Reklama

Europejska Noc Muzeów w Oliwie i okolicach

W sobotę, 18 maja odbędzie się w Gdańsku Europejska Noc Muzeów. Bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę będzie można odwiedzać muzea, galerie, biblioteki, teatry, centra kultury. Do akcji w Gdańsku dołączyło ponad 30 instytucji, w których oprócz wystaw stałych czekają specjalnie przygotowane programy – oprowadzania, warsztaty, spektakle a także gry i zabawy edukacyjne dla najmłodszych.

Europejska Noc Muzeów w Oliwie i okolicach
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Podczas Nocy Muzeów będą kursowały dodatkowe linie, które ułatwią zwiedzającym przemieszczanie się pomiędzy kolejnymi punktami na mapie. Koordynacją wszystkich połączeń komunikacji miejskiej dedykowanych akcji zajmuje się Stowarzyszenie Grupa Tramwajowo-Autobusowa WPK GG. Bezpłatne przejazdy tymi liniami realizowane są przez spółkę Gdańskie Autobusy i Tramwaje będącą Partnerem Głównym, Muzeum Techniki Wojskowej GRYF oraz Przewozy Autobusowe GRYF.

Linie specjalne funkcjonujące w nocy 18/19 maja 2024 r.:

  • Tramwajowa NM1 na trasie: OLIWA – Strzyża – Wrzeszcz – 3 Maja – ŚRÓDMIEŚCIE SKM – Dworzec Główny – Stocznia – Stadion – NOWY PORT Góreckiego,
  • Autobusowa NM2 na trasie: WAŁY PIASTOWSKIE – Dworzec Główny – ŚRÓDMIEŚCIE SKM – Trakt Św. Wojciecha – ORUNIA GOŚCINNA,
  • Autobusowa NM3 na trasie: MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ – Dworzec Główny – ŚRÓDMIEŚCIE SKM – Dolne Miasto – Twierdza Wisłoujście – WESTERPLATTE.
  • Autobusowa NM4 na trasie: OLIWA – Cmentarz Oliwski – Reja – Grand Hotel – SOPOT KAMIENNY POTOK – Reja – Cmentarz Oliwski – OLIWA.

Pełen program i mapa wszystkich wydarzeń dostępne są na stronie wydarzenia.


Dom Zarazy / Dom Bramny w Oliwie

gdzie: ul. Stary Rynek Oliwski 15, Gdańsk – Oliwa
godziny: 16:00 – 21:00
wstęp: bezpłatny

Dom Bramny jest jednym z trzech najstarszych XIV wiecznym obiektów w Gdańsku. To perełka gotyku, „ Porta Magna”

Przez tę bramę wjeżdżali królowie na teren opactwa cysterskiego, min. Jan Kazimierz z małżonką Ludwigą Gonzaga, Jan III Sobieski z Marysieńką, Zygmunt III Waza i inni.

Goście odwiedzający Dom Bramny wysłuchają historii cystersów w Oliwie oraz historii Domu Bramnego. Wyjaśnimy skąd pochodzi jego druga nazwa – Dom Zarazy. Opowiemy o Pokoju Oliwskim po bitwie ze Szwedami oraz o tym dlaczego Hejnał Pokoju rozbrzmiewa nad Oliwą o godz. 16.60. Gości poprowadzimy tajnymi schodkami furtiana.

Ponadto odwiedzi nas tego wieczoru Joanna Schopenhauer, matka Artura Schopenhauera.

Obejrzeć będzie można 3 wystawy:

· Oliwa 100 lat temu na fotografiach i pocztówkach ze zbiorów oliwianina, p. Piotra Leżyńskiego

· Wystawa fotografii Asi Sidorowicz „Kobiety”

· Wystawa grafik „Kompozycja. Dekompozycja”

Będzie można też obejrzeć meble kute w metalu oraz proces kucia zaprezentowany przez oliwskiego kowala Leszka Supińskiego i jego przyjaciół, kowali.

Oliwski kolekcjoner starej broni zaprezentuje gościom swoje zbiory i podzieli się ciekawymi opowieściami na ich temat.

Na koniec w cafe/bistro Cysteria goście spróbują cysterskich przysmaków i produktów przygotowywanych wg. tradycyjnych receptur przez cystersów w Szczyrzycu w Małopolsce

Dojazd

Autobus – Przystanek autobusowy Cystersów, linii 117, 171, 174 w kierunku Osowy, tuż przy budynku

Tramwaj – przystanek Obrońców Westerplatte, linii 5,6,12 – 5 minut

PKP/SKM Gdańsk Oliwa, ok. 10-15 min pieszo


Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Gdańsku

gdzie: ul. Abrahama 17A, Gdańsk – VII Dwór
godziny: 18:00 – 23:00
wstęp: bezpłatny
www.meczetwgdansku.com

Akceptujemy „Bilet bez kolejki”

Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Gdańsku

 Miejsce: Gdańsk  Kategoria: historia
 Tagi: islamreligia

gdzie: ul. Abrahama 17A
godziny: 18:00 – 23:00
wstęp: bezpłatny
www.meczetwgdansku.com

Akceptujemy „Bilet bez kolejki”

Jeśli nurtują cię pytania dotyczące islamu i jego wyznawców, to mamy dla ciebie doskonałą okazję do rozwiania wątpliwości! W tegorocznej edycji Europejskiej Nocy Muzeów serdecznie zapraszamy cię do gdańskiego meczetu w Oliwie.
Tego dnia, w godzinach od 18:00 do 23:00, co godzinę odbędą się specjalne lekcje poświęcone islamowi oraz historii tego znaczącego miejsca. Będziesz miał okazję dowiedzieć się więcej na temat tej fascynującej religii i historii gdańskiego meczetu.
Podczas tej wyjątkowej nocy będziesz mógł/a podziwiać panoramę Gdańska z minaretu, zobaczyć na żywo modlitwę gdańskich muzułmanów oraz porozmawiać z członkami społeczności na temat islamu. To doskonała okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę i zrozumieć lepiej kulturę i tradycje islamu. Nie przegap tego wyjątkowego wydarzenia!


Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)

gdzie: ul. Cystersów 19, 80-330 Gdańsk – Oliwa
godziny: 19:00-01:00
wstęp: 0 zł

www.mng.gda.pl

19:00–20:00
Aktywne odkrywanie wystawy czasowej „Schronienie: dobrostan” dla rodzin
Do aktywnego i uważnego odkrywania wystawy czasowej „Schronienie: dobrostan” zapraszamy dzieci z opiekunami. Edukacyjna ścieżka zwiedzania przygotowana do wystawy zostanie wzbogacona o specjalne detektywistyczne zadanie – z lupami i latarkami wyruszymy na poszukiwanie leśnych stworzeń. Prowadzenie: Urszula Kokoszka

20:00–21:30
Warsztaty Zielarski notatnik
Zapraszamy na przygodę z botaniką. W trakcie warsztatów dowiecie się, jak prawidłowo zbierać i suszyć kwiaty i zioła. Wykonacie też specjalny zeszyt na roślinne okazy, który będzie czekać na wypełnienie zebranymi przez was okazami. Warsztaty będą okazją do skupienia się na działaniu i lekcją uważności. Warsztaty otwarte, bez limitu wiekowego. Prowadzenie: Elżbieta Konieczna Karuzela Pasji.

22:00–23:30
Koncert zespołu Chrust
Chrust to grupa muzyczna grająca nowoczesną muzykę etniczną. Karol Konop, Dariusz Mrozek i Małgorzata Oleszczuk zadebiutowali w 2021 roku. Trzy zupełnie inne osobowości reprezentujące swoje ulubione style muzyczne (folk, electro, rock) dają w połączeniu niepowtarzalne, współczesne brzmienie. Twórczość grupy oparta jest o polską muzykę tradycyjną i słowiańską, a ich koncerty są niczym bomba energetyczna zawierająca liczne mantry, hipnotyzujące melodie ubrane w białe zaśpiewy, agresywne partie perkusyjne i nietuzinkowe brzmienia elektroniczne.


Instytut Pamięci Narodowej – oddział w Gdańsku

gdzie: al. Grunwaldzka 216, Gdańsk – Strzyża
godziny: 17-22
wstęp: bezpłatny
gdansk.ipn.gov.pl

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się pod hasłem „Mistrzowie sportu na Pomorzu w zbiorach IPN”
Rok 2024 ogłoszony przez Sejm RP rokiem Polskich Olimpijczyków jest okazją do przypomnienia pomorskich medalistów igrzysk olimpijskich oraz sportowców, którzy w okresie PRL dostarczali wielu powodów do radości i poczucia dumy narodowej. Ich losy poznamy przez pryzmat materiałów archiwalnych zgromadzonych w Instytucie Pamięci Narodowej.
Wydarzenia:
17.00-18.00 – spotkanie z Mirosławem Tłokińskim, zdobywcą tytułu króla strzelców ‘83 , rozmowę poprowadzi Karol Lisiecki, ( dla fanów futbolu wyjątkowa okazja zdobycia autografu)
18.00-19.00 – dyskusja „Najbardziej niedostępne budynki Gdańska: Okopowa 9, Nowe Ogrody 27, Kurkowa 12″”. O serii „”Niezwykła historia, zwykłych obiektów”” rozmawiać będą dr Daniel Czerwiński, dr Michał Sywula i mjr. Waldemar Kowalski, (każdy z uczestników otrzyma komplet prezentowanych publikacji)Powyższym wydarzeniom będzie towarzyszyć w godz. 17.00-22.00:
– prezentacja materiałów archiwalnych (dokumenty, ukazujące w jaki sposób najważniejsze wydarzenia sportowe były kontrolowane przez aparat represji; filmy wyprodukowane przez służbę bezpieczeństwa wykorzystywane w celach propagandowych; bogate zbiory fotografii i artefaktów przypominające sukcesy sportowców.
– spacer po magazynach archiwalnych (wejścia do magazynów co pół godziny, w 10 – 15 osobowych grupach)
– stoisk „zrób przypinkę”
– stoisko z malowaniem bawełnianych toreb
– sprzedaż publikacji IPN z 40% rabatem


Kuźnia Wodna w Oliwie

oddział Muzeum Gdańska

gdzie: Ul. Bytowska 1, Oliwa
wstęp: 1 zł
godziny: 19-01
www.muzeumgdansk.pl

AKCEPTUJEMY BILET BEZ KOLEJKI! sprawdź jak wygrać bilet! (klik)
Odkrywaj, zbieraj, wygrywaj! – U nas otrzymasz konkursową pieczątkę! 

Prezentacja produkcji żelaza metodą dymarkową.


Goyki3 Art Inkubator

gdzie: ul. Jakuba Goyki 3, Sopot, Dom z wieżą
godziny: 19-24
wstęp: 0 zł

19:00 …(kolejne wejścia o 30 minut; zwiedzanie w 10 os grupach)

Zapraszamy do zwiedzania piwnic Goyki 3 Art Inkubatora, w czasie którego poznacie historię mieszkańców domu. Być może spotkacie ducha jednego z nich?
Zwiedzanie jest bezpłatne, ze względów bezpieczeństwa odbywa się w małych 10 osobowych grupach.

Dla osób oczekujących na wejście przygotowaliśmy:
o 19:00 wieczorny ptasi spacer w Park na Goyki. Oprowadza Jacek Karczewski.
Spacer rozpoczyna się przed budynkiem Goyki 3 Art Inkubatora, i potrwa w przybliżeniu godzinę,

19:00 – 24:00
warsztaty ptasie origami.
Na wydarzenia nie obowiązują zapisy.


Grodzisko w Sopocie

oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

gdzie: Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63
godziny: 17-21
wstęp: 1 zł
www.archeologia.pl

Odkrywaj, zbieraj, wygrywaj! – U nas otrzymasz konkursową pieczątkę! 

„PROGRAM

od 17:00 do 19:00
Pokazy i warsztaty w obozowisku z epoki kamienia
Zwiedzanie wystaw „80 dni dookoła świata dawno, dawno temu” oraz „Najstarsze dzieje Sopotu”
Spotkanie z dawnym kupcem
Pokazy kowalstwa w grodowej kuźni
Gra terenowa
Ognisko

17:15 | Herbatka u sułtana – warsztaty dla dzieci (5–12 lat); prowadząca: Michalina Kupper; obowiązują zapisy telefoniczne: 58-340-66-00. Zapraszamy na dywan pełen skarbów przygotowanych przez sułtana. Przy herbatce pitej z „tulipanków” odkryjemy smaki i tajemnice Bliskiego Wschodu. Ułożymy mozaikę, posłuchamy baśni z „Księgi tysiąca i jednej nocy”, pobawimy się irańskimi bączkami, skosztujemy tradycyjnych słodkości i utkamy… latające dywany!

18:00 | Oprowadzanie po wystawie „80 dni dookoła świata dawno, dawno temu”

18:15 | Opowieść o Bliskim Wschodzie – wystąpienie Michaliny Kupper, podróżniczki i autorki bloga Blisko o Wschodzie

19:30 | Lara Croft i Indiana Jones – archeolodzy czy awanturnicy? – wystąpienie popularnonaukowe Katarzyny Kościńskiej

20:00 | Występ muzyczny – na historycznych instrumentach zagra Hubert Zaleski

21:00 | Zakończenie Europejskiej Nocy Muzeów 2024 na Grodzisku w Sopocie”


Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

gdzie: Plac Zdrojowy 2, Sopot
godziny: 19-23
wstęp: 1 zł

www.pgs.pl

„PROGRAM WYDARZEŃ

19.00 Wystawa Ewa Kuryluk. Spotkanie na brzegu morza, oprowadzanie autorskie Prowadzenie: Ewa Kuryluk
sala wystawowa, 1 i 2 piętro
19.00 – 21.00 Strefa twórcza dla dzieci – człekopejzaże, kolaże

20.00 – 21.30 Warsztaty otwarte dla rodzin z dziećmi ,,Nie taka sztuka straszna jak ją rzeźbią i malują”.
Warsztaty z tworzenia obiektów na bazie prac z wystawy Władysław Hasior-Daniel Rycharski. mogę wam opowiedzieć o sobie, o was
Prowadzenie: Grażyna Rigall
holl, parter

21.45 – 22.15
oraz Przy świetle księżyca i nad brzegiem morza. Wspólne działanie na wystawie Ewy Kuryluk. Spotkanie na brzegu morza
22.30 – 23.00
Rodziny z dziećmi mile widziane (grupy 30 osobowe).
Prowadzenie: Paula Nastały i Iwona Zając

Program Nocy Muzeów rozpoczniemy od oprowadzania Ewy Kuryluk po jej indywidualnej wystawie „Spotkanie na brzegu morza”. Będzie to niezwykła okazja do poznania języka materii i sposobu pracy Ewy Kuryluk, jednej z najważniejszych współczesnych polskich artystek. Na wystawie zostaną zaprezentowane między innymi wczesne prace Ewy Kuryluk, z przełomu lat 60-tych i 70-tych XX wieku, które w większości dotąd nie były pokazywane w Polsce.

Noc Muzeów w PGS będzie również jedną z ostatnich okazji do obejrzenia kończącej się w dniu następnym wystawy Władysława Hasiora i Daniela Rycharskiego „mogę wam opowiedzieć o sobie o was”. Młodszych odbiorców sztuki, zaciekawionych osobliwymi dziełami prezentowanymi na tej wystawie, zapraszamy wraz z opiekunami na warsztaty rodzinne. Pod okiem artystki Grażyny Rigall, uczestnicy stworzą maleńkie proporce, wykorzystując przedmioty codziennego użytku, takie jak krawaty, chusteczki, spinki, łyżeczki itd. Każdy uczestnik, za pomocą różnych środków plastycznych, stworzy swój własny proporczyk – mini „”dzieło sztuki””. A skoro to noc, to spróbujemy plastycznymi działaniami, sportretować wyobrażonego ducha PGS-u!

Swoje pierwsze wrażenia po obejrzeniu nowej wystawy Ewy Kuryluk, najmłodsi odwiedzający (a nawet starsi) będą mogli przemienić w kreatywne działanie w strefie twórczej, która zamieni się w pracownię kolażu. Powstaną małe, średnie i olbrzymie Człekopejzaże.

Noc Muzeów w PGS zakończymy zwiedzaniem galerii przy świetle księżyca i nad brzegiem morza. Zobaczymy niebo na ekranie i udamy się w podróż statkiem zabawką nasłuchując szumu morza, wiatru i krzyku mew. Może uda nam się obrysować swój i księżyca cień.
W czasie wydarzenia będzie możliwość nabycia wydawnictw PGS w promocyjnych cenach.

Ostatnia edycja: 19 maja, 2024 o 07:50