Reklama

Tomasz Olszewski – Jest pięknie

Krystyna Stańko i Fundacja Wspólnota Gdańska zapraszają do Oliwskiego Ratusza Kultury na recital Tomasza Olszewskiego, któremu na gitarze towarzyszyć będzie wybitny gitarzysta Wojciech Kopylec.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Krystyna Stańko i Fundacja Wspólnota Gdańska zapraszają do Oliwskiego Ratusza Kultury na recital Tomasza Olszewskiego, któremu na gitarze towarzyszyć będzie wybitny gitarzysta Wojciech Kopylec.

 

Oliwski Ratusz Kultury, scena

2018.05.10 19:00

Bilety dostępne na stronie www.kupbilecik.pl  oraz od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-22.00 w Restauracji Tu Można Marzyć ul. Opata Jacka Rybińskiego 25 25 zł w przedsprzedaży 30 zł w dniu wydarzenia 

Tomasz Olszewski – autor tekstów, kompozytor, wykonawca, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, konferansjer lub – po prostu – śpiewający poeta. Debiutował na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej w Warszawie w 1983 roku, gdzie otrzymał wyróżnienie. Rok później został laureatem I nagrody tego najważniejszego w Polsce festiwalu śpiewających autorów. Początek lat osiemdziesiątych to z jednej strony koncerty w miejscach niezależnych od władz i częste zmagania z cenzurą, z drugiej udany i naznaczony nagrodami i wyróżnieniami udział w festiwalach piosenki studenckiej, autorskiej i poetyckiej. Opublikował swoje teksty w tomiku „Zapiski z podróży”, komponował muzykę do spektakli teatralnych, dokonał wielu nagrań i rejestracji recitali radiowych i telewizyjnych, pisał teksty dla innych wykonawców, co znalazło ślad na paru płytach. Napisał polskie teksty do słynnych pieśni fado (Teatr Wybrzeże „Fado” – Marzena Nieczuja Urbańska) i teksty do najsłynniejszych tang ( „Tango” – Dorota Lulka i „Milonga Baltica”). Nagrał cztery płyty autorskie (” Przesiadka”- 1996, „Lajf” – 2002, ” Odbijany” – 2010, „Jest pięknie” – 2011). Jego piosenki znaleźć można także na kilkunastu składankach i kompilacjach, a ich teksty oraz wiersze w kilku antologiach. Brał udział w największych w kraju koncertach, poświęconych balladzie, piosence autorskiej czy literackiej: legendarnym na Górze Szybowcowej, cyklu „3xBARDziej”, „Przeglądzie Piosenki Prawdziwej –  Zakazane Piosenki” (2001),  festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”(„Bardowie Polskiego Radia”) czy „Sopot Bard’s Meeting”. Gra na gitarze akustycznej, klasycznej, mandolinie i harmonijce ustnej. Śpiewa i gwiżdże. Poza Polską występował na Ukrainie, m.in. w Filharmonii Lwowskiej. Koncertuje solo, w duecie z gitarzystą, bądź z kilkuosobowym zespołem. Tomasz Olszewski jest członkiem Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Na początku lat 90. był kierownikiem kawiarni muzycznej gdańskiego klubu „ŻAK” i organizatorem wielu koncertów, a także nauczycielem muzyki w szkole specjalnej. Od wydania pierwszego numeru Magazynu Muzyków „Gitara i Bas” przez dwa lata był sekretarzem redakcji, w latach 1991 -1993 pracował jako redaktor w „Gazecie Gdańskiej”. W TVP Gdańsk od 2001 roku prowadził (przez osiem lat) program pt. „Brulion Kulturalny”. W latach 2016, 2017 (przez dwa sezony) wraz z córką Agatą, prowadził program „Sztuki piękne”. Na scenie pojawia się także jako konferansjer, prowadzi m.in. festiwale jazzowe, kultur świata, duże koncerty i inne wydarzenia, nie tylko o charakterze artystycznym (gale, konferencje, sympozja itp.). Od 1994 roku jest prezenterem w Radiu Gdańsk. Oliwski Ratusz Kultury jest prowadzony i finansowany ze środków Fundacji Wspólnota Gdańska.

Ostatnia edycja: 21 lipca, 2023 o 09:30