzielę 15 maja. Również w Oliwie ciekawie zapowiada się nocna oferta muzealna. Będą kuratorskie oprowadzenia po wystawach, będzie również nocne kucie stali w Dolinie Radości.

Noc Muzeów to wydarzenie zapoczątkowane 25 lat temu w Berlinie, które w 2005 roku przeobraziło się w Europejską Noc Muzeów.

W ramach wydarzenia będzie można zwiedzić w Oliwie placówki muzealne, które zaplanowały na ten wieczór szczególne wydarzenia.

Oprowadzanie kuratorskie w Noc Muzeów po wystawie „Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego”

 14 maja o godz. 19:00
 Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku – Oliwie
 Wstęp: bezpłatny

Prezentowana wystawa dotyczy tradycyjnych form gospodarki wiejskiej różnych grup etnicznych, zamieszkujących obszar Pomorza Gdańskiego: Kaszubów Kociewiaków, Borowiaków, Powiślan, Żuławian. Zgromadzony na ekspozycji materiał umożliwia prześledzenie podstawowych zajęć wymienionych grup etnicznych, związanych z codzienną egzystencją, jakimi były rybołówstwo, uprawa ziemi, hodowla zwierząt oraz domowe przetwórstwo spożywcze. Obejmuje swym zasięgiem czas, w którym gospodarka chłopska była jeszcze w dużym stopniu samowystarczalna i wiele niezbędnych narzędzi i sprzętów wyrabiano we własnym zakresie.

Chronologicznie wystawa dotyczy okresu od połowy XIX w. do drugiej połowy XX w., choć wiele znajdujących się na niej sprzętów zachowało formę sięgającą znacznie dłuższej przestrzeni czasowej.

Oprowadzanie kuratorskie w Noc Muzeów po wystawie „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”

Razem z kuratorką Małgorzatą Paszylką-Glazą Muzeum Narodowe przygotowało oprowadzanie kuratorskie po wystawie „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”.

Gdańska odsłona wielkiej monografii Augusta Zamoyskiego (1893-1970) to wielowątkowa opowieść prezentująca zarówno twórczość, jak i niezwykle barwne życie artysty. Opowiedziana jest ona nie tylko za pomocą dzieł rzeźbiarskich, ale także ogromnej spuścizny archiwalnej zawierającej fotografie, unikatowe filmy, notatki, korespondencję czy szkicowniki.

Start w sobotę 14 maja o godz. 20:00 w Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG w Parku Oliwskim. Wstęp wolny!

Noc Muzeów w Kuźni Wodnej

W Kuźni Wodnej w Oliwie na zwiedzających czekają pokazy oraz warsztaty z kucia swobodnego oraz wytop żelaza metodą dymarkową.

Bez limitu zwiedzających. Ostatnie wejście o 23.45.

Kuźnia Wodna w Oliwie, ul. Bytowska 1a, 14 maja godz. 19.00-1.00

ts

Ostatnia edycja: 16 maja, 2022 o 20:56