Reklama

Spacer literacki z Pawłem Pstrokońskim

Spacer literacki z Pawłem Pstrokońskim, promocja jego książki pt. „Wszystkie okna dla oknówek. Ptasie historie z sąsiedztwa”, wydawnictwo Czarne. Pierwsze spotkanie z cyklu „Przyrodopisanie po polsku” poprowadzi Aleksandra Lamek.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Spacer literacki z Pawłem Pstrokońskim, promocja jego książki pt. „Wszystkie okna dla oknówek. Ptasie historie z sąsiedztwa”, wydawnictwo Czarne. Pierwsze spotkanie z cyklu „Przyrodopisanie po polsku” poprowadzi Aleksandra Lamek.

29.05.2021 godz.10.00, Park Oliwski (początek spaceru pod Palmiarnią)

 

Jeśli wydaje się Wam, że aby zacząć obserwować ptaki, trzeba zaszyć się w środku puszczy, zainwestować w specjalistyczny sprzęt i wyhodować w sobie nadludzkie pokłady cierpliwości, wkrótce wyprowadzimy was z błędu! Żyjąc w wielkim mieście, często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele rozmaitych gatunków ptaków mieszka tuż obok nas. Niepozorne wróble, kolorowe sikorki, sprytne wrony, przecinające niebo niczym strzały jerzyki i jaskółki, ale też piękne drapieżniki takie jak krogulce, pustułki czy myszołowy – one wszystkie nauczyły się egzystować w środowisku miejskim.

 

O tym, co zrobić, by spotkać i lepiej poznać naszych ptasich sąsiadów, doskonale wie Paweł Pstrokoński, autor wydanej kilka tygodni temu książki „Wszystkie okna dla oknówek” (Wydawnictwo Czarne). Swoimi doświadczeniami i ptasimi przygodami podzieli się z  nami 29 maja, podczas pierwszego spotkania z cyklu „Przyrodopisanie po polsku”. W wyjątkowych okolicznościach przyrody Parku Oliwskiego porozmawiamy o tym, co możemy zrobić, by ptasie życie w miastach było łatwiejsze i dlaczego ich obecność jest dla nas, ludzi, tak istotna.

 

Paweł Pstrokoński – ornitolog i popularyzator wiedzy o przyrodzie. Prowadzi wycieczki terenowe, prelekcje i warsztaty, występuje w audycjach radiowych i pisze do prasy. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Wiedzy oraz życiu” oraz „Zieleni Miejskiej”. Aktywnie włącza się też w działania na rzecz ochrony przyrody w Warszawie. Razem z oknówkami mieszka na warszawskim Żoliborzu. „Wszystkie okna dla oknówek” to jego debiut pisarski.

 

„Przyrodopisanie po polsku” to cykl spotkań z autorami, którzy swoją miłość do przyrody połączyli z pasją literacką. To również odpowiedź na cieszący się w ostatnim czasie szaloną popularnością książkowy trend, który w centrum uwagi stawia naturę i wszystko, co z nią związane. „Duchowe życie zwierząt”, „Sekretne życie drzew”, „Rzecz o ptakach” – to tylko kilka tytułów, które stały się światowymi bestsellerami i zwróciły oczy milionów czytelników w stronę świata fauny i flory.

Tzw. „nature writing” również w Polsce ma się świetnie – i trudno się dziwić, skoro w naszym kraju nie brakuje fascynujących terenów do eksplorowania, a gatunki zwierząt takie jak ryś, wilk czy żubr ponownie zadomowiają się w naszych lasach i puszczach. Książki z tego nurtu coraz częściej są doceniane przez krytyków i nagradzane najbardziej prestiżowymi literackimi wyróżnieniami – wystarczy wspomnieć błyskotliwy tom esejów ornitologicznych „Dwanaście srok za ogon” Stanisława Łubieńskiego, uhonorowany Nagrodą Nike, czy doskonałą „Drogę 816” Michała Książka, za którą autor zdobył Nagrodę Literacką Gdynia.

Dziś, po wielu latach fascynacji życiem w wielkich miastach, w otoczeniu wieżowców, sklepów i bloków, coraz chętniej zwracamy się w stronę powrotu do tego, co naturalne, w stronę odkrywania przyrody i jej tajemnic. Zamiast spaceru do centrum handlowego wybieramy spacer po plaży, zamiast wakacji w tłocznych światowych stolicach – wyciszający pobyt na wsi. Ponownie uczymy się rozpoznawać gatunki drzew, szanować każdy skrawek zielonej przestrzeni i odróżniać kruka od gawrona, a wróbla od mazurka. A jeśli jeszcze nie wiecie, jak się do tego zabrać – cykl „Przyrodopisanie po polsku” może stać się dla was inspiracją do zmiany myślenia o otaczającym świecie.

Ostatnia edycja: 20 września, 2021 o 07:59