Reklama

Performance muzyczny Sign Libra 


Właśnie rozpoczęliśmy drugą edycję alternatywnych Rezydencji Artystycznych w Gdańsku Oliwie organizowanych przez Fundację Kolonia Artystów Teraz. Rok temu rezydentkami programu były członkinie wileńskiego kolektywy Studium P oraz Indre Liskauskaite. W tym roku w programie wezmą udział producentka muzyczna Agata Melnikova (Łotwa) oraz artysta wizualny, perforemer Andrej Polukord (Litwa).

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Właśnie rozpoczęliśmy drugą edycję alternatywnych Rezydencji Artystycznych w Gdańsku Oliwie organizowanych przez Fundację Kolonia Artystów Teraz. Rok temu rezydentkami programu były członkinie wileńskiego kolektywy Studium P oraz Indre Liskauskaite. W tym roku w programie wezmą udział producentka muzyczna Agata Melnikova (Łotwa) oraz artysta wizualny, perforemer Andrej Polukord (Litwa).

9 czerwca o 12.00 odbyło się spotkanie i rozmowa z rezydentką Agatą Melnikową w Parku Oliwskim (spotkanie przy wejściu Oddziału Etnograficznego Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Cystersów 19).

15 czerwca o 21.00 odbędzie się performance muzyczny rezydentki Sign Libra w przestrzeni ogrodu Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku – Oliwie.

Wczerwcu Agata Melnikova  będzie rozwijała w Gdańsku swój projekt muzyczny Sign Libra w kontekście do wystawy czasowej Dźwięki pierwotne w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Artystka stawia w centrum swojego zainteresowania badanie natury i jej zbawiennego wpływu na ludzką wyobraźnię i emocjonalną homeostazę. Jej debiutancki album Closer To The Equator miał swoją cyfrową premierę w 2016 roku (wytwórnia Souns Of The Dawn, Michigan, US). W tym samym roku Sign Libra została jedną z uczestniczek Red Bull Music Academy w Montrealu. W 2018 roku roku, pod auspicjami paryskiej Antinote, debiutancki album został wydany na fizycznym nośniku. Dźwiękowe prace artystki można odsłuchać pod tym linkiem, cyfrowa wersja albumu Closer to the Equator .

Ważnym założeniem projektu rezydencyjnego jest stworzenie przestrzeni wymiany doświadczeń oraz umożliwienie spotkania pomiędzy przedstawicielami niezależnej sceny artystycznej krajów bałtyckich – tak bliskich, a jeszcze nierozpoznanych – a trójmiejską sceną artystyczną.

Mamy nadzieję, że piknikowe okoliczności i parkowe otoczenie ułatwi nieformalną wymianę inspiracji i przemyśleń. Może to być również okazja do zajrzenia pod podszewkę procesu twórczego rezydentki, która opowie o wypracowanym przez siebie systemie pracy nad materiałem dźwiękowym. Możemy zastanowić się również nad samym modelem rezydencyjnym jako sposobie pracy artystycznej i ich różnych obliczach. Agata jest pierwszą rezydentką Fundacji, której źródłowym medium ekspresji jest dźwięk, a formalne muzykologiczne wykształcenie artystki dodatkowo uwypukla fluktuacyjne granice, w których ludzka ekspresja może zostać instytucjonalnie włączona w ramy sztuki,  której kolejny człon –  wizualna – coraz częściej traci koronne miejsce. Dlatego też zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie z rezydentką, które odbędzie się w niedzielę 9.06 o godzinie 12 w Parku Oliwskim (spotkanie przy wejściu Oddziału Etnograficznego Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Cystersów 19).

Niezależnie od tego, w którym kierunku poniesie nas rozmowa, spotkanie stanowi na pewno dobry prolog do porezydencyjnej prezentacji (15.06, godzina 21) podczas której Sign Libra da koncert w przestrzeni ogrodu Oddziału Etnograficznego Muzeum Narodowego w Gdańsku, na który już dziś serdecznie zapraszamy.

Wszelkie informacje dotyczące przebiegu rezydencji będą pojawiały się na stronie Fundacji Artystów Kolonia Teraz.

Rezydencja Artystyczna jest realizowana przy wsparciu finansowym Muzeum Narodowego oraz Miasta Gdańska.

Z pozdrowieniami,

 

Kuratorki rezydencji i mieszkanki Oliwy

 

Alicja Jelińska

Weronika Wawryk

 

Fundacja Artystów Kolonia Teraz

Ostatnia edycja: 24 czerwca, 2019 o 11:43