Reklama

KOLEKCJA. Dar Basila Alkazziego dla Muzeum Narodowego w Gdańsku

Wystawa „Kolekcja” jest okazją do zaprezentowania niezwykłego daru, jaki Muzeum Narodowe w Gdańsku otrzymało od artysty i mecenasa sztuki Basila Alkazziego. Składa się na nią 140 prac 40 artystów reprezentujących malarstwo, rysunek, grafikę, fotografię i rzeźbę.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Wystawa „Kolekcja” jest okazją do zaprezentowania niezwykłego daru, jaki Muzeum Narodowe w Gdańsku otrzymało od artysty i mecenasa sztuki Basila Alkazziego. Składa się na nią 140 prac 40 artystów reprezentujących malarstwo, rysunek, grafikę, fotografię i rzeźbę.

Data: 15 maja 2021 – 05 Wrz 2021

Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Sztuki Nowoczesnej w Gdańsku

ul. Cystersów 18, 80-330 Gdańsk

W 2015 roku MNG podpisało umowę z Basilem Alkazzim, który powołał Fundusz Basila Alkazziego i Halimy Nałęcz i zobowiązał się do przekazania do naszych zbiorów prac artystek i artystów działających w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Japonii i Korei Południowej. Fundusz odwołuje się do postaci Halimy Nałęcz – malarki i właścicielki Drian Galleries w Londynie, a także promotorki i przyjaciółki Basila Alkazziego, która w 1983 roku ofiarowała MNG ponad 360 prac artystów wystawiających w jej galerii.

Przekazane prace stanowią jeden z najcenniejszych darów ostatnich dekad w historii polskiego muzealnictwa. Są wśród nich zarówno prace klasyków współczesności (John Hedgecoe, David Hockney, Joe Tilson, Paul Huxley), jak i artystów młodszych, których Alkazzi spotkał podczas pobytu w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Często są to laureaci nagród, jakie ustanowił w obu tych krajach, jak na przykład nagrody stypendialnej utworzonej w londyńskiej Royal College of Art czy The Basil H. Alkazzi Award w USA.

Wybór prac podarowanych naszemu Muzeum jest niewątpliwie naznaczony indywidualnością darczyńcy, który ceni tradycyjną estetykę, afirmuje wrażliwy talent, dobry warsztat i bogactwo wyobraźni. Basil Alkazzi przekazał nam także obrazy swojego autorstwa – kompozycje olejne, gwasze, fotomontaże, w tym wykonane w czasie pandemii w 2020 roku. Wszystkie ofiarowane prace prezentują bogate spektrum rozwiązań formalnych i ikonograficznych oraz są świetną okazją do poznania różnych trendów sztuki XX i XXI wieku w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i innych krajach. Prace te są własnością MNG.

Artyści, których prace wchodzą w skład przekazanej kolekcji:

BASIL ALKAZZI, RAY ATKINS, SANDOW BIRK, ELIZABETH BLACKADDER, SERENA BOCCHINO, JUDITH K. BRODSKY, MATTHEW BURROWS, JEFFERY CAMP, MYOUNG-CHEUL CHUNG, LES CHRISTENSEN, DOMINIC CLEMENCE, THOMAS CONNOLLY, GRAHAM CROWLEY, KAYE DONACHIE, JENNY FRANKLIN, ELISABETH FRINK, RICHARD GALLOWAY, JOHN HEDGECOE, DAVID HOCKNEY, JOHN HOUSTON, PAUL HUXLEY, LUCY JONES, KAREN KITCHEL, SIMON LARBALESTIER, CHRISTOPHER ORR, MASAAKI OHYA, MARK PODWAL, DAVID RAYSON, RICHARD SABA, NANA SHIOMI, PAUL STOREY, RENNY TAIT, JOSHUA WF THOMSON, STEPHEN THORPE, SADIE TIERNEY, JOE TILSON, CECILIA VARGAS, SIMON WILLEMS, JOASH WOODROW, ISABEL YOUNG