Reklama

Ulica Mściwoja II / Spacer nostalgiczno – historyczny

Oliwa za torami to gotowy materiał na książkę. Ale zanim zostanie skończona jej autorka zaprasza na spacer nostalgiczno – historyczny, który odbędzie się w sobotę 22 czerwca. W roli głównej – ulica Mściwoja II.

Ulica Mściwoja II / Spacer nostalgiczno – historyczny
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Tzw. dolna Oliwa od zawsze pozostaje w cieniu Starej Oliwy, a przecież ulice T. Bora Komorowskiego, Krzywoustego, Piastowska i Pomorska, usytuowane tam domy i historie ich mieszkańców to gotowe opowieści.

Dziennikarka telewizyjna i prasowa Grażyna Stankiewicz, która wychowała się przy ulicy Mściwoja II w latach 60. postanowiła wrócić do miejsc swojego dzieciństwa i młodości. W ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego właśnie pracuje nad reportażem literackim zatytułowanym „Dworzec w Oliwie”.

To opowieść o poplątanych losach polsko, kaszubsko niemieckich, dla której punktem wyjścia są wiosna i lato 1945 roku, kiedy w Gdańsku dokonała się wymiana mieszkańców sprzed wojny na tych, którzy przyjechali do Gdańska z kresów, Warszawy, Śląska czy bliżej z Borów Tucholskich i Kociewia. To ostatnia chwila, aby zebrać te opowieści i napisać coś w rodzaju „opowieści o opowieści”. To również opowieść o mojej rodzinie, sąsiadach i mieszkańcach miejsc, które codziennie mijałam idąc do szkoły lub do pracy – mówi autorka.

Ulica Mściwoja II, dawna Güntershofer Promenade, łączy obecne Wojnowo (okolice młyna IV przy Pomorskiej 98) z ulicą ks. Jana Majdera. Ma długość około 1 km i duże zróżnicowanie pod względem budownictwa. Najstarsze budynki mieszkalne pochodzą z lat 20., do najnowszych należy blok z lat 70. i kilka współcześnie wzniesionych willi. Ale są też mieszkańcy, którzy spędzili przy Mściwoja II całe życie. I to właśnie o tych miejscach i o tych bohaterach autorka „Dworca w Oliwie” opowie podczas spotkania z chętnymi poznania historii tej części dolnej Oliwy.

Spacer rozpocznie się w sobotę 22 czerwca o godz.12.00 pod młynem IV przy Pomorskiej 98.

Kolejno, na trasie spaceru znajdą się m.in. kamienica Augusta Funka, blok, w którym mieszkał znakomity gdański malarz Zbigniew Ralicki, krzyż upamiętniający cmentarz zmarłych na cholerę, piekarnia p. Alaburdy, Osiedle Wojowników i domy, których niemiecko polska historia jest znaczącym wątkiem reportażu. Czas spaceru to około dwie i pół godziny. Zakończenie przy skrzyżowaniu Mściwoja II z ulicą T. Bora Komorowskiego.

Więcej informacji na temat projektu z bogatą dokumentacją fotograficzną można znaleźć na stronie „Dworzec w Oliwie” na Facebook.

Z uwagi na ograniczona liczbę uczestników, osoby, które chciałyby wziąć udział w spacerze proszone są o zgłoszenie się na adres: dworzecwoliwie@gmail.com

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym

Grażyna Stankiewicz – dziennikarka prasowa i dokumentalistka filmowa, absolwentka gdańskiej III LO przy Topolowej, historyk sztuki po KUL. Związana m.in. z Gazetą Gdańską, TVP w Gdańsku, Warszawie i Lublinie, wieloletnia redaktor naczelna „LAJF magazyn lubelski”. Autorka kilkuset reportaży i filmów dokumentalnych. Na stałe mieszka w Lublinie.

Ostatnia edycja: 22 czerwca, 2024 o 22:09