Reklama

X Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy

Dziesiąta edycja Festiwalu Literatury i Teatru Between.Pomiędzy odbędzie się w dniach 13 – 19 maja 2019 roku w Sopocie i pozostałych miastach Trójmiasta w ramach obchodów 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego. Temat wiodący brzmi „Wyspa”.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Dziesiąta edycja Festiwalu Literatury i Teatru Between.Pomiędzy odbędzie się w dniach 13 – 19 maja 2019 roku w Sopocie i pozostałych miastach Trójmiasta w ramach obchodów 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego. Temat wiodący brzmi „Wyspa”.

Temat ten traktowany jest dosłownie, chociażby gdy przywoływani są twórcy z Irlandii i  Wielkiej Brytanii, a jednocześnie organizatorzy pozostają otwarci na nieoczywiste jego odczytania. Podczas festiwalu poszukiwane są w literaturze, czy szerzej sztuce, metaforyczne i symboliczne odczytania wyspy, rozumianej również jako „wyspa skarbów”. Jak można ją dzisiaj rozumieć? Jako krainę marzeń? Nieznane? Nienazywalne? Czy jest to niebiańska plaża? Zamknięta w umyśle Prospera kraina? A może poszukiwana wyspa skrywa się gdzieś na Kaszubach? Festiwal jest miejscem spotkania młodych i doświadczonych twórców z kraju i ze świata. Podczas konferencji studenckiej i naukowej dyskutować będą przyjeżdżający z Polski i ze świata literaturoznawcy, teatrolodzy. W ramach festiwalu, planowane są spotkania z fizykiem teoretycznym, profesorem Markiem Żukowskim oraz z chemikiem, profesorem Piotrem Stepnowskim. Głównym celem festiwalu jest przecież zapewnienie przestrzeni do dyskusji świata sztuki ze światem uniwersyteckim, a zarazem wyjście z gabinetów i laboratoriów w przestrzeń otaczającej codzienności.

Festiwal Between.Pomiędzy daje okazję, aby prowadzone na Uniwersytecie Gdańskim badania w sposób praktyczny wprowadzać w przestrzeń publiczną. Do udziału w festiwalu zaprosiliśmy studentów, doktorantów, badaczy, artystów i wszystkich zainteresowanych warsztatową – ale mamy nadzieję przystępną – dyskusją o przenikaniu się literatury, teatru i nauki. Nieprzypadkowo pytamy o rolę laboratorium – swoistej poznawczej wyspy – z którym mierzą się zarówno artyści, jak i badacze nauk przyrodniczych i eksperymentalnych. Jesteśmy w tym roku szczególnie otwarci na możliwości, jakie kryją się w porównaniu tych, jak najbardziej praktycznych (czy warsztatowych), doświadczeń laboratoryjnych. Mamy nadzieję odnaleźć punkty styczne zarysowanych w ten sposób perspektyw poznawczych, być może niekiedy komplementarnych, ale z pewnością bardzo różnorodnych.

Czego możemy się spodziewać podczas tygodniowego festiwalu? Na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, obejrzeć będzie można najnowsze przedstawienie Teatru Pieśń Kozła, czyli nazywany przez twórców koncertem performatywnym Raport Kasandry w reżyserii Grzegorza Brala. W tym samym miejscu  Alicja Bral przybliży uczestnikom warsztatów dramaturgicznych niecodzienne sposoby kreowania tkanki tekstowej spektaklu Wyspa. Na gdańskiej scenie Stara Apteka, Teatr Wybrzeże zaprezentuje przedstawienie Ruscy w reżyserii Adama Orzechowskiego, zaś w sopockim Teatrze BOTO będziemy mogli obejrzeć Podróż do Buenos Aires w reżyserii Adama Nalepy. Również w BOTO zaprezentujemy wystawę obrazów Józefa Czerniawskiego, a Maciej Rychły i Mariusz Rychły przedstawią swoje najnowsze poszukiwania muzyczne zatytułowane Muzyka świętych jezior. Zapraszamy na pozostałe koncerty: Juliana Wolfreysa, Mikołaja Trzaski i Ignacego Wiśniewskiego, a także piosenki Jacquesa Brela w wykonaniu studentów Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej. Ciekawym przedsięwzięciem będzie pokaz filmu Metropolis w reżyserii Fritza Langa z tworzoną na żywo przez Irka Wojtczaka i Kamila Piotrowicza tkanką dźwiękową.

Rozpoczętą w ubiegłym roku współpracę z Wydawnictwem Czarne kontynuujemy podczas spotkań z Moniką Sznajderman, Magdaleną Kicińską oraz Andrzejem Stasiukiem, a także podczas warsztatów Magdaleny Budzińskiej oraz pokazu filmu Czarne na festiwalu Between.Pomiędzy 2018. Pamiętamy o poetkach i zapraszamy na spotkania autorskie z Ireną Klepfisz, Hilary Davies, a także Łucją Dudzińską. Rozmawiać będziemy również o Wyspie Róży Ostrowskiej oraz kwartalnikach „Tekstualia” i „Konteksty”. Jak co roku, inspiracje twórczością Samuela Becketta stanowią ważny punkt odniesienia dla festiwalu, co widoczne będzie nie tylko podczas odbywających się na Uniwersytecie Gdańskim otwartych spotkań z Antonim Liberą, lecz również podczas premierowego pokazu filmu Beckett on the Baltic autorstwa SE Gontarskiego, amerykańskiego znawcy twórczości paryskiego Irlandczyka, który związany jest z sopockim festiwalem od samego początku. W jeszcze inne rejony świata – i wyobraźni – przeniesie nas film Stanisława Berbeki Dreamland, przybliżający sylwetkę ojca reżysera, słynnego himalaisty Macieja Berbeki. Przygotowaliśmy niespodziankę związaną ze spotkaniem z Włodzimierzem Staniewskim, twórcą Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, a także warsztaty prowadzone przez Przemysława Wasilkowskiego, ostatniego polskiego ucznia Jerzego Grotowskiego. Z kolei warsztaty, zaproponowane przez Jona McKennę i Davida Malcolma, stanowić będą bardzo konkretne spotkanie praktyki teatralnej ze światem uniwersyteckim. Kontynuujemy współpracę z Trinity College Dublin, alma mater Samuela Becketta, oraz z Ambasadą Irlandii, w ramach której zapraszamy na spotkania autorskie z młodymi twórcami z Zielonej Wyspy (Suzanne Walsh, Nathan O’Donnell i Julie Bates) oraz na laboratorium teatralne prowadzone przez Nicholasa Johnsona i Jonathana Herona. Warto ponadto zaznaczyć, że współpraca ta umożliwiła poszerzenie geograficznego zasięgu festiwalowych dyskusji: w dniu jego otwarcia na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się współorganizowany przez Between.Pomiędzy dzień irlandzki Irish Day – Lá Bealtaine.

Wydarzenia związane z festiwalem odbywają się przede wszystkim w Sopocie – w Teatrze BOTO, Teatrze na Plaży, Dworku Sierakowskich oraz na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże – lecz gościmy również w pozostałych miastach Trójmiasta. W festiwalu bierze udział wielu znakomitych gości, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Część spotkań – szczególnie tych o charakterze naukowym – prowadzona jest w języku angielskim. Warto podkreślić, że otwarcie festiwalu zaplanowaliśmy w Bałtyckim Kampusie Uniwersytetu Gdańskiego. Wszystkich, którzy zechcą zapoznać się z powiązanymi z Between.Pomiędzy wydawnictwami, zapraszamy do Czytelni Festiwalowej w „Młodym Byronie” – w Dworku Sierakowskich w Sopocie – bądź do zaprzyjaźnionej księgarni „Książka dla Ciebie” w Krzywym Domku.

PROGRAM FESTIWALU

Poniedziałek, 13 maja 2019

10.00 R

Otwarcie

Oficjalne otwarcie festiwalu — Tomasz Wiśniewski, David Malcolm, Katarzyna Kręglewska, Monika Szuba, Ewelina Stefańska

UG, Budynek Neofilologii, Kampus Gdańsk-Oliwa, aula 21

następnie

 

Wyspy i laboratona — prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Gdańskiego

UG, Budynek Neofilologii, Kampus Gdańsk-Oliwa, aula 21

12.00 R

Rozmowa

Sofokles, Racine i libretta — spotkanie z Antonim Liberą

UG, Budynek Neofilologii, Kampus Gdańsk-Oliwa, aula 21

14.30 R

Warsztaty

Dyskusja o warsztacie tłumacza z Antonim Liberą (Brytanik Racine’a)

UG, Wydział Filologiczny, Kampus Gdańsk-Oliwa, aula 1.47

18.00 R

Film

Dreamland — reż. Stanisław Berbeka. Rozmowa z reżyserem, prowadzenie: Marta Maciejewska

UG, Neofilologia, Kampus Gdańsk-Oliwa, Sala Teatralna

21.00

Koncert

Bluesowy poniedziałek

Teatr BOTO, Sopot

 

 

Wtorek, 14 maja 2019

16.00

Spotkanie

autorskie

Artyści z Irlandii: rozmowa Suzanne Walsh i Nathana O’Donnella z Julie Bates

Teatr BOTO, Sopot

17.30

Rozmowa

Wyspa Róży Ostrowskiej — spotkanie z Elżbietą Lorenc, z udziałem Sylwii Góry- Weber. Prowadzenie: Ewelina Stefańska

Teatr BOTO, Sopot

20.00 B

Teatr

Podrój do Buenos Aires — reż. Adam Nalepa

Teatr BOTO, Sopot

 

 

Ostatnia edycja: 23 maja, 2019 o 11:10