Reklama

Spotkanie autorskie z Maciejem Kosycarzem

Zapraszamy na kolejne spotkanie autorskie w ramach Olivia Cooltura, które odbędzie się 20 lutego (poniedziałek), o godz. 18.00, w Olivia Sky Clubie (budynek Olivia Tower, 12. piętro). Tym razem naszym gościem będzie Maciej Kosycarz – fotoreporter, wydawca serii albumów z cyklu Fot. Kosycarz: Jak się robi niezwykłe zwykłe zdjęcia.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Zapraszamy na kolejne spotkanie autorskie w ramach Olivia Cooltura, które odbędzie się 20 lutego (poniedziałek), o godz. 18.00, w Olivia Sky Clubie (budynek Olivia Tower, 12. piętro). Tym razem naszym gościem będzie Maciej Kosycarz – fotoreporter, wydawca serii albumów z cyklu Fot. Kosycarz: Jak się robi niezwykłe zwykłe zdjęcia.

 W programie m.in. rozmowa z gościem oraz prezentacja nieznanych zdjęć z Oliwy, opisujących historię ludzi tu żyjących oraz miejsc, które dynamicznie zmieniają się na naszych oczach, a także wielobarwna historia Gdańska i Pomorza z archiwum Zbigniewa i Macieja Kosycarzy. Spotkanie poprowadzi Monika Bogdanowicz (Olivia Business Centre). 

Olivia Cooltura jest interdyscyplinarnym projektem Olivia Business Centre, dedykowanym promocji i popularyzacji szeroko pojętej kultury, w każdym jej aspekcie. Chcemy skupiać wokół Olivia Business Centre osoby zainteresowane wydarzeniami artystycznymi i kulturalnymi. Rezydentów OBC, mieszkańców Oliwy i szerzej, całej metropolii. Integrować tę naszą społeczność, budować i rozwijać relacje. Corocznie w OBC realizowanych jest pomad 300 eventów, część z nich jest otwarta dla wszystkich mieszkańców Trójmiasta.

Wstęp na spotkanie jest wolny, prosimy o rejestrację na adres email: events@oliviacentre.com

Zbigniew Kosycarz (1925–1995), był jedną z najpopularniejszych postaci Wybrzeża Gdańskiego. Przyjechał do Gdańska w 1945 roku, zamieszkał początkowo w Sopocie, pracował w gdyńskich redakcjach gazet i od pierwszych dni tworzył fotograficzną kronikę regionu. Mówiono o nim „latający reporter”. Żadne wydarzenie nie mogło się odbyć bez jego udziału. Dokumentował też życie codzienne, nie rozstając się z aparatem fotograficznym. Choć przez całe życie zawodowe związany był z gdańskim dziennikiem „Głos Wybrzeża”, publikował także w wielu innych wydawnictwach. Fotografia prasowa stała się dla niego nie tylko pracą, ale również hobby wypełniającym całe życie. Z wielu przyznanych mu nagród i wyróżnień najbardziej cenił sobie tytuł „Gdańszczanina Roku 1972” otrzymany głosami czytelników „Wieczoru Wybrzeża”. Od roku 1997 organizowany jest Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo jego imienia.

Maciej Kosycarz (ur. w 1964 r.), absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Autor kilkunastu tysięcy zdjęć opublikowanych w prasie. Zawodowo fotografią zajmuje się od roku 1990. Początkowo w ukazujących się głównie na Kaszubach  „Naszych Tygodnikach” oraz „Tygodniku Wieczór”, a następnie w „Głosie Wybrzeża”. W maju 1996 roku założył agencję fotograficzną Kosycarz Foto Press KFP, kontynuuje pracę ojca. Klientami KFP jest ponad 100 polskich i zagranicznych tytułów oraz agencji prasowych. Swoje zdjęcia prezentował na kilku wystawach, wydał  również dwadzieścia albumów fotograficznych. W 2001 roku przygotował wystawę „Zwykłe Miasto – Gdańsk w obiektywie ojca i syna”, którą można było zobaczyć w Budapeszcie, Mostarze (Bośnia i Hercegowina), Belgradzie, Gdańsku, Kalmarze (Szwecja), Holbaek (Dania) i Kaliningradzie (Rosja). Od 1997 roku jest współorganizatorem  Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza. W archiwum jego agencji znajduje się ponad 640 tysięcy zdjęć dostępnych na stronie internetowej www.kfp.pl, które są codziennie aktualizowane. Jest to obecnie największy lokalny serwis fotograficzny w Polsce. Tak jak ojciec, za największe wyróżnienie otrzymane w życiu uważa przyznany mu przez mieszkańców tytuł „Gdańszczanina Roku 2009”.  Laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2010 przyznanej przez marszałka województwa pomorskiego oraz nagrody wojewody pomorskiego Sint Sua Praemia Laudi w kategorii kultura za rok 2014. W 2009 roku Rada Miasta Gdańska nadała kronikarzom miasta Zbigniewowi i Maciejowi Kosycarzom Medal Mściwoja II za całokształt dorobku fotograficznego.

Ostatnia edycja: 24 października, 2023 o 17:09