Reklama

Polski Chór Kameralny   |  Barwy chóru vol. 1

Koncert odbędzie się 25 marca o godz. 19:00 w Dworze Artusa w Gdańsku. Będzie to kolejne wydarzenie w ramach obchodów Jubileuszu 45-lecia Polskiego Chóru Kameralnego.

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis fot. Andrzej Bray
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Z przyczyn niezależnych zmuszeni jesteśmy odwołać koncert BARWY CHÓRU VOL 1 zaplanowany na najbliższą sobotę 25 marca 2023 w Dworze Artusa w Gdańsku.

Polski Chór Kameralny zaprasza na kolejne wydarzenie w roku jubileuszowym 45-lecia działalności artystycznej. Będzie to pierwszy z cyklu koncertów pod tytułem „To, co najpiękniejsze” prezentującego najpiękniejsze spośród tysięcy utworów a cappella wykonywanych przez chór
w trakcie 45 lat działalności. Koncert odbędzie się w sobotę 25 marca o godz. 19:00 w Dworze Artusa w Gdańsku.

Będzie to muzyczna podróż do świata kompozycji z epoki romantyzmu oraz czasów nam współczesnych, powstałych do tekstów wybitnych poetów. W programie koncertu usłyszymy tryptyk Feliksa Nowowiejskiego „Teka białowieska”, na który składają się pieśni: Ryś w borze ze słowami Jana Jerzego Karpińskiego – wybitnego polskiego leśnika, wieloletniego dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego, Dąb rażony piorunem do poezji Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej i Taniec na uroczysku do słów Kazimiery Jeżewskiej. Jest to niezwykle oryginalne dzieło, muzyka ilustracyjna obrazująca rysia, który poluje; dąb, którego nie zdoła powalić piorun oraz tańce na uroczysku – piękna opowieść o leśnych stworach.

Kolejnymi dziełami będą dwa cykle pieśni to słów Williama Szekspira. Pierwsza to kompozycja szwajcarskiego kompozytora, Franka Martina „5 Pieśni Ariela” na głosy solowe i chór a cappella do sztuki „Burza”, natomiast druga to „Trzy pieśni szekspirowskie” angielskiego twórcy Ralpha Vaughana Williamsa.  Składają się z trzech krótkich utworów do tekstu ze sztuk „Burza” oraz „Sen nocy letniej”. Część pierwsza, pełna tajemniczej atmosfery Full Fathom five, jest mistyczna i urzekająca, z niesamowitą, hipnotyzująca imitacją dzwonów w wysokich głosach. The Cloud-Capp’d Towers, wolniejsza część środkowa, przypomina słynną VI Symfonię  Williamsa w swoim harmonijnym języku. Część trzecia Over hill, over dale jest żywym zakończeniem cyklu, pełnym zróżnicowanej harmoniki i żywego rytmu.

Dopełnieniem programu  koncertu będą utwory powstałe w XXI wieku. Pierwsza kompozycja, której odbędzie się światowe prawykonanie, to „Domine Iesu Christe” Pawła Łukaszewskiego  do słów Sørena Kierkegaarda. Druga, „Wykołysałem cię wśród fal”  Ireneusza Łukaszewskiego do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera, jest opracowaniem pieśni Leona Łukaszewskiego, ojca  braci Łukaszewskich.

W tym roku Ireneusz Łukaszewski, z którego inicjatywy 45 lat temu powstał Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, świętuje swoje 85. urodziny, a prof. Jan Łukaszewski 40-lecie pracy
na stanowisku dyrektora naczelnego i artystycznego zespołu.

Zapraszamy na To, co najpiękniejsze, muzyczny wieczór z Polskim Chórem Kameralnym.

Koncert w ramach Jubileuszu 45-lecia

TO, CO NAJPIĘKNIEJSZE vol. 1

25.03.2023 sobota godz. 19:00  

Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44, Gdańsk

PROGRAM

Feliks Nowowiejski  Teka białowieska op. 56

Ireneusz Łukaszewski Wykołysałem Cię wśród fal

Paweł Łukaszewski Domine Iesu Christe* 

Frank Martin 5 Pieśni Ariela

Ralph Vaughan Williams Three Shakespeare Songs

* prawykonanie

WYKONAWCY

Polski Chór Kameralny

Jan Łukaszewski dyrygent

BILETY
40 zł – 30 zł

Bilety24.pl

oraz na godzinę przed koncertem w Dworze Artusa

Ostatnia edycja: 21 marca, 2023 o 08:49