Reklama

Bajka dla Ryszarda Jaśniewicza / Zaduszki Poetyckie

Premiera bajki dla Ryszarda Jaśniewicza. Zaduszki poetyckie, czyli mówimy wiersze dla Tych, co odeszli. To zaproszenie do Domu Zarazy na 5 listopada.

Bajka dla Ryszarda Jaśniewicza / Zaduszki Poetyckie
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Gwiazda” – rzecz dzieje się w dawnym Teatrze Lalek. Na scenie Stary Aktor Lalkarz, ma długie, siwe włosy, jak zawsze ubrany jest w swój stary frak, w butonierce pachnie biały goździk. Krząta się przed kolejną premierą. Głos jego wciąż mocny, choć on sam bardzo słaby. Bolą go nogi, coś piszczy mu w kościach, bulgocze w głowie, ale cylinder spoczywa na niej godnie, nie daje się Czasowi…

Tak zaczyna się bajka dla Ryszarda Jaśniewicza, napisana przez jego żonę Gabrielę Pewińską-Jaśniewicz. Premiera słuchowiska uczci drugą rocznicę śmierci aktora, reżysera, twórcy gdańskiego Teatru z Polski 6, patrona Sceny Teatralnej w Domu Zarazy w Oliwie.
Podobnie jak w „Nitce” sprzed roku bohaterem jest tu Stary Aktor Lalkarz. Znów spotykamy go na jego małej scenie. W „Nitce” toczył dialog z Marionetką, była to opowieść o więzi, która trwa na przekór śmierci. Hołd dla życia, które jest teatrem.
Tym razem Stary Aktor Lalkarz spotka na swej drodze Gwiazdkę z nieba. To rzecz o życiu, które jest, choć go nie ma, o nadziei mimo beznadziei, o cudzie Teatru.
W obsadzie: Katarzyna Lengowska i Krzysztof Janczukowicz

***

Druga część spotkania to Zaduszki Poetyckie. Otworzy je Zdzisław Kordecki, przed laty aktor Teatru Rapsodycznego w Krakowie, który wierszem złoży hołd zmarłym Ludziom Teatru.
A potem Scena otwarta dla wszystkich. Wierszami pokłonimy się Tym, którzy odeszli, bliskim i dalekim. Jeden wiersz – jeden płomień świecy. Ile ich zapalimy tego wieczora?
Muzycznie zaaranżuje wieczór Dariusz Wróblewski. Przedstawi fragmenty czarnych płyt wykonawców, którzy już po tamtej stronie oraz utwory poświęcone zmarłym aktorom, choćby Zbyszkowi Cybulskiemu.

5 listopada 2023, godz. 17
Scena Teatralna im. Ryszarda Jaśniewicza
Dom Zarazy, Gdańsk, Stary Rynek Oliwski 15
Wstęp wolny.

Na zdjęciu: Ryszard Jaśniewicz w spektaklu „Wielkie pranie”, Dom Zarazy 2009 (fot. K. Piotrowska)