Amerykańska SOBOTA w Domu Zarazy
W tę sobotę 15 IV w Domu Zarazy jedziemy do Ameryki:) – ale można wybrać, czy do północnej, czy południowej:)
Na pierwszych podróżników czekamy o 18.00 na Scenie Teatralnej im. Ryszarda Jaśniewicza – a do krainy westernu zabierze nas Elwira Rewińska. Druga grupę zaś do Brazylii zabierze o 19.00 w Domu Bramnym Eliasz Chmiel. Zapraszamy!
SPOTKANIE FILMOWE:
Gatunek filmowy wehikułem różnych znaczeń…
Western – żelazny gatunek i jego odmiany…
Kowboj spadkobiercą rycerza?
*********************************
SPOTKANIE AUTORSKIE:
15 kwietnia w Domu Zarazy zagoszczą afrobrazylijskie gusła, Indianie Guarani Mbya, mistyczni hipisi z Ameryki Południowej, studenci zagranicznych wymian i żądni uniesień artyści. Uobecnią się oni za sprawą powieści „Rozdroża 1999”, o której opowie nam jej autor, wrocławski pisarz i tłumacz literatury brazylijskiej Eliasz Chmiel.
O książce:
Powieść „Rozdroża 1999” to coś więcej niż dynamiczna podróż po barwnej mozaice kulturowej Ameryki Południowej, Afryki i Europy. To drzewo genealogiczne pamiętające zesłanie młodej Afrykanki na kolonialną plantację kawy za oceanem, wojenne losy małego górala, przełomowe wymiany studenckie wrocławskich cwaniaczków, a także niezwykłą przeprawę przez materialną, mentalną i duchową płaszczyznę mistycznej Brazylii.
Tytułowe rozdroża są skrzyżowaniami perspektyw, kosmologii, Przyczyny i Skutku, przyjaciół, kochanków i osób całkowicie sobie obcych, aczkolwiek spragnionych intymności międzyludzkiej i wymiany idei. Odnoszą się one do błądzenia po mnogości rozstajów na mapie życiowych szlaków, do punktów, które jak Słońce rozpromieniają się w bezliku niepowtarzalnych kierunków, stawiając przed nami konieczność uchwycenia się tylko jednego z Promieni i życia z doskwierającym utęsknieniem za pozostałymi.
Niniejsza książka, będąc również poszukiwaniem tożsamości „obywatela świata” oraz krytycznym spojrzeniem na korzyści i ryzyka związane z niefrasobliwym niekiedy rozwojem duchowym, jest próbą rozprawienia się z tym fatalnym dylematem.
O autorze:
Eliasz Chmiel jest Twoim dalekim krewnym. Jest pochodzenia bałkańsko-skandynawsko-tatarsko-wschodnioeuropejskiego, a jeśliby pogrzebać głębiej to pewnie i germańskiego, irańskiego, czy semickiego. Poza tym, że przez dziesięć lat włóczył się po świecie w poszukiwaniu swojej nowej ojczyzny, że nie jest mu obce gastro, paleciak, zachodnie plantacje gruszek, afrobrazylijskie gusła, hip-hopowe bitwy freestyle’owe ani korpo, dzięki kilku życzliwym zrządzeniom losu obecnie zajmuje się badaniem kultury i literatury Brazylii na Uniwersytecie Wrocławskim. Okazjonalnie chwyta się tłumaczeń (także literackich) z portugalskiego, hiszpańskiego i francuskiego.
Spotkanie w sali na piętrze Domu Bramnego.
Stowarzyszenie STARA OLIWA im. Danuty Rolke-Poczman
Dom Bramny – 'Dom Zarazy’
Stary Rynek Oliwski 15
80-318 Gdańsk