Olivia Camerata 9 – energetyczny, pełen humoru koncert kameralny
Zapraszamy na koncert kameralny Olivia Camerata 9, który odbędzie się w sobotę 11 lutego 2017 r o godz. 17 w Olivia Sky Clubie (Olivia Tower, ul. Grunwaldzka 472A). Wykonawcami będą klarneciści: Grzegorz Wieczorek – pierwszy klarnecista Opery Bałtyckiej, pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku i Dawid Głowacki – jego absolwent oraz pianistka Alicja Wieczorek.
Zapraszamy na koncert kameralny Olivia Camerata 9, który odbędzie się w sobotę 11 lutego 2017 r o godz. 17 w Olivia Sky Clubie (Olivia Tower, ul. Grunwaldzka 472A). Wykonawcami będą klarneciści: Grzegorz Wieczorek – pierwszy klarnecista Opery Bałtyckiej, pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku i Dawid Głowacki – jego absolwent oraz pianistka Alicja Wieczorek.
Zabrzmi muzyka pełna temperamentu i dowcipu na klarnet solo, duet i tercet klarnetowy, a także z towarzyszeniem fortepianu. W ramach promocji młodych talentów zaprezentuje się Aleksandra Wasilewska – uczennica w klasie klarnetu prof. G. Wieczorka w SM II st. w Gdańsku-Wrzeszczu. W programie kompozytorzy: Malcolm Arnold, Charles-Marie Widor, Béla Kovács, Leo Weiner, Euène Bozza, Olivier Messiaen, Leo Weiner, Benny Goodman. Wstęp wolny
Program
Malcolm Arnold – Sonatina na klarnet i fortepian
Charles-Marie Widor – Introduction et Rondo
Béla Kovács – Hommage à Manuel de Falla
Leo Weiner – Peregi Verbunk
Béla Kovács – Hommage à J.S.Bach
Eugène Bozza – Claribel
Olivier Messiaen – Abime Des Oiseaux
Leo Weiner – Kek Tetel
Benny Goodman – Salto na trzy klarnety
Alicja Wieczorek
W roku 2000 ukończyła studia w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Śliwińskiego w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W tym samym roku rozpoczęła pracę akompaniatora na Wydziale Instrumentalnym macierzystej uczelni. Swoje umiejętności z zakresu kameralistyki zawdzięcza w dużej mierze pracy w zespołach kameralnych prowadzonych przez prof. Annę Prabucką. Jeszcze jako uczennica otrzymała II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistów Kameralistów w Częstochowie, w 1993 roku wielokrotnie otrzymywała wyróżnienia za akompaniament podczas konkursów, na których występowała: na Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. Wiktora Gadzińskiego w Katowicach (2006), na XXXII Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku, na I Spotkaniach Młodych Dęciaków w Elblągu, na Ogólnopolskim Konkursie na Instrumenty Dęte Miniatura 2011, dwukrotnie na Konkursie Kontrabasowym w Starogardzie Gdańskim (2010, 2012), na II Włocławskich Spotkaniach Skrzypcowych (2011), na Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA Uczniów Szkół Muzycznych II st. Klas Skrzypiec i Altówki w Kielcach (2013), na VI Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie (2014), na XVI Akademickim Konkursie Klarnetowym we Włoszakowicach (2015), na Ogólnopolskim Konkursie Altówkowo-Kontrabasowym w Gdańsku (2016), na Ogólnopolskim Konkursie Klarnetowym CEA w Katowicach (2016).
Akompaniowała podczas wielu kursów i warsztatów prowadzonych na terenie Trójmiasta przez artystów takich jak: Jean-Marc Fessard, Antonio Saiote, Nicolas Baldeyrou, Andrew Marriner, Wolfgang Meyer i inni, a także podczas trzech edycji Międzynarodowych Warsztatów Instrumentów Dętych w Szczecinku (2008, 2009 i 2010).
Pracuje również jako pedagog Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu.
Często występuje w duecie z mężem, Grzegorzem Wieczorkiem – klarnecistą.
Grzegorz Wieczorek
Urodzony 1974 roku. Ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu w klasie klarnetu prof. Andrzeja Pietrasa. W 1996 roku rozpoczął studia w Akademii Muzycznej w Gdańsku pod kierunkiem tego samego pedagoga. Po śmierci prof. Andrzeja Pietrasa został studentem prof. Marka Schillera, w którego klasie ukończył studia z wyróżnieniem w 2001 roku.
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Ważniejsze spośród otrzymanych to:
– I nagroda zdobyta podczas Konkursu Katedry Instrumentów Dętych AM w Gdańsku o stypendium Yamaha Music Foundation of Europe, 1997 rok,
– wyróżnienie specjalne (w kategorii zespołów kameralnych) na III Concurso International de Musica de Buenos Aires en la categoria Musica de Camera, Argentyna 1998 rok,
– II nagroda (w kategorii solistów) i I nagroda (w kategorii zespołów kameralnych) na III Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim, 1999 rok,
– II nagroda, a także Nagroda specjalna, zdobyte podczas XI Akademickiego Konkursu Klarnetowego we Włoszakowicach.
W roku 2000 otrzymał Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska, a rok później został uhonorowany drugą nagrodą w kategorii Najlepszy Student Trójmiasta, w konkursie o Nagrodę „Czerwonej Róży”.
Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów, pracując pod kierunkiem tak wybitnych pedagogów jak: Andrzej Janicki, Mieczysław Stachura, Philippe Cuper, Wolfgang Meyer, Jean-Marc Fessard, Antonio Saiote, David Campbell.
Grzegorz Wieczorek jest I klarnecistą orkiestry Państwowej Opery Bałtyckiej, wielokrotnie wyjeżdżając na tourne zagraniczne (Niemcy, Holandia, Dania, Luxemburg, Estonia). Jako muzyk tejże orkiestry miał okazję wielokrotnie wystąpić na festiwalach operowych w Bydgoszczy, Poznaniu, a także na organizowanym i transmitowanym przez francuską telewizję Mezzo, festiwalu operowym w Szeged na Węgrzech. Grzegorz Wieczorek współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną Wojciecha Rajskiego. Koncertował jako solista z Akademicką Orkiestrą Symfoniczną i Poznańską Orkiestrą Kameralną. Jako kameralista związany jest z kwartetem klarnetowym „Hevelius”, Gdańskim Zespołem Instrumentów Dętych, a także z Mozartowskim Zespołem Basethornowym.
Od 2001 roku zatrudniony jest w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a w roku akademickim 2011/2012 objął stanowisko adiunkta w tejże uczelni.
Dawid Głowacki
Student I roku studiów doktoranckich na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ukończył studia magisterskie z wyróżnieniem w 2016 roku, w klasie dr Grzegorza Wieczorka. Uczestnik wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Laureat I nagrody na 12. International Independent Music Competition „Individuals” w Kijowie (listopad 2014). Laureat I nagrody na eMuse Music Competition w Atenach (kwiecień 2016). Laureat II nagrody na VI International Music Competition, Sztokholm (czerwiec 2016). Wielokrotnie wyróżniony na konkursach ogólnopolskich. Wraz z kwartetem klarnetowym, z którym współpracuje od 2011 roku, jest laureatem wielu nagród m.in.: II nagroda na VI International Music Competition, Sztokholm (czerwiec 2016), III nagrody (dwukrotnie) na VI i VII Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym (o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym). Współpracował z wieloma dyrygentami m.in. Sigiswald Kuijken, Zygmunt Rychert, Wojciech Michniewski, Kai Bumann, Paweł Kotla, Adam Sztaba.
Brał udział w wielu warsztatach prowadzonych przez: prof. Mieczysław Stachura; prof. Florent Heau, prof. Jean-Marc Fessard (Francja); Antonio Saiote (Portugalia); Gabor Varga (Węgry); Mark van de Wiel (Anglia); Hannah Morgan, Andrew Marriner (Anglia); dr Jan Jakub Bokun; Igor Frantisak (Czechy).
Aleksandra Wasilewska
Absolwentka klasy klarnetu mgr Katarzyny Rywalskiej – nauczyciela SM I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni. Laureatka wielu konkursów ogólnopolskich i rejonowych, m.in.: II miejsce w ogólnopolskich przesłuchaniach CEA, II miejsce w ogólnopolskim festiwalu klarnetowym w Szczecinie, II miejsce w Poznańskim Konkursie Instrumentów Dętych. Obecnie uczy się w SM II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu w klasie dr Grzegorza Wieczorka.
Ostatnia edycja: 24 października, 2023 o 17:09