Reklama

Spotkania przy studni

Z okazji Światowego Dnia Chorych na Chorobę Parkinsona, w piątek 12 kwietnia 2024 o godz. 16:30 w Olivia Centre odbędzie się dyskusja panelowa „Spotkanie przy studni”. Po raz trzeci wydarzenie będzie dotyczyć zagadnień opisanych w Karcie Powinności Człowieka. Organizatorem jest Stowarzyszenie Park On. Wstęp wolny.

Spotkania przy studni
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Formuła spotkania, czyli dyskusja filozoficzna została zaproponowana w 2022 r. Tematyka dotyczy różnych zagadnień opisanych w Karcie Powinności Człowieka – dokumencie wypracowanym w Gdańsku w 2000 – która zawiera ponadczasowe deklaracje na temat wartości międzyludzkich.

„Spotkanie przy studni” to pomysł Urszuli Wyrwińskiej, Prezes Stowarzyszenia Park On.

– Chciałam pobudzić do refleksji na temat wartości wspólnych wszystkim ludziom, wartości życiodajnych jak świeża woda ze studni – podkreśla Urszula Wyrwińska. –Zwracamy się do ekspertów po wiedzę jako czystą wodę ze źródła.


Tegoroczne wydarzenie skupi się wokół refleksji o drugiej powinności, czyli „Respektowanie sprawiedliwości”. Autorzy dokumentu stwierdzili, że „Naczelną zasadą, którą trzeba respektować w dziedzinie sprawiedliwości, jest: Oddaj każdemu, co mu się należy. Nikt nie powinien wyzyskiwać pracy innego człowieka, przysparzając mu trudów, które nie wynikają z samej jej natury. Powinnością wynikającą z poczucia sprawiedliwości jest przeciwstawianie się wszelkim formom korupcji materialnej i politycznej. Obojętność wobec krzywdy dziejącej się człowiekowi w naszej przytomności jest zaniedbaniem naruszającym powinność solidarności.”

Rozważań wokół tej kwestii podejmą się goście specjalni, którzy na co dzień walczą o sprawiedliwość:

  • ks. dr Krzysztof Niedałtowski, współtwórca Gdańskiego Aeropagu, pod którego przewodnictwem została zredagowana Karta Powinności Człowieka.
  • Radny Miasta Gdańska Andrzej Stelmasiewicz, filantrop i mecenas kultury, Fundator Fundacji Wspólnota Gdańska.
  • Profesor Agnieszka Maryniak, psycholożka, specjalistka od komunikacji
  • Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny „Więzi”
  • sędzia Krzysztof Koczyk
  • mecenas Sławomir Bąkowski

Moderatorem spotkania ponownie będzie ambasador Artur Michalski. Spotkanie zaplanowano w godzinach 16:30-19:00 w Olivia Four (sala Jowisz).

Wstęp wolny

Ostatnia edycja: 19 kwietnia, 2024 o 23:07