Reklama

Spotkanie autorskie z Aleksandrem Jurewiczem

13 lipca o godzinie 18:00 zapraszamy do oliwskiego Domu Zarazy na spotkanie z Aleksandrem Jurewiczem i premierę książki „Nostalgia. Mitologia rodzinna”.

Spotkanie autorskie z Aleksandrem Jurewiczem
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Rozmowę poprowadzi Gabriela Pewińska-Jaśniewicz.
Fragmenty książki będzie czytał Jarosław Tyrański.
Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

„Nostalgia” jest zbiorem czterech powieści Aleksandra Jurewicza – prozaika i poety, który jako pięcioletni chłopiec musiał opuścić rodzinną wioskę pod Lidą, by przenieść się do Polski. Zbiór tworzy intymną opowieść o bliskich, osamotnieniu i poczuciu obcości. O tęsknocie wymykającej się słowom, ale trwającej przez całe życie. O świecie utraconym już na zawsze. O ranie, która – choć zadana w dzieciństwie – nigdy się nie zabliźniła.

Aleksander Jurewicz – poeta, prozaik, publicysta. Urodził się w 1952 roku w białoruskiej Lidzie. W pobliskiej wsi Krupowo spędził pierwsze pięć lat swojego życia. W ramach akcji przesiedleńczej przeniósł się wraz z rodziną na terytorium pojałtańskiej Polski – najpierw do wsi Redło, a później do Gdańska, gdzie mieszka do dziś.
Jako twórca zadebiutował w 1971 roku w piśmie „Radar” fragmentem prozy pod tytułem Jesień bez liści. Prawdziwą rozpoznawalność przyniosła mu jednak wydana w 1990 roku Lida, opisująca doświadczenie utraty tego, co znane i bliskie, i wkroczenia w obcy świat. Jego najważniejsze utwory, tworzące kolejne części prywatnej historii rodzinnej, to Pan Bóg nie słyszy głuchych, Dzień przed końcem świata, Prawdziwa ballada o miłości, Popiół i wiatr oraz Samotnia.
W 1991 roku został pierwszym laureatem prywatnej nagrody literackiej przyznawanej przez Czesława Miłosza. Za swoją twórczość zdobył też między innymi Honorową Nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (1990) i Nagrodę Fundacji Marii i Jerzego Kuncewiczów (1991).

Ostatnia edycja: 21 lipca, 2023 o 09:20