Reklama

Noc Muzeów w Oliwie

Zbliża się Europejska Noc Muzeów, atrakcji nie zabraknie również w Oliwie.

Noc Muzeów w Oliwie
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Dom Zarazy/Dom Bramny w Oliwie

Stowarzyszenie Stara Oliwa im Danuty Rolke Poczman
gdzie: ul. Stary Rynek Oliwski 15, Gdańsk
godziny: 16:00 – 22:00
wstęp: bezpłatny

Honorujemy „Bilet bez kolejki” 
U nas zdobędziesz pieczątkę w konkursie „Zwiedzaj, Zbieraj, Zdobywaj!”.

„Dom Bramny inaczej Dom Zarazy to reprezentacyjna brama wjazdowa z XIVw. na teren opactwa cystersów.
Zapraszamy w g. od 16:00 do 22:00
W programie:
– pokazy kowalstwa artystycznego
– wystawa starej broni
– wystawa pocztówek i fotografii wstawiających Dom Bramny sprzed 100 lat
– cysterskie przysmaki
– zwiedzanie Domu Bramnego z przewodnikiem i historia cystersów
– „spotkanie” z Joanną Schopenhauer matką filozofa Artura Schopenhauera

Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Gdańsku

gdzie: ul. Abrahama 17A
godziny: 18:00 – 23:00
wstęp: bezpłatny
www.meczetwgdansku.com

🌙 Noc Muzeów w Gdańsku – Wieczór Kultury Muzułmańskiej🌙
📅  Zapraszamy na wyjątkową Noc Muzeów w Gdańsku, podczas której będziecie mieli okazję odkryć bogactwo kultury muzułmańskiej i historię Polskich Tatarów! 🕌✨
W programie: 🔹 Prelekcja: Historia meczetu i Polskich Tatarów – poznaj niezwykłe dzieje islamu w Polsce 🔹 Film: „Początek Islamu” – krótki seans edukacyjny 🔹 Wejście na minaret – zobacz Gdańsk z innej perspektywy!
🔹 Warsztaty: 🖋 Kaligrafia arabska – zobacz swoje imię w pięknej formie arabskiej kaligrafii 🎨 Malowanie henną – ozdób dłonie tradycyjnymi orientalnymi wzorami 🧕 Jak założyć hidżab? – odkryj tajniki tradycyjnego stroju muzułmańskiego 🔹 Pokaz modlitwy: 🕌 Wieczorna – Magrib – 20:30 🕌 Nocna – Isha – 23:00
🔹 Konkurs z nagrodami – sprawdź swoją wiedzę i zgarnij upominki! 🎁 🔹 Ciepłe orientalne napoje – rozgrzej się orientalną herbatą w wyjątkowej atmosferze To niepowtarzalna okazja, by poznać kulturę, tradycję i codzienne życie muzułmanów w Polsce i na świecie.
📌 Wstęp wolny! Zabierz znajomych i dołącz do nas! 🔹 Do zobaczenia 17 maja!

Kuźnia Wodna w Oliwie

oddział Muzeum Gdańska

gdzie: ul. Bytowska 1
wstęp: 1 zł
godziny: 19-01
www.muzeumgdansk.pl

Kuźnia Wodna to zabytek dawnej techniki, jedyny tego typu zachowany do dziś. To największa i najdłużej pracująca z młotowni oliwskich. Funkcjonowała przez ok. 350 lat wykorzystując siłę spiętrzonych wód Potoku Oliwskiego. Podczas Nocy Muzeów odbędą się pokazy produkcji żelaza.

Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)

gdzie: ul. Cystersów 19, 80-330 Gdańsk
godziny: 19:00-01:00
wstęp: bezpłatny 

www.mng.gda.pl

19:00–20:00

Niesamowity Chełmowski. Aktywne odkrywanie wystawy czasowej „Chełmowskiego wszechświat wyobrażony” dla rodzin

Co znajdziemy w kosmicznej przestrzeni? Na pewno planety, galaktyki i komety. A… anioły? Właśnie tam umieścił je Józef Chełmowski, niesamowity artysta zgłębiający tajemnice wszechświata ze swojej kaszubskiej zagrody. Podczas naszej wędrówki po wystawie poznamy anioły różnych religii i inne istoty nadprzyrodzone. Odkryjemy czym jest Boży komputer oraz sprawdzimy jakie dźwięki wydaje kosmos i czy można schować je w obrazie. Wytropimy trójwymiarowe obrazy, „poduszkowce”, poliptyki i szafkowe rzeźby. Do aktywnego i uważnego odkrywania wystawy czasowej zapraszamy dzieci z opiekunami. Na ścieżce zwiedzania czekają Was specjalne zadania, przygotowane na ten wieczór. Prowadzenie: Małgorzata Dubasiewicz.

21:00–22:00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Chełmowskiego wszechświat wyobrażony”

Zapraszamy na niecodzienną podróż po wszechświecie wyobrażonym Józefa Chełmowskiego. Wystawa jest zaproszeniem do zgłębienia wielowymiarowej twórczości artysty – rzeźbiarza, malarza, komentatora wydarzeń społecznych i politycznych oraz autora kilkunastu niezwykłych filozoficznych ksiąg, w których badał tajemnice świata, człowieka, przyrody i Boga. Z labiryntu poruszanych tematów wyłaniają się wątki egzystencjalne, scalone religijną wizją świata, w której centralne miejsce zajmuje Istota Najwyższa pozostająca w relacji z człowiekiem. Posłuchajcie o wizji kosmosu i sacrum obecnych w twórczości artysty i sprawdźcie wyniki etnograficznych badań dotyczących odbioru jego dzieł. Prowadzenie: Ewa Gilewska.

Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)

gdzie: ul. Cystersów 18
godziny: 19.00 – 01.00
wstęp: bezpłatny

www.mng.gda.pl

19:30-20:00

Performens Miho Iwaty.

Cień przenika w światło.

Światło przenika w cień.

Cisza przenika w szelest.

Szelest przenika w ciszę.

Wieczność jest w mrugnięciu oczu.

Tchnienie ciągnie nas daleko daleko… aż.

Miho Iwata to pochodząca z Japonii artystka. W swoich performensach odwołuje się do świata archetypów i kulturowych klisz, łącząc cywilizację Zachodu z pojęciami i figurami Wschodu. Za sprawą swoich choreografii tworzy transkulturowy i uniwersalny język wypowiedzi, balansujący między ruchem i gestem. Dużą rolę odgrywa w nich dialog z dziełami sztuki oraz napięcia i emocje wynikające z relacji między artystycznym podmiotem a otaczającą rzeczywistością. Artystka wykona improwizowany, organiczny taniec inspirowany wystawą “Masaaki Ohya. Tajemnice natury.” Podczas wydarzenia obowiązuje zasada cichej obecności – prosimy o unikanie głośnych dźwięków i rozmów.

20:30-23:30

Latające karpie. Międzypokoleniowe warsztaty koinobori.

Koinobori to japońskie latawce w formie barwnych karpi. Powiewając na wietrze roznoszą dookoła aurę odwagi, siły, wytrwałości i ambicji. Wykonajcie razem z nami te tradycyjne latawce, jako własne amulety pomyślności, które będą wspierać was w realizacji celów i spełnianiu marzeń.

Ostatnia edycja: 30 maja, 2025 o 21:24