Reklama

Oliwskie Święto Książki 2019

Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza już po raz piąty do Oliwy na wyjątkowe, radosne święto czytania.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza już po raz piąty do Oliwy na wyjątkowe, radosne święto czytania.

W sobotę 27 kwietnia 2019 cały Oliwski Ratusz Kultury zamieni się w wielką pracownię książkowo-czytelniczą. Tego dnia ożywimy również ulicę Opata J. Rybińskiego!


Zaczniemy w samo południe akcją literacką BEZ CENZURY – w Parku Oliwskim, na głównej alei trójmiejscy literaci stworzą spontaniczne, krótkie utwory. Będzie to więc okazja do podpatrzenia, jak powstaje literatura.
Wzdłuż ulicy zaprezentuje swą ofertę ponad 20 oficyn wydawniczych z Pomorza i nie tylko.
Drogi molu książkowy, na stoiskach z pewnością znajdziesz skarby! Jeśli jednak w czytaniu najbardziej kochasz zapach pożółkłych stronic, skusi Cię bookcrossing, czyli dwa duże stoły z używanymi książkami. Tam wymienisz własne książki na inne lub po prostu wrzucisz do plecaka coś, co Cię zainteresuje….
Gdybyś jednak w tym zwariowanym dniu podniósł głowę, dostrzeżesz powiewające na wietrze karty z fragmentami dobrej literatury. To nasza literatura na drzewie! Znajdziesz ją pomiędzy lipami. Jeżeli coś Cię zaintryguje – szukaj książki na stoiskach wydawców.

PROGRAM (miejsce: Oliwski Ratusz Kultury)
11.00 Bajarka opowiada. Baśń bułgarska w żywej opowieści „Chłopiec i wiatr” (bez zapisów)
12.00 Spotkanie autorskie: Anna Kulka-Dolecka – Wyjrzeć przez okno, Fundacja Hospicyjna
12.00 – 18.00 Bookcrossing, czyli swobodna wymiana książek na stołach przy Oliwskim Ratuszu Kultury i głównym wejściu do Parku Oliwskiego
13.00 – 14.00 Książka za przebranie (stoisko Fundacji Wspólnota Gdańska przed Oliwskim Ratuszem Kultury), dla pierwszych 30 osób w fantazyjnym przebraniu
13.15 Spotkanie autorskie: Aleksander Jurewicz – Wokół Samotni, Oficyna Wydawnicza Tysiąclecia
13.30 Warsztaty „Średniowieczny Gdańsk” dla dzieci 6-8 lat, Wydawnictwo Meandry (zapisy)
15.00 Spotkanie autorskie: Agatha Rae – Psychopomp, Wydawnictwo Marpress
16.00 Warsztaty „Ilustrujemy bajki” dla dzieci 6-12 lat, Wydawnictwo Inne (zapisy)
16.45 Spotkanie autorskie: Monika Milewska – Ocet i łzy, wydawnictwo słowo/obraz terytoria
18.15 Błyskawiczny Konkurs Literacki A4

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny! Zapraszamy!
Udział w warsztatach wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsca od 1 kwietnia 2019, pod adresem: pracownia@wspolnotagdanska.pl

SPOTKANIA AUTORSKIE
12.00     Spotkanie autorskie: Anna Kulka-Dolecka – Wyjrzeć przez okno, Fundacja Hospicyjna
Książka jest zapisem codzienności opiekuna rodzinnego chorego przewlekle dziecka. Wydana w ramach XV ogólnopolskiej kampanii społecznej „Opiekun rodzinny – nie musi być sam”, po raz pierwszy zaprezentowana została 30 listopada 2018 r. w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, w ramach Dnia Opiekuna Rodzinnego.
To opowieść prywatna, ale zarazem swego rodzaju poradnik dla wszystkich, w których życiu pojawił się metaforyczny smok… „Zazwyczaj nikt ani nic nie stoi na przeszkodzie poszerzeniu naszego życiowego doświadczenia. Marzymy o tych przestrzeniach „za oknem” co najmniej tak, jakby strzegł ich siedmiogłowy smok lub jakbyśmy byli zakładnikami w więzieniu o zaostrzonym rygorze. A tymczasem zwykle największą barykadę między nami a klamką okna wznoszą nasze myśli, obawy, niezdecydowanie, niepewność, lęk, brak wiary – po prostu my sami…”

Anna Kulka-Dolecka – absolwentka psychologii na UG oraz Akademii Rozwoju Umiejętności Trenerskich SWPS. Od 2012 roku współpracowniczka kwartalnika „Hospicjum To Też Życie” Fundacji Hospicyjnej. W 2008 roku z powodu nieuleczalnej choroby syna Pawła wraz z całą rodziną została podopieczną gdańskiego Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC.

13.15     Spotkanie autorskie: Aleksander Jurewicz – Wokół Samotni, Oficyna Wydawnicza Tysiąclecia
„Samotnia” Aleksandra Jurewicza jest książką wyjątkową. Z jednej strony są tu przepełnione liryzmem rozważania dotyczące przemijania i śmierci. Z drugiej próby obserwacji tego, co tak unikalne i wyjątkowe w świecie zewnętrznym. Takie połączenie powoduje, że powstało, coś, co w sposób niezwykły połączyło, głęboko wewnętrzne rozważania samego autora z na wskroś realistycznym ujęciem rzeczywistości w której żyje.  Wszystko to spaja postawa duchowa Jurewicza.  Można powiedzieć, że jest to właściwie postawa poety – filozofa, który przyglądając się sobie i światu stara się pamiętać o własnym człowieczeństwie. W projekt wydania książki Aleksandra Jurewicza zaangażowali się przyjaciele.
Hugon Lasecki, polski malarz, rysownik, pedagog  i poeta, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i jego córka Heloiza Lasecka-Giza, obecna właścicielka obrazu ojca. Użyczyli oni obraz pod tytułem „Chłopiec z lokomotywką”, żeby dobrze oddać nastrój tekstu autora również w formie graficznej. Było to szczególne życzenie Aleksandra Jurewicza.

Aleksander Jurewicz  –  poeta i prozaik  urodzony w 1952 roku  w Lidzie. Autor kilku tomików poetyckich m.in. Po drugiej stronie (1977), Nie strzelajcie do Beatlesów (1983), Dopóki jeszcze i inne wiersze (1991), powieści: W środku nocy (1980), Lida (1990, 1994, 2004,  2015), Pan Bóg nie słyszy głuchych (1995) , Prawdziwa ballada o miłości (2002) i Dzień przed końcem świata  (2008), zbiorów felietonów: Życie i liryka (1998) oraz Popiół i wiatr (2005). Jest m.in. laureatem Nagrody Czesława Miłosza, Pomorskiej Nagrody Artystycznej, nagrody bibliotekarzy „Pro libro legendo”. Był nominowany  do literackiej nagrody Nike.

15.00     Spotkanie autorskie: Agatha Rae – Psychopomp, Wydawnictwo Marpress
Koszula w kratę – jest.
Walkman i zapasowe baterie – są.
Kaseta Pearl Jamu – jest.
Rock to dla Aśki nie tylko styl życia, ale też remedium na życiowe zawirowania. A tych ma niemało – na głowie matura, egzaminy na studia, nowa miłość i w dodatku… zdolności psychopompa, które odkrywa w sobie nieoczekiwanie pewnej sierpniowej nocy. Okazuje się, że Aśka rozmawia ze zmarłymi i pomaga im „przejść na drugą stronę”.  Jak pogodzić ze sobą zwykłe życie i niezwykłe umiejętności? Czy stąpająca twardo po ziemi nastolatka zaakceptuje swój dar?


16.45     Spotkanie autorskie: Monika Milewska – Ocet i łzy.Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne, wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego w Sopocie
Terror Rewolucji Francuskiej miał być w swym założeniu chirurgicznym zabiegiem regeneracji Narodu, gilotyna zaś stać się miała jego sterylnym narzędziem. Przemoc i cierpienie ograniczono do ułamka sekundy, powierzając eliminację chorych członków społeczeństwa perfekcyjnej i obiektywnej z pozoru maszynie. Projekt ten jednak zawiódł Gilotyna nie była wcale sterylna, przynajmniej nie dla wyobraźni. Każdego dnia spływał z niej strumień krwi, strumień, który stopniowo przemieniał się w rzekę, morze, a wreszcie potop zalewający całą Francję. Radosny z powodu śmierci tyranów Lud przeistaczał się w zgraję tańczących wokół szafotu kanibali. Chirurgiczny zabieg okazywał się absurdalnym podziałem na gadające głowy i bezgłową resztę, którą członkowie Konwentu wykorzystywali do produkcji spodni lub karmienia więźniów. Takimi obrazami Terror zapełniał wyobraźnię ludzi schyłku Oświecenia.

Książka ta opowiada o zmaganiach z ową spuścizną Terroru: o oczyszczającej mocy łez wylewanych nad grobami ofiar i octu, którym szorowano ślady krwi na podeście gilotyny. I o tym, jak bardzo jesteśmy bezradni wobec każdej dziejowej traumy.

Monika Milewska – doktor historii, eseistka, poetka, dramatopisarka, adiunkt w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła Uniwersytet Warszawski, Szkołę Nauk Społecznych w Warszawie i EHESS w Paryżu. Stypendystka m.in. Ministra Kultury, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Rządu Francuskiego, Rządu Włoskiego, Akademii Amerykańskiej w Rzymie, Centrów Pisarzy w Rodos i Visby. W latach 2002-2008 adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Laureatka licznych konkursów poetyckich i dramaturgicznych, m.in. Grand Prix XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „DWA TEATRY” w Sopocie za tekst słuchowiska Podróż na Księżyc. Autorka eseistycznych książek: Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne (nominacja do Nagrody Nike i stypendium „Polityki”) oraz Bogowie u władzy. Od Aleksandra Wielkiego do Kim Dzong Ila (2012). Ostatnio wydała realistyczno-magiczną powieść o najnowszej historii Polski Latawiec z betonu.

WARSZTATY/SPOTKANIA DLA DZIECI
11.00     Bajarka opowiada. Baśń bułgarska w żywej opowieści „Chłopiec i wiatr”

13.30     Warsztaty „Średniowieczny Gdańsk” dla dzieci 6-8 lat, Wydawnictwo Meandry (zapisy)
Warsztaty kreatywne o średniowiecznym Gdańsku, jego mieszkańcach i tajemniczym zamku. Uczestnicy dowiedzą się, jak żyli ludzie w dawnych czasach, a następnie przeistoczą się w rycerzy i damy, wykonując własnoręcznie miecze i wianki.

16.00     Warsztaty „Ilustrujemy bajki” dla dzieci 6-12 lat, Wydawnictwo Inne (zapisy)
Warsztaty plastyczne, których głównymi bohaterami będą postacie z bajek Wydawnictwa Inne. Uczestnicy stworzą ilustracje do przygód Muchwiaternika, Komaromiodnika, Pana Żuczka Buczka, Pana Palimpsesta, Panią Gadaczkę Paplaczkę, Pana Gęstobrzuszka, Pana Żarłopiórka i wielu innych.

BŁYSKAWICZNY KONKURS LITERACKI A4
Zabawa dla debiutujących twórców! Każdy, kto pisze, może wystąpić publicznie i zaprezentować swój krótki tekst (maksymalna objętość 1800 znaków), forma – bez znaczenia.
Zebrana publiczność wysłucha, a jurorzy (Monika Milewska, Wojciech Boros i Andrzej Fac) ocenią i wybiorą najlepsze teksty. Pula nagród wynosi  600 zł.
Zapraszamy twórców i czytelników. Start o godz. 18.00. Udział w konkursie nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia.
Świetna zabawa z dreszczykiem emocji gwarantowana!

Ostatnia edycja: 28 kwietnia, 2019 o 20:49