Reklama

Europejska Noc Muzeów 2017

Spotkajmy się w tę niezwykłą Noc – Europejską Noc Muzeów w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Wejherowie, Tczewie, Malborku, Kwidzynie, Helu, Będominie, Rumii, Waplewie Wielkim, Trąbkach Wielkich i Żukowie! 

Jeszcze więcej Organizatorów! Jeszcze więcej atrakcji! Wystawy, warsztaty, koncerty, wykłady, wydarzenia dla dzieci i dorosłych.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Spotkajmy się w tę niezwykłą Noc – Europejską Noc Muzeów w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Wejherowie, Tczewie, Malborku, Kwidzynie, Helu, Będominie, Rumii, Waplewie Wielkim, Trąbkach Wielkich i Żukowie! 

Jeszcze więcej Organizatorów! Jeszcze więcej atrakcji! Wystawy, warsztaty, koncerty, wykłady, wydarzenia dla dzieci i dorosłych.

Program oferuje dla każdego coś interesującego: historia, sztuka, rękodzieło, nowe media, teatr, muzyka, militaria i wiele wiele innych.

——————-OLIWA———————

 

 

LICEUM PLASTYCZNE W GDAŃSKU

UL. POLANKI 124 D,

19.00-21.00

http://www.plastyk.gda.pl WSTĘP: bezpłatny

Wernisaż wystawy „Tajemnice obrazów”

„Tajemnice obrazów” to wystawa wykonanych przez uczniów kopii prac wielkich artystów połączona z prelekcją i dyskusją na temat fascynujących historii wybranych dzieł oraz ich wpływu na współczesne idee i dzieła artystyczne. Prezentowane dzieła są wykonane nie tylko na płótnie, ale również przy wykorzystaniu tanich, zużytych materiałów, takich jak: banery reklamowe. Odwzorowanie, przekształcenie, nawiązanie, recykling i ponowne odczytanie to pojęcia, które można odnieść zarówno do wyglądu, idei jak i materiałów wykorzystanych w prezentowanych pracach.

MUZEUM NARODOWE

www.mng.gda.pl WSTĘP 1 ZŁ

INFORMACJE OGÓLNE

19.00–01.00
Nocna wyprzedaż książek
Okazja do zakupu książek poświęconych historii i historii sztuki oraz katalogów z wystaw organizowanych w MNG. Nawet 70% taniej. Zapoznaj się z listą tytułów na stronie www.mng.gda.pl.

Ważna informacja:
Łatwe połączenie między oddziałami MNG w obrębie Głównego Miasta (Oddział Sztuki Dawnej oraz Oddział Zielona Brama i Gdańska Galeria Fotografii) a Oddziałem Sztuki Nowoczesnej i Oddziałem Etnografii w Oliwie!

Skorzystaj z bezpłatnego autobusu „MNG – Noc Muzeów 2017”. Linia autobusowa została uruchomiona dzięki firmie Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Rozkład na stronie: http://mng.gda.pl/wp-content/uploads/2017/04/autobusty_noc-muze%C3%B3w.pdf

Partnerzy Nocy Muzeów 2017 w Muzeum Narodowym w Gdańsku: Gdańskie Autobusy i Tramwaje, REBEL Centrum Gier.

ODDZIAŁ SZTUKI NOWOCZESNEJ PAŁAC OPATÓW

ul. Cystersów 18

19.00–19.45 – Dziady. Część. II – spektakl przygotowany przez uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku
19.00–01.00 – Strefa Gier
20.00 – Pokaz prac mistrzów Gdańskiej Szkoły Artystycznej
21.00 – „Opowieść o miłości” – przedstawienie taneczne. Animacja – Marzena Gawrysiak, choreografia – Dorota Jułkowska
21.15 – Pokaz prac mistrzów Gdańskiej Szkoły Artystycznej: Marzena Gawrysiak – ceramika, rzeźba, malarstwo      
22.00 – „Opowieść o miłości”
22.15–23.00 – Teatr Malowania Tańca, performance plastyczne i taneczne
23.00 – „Opowieść o miłości”
23.15 – Teatr Malowania Tańca i malarskie jam session

19.00–19.45 (Sala Muzyczna)
Dziady. Część II
Przedstawienie inspirowane utworem Adama Mickiewicza zostało przygotowane przez uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Reżyseria – Katarzyna Kamińska i Magdalena Przygocka, choreografia – Magdalena Przygocka.

19.00–01.00 (Przestrzeń Muzeum)
Strefa Gier
To niepowtarzalna okazja, by zagrać w gry planszowe w muzealnych wnętrzach!

ODDZIAŁ ETNOGRAFII SPICHLERZ OPACKI

UL. CYSTERSÓW 19

Muzycznie i Tanecznie
20.00–22.00 – Muzyczne podróże – rytmy i opowieści z Ameryki Południowej i Afryki Rodrigez / Podjacka
w tym: 
20.00 – pokaz bębniarski w wykonaniu Grupy Montessori
20.15 – warsztaty bębniarskie 
20.30 – Indiańska baśń z Ameryki Południowej – przedstawienie w wykonaniu Rodrigeza i Podjackiej 
20.45 – koncert grupy Cajoneros 
21.15 – warsztaty bębniarskie 
21.30 – Rodrigez i Podjacka, Opowieści z Afryki 
22.00 – pokaz grupy perkusyjnej Taraban i warsztaty bębniarskie
22.15–23.15 – Po polsku Tańcz – potańcówka na zakończenie Nocy Muzeów z Kapelą Przewłockiego

Zapraszamy do zwiedzenia wystawy „O kocie, co chodził własnymi drogami i o psie, co własnych dróg nie szukał” oraz do zorganizowanej przez firmę REBEL strefy gier, w której będzie okazja do zagrania w gry planszowe, których bohaterami są właśnie psy i koty. 

ODDZIAŁ ZIELONA BRAMA

UL. DŁUGI TARG 24

19.00–01.00

Zwiedzanie wystawy „Henryk Stażewski. Kolekcja sztuki XX wieku”
„Henryk Stażewski. Kolekcja sztuki XX wieku” to wystawa prezentująca prace jednego z głównych twórców i teoretyków konstruktywizmu. Stażewski, zgodnie z zasadami tego nurtu, negował prawo artysty do wyrażania siebie w dziele, uważając indywidualizm i subiektywizm za wrogów sztuki.

Dwudziestu czterem dziełom eksponowanym podczas pokazu towarzyszą szkice i rysunki. Powstanie obrazu Stażewski poprzedzał bowiem wieloma próbami – linearnymi i kolorystycznymi. Szkicował na rozmaitych kawałkach papieru czy kartonu – starych zaproszeniach, dziecięcych notesikach, kartkach szkicowników.

 

 

 

ORGANIZATORZY

 

 

———————GDAŃSK———————-

 

AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH v

www.asp.gda.pl | WSTĘP: BEZPŁATNY

 

WIELKA ZBROJOWNIA

TARG WĘGLOWY 6

19.00?1.00

MAŁA AULA

19.00?1.00

20.00, 21.00, 22.00, 23.00 Oprowadzanie kuratorskie po galerii z udziałem doktorantów ASP w Gdańsku

AULA

19.00?1.00 WYSTAWA PRAC STUDENTÓW WYDZIAŁU MALARSTWA | Kurator wystawy: Anna Reinert

19.30 Wernisaż

WYSTAWA PRAC STUDENTÓW III, IV i V ROKU

WARSZTATY SITODRUKU | Prowadzący: Jakub Zając

BIBLIOTEKA

19.00?1.00 Wystawa „Fotografia w Gdańsku”; Wykład Ireneusza Dunajskiego „Pionierzy i następcy ? krótka historia fotografii” | Koordynatorka: Anna Polańska

20:00 Wernisaż, uroczyste otwarcie wystawy połączone z oprowadzaniem kuratorskim

21:30 Wykład Ireneusza Dunajskiego

„Historia fotografii to przede wszystkim historia ludzi, którzy poświęcili swe życie na rzecz rozwoju tego wyjątkowego nośnika informacji. Warto ją poznać, by zrozumieć, jak wielu zawdzięcza tak wiele tak nielicznym”. (Ireneusz Dunajski)

SALA 1A

19.00?1.00 Wystawa „Łódki, jachty i statki. Pracownia Architektury Okrętów 1956?2016” | Kurator: Paweł Gełesz

22:00 Oprowadzanie kuratorskie

Wystawa prezentuje dokonania studentów i dydaktyków wybrane z sześćdziesięcioletniej historii projektowania architektury obiektów pływających na wydziale Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku.

ZBROJOWNIA SZTUKI

19.00-01.00 Galeria Designu

Projektanci związani z naszą Uczelnią to uznani eksperci, którzy aktywnie uczestniczą w budowaniu funkcjonalnego świata, reprezentowanego przez przedmioty codziennego użytku, książki czy środki lokomocji i obiekty architektoniczne, a prace prezentowane w Galerii Designu to znacząca część ich dorobku artystycznego i projektowego.

21.00 – spektakl TeART pt. RUBLOW reż. maŻka Wojciechowska, chóry: Karol Kisiel, Anna Kondek, videoscenografia: Filip Ignatowicz, kostiumy: Kasia Jakubowska, Monika Niklas, Obsada: Krzysztof Bil, Aleksander Boniecki, Paweł Dzienisz, Przemek Kaznowski, Ania Kwiatkowska, Ewa Platt, Wiktor Siek, Jan Strzelecki.

MAŁA ZBROJOWNIA

PL. WAŁOWY 15

11.00–18.00 Maraton rzeźby

Warsztaty rzeźby i rysunku dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym kandydatów na studia | Prowadząca: Sylwia Jakubowska. Zapisy: warsztatyrzezba@op.pl

Od 15.00 Wypał studenckich prac w technikach RAKU (Pracownia Ceramiki Artystycznej)

DOM ANGIELSKI

UL. CHLEBNICKA 13/16

10.00?22.00 Wystawa Mariusza Gorzelaka z ASP we Wrocławiu

 

BIBLIOTEKA GDAŃSKA PAN

UL. WAŁOWA 15

19.00–01.00

www.bgpan.pl | WSTĘP: BEZPŁATNY

GEDANUM DOMUS NOSTRA” – GDAŃSK NASZ DOM

Gdańsk jako wspólny dom zamieszkiwany przez różne wyznania.

POKAZ ZBIORÓW HISTORYCZNYCH (Czytelnia Zbiorów Historycznych) ? unikatowe i najcenniejsze obiekty ukazujące Gdańsk wielu religii: wydaną w 1630 roku w Strasburgu Biblię w tłumaczeniu Marcina Lutra oraz inne święte księgi: Koran i fragment XIX-wiecznej Tory czy korespondencję samego Marcina Lutra.

WYSTAWA „ARS SUMMA, ARS SACRA” (Sala Wystawowa) | Kurator wystawy: dr Anna Frąckowska. Historia i rozwój sieci świątyń na terenie Gdańska zostały ukazane w widokach, planach czy detalach architektonicznych kościołów i klasztorów, tych zachowanych oraz już nieistniejących, a także różnorodnych artefaktach z nimi związanych: od średniowiecznych antyfonarzy po XX-wieczne dewocjonalia.

20.00?21.00 (Sala Konferencyjna) WYKŁAD O koegzystencji trzech wyznań w nowożytnym Gdańsku | Prelegent: prof. UG dr hab. Sławomir Kościelak

(Parter) PREZENTACJA klepsydr, zaproszeń na śluby, powiadomień o zaręczynach, judaików z okresu Wolnego Miasta Gdańska i kart pocztowych z gdańskimi zabytkami sakralnymi

GRY gra przestrzenna związana z prezentowanymi obiektami i historią religijną Gdańska, quiz wiedzy o religiach, dla dzieci: kolorowanki, krzyżówki, zabawy rysunkowe.

 

CENTRUM HEWELIANUM

UL. GRADOWA 6

19.00?01.00

www.hewelianum.pl | WSTĘP: BEZPŁATNY | 1 ZŁ

WEHIKUŁEM CZASU DO… ŚREDNIOWIECZA

19.30, 21.00, 22.30 POKAZ RYCERSKI Historia młodego giermka, który podróżuje z rycerzem i dzięki odważnym czynom dostępuje zaszczytu pasowania. WSTĘP: BEZPŁATNY

PRZYMIERZANIE ZBROI Na specjalnym stanowisku będzie można przymierzyć prawdziwą zbroję, a rycerz Kerin opowie o uzbrojeniu i ciekawostkach historycznych. WSTĘP: BEZPŁATNY

ŚREDNIOWIECZNA MANUFAKTURA Własnoręczne wykonywanie glinianych naczyń pod okiem średniowiecznego mistrza. WSTĘP: BEZPŁATNY

NIE WSZYSTKO ZŁOTO… Mincerz wybije dla chętnych grosz Kazimierza Wielkiego, który będzie można zabrać na pamiątkę! WSTĘP: BEZPŁATNY

ŚREDNIOWIECZNA MODA W specjalnie przygotowanej przestrzeni krawiec pomoże uszyć część średniowiecznej garderoby. WSTĘP: BEZPŁATNY

CZERPANIE PAPIERU I KALIGRAFIA Na stanowisku wyrobu papieru czerpanego i kaligrafii będzie czekać kadź z pulpą celulozową, z której będzie można własnoręcznie zrobić papier i napisać na nim list. WSTĘP: BEZPŁATNY

ŚREDNIOWIECZNE „MASAŻERY” Na specjalnym stanowisku znajdą się średniowieczne „masażery”, czyli narzędzia tortur. Uwaga! Stanowisko tylko dla odważnych! WSTĘP: BEZPŁATNY

19.00 SPACER ŚLADAMI HISTORII | WSTĘP: BEZPŁATNY (liczba miejsc ograniczona)

INTERAKTYWNE WYSTAWY „Dookoła Świata”, „Z energią!”, „Łamigłówka”, „Wehikuł Czasu ? Zabawy z Historią” W Hewelianum 7 kontynentów zmieściło się na 2 kondygnacjach dawnych Koszar Schronowych. Na wystawie „Z energią!” odkryjecie niezwykłe prawa, które rządzą otaczającym nas światem. WSTĘP: 1 ZŁ

MULTIMEDIALNE WYSTAWY „Wehikuł Czasu – Człowiek i Pocisk”, „Hewelianum bez barier” Wystawa opowiadająca o dziejach Góry Gradowej. Na wystawę składa się łącznie 14 ekspozycji układających się w tematyczną ścieżkę zwiedzania. WSTĘP: BEZPŁATNY

 

MAGIA KŁAMSTWA, CZY WARIOGRAF RZECZYWIŚCIE DZIAŁA? JAK GO OSZUKAĆ? – od 19:30 do 00:30, WSTĘP BEZPŁATNY Będzie można poddać się badaniu wariografem! Specjalnie na tę okazję Hewelianum zaprosiło do współpracy Uniwersytet SWPS w Sopocie, którego naukowcy podczas 30-minutowych wykładów zdradzą tajniki działania wariografu. Śmiałkowie będą też mogli sami spróbować go oszukać. Limit miejsc na każdy wykład: 30 osób.

 

CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ „ŁAŹNIA”

UL. JASKÓŁCZA 1, DOLNE MIASTO

18.00?00.00

www.laznia.pl | WSTĘP: 1 ZŁ

18:00–19:00 LEKCJE SZTUKI ? warsztaty plastyczne i oprowadzenie po wystawie Masakiego Fujihaty „Poszerzanie rzeczywistości” dla dzieci | Mikołaj Robert Jurkowski

19.00–20.00 LEKCJE SZTUKI ? warsztaty plastyczne i oprowadzenie po wystawie Masakiego Fujihaty „Poszerzanie rzeczywistości” dla dzieci i rodziców | Mikołaj Robert Jurkowski

Interaktywne instalacje z wykorzystaniem tabletów i gogli będą punktem wyjścia do twórczej rozmowy i działań artystycznych najmłodszych.

19.00–00.00 GRY PLANSZOWE Rebel dla dzieci i dla dorosłych (sala edukacyjna) ? Dobble, Wymyśl to! czy Timeline, oraz te, które zabiorą nas do kręgu japońskich tradycji: Takenoko, Shushi go czy Siedmiu samurajów.

19.00–00.00 WYSTAWA ART AND SCIENCE MEETING Masaki Fujihata „Poszerzanie rzeczywistości” | Kurator: Ryszard W. Kluszczyński

19.30–22.30 Oprowadzenia po wystawie (co godzinę). O 20:30 odbędzie się główne oprowadzenie kuratorskie | Prowadzenie: Masaki Fujihata

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

19.00–00.00 STREFA RELAKSU w przyłaźniowym ogródku; napoje i zakąski serwuje Rzecz Jasna

20.00?22.00 Piotr Cisak Dj & Live act

CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ „ŁAŹNIA” 2

UL. STRAJKU DOKERÓW 5, NOWY PORT

14.00?6.00

www.laznia.pl | WSTĘP: BEZPŁATNY

14.00–16.00 Ogród na pTAK, czyli rodzinne warsztaty ogrodnicze | Prowadzenie: Malwina Gadziemska (Stowarzyszenie na pTAK)

Stworzenie miniogrodu kwiatowego z budką lęgową dla sikorek i wróbli, budką dla nietoperza oraz hotelem dla owadów. Wiek uczestników: od 7 lat.

15.00–23.00 Warsztaty Non Camera | Prowadzenie: Robert Turło, Tymon Albrzykowski

Warsztaty tworzenia filmów animowanych bez użycia kamery, bezpośrednio na taśmie filmowej. Wiek uczestników: od 5 lat.

15.00–00.15 (KinoPort) Projekcja filmuThe Story of Film – Odyseja filmowa”

Wiek uczestników: od 12 lat.

18.00–23.00 Wystawa Julii Kurek „Santa Muerte” | Kurator: Agnieszka Kulazińska

Projekt „Lucha Libre” jest swoistą opowieścią o Meksyku, próbą pokazania go z perspektywy emocji ulicy, lęków obecnych w społeczeństwie.

18.00–18.30, 19.00–19.30 Oprowadzanie autorskie po wystawie Julii Kurek „Santa Muerte”

Młodzież ze Stowarzyszenia 180 stopni wcieli się w rolę kuratorów i oprowadzi osoby zainteresowane po bieżącej wystawie prezentowanej w Łaźni 2. Wiek uczestników: od 18 lat.

19.45–20.30 Spotkanie z Julią Kurek wokół wystawy „Santa Muerte”.

Wiek uczestników: od 18 lat.

20.30–21.00 Koncert Polish Diwy. Premiera pierwszej w Polsce EPki disco polo

Konfrontacja publiczności z „przebranym mężczyzną” śpiewającym hity disco polo. Próba odczarowania wstydliwych tematów za pomocą muzyki, która łączy miliony Polaków. Premierowy koncert odbędzie się w Nowym Porcie i będzie powrotem do „szarych” czasów, kiedy po nadmorskich ulicach spacerowali zagraniczni Marynarze oraz Mewki, a dolary wymieniało się u Cinkciarzy na „Patelni” przed Klubem Wiking. Wiek uczestników: od 18 lat.

24.00–06.00 In Progress: KakofoNIKT gra Dream Machine | Kurator: Michał Porwet

Całonocny koncert odwołujący się do idei Dream Machine, czyli wielogodzinnych, multimedialnych występów przeznaczonych specyficznie do tworzenia marzeń sennych, a obejmujących audiosferę, wielokanałowe projekcje wideo, aranżację przestrzeni, elementy performatywne, a także bodźce dotykowe i zapachowe.

16.00?00.00 Ogródek CSW Łaźnia 2

 

 

EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI

PLAC SOLIDARNOŚCI 1

19.00–1.00 (kasa czynna do godz. 0.00)

www.ecs.gda.pl | WSTĘP: 1 ZŁ (bilet można kupić tylko w dniu imprezy w kasie ECS)

10 ATRAKCJI NA 10-LECIE ECS

19.00–1.00 WYSTAWA STAŁA

19.30, 21.30 STOCZNIA MOVIE 2, przegląd filmów dokumentalnych o stoczni, najstarszy z lat 60.

19.00–22.00 DYSZKA BEZ ZADYSZKI, gra rodzinna, (konieczna aplikacja do odczytywania kodów QR)

19.00–22.00 PRZESTRZENNE KREACJE, warsztaty rodzinne

19.00–23.00 DZIESIĘĆ WYSP | Biblioteka (oprowadzanie: godz. 21)

19.00–22.30 „LESZEK SOBOCKI_ZNAKI PROSTE”, wystawa malarstwa i grafiki (oprowadzanie: godz. 20 i 22)

Druk ulotek tradycyjną metodą sitodruku (Wystawa stała)

PLANSZOGRANIE z konkursem z nagrodami

KINO NA ŻYCZENIE w mediatece

Księgarnia KSIĄŻKI SPOD LADY ? książki po 1 zł każda

STREFA CHILLOUT

 

GDAŃSKA GALERIA MIEJSKA

www.ggm.gda.pl | WSTĘP: BEZPŁATNY

GDAŃSKA GALERIA MIEJSKA 1

UL. PIWNA 27/29

19.00–00.00

WYSTAWA „STAN SUROWY OTWARTY” | Artyści: Daniel Cybulski, Radosław Deruba, Emilia Kina, Filip Rybkowski, Robert Seikon, Michał Sroka

Wystawa „Stan surowy otwarty” jest drugą odsłoną cyklu „Północ – Południe”, w którego ramach prezentowane są prace młodych artystów z południa i północy Polski. Wiek uczestników: od 7 lat.

GDAŃSKA GALERIA GÜNTERA GRASSA

UL. SZEROKA 34/35?37

19.00–00.00

ŻYWA BIBLIOTEKA

W Żywej Bibliotece książkami są ludzie, a zamiast czytania odbywa się rozmowa. Czytelnicy przychodzący do Żywej Biblioteki zapoznają się z Katalogiem dostępnych tytułów Żywych Książek ? osób reprezentujących grupy, z którymi związane są stereotypy i uprzedzenia, a następnie wybierają interesującą ich książkę i z nią rozmawiają. Wiek uczestników: od 14 lat.

20.00–21.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Sprawna Ręka” | Prowadzący: Ewa Łączyńska-Widz z BWA Tarnów. Wiek uczestników: od 14 lat.

Wystawa „Moshe Kupferman/Marek Chlanda. Sprawna Ręka”

Wiek uczestników: od 7 lat.

GDAŃSKA GALERIA MIEJSKA 2

UL. POWROŹNICZA 13/15

19.00–00.00

WYSTAWA „NOWE SYTUACJE. SZTUKA TRÓJMIEJSKA LAT 80.”

Wiek uczestników: od 7 lat.

 

INSTYTUT KULTURY MIEJSKIEJ

UL. DŁUGI TARG 39/40

16-00.00

www.ikm.gda.pl | WSTĘP: BEZPŁATNY

16.00, 18.00 GDAŃSKIE MINIATURY „GDAŃSKIE LEGENDY” – edycja specjalna dla rodzin i grup nieformalnych w ramach Nocy Muzeów. Zbiórka: ul. Długi Targ 39/40, na wysokości IKM. Informacje: miniatury@ikm.gda.pl

20.00 DZIAŁACZKI WOLNEGO MIASTA, spacery szlakami kobiet po Starym i Głównym Mieście w ramach projektu Metropolitanka w ramach Nocy Muzeów. Zbiórka: ul. Długi Targ 39/40, na wysokości IKM

22.00 PREKURSORKI, spacery szlakami kobiet po Starym i Głównym Mieście w ramach projektu Metropolitanka w ramach Nocy Muzeów. Zbiórka: ul. Długi Targ 39/40, na wysokości IKM

 

CORNERS

18.00–00.00

IKM zaprasza do odwiedzenia Dolnego Miasta podczas Nocy Muzeów.  W przestrzeni dzielnicy gościć będą prezentacje interdyscyplinarnych projektów artystycznych, instalacje, przegląd filmów krótkometrażowych i szereg performansów.

20 maja zobaczymy prace artystów i artystek z ośmiu europejskich krajów: Chorwacji, kraju Basków, Irlandii Północnej, Polski, Serbii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Twórcy przyjadą do Gdańska w ramach międzynarodowego projektu Corners, będącego platformą spotkania, rozwoju i współpracy europejskich artystów, badaczy oraz publiczności.

Więcej na www.cornersofeurope.org oraz www.cornerslive.org

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

UL. MARIACKA 25/26

19.00?1.00

www.archeologia.pl | WSTĘP: 1 ZŁ

UKRAINA – NA STYKU KULTUR

           

  • Dowiedz się więcej – aktywne zwiedzanie wystawy czasowej „Ukraina przed wiekami”. Wiek uczestników: od 7 lat.
  • Muzyczne inspiracje – występy zespołu „Galicia folk Band” ze Lwowa. Wiek uczestników: od 3 lat.
  • Selfie w dawnym stylu – przymierzanie stroju i ozdób z epoki oraz możliwość zrobienia pamiątkowego „selfie”. Wiek uczestników: od 7 lat.
  • Sztuka tatuażu – nie tylko dla dorosłych wykonywanie scytyjskiego tatuażu. Wiek uczestników: od 7 lat.
  • Zostań wojownikiem – obroń się sam własnoręczne wykonywanie tarczy według autorskich projektów artystycznych. Wiek uczestników: od 7 lat.
  • Modne torby – kierunek Ukraina – wykonanie kolorowych odbitek na bawełnianych torbach, efekty pracy można zabrać do domu. Wiek uczestników: od 7 lat.
  • Kącik smakosza – prezentacja dawnej diety koczowników i plemion zamieszkujących Ukrainę przed wiekami połączona z degustacją potraw. Wiek uczestników: od 7 lat.
  • Pokazy grupy rekonstrukcyjnej Gautar i warsztaty dawnych rzemiosł – prezentacja warsztatu tkackiego, odtwarzanie dawnej biżuterii, gry planszowe, zbrojownia. Wiek uczestników: od 3 lat.
  • Gra miejska HUNTLY – mobilna aplikacja na smartphony umożliwiająca rozwiązywanie zadań i rywalizację o najlepsze miejsca i nagrody.
  • Nocna panorama Gdańska z wieży widokowej Domu Przyrodników.

PIWNICA ROMAŃSKA

PLAC DOMINIKAŃSKI 1

19.00?1.00

www.archeologia.pl | WSTĘP: 1 ZŁ

Pokaz filmu przedstawiającego historię Kępy Dominikańskiej w Gdańsku

Zwiedzanie podziemia pod Placem Dominikańskim

Zwiedzanie poziomu ?1 Hali Targowej ? prezentowane relikty I kościoła pw. św. Mikołaja wraz z towarzyszącą wystawą.

           

 

 

 

MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ

PL. WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO 1

19.00-01.00

www.muzeum1939.pl | WSTĘP: 1 zł (bilety do nabycia w kasach Muzeum na poziomie -3)

Zapraszamy do zwiedzania wystawy głównej oraz budynku Muzeum. Goście będą mogli samodzielnie zwiedzać wystawę lub skorzystać z oprowadzania ścieżkami tematycznymi pozwalającymi na zapoznanie się z wybranymi  aspektami wystawy głównej; historią miejsca, w którym powstał budynek muzeum oraz zobaczyć m.in. sale edukacyjne, bibliotekę, a także wjechać windą panoramiczną na najwyższy poziom wieży. Rodziny z dziećmi zapraszamy do udziału w warsztatach organizowanych na wystawie dla dzieci „Podróż w czasie” (ostatnie zajęcia rozpoczynają się o godz. 22.30). W sali kinowej prezentowane będą krótkie filmy promocyjne i relacje z wydarzeń edukacyjnych przeprowadzonych przez Muzeum.

MUZEUM HISTORYCZNE MIASTA GDAŃSKA

www.mhmg.gda.pl | WSTĘP: 1 ZŁ

 

TWIERDZA WISŁOUJŚCIE

Ul. STARA TWIERDZA  1

GODZINY: 19-01

Nocne oprowadzanie po Twierdzy

– nocne zwiedzanie Twierdzy z przewodnikiem

– kuchnia polowa

– rekonstruktorzy (różne epoki – od średniowiecza do XX w.)

– odpalanie dział Twierdzy

– nocna gra terenowa „Tajemnice Szańca Wschodniego”

[aby przygotować się do gry terenowej prosimy przyjść z własnymi latarkami; zastrzegamy sobie możliwość odwołania tego elementu z powodu siły wyższej].

 

MUZEUM POCZTY POLSKIEJ

UL. OBROŃCÓW POCZTY POLSKIEJ 1/2

GODZINY: 19-01

Noc z Brunonem Zwarrą.

– spotkanie z rodziną pisarza (godz. 19.30 ),

– wystawa fotografii, projekcja filmu, wspólne czytanie

– rozmowy i dyskusje przy kawie i herbacie o dawnym Gdańsku i Gdańszczanach

– obok budynku Poczty Polskiej odbędzie się projekcja filmu „Wolne Miasto” [zastrzegamy sobie możliwość odwołania tego elementu z powodu siły wyższej].

Partnerzy: Stowarzyszenie Biskupia Górka, Stowarzyszenie Waga, Poczta Polska SA.

 

WARTOWNIA NR 1

UL. MJR. H. SUCHARSKIEGO

GODZINY: 19-01

– grupy rekonstrukcyjne

– kuchnia polowa

– uzbrojenie z okresu II Wojny Światowej

– kino plenerowe

Partnerzy: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Fort”

 

MUZEUM BURSZTYNU

TARG WĘGLOWY 26

GODZINY: 19.00-01.00

Oferuje Państwu zabytkowe wnętrza oraz aktualne na ten czas wystawy czasowe.

MUZEUM NAUKI GDAŃSKIEJ

UL. WIELKIE MŁYNY 10

19.00-01.00

Zaprezentujemy szerokiej publiczności zegar „Longin” z najdłuższym wahadłem na świecie, o rekordowej długości 31,22 m.

DOM UPHAGENA

UL. DŁUGA 12

19.00-01.00

Oferuje Państwu zabytkowe wnętrza oraz aktualne na ten czas wystawy czasowe.

RATUSZ GŁÓWNEGO MIASTA

UL. DŁUGA 46/47

19.00-01.00

Oferuje Państwu zabytkowe wnętrza oraz aktualne na ten czas wystawy czasowe.

DWÓR ARTUSA

UL. DŁUGI TARG 43/44

19.00-01.00

Oferuje Państwu zabytkowe wnętrza oraz aktualne na ten czas wystawy czasowe.

 

MUZEUM ? SALA BHP STOCZNI GDAŃSKIEJ

UL. KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI 6 (BUD. 131A)

18.00–1.00

www.grhsojusz.pl | WSTĘP: BEZPŁATNY

DUŻA SALA Prezentacja na 12 m2 przestrzennej dioramy pokazującej moment ogłoszenia podpisanego Porozumienia Gdańskiego kończącego strajk 31 sierpnia 1980 r. wraz z architektonicznie dziś nieistniejącym obszarem Stoczni Gdańskiej im. Lenina.

MAŁA SALA | Fundacja Archiwum Filmowe ? Jacek Borzych opowie i wyświetli na zabytkowym projektorze krótkometrażowe filmy o tematyce BHP oraz obrony cywilnej z okresu PRL.

DUŻA SALA | SRH „Sojusz” ? członkowie stowarzyszenia opowiedzą o swojej pasji do historii Wojska Polskiego, o tym, jak tworzy się rekonstrukcję historyczną, i o swoim udziale w produkcjach filmowych i teledyskach.

DUŻA SALA | Stowarzyszenie Żołnierzy i Sympatyków Niebieskich Beretów ? historia garnizonu Niebieskich Beretów w Gdańsku oraz rola tej formacji w planach Układu Warszawskiego.

SIEŃ/TEREN PRZY SALI BHP | Muzeum Służb Mundurowych z Gdańska ? ekspozycja zabytkowych pojazdów, umundurowania i wyposażenia milicji obywatelskiej, policji oraz straży pożarnej, m.in. unikatowych pojazdów specjalistycznych z okresu stanu wojennego, pojazdów bojowych i transportowych używanych do niedawna przez służby mundurowe.

TEREN PRZY SALI BHP | Stowarzyszenie FSO POMORZE ? prezentacja historii polskiej motoryzacji, ekspozycja pojazdów produkcji polskiej, członkowie stowarzyszenia opowiedzą o swojej pasji do motoryzacji i o odbudowie zabytkowych pojazdów.

NADBAŁTYCKIE CENTRUM KULTURY

www.nck.org.pl | WSTĘP BEZPŁATNY

 

RATUSZ STAROMIEJSKI, UL. KORZENNA 33/35

18.00–23.00

RATUSZ W ROLI GŁÓWNEJ!

Projekcja filmu „25-lecie Nadbałtyckiego Centrum Kultury”

Interaktywna gra „Ratusz tajemnic”, ukazująca niezwykłą historię Ratusza, jak również czasy współczesne związane z Nadbałtyckim Centrum Kultury

Wystawa Małgorzaty Krakowiak „Biologia świadomości”, obiekty tkackie

Gry planszowe firmy Rebel (Galeria NCK)

18.30, 19.30, 20.30 (Sala Mieszczańska) Nauka tańców historycznych prowadzona przez młodych artystów ze szkoły baletowej w Gdańsku

KOŚCIÓŁ / CENTRUM ŚW. JANA

UL. ŚWIĘTOJAŃSKA 50

19.00–00.00

KOŚCIÓŁ ŚW. JANA I REFORMACJA

Zwiedzanie kościoła św. Jana szlakiem zachowanych dzieł sztuki z okresu reformacji

Wejście na wieżę kościoła, oglądanie panoramy Gdańska, zwiedzanie zabytkowego i współczesnego wyposażenia wieży – dzwonu zegarowego z 1543 r. i garderoby

Gry planszowe firmy Rebel

20.00, 21.00, 22.00 Pieśni z okresu reformacji | Chór Mieszczan Gdańskich

 

 

NARODOWE MUZEUM MORSKIE

www.nmm.pl | WSTĘP: 1 ZŁ

 

SPICHLERZE NA OŁOWIANCE

UL. OŁOWIANKA 9–13

19.00?1.00

POKAZY DAWNYCH RZEMIOSŁ (Arsenał i Sala Dolomitowa, parter)

•           Chirurg miejski opowie o rodzajach zabiegów, warunkach higienicznych, a także zaprezentuje XVIII-wieczne sprzęty i etapy trepanacji czaszki.

•           Krawiec poprowadzi warsztaty szycia. Goście będą mogli przymierzyć stroje noszone w dawnych wiekach.

•           Hafciarka i koronczarka zaprezentują zwiedzającym tajniki swojego warsztatu.

•           Kucharz pokaże dawne naczynia i produkty, opowie o technikach gotowania w XVIII wieku. Nasi goście otrzymają także kilka prostych przepisów do wypróbowania w domu.

•           Nożownik opowie, jak dawniej wykonywano noże, w jaki sposób je ozdabiano i jakich materiałów używano przy ich produkcji.

PREZENTACJA OBRAZU „Bitwa morska” (Arsenał), nowego nabytku Muzeum, nieustalonego autora szkoły holenderskiej z XVII w.

Od 19.30 (co pół godziny) OPOWIEŚCI O WESOŁYM PIRACIE, jego podróżach, przygodach i stoczonych bitwach dla najmłodszych (Sala na II piętrze)

POKAZY MARYNARZY ? prezentacje dawnej broni i XVIII-wiecznych metod walki (Spichlerze oraz nabrzeże)

STATEK-MUZEUM „SOŁDEK”

UL. OŁOWIANKA 9–13

19.00?1.00

ZWIEDZANIE WYSTAWY „MATKI I STATKI” | Klub Matek Chrzestnych Statków Armatorów Wybrzeża Gdańskiego.

 

POLSKA FILHARMONIA BAŁTYCKA IM. FRYDERYKA CHOPINA W GDAŃSKU

UL. OŁOWIANKA 1 

21.00–1.00 (możliwość wejścia do budynku od 20:30)

www.filharmonia.gda.pl | WSTĘP: 1 ZŁ

21.00?00.30 (co 30 min, ostatnie wejście 00.00) Prezentacja Aleksandra Masłowskiego ? historia Filharmonii na Ołowiance

Występ pianisty

Oprowadzanie po Filharmonii po niedostępnych na co dzień miejsca

Wystawa opowiadająca o historii przebudowy obiektu

 

POLSKO-JAPOŃSKA AKADEMIA TECHNIK KOMPUTEROWYCH

UL. BRZEGI 55

19.00–1.00

https://gdansk.pjwstk.edu.pl | WSTĘP:

Japońska noc

W Noc Muzeów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych wyruszymy w podróż do Japonii. W rozkładzie znajdą się wykłady, prezentacje i warsztaty nawiązujące do japońskiej kultury, historii i obyczajów. Po drodze zatrzymamy się na następujących stacjach:

Druk 3D – pokaz – 19.00–20.00;
Japoński pokój strachów – czyli tam, gdzie włosy dęba stają – wstęp tylko dla odważnych – 19.00 –1.00;
Projektowanie 3D – warsztaty – 19.00–20.00;
Animacja komputerowa – prezentacja prac Studentów Wydziału Sztuki Nowych Mediów PJATK – 19.00–20.00;
Język japoński – ciekawostki i zagadnienia – 19.30–20.30
Aplikacje graficzne – prezentacja – 20.00–21.00;
Warsztaty tworzenia bajek – dla dzieci – 20.00–21.00;
Kaligrafia japońska – warsztaty praktyczne – 20.00–21.00;
Sudoku – interaktywna gra i tajemnice jej tworzenia – 20.00– 21.00;
Warsztaty z Ikebany – japońskiej sztuki układania kwiatów – 20.30–22.30;
Feudalna Japonia – wykład – 20.30–21.30;
Gry komputerowe – ciekawostki i historia ich tworzenia – 21.00–22.00;
Origami dla dzieci – warsztaty – 21.00– 22.00;
Oprowadzanie po Uczelni – 21.00– 22.00;
Japońskie Gejsze – Świat wierzb i kwiatów – 21.30– 22.30;
Druk 3D – pokaz – 22.00–23.00;
Animacja komputerowa –  prezentacja prac Studentów WSNM PJATK – 22.00–23.00;
Hanafuda – tradycyjna gra japońska – 22.30–00.30;
Ceremonia herbaciana – prezentacja – 22.30–23.30;
Samuraj – gra komputerowa stworzona przez Koło Naukowe Level 0 – 23.00–00.00;
Manga – warsztaty z malowania komiksu japońskiego – 23.00–1.00;
Photoshop – warsztaty z obróbki obrazu – 23.30–00.30;
Mitologia japońska – wykład – 00.30–1.00;
Wystawa fotograficzna prezentująca Japonię – 19.00–1.00;
Kaligrafia – wystawa dr Joanny Zakrzewskiej pt. Prze-myśleć piękno – 19.00–1.00;
Fotobudka – 19.00–1.00;
Sushi. Prezentacja wykonania i możliwość zakupu.

———————GDYNIA—————–

IZBA PAMIĘCI FRANCISZKA STEFCZYKA

UL. LEGIONÓW 126?128

19.00?24.00

WSTĘP: BEZPŁATNY

Podczas Nocy Muzeów przenieś się w czasie z Kasą Stefczyka i poczuj się, jak finansista! Poznaj historię Kas Stefczyka – od początków XX wieku:

wystawa archiwalnych dokumentów, starych sejfów, pamiątkowych pieczęci,

warsztaty edukacji finansowej dla najmłodszych ? zostań mistrzem w zarządzaniu pieniędzmi!

• własnoręczne wybijanie monety

 

 

MUZEUM EMIGRACJI W GDYNI

UL. POLSKA 1

19.00–1.00

www.polska1.pl | WSTĘP: BEZPŁATNY

W Muzeum Emigracji w Gdyni znów zabrzmią dworcowe gongi, przypominając o jego pierwotnej funkcji – Dworca Morskiego. Tłum podróżnych, pasażerowie na gapę, polscy emigranci w kolejce do wejścia na pokład transatlantyku, niespodziewane zwroty akcji… Wybierz kierunek rejsu, czujnie słuchaj dworcowych komunikatów i poczuj się, jak pasażer pierwszej klasy.

Planowane atrakcje: pokładowe warsztaty dla dzieci, chillout w specjalnie zaaranżowanej okrętowej kajucie – strefie ciszy i relaksu, parkiet taneczny na tarasie z widokiem na morze i rozgwieżdżone niebo nad dworcowym holem. Część atrakcji przygotowała młoda ekipa naszych współpracowników – młodzież zaangażowana w projekt „MEGafon Kultury”.

 

MUZEUM MIASTA GDYNI

UL. ZAWISZY CZARNEGO 1

GODZINY: 18.00–1.00

www.muzeumgdynia.pl | WSTĘP: bezpłatny

LINIA N – NOC MUZEÓW W MUZEUM MIASTA GDYNI

Noc Muzeów będzie należała do codziennych bohaterów gdyńskich ulic! Z przyjemnością zaprezentujemy i opowiemy o historii komunikacji miejskiej w mieście. Wszak trolejbus stał się już symbolem miasta.

Dokąd i czym można było dojechać, jakie były bilety, co się wydarzyło w popołudniowym tłoku? Zapraszamy nie tylko do oglądania! Wyruszymy wspólnie, również w zabytkowych pojazdach, w podróż po Gdyni! Podczas przejażdżki po mieście pracownicy Muzeum chętnie opowiedzą o  historii miasta, architektury i motoryzacji!

Dla najmłodszych w siedzibie Muzeum zaplanowaliśmy specjalne, tematyczne warsztaty.

W programie:

18.00 – Miejski bilet – warsztaty projektowe dla dzieci wraz z opiekunami

18.00 – 00.00 – Linia N – nocne zwiedzanie miasta trolejbusem (odjazdy co pół godziny z przystanku Urząd Miasta – Świętojańska 01)

19.00 – Miejski bagaż – warsztaty stemplowania toreb dla dzieci wraz z opiekunami

21.30 – Koncert Zespołu Komety / support: Ostatni Przystanek Postępu

Uwaga! Przed budynkiem – będzie czekała zaparkowana niespodzianka i wiosenna strefa relaksu dla zmęczonych podróżą.

MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ

muzeummw.pl | WSTĘP: 1 zł (osobno na okręt, osobno do MMW)

 

Ul. ZAWISZY CZARNEGO 1B

19.00–01.00 (ostatnie wejście 24.00)

Podczas tej wyjątkowej nocy Muzeum Marynarki Wojennej zaprosi Was na szereg atrakcji do budynku, gdzie na trzech kondygnacjach prezentowane są wystawy czasowe oraz na Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego i na okręt ORP Błyskawica:

– 19.00 przed wejściem do budynku Muzeum MW zobaczycie pokaz musztry paradnej w wykonaniu młodzieży z XII Liceum Ogólnokształcące przy Zespole Szkół Mechanicznych im. inż. Tadeusza Wendy w Gdyni.

– na Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego oraz w budynku muzeum obejrzycie prezentacje jednostek wojskowych oraz grup rekonstruktorów historycznych, spotkacie także muzea wojskowe spoza Trójmiasta – puckie Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego oraz Fundację Muzeum Historyczno-Wojskowe z Torunia,

– będziecie mogli odwiedzić ORP Błyskawica, zacumowany przy Nabrzeżu Pomorskim,

– nie zabraknie też doskonałej wojskowej grochówki.

UWAGA! w tym roku przygotowaliśmy dodatkową atrakcję – zachęcamy do wzięcia udziału w majowej edycji Wielkiej Gry Muzealnej. Nagrody, które wylosujemy spośród poprawnych odpowiedzi, będą wyjątkowo atrakcyjne – między innymi śpiwory, plecaki wojskowe oraz karty z kodem wstępu dla miłośników gier komputerowych. Kupony do udziału w grze znajdują się w holu budynku przy kasie biletowej. Losowanie nagród odbędzie się 1 czerwca 2017 roku.

ORP BŁYSKAWICA

AL. JANA PAWŁA II

19.00–01.00 (ostatnie wejście 24.00)

Zwiedzanie okrętu.

STATEK-MUZEUM „DAR POMORZA”. ODDZIAŁ NARODOWEGO MUZEUM MORSKIEGO W GDAŃSKU

AL. JANA PAWŁA II

19.00?1.00

www.nmm.pl | WSTĘP: 1 zł

MARYNARSKA DOLA ? inscenizacja w wykonaniu grupy Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk

Prezentacja, jak działa broń czarnoprochowa, jak walczono na morzu w dawnych czasach i czy łatwo było zatopić statek. Rekonstruktorzy opowiedzą o warunkach życia marynarzy podczas rejsu i na lądzie – zajrzymy do wesołej tawerny i domu marynarza.

——————-HEL———————

 

MUZEUM RYBOŁÓWSTWA W HELU. ODDZIAŁ NARODOWEGO MUZEUM MORSKIEGO W GDAŃSKU

BULWAR NADMORSKI 2, HEL

19.00?00.00

www.nmm.pl | WSTĘP: 1 ZŁ 

Wystawa stała „Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej”

Wystawa czasowa „Muzykanci świata”

 

     ————————KWIDZYN—————————

MUZEUM ZAMKOWE W KWIDZYNIE

Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku

UL. KATEDRALNA 1

20.00?00.00

www.zamek.malbork.pl | WSTĘP: bezpłatny

Tegoroczna noc odbędzie się pod hasłem „Skarby wokół nas – mozaiki czar”. Program dotyczyć będzie średniowiecznej mozaiki na katedrze w Kwidzynie, mozaiki na Madonnie w Malborku oraz mozaik w Rawennie.

W programie m.in. pogadanki na temat historii mozaik, techniki układania , warsztaty mozaikowe, nocne zwiedzanie muzeum i wiele innych atrakcji.

—————————-MALBORK—————————-

 

MUZEUM ZAMKOWE W MALBORKU

UL. STAROŚCIŃSKA 1 (zbiórka plac przed recepcją Muzeum)

GODZINY: 19.30?23.00

www.zamek.malbork.pl | WSTĘP: 1 ZŁ

*Serdecznie zapraszamy w sobotę, 20 maja, do wspólnego świętowania Europejskiej Nocy Muzeów na malborskim zamku. Hasło tegorocznej edycji Nocy Muzeów brzmi „20 lat na liście UNESCO”*

Pod osłoną nocy, otworzymy dla naszych Gości podwoje jednego z największych zachowanych zespołów gotyckiej architektury na świecie!

Pokażemy Wam zamek jakiego dotąd nie widzieliście wraz z odbudowanym kościołem Najświętszej Marii Panny i kaplicą Św. Anny, a także innymi zamkowymi reprezentacyjnymi wnętrzami i tajemniczymi krużgankami.

Początek nocnej wyprawy po zamku o godz. 19.30.

———————–SOPOT——————-

 

GRODZISKO. ODDZIAŁ MUZEUM ARCHEOLOGICZNEGO W GDAŃSKU

UL. HAFFNERA 63

19.00?1.00

www.archeologia.pl | WSTĘP: BEZPŁATNY

Pawilon wystawienniczo-edukacyjny:

NOWA WYSTAWA CZASOWA „Historia Polski według komiksu”

STAROŻYTNE GRY PLANSZOWE

Skansen archeologiczny:

OGNISKO

WARSZTATY z udziałem publiczności: garncarstwo, tkactwo, snycerstwo, rogowiarstwo, kulinarne (robienie podpłomyków)

19.00?21.00 Strzelanie z łuku, gry i zabawy

21.00 Inscenizacja historyczna

23.30 Pokaz walk wojów

OBOZOWISKO ŁOWCÓW Z EPOKI KAMIENIA: miotanie oszczepem (do zmroku), obróbka krzemienia (prezentacja oraz warsztaty), malarstwo naskalne (warsztaty), prezentacja replik narzędzi z epoki kamienia

 

PAŃSTWOWA GALERIA SZTUKI

PLAC ZDROJOWY 2, SOPOT

19.00?1.00

www.pgs.pl | WSTĘP: BEZPŁATNY

19.00–20.00 WARSZTATY SMAKUJ SZTUKĘ z Joanną Rusinek na wystawie „Colours of Art. Kolekcja Jana Svetlika z Ostrawy” ? kim jest kolekcjoner, czym się zajmuje i jaka jest jego rola w sztuce? Prezentacja kolekcji Jana Svetlika. Wykonanie własnych „Op-Artów”. Wiek uczestników: 6–12 lat. Zapisy: wystawy@pgs.pl (dopisek: Smakuj Sztukę).

22.00?00.00 NOCNE WARSZTATY RYSUNKU z artystą Danielem Cybulskim

Rozwijanie umiejętności twórczych i kreatywności dzięki poznaniu podstawowych zagadnień z rysunku. Wiek uczestników: od 15 lat. Zapisy: wystawy@pgs.pl (dopisek: Nocne warsztaty).

19.30 WYKŁAD z historii sztuki na 100-lecie Awangardy

20.30, 22.00 AUTORSKIE OPROWADZANIA po wystawach:

Łódź Kaliska „Parada wieszczów”, Colours of Art. Kolekcja Jana Svetlika z Ostrawy Krystyna Piotrowska „ Jest czego nie ma”, Fotografia Dzikiej Przyrody 2016

OTWARTE WARSZTATY PLASTYCZNE dla dzieci i dorosłych w holach PGS.

 

——————————RUMIA———————————

TOYOTA WALDER

UL. JANA III SOBIESKIEGO 28, RUMIA

19.00–1.00

www.toyota.gdynia.pl | WSTĘP: BEZPŁATNY

WYSTAWA „HYBRYDY MAJĄ JUŻ 20 LAT”

Jak na przestrzeni 20 lat zmieniały się pojazdy hybrydowe ? wystawa 20 hybrydowych samochodów marki Toyota Prius wszystkich generacji.

———————TCZEW———————-

FABRYKA SZTUK

UL. 30 STYCZNIA 4, TCZEW

19.00–00.00

www.fabrykasztuk.tczew.pl | WSTĘP: BEZPŁATNY

POKAZ KUCHNI MOLEKULARNEJ Odkrywanie nowych smaków i ciekawych form, chwilowe oderwanie od tradycji kulinarnych. Wiek uczestników: od 10 lat

WARSZTATY ROBOTYKI Konstruowanie i programowanie prawdziwych, działających robotów z klocków lego, które są wyposażone w silniki, czujniki i mikrokontrolery. Wiek uczestników: od 5 lat

WARSZTATY Z EKSPERYMENTÓW Przeprowadzanie i obserwowanie najciekawszych doświadczeń naukowych z zakresu chemii, fizyki i ekologii oraz zdobywanie wiedzy praktycznej. Wiek uczestników: od 5 lat

WARSZTATY RECYKLINGU Tworzenie ekologicznych zabawek, maszyn, pojazdów, domów. Wiek uczestników: 3?8 lat

POKAZY I OLIMPIADA ROBOTÓW ORAZ DRUKU 3D Walki robotów Lego SUMO oraz wyścigi robotów Lego. Wiek uczestników: od 5 lat

FOTOBUDKA

OGROMNE KLOCKI Zabawa dla dzieci, konstruowanie ogromnych budowli z dużych klocków-wafli. Wiek uczestników: od 3?14 lat

WIELKIE GRY Gry w wersji maxi: jenga, twister, warcaby, chińczyk

MOBILNE PLANETARIUM Wiek uczestników: od 5 lat

WYSTAWA EXPLORATORIUM Pokazanie działania podstawowych praw fizyki, logiki, astronomii i matematyki. Wiek uczestników: od 5 lat

 

MUZEUM WISŁY W TCZEWIE. ODDZIAŁ NARODOWEGO MUZEUM MORSKIEGO W GDAŃSKU

UL. 30 STYCZNIA 4, TCZEW

CENTRUM KONSERWACJI WRAKÓW STATKÓW (CKWS)

UL. PADEREWSKIEGO 24, TCZEW

19.00?00.00

www.nmm.pl | WSTĘP: 1 ZŁ

 

GRA MUZEALNA „Rejs pełen przygód”

19.30, 21.00, 22.30 KURATORSKIE OPROWADZANIE po nowej wystawie w Muzeum Wisły

POKAZY W CKWSW świecie konserwacji”

INTERAKTYWNE STANOWISKA, związane z żeglugą wiślaną, konserwacją zabytków oraz archeologią podwodną, korzystanie z ciekawostek zawartych w aplikacji z rozszerzoną rzeczywistością.

——————————-TRĄBKI WIELKIE—————————-

GMINNY OŚRODEK KULTURY SPORTU I REKREACJI

UL. GDAŃSKA 6, Trąbki Wielkie

GODZINY: 20.00-22.30

www.goksir-trabkiwielkie.pl | WSTĘP: BEZPŁATNY

W ramach akcji Europejskiej Nocy Muzeów Wójt Gminy Trąbki Wielkie Błażej Konkol oraz Ksiądz Proboszcz Bolesław Antoniów zapraszają do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Trąbkach Wielkich.

20.00 O kościele i jego wyposażeniu opowiadać będzie autor książek historycznych Dariusz Dolatowski.

21.00 Koncert Zespołu Iława Gospel Singers.

DARIUSZ DOLATOWSKI

Współpracownik „Gazety Kartuskiej” i „Echa Pruszcza”, kwartalnika historyczno-artystycznego „Neony-Tożsamość”, w których publikuje artykuły o tematyce regionalnej.

W 2015 roku otrzymał wyróżnienie Burmistrza Miasta Kartuzy „Kartëskô Skra” w kategorii „Promocja” (regionu). W 2017 roku natomiast tytuł Osobowość Roku 2016 w powiecie gdańskim w

kategorii kultura.

Zespół IŁAWA GOSPEL SINGERS

Powstał w styczniu 2015 roku z pomysłu muzyka i kompozytora Michała Wróblewskiego, absolwenta wydziału artystycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Zespół, liczy sobie 20 nieprzypadkowych wokalistów, wykonujących repertuar gospel w języku polskim jak i angielskim. Utwory IGS to zarówno standardy, jak i autorskie opracowania kompozycji Oslo Gospel Choir, TGD, również innych wykonawców. Zespół koncertował m.in. na deskach iławskiego amfiteatru przy okazji Chrześcijańskiego Dnia Animacji Rodzin, w Gdyni, Brodnicy, Lubawie, Suszu, Nowym Mieście Lubawskim, Łęgowie, Lidzbarku Warmińskim, Dąbrównie, Jezioranach, Lisewie oraz studiu koncertowym Polskiego Radia Olsztyn.

——————-ŻUKOWO———————

 

OŚRODEK KULTURY I SPORTU W ŻUKOWIE

KOŚCIÓŁ PW. WNMP W ŻUKOWIE, UL. 3 MAJA 4

GODZINY: 20.00–01.45

www.okis-zukowo.pl | WSTĘP: BEZPŁATNY

 

20.00?21.30, 22.00?23.30, 00.00–1.30 ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM historycznego centrum Żukowa

1.30?21.45, 23.30?23.45, 1.30?1.45 POKAZY FECHTUNKU I WALKI RYCERSKIEJ na Dziedzińcu Kościoła WNMP w Żukowie

21.45 ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU na makietę Kościoła pw. WNMP w Żukowie

DEGUSTACJA STRAWY KLASZTORNEJ I HERBAT ZIOŁOWYCH

WYSTAWA ZDJĘĆ „Żukowo – wczoraj i dziś” ,

STANOWISKA RZEMIEŚLNICZE Wyrabianie papieru czerpanego, kaligrafia i garncarstwo

POKAZ ŁUCZNICZY

WARSZTATY HAFTU, RZEMIEŚLNICZE Technika decoupage, malowanie na szkle, tworzenie niebieskich róż z krepy

 

 

 

 

PARTNERZY

 

———————————————BĘDOMIN————————————–

 

MUZEUM HYMNU NARODOWEGO

 

Będomin 16, Nowy Barkoczyn, gmina Nowa Karczma

18.00-22.00

WSTĘP: 1 ZŁ

www.mng.gda.pl

18.00 – Koncert orkiestry Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mazurka Dąbrowskiego w      Kościerzynie
19.00 – Konkurs z nagrodami na 220 rocznicę napisania Mazurka Dąbrowskiego
19.30 – Gry parkowo-dworskie – krokiet i boulle

20.00 – Gra terenowa – „Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę…”
21.00 – ognisko (prowiant we własnym zakresie)

18.00–22.00
Nocna wyprzedaż książek
Okazja do zakupu książek poświęconych historii i historii sztuki oraz katalogów z wystaw organizowanych w MNG. Nawet 70% taniej. Zapoznaj się z listą tytułów na stronie www.mng.gda.pl.

Partnerzy Nocy Muzeów 2017 w Muzeum Narodowym w Gdańsku: Gdańskie Autobusy i Tramwaje, REBEL Centrum Gier.

——————————–GDAŃSK———————————-

BAŁTYCKIE BRACTWO ŻEGLARZY “ZEJMAN”
ul. Groda Kamienna 5  (Brama Nizinna)

19.00-01.00

http://www.zejman.org.pl/ WSTĘP: bezpłatny

   
19.00 Co godzinę zwiedzanie odrestaurowanej Bramy Nizinnej – gawęda historyczna przewodnika – zbiórka grup zwiedzających na wale obronnym w pobliżu baterii armatniej.
19. 00 – 01.00 Koncert dawnych i współczesnych pieśni morza w wykonaniu gdańskich szantymenów i zespołów szantowych – sala główna: zespół „Nemo” Jacka Miąskowskiego, Ryszard Linert z zespołem Gdańska Grupa Folkowa, Marcin Żurawiecki, Andrzej Starzec, Piotr Słupczyński, Kamil Badzioch
Od godziny 19.00 co godzinę inscenizacja historyczna – salwa artyleryjska z historycznych dział polowych i okrętowych.
19.00 – 01.00 indywidualne zwiedzanie wystaw artystycznych gdańskich artystów sala główna, sale w kamienicy na wale obronnym.  Wystawy autorskie Doroty Kraszewskiej, Teresy Piotrowskiej.
19.00 – 01.00 Audiowizualna prezentacja mgr Marty Wołyńskiej pt. „ Rozwój Gdańska w drugiej połowie XIX wieku w  świetle źródeł archeologicznych – sala odwachu oficerskiego.


 

DOMIN GDAŃSK

Pracownia Rysunku i Malarstwa

 

Al. Gen. J. Hallera 4/1

19.00-01.00

http://www.domin-gdansk.pl WSTĘP: bezpłatny

Tej nocy zobaczycie nie tylko wystawę naszych podopiecznych, ale sami stworzycie coś wielkiego. W godzinach 19:00-21:00 możecie wziąć udział w otwartych warsztatach rysunkowych, na które zapewnimy Wam niezbędne

materiały. Po zajęciach każdy kto nas odwiedzi, będzie współtworzył wielkoformatowe dzieła sztuki związane z Trójmiastem.

Nasi goście otrzymają foldery akwarelowe i darmowe zaproszenie na wybrane zajęcia w Pracowni. Przybywajcie tłumnie!

 

GAK “Wyspa Skarbów”

ul. Turystyczna 3, Gdańsk Sobieszewo

19.00 – 23.00

http://www.wyspaskarbow.gak.gda.pl WSTĘP: bezpłatny

19.00 „Gdzie Wisły biegu koniec”

Gdzie Wisły biegu koniec” to tytuł prezentacji poświęconej rocznicom obchodzonym w 2017 r. Pierwsza z nich to Rok Rzeki Wisły, upamiętniający 550. rocznicę tzw. pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Druga, to 210. rocznica urodzin Wincentego Pola, poety i geografa, twórcy nazwy „Śmiała Wisła”. To także przyczynek do podzielenia się z wiedzą na temat dwóch ważnych dla Żuław Wiślanych ujść Wisły pod wsią Górki, powstałego w 1840 r. oraz tzw. „Przekopu Wisły” otwartego w 1895 r.

/Całość wraz z oprowadzaniem kuratorskim po wystawie poprowadzi Paweł Jarczewski, Wyspa Skarbów GAK/

20.00 – „Nowa kultura dźwięku”

W ciągu ostatniego półwiecza wykształciła się nowa kultura dźwięku – kultura muzyków, kompozytorów, twórców sound artu i akademików, ale także wrażliwych odbiorców samego aktu słuchania oraz twórczych konsekwencji nagrywania, przenoszenia i odtwarzania dźwięków. Wydarzenia po roku 2000 dowodzą, że owa kultura „ucha” nabiera teraz szczególnego znaczenia. W samej muzyce gwałtownie odżyło zainteresowanie dźwiękowymi oraz muzycznymi poszukiwaniami – do niedawna marginalizowanymi – Luigiego Russolo, Johna Cage’a. Co zadecydowało o takim przełomie we współczesnej kulturze?

/Prezentacje poprowadzi Daria Sycz, Wyspa Skarbów GAK/

21.00 – „Ucho w wodzie, czyli nocne słuchanie Wyspy”

O czym szepcze las? O czym opowiada morze? Podczas nocnego spaceru na Wyspie Sobieszewskiej posługując się prostymi metodami zaznaczymy najbardziej charakterystyczne „dźwiękowe punkty” tego terenu. Będziemy tworzyć i uświadamiać sobie kontinuum dźwięku- ciszy. Będziemy łowić dźwięki jak ryby oraz słuchać pejzażu dźwiękowego Wyspy. Będziemy aktywnie uczestniczyć w reinterpretowaniu zastanego pejzażu dźwiękowego naszymi interwencjami dźwiękowymi. Powstanie w ten sposób kolektywna kompozycja złożona z zastanych dźwięków otoczenia i naszych dźwiękowych spontanicznych interwencji.Przekonamy się jak brzmi Wyspa, stosując inną perspektywę „wyłączonego światła”, będziemy podążali za swoim uchem nie (tak jak zazwyczaj) za okiem.

/Spacer poprowadzi Małgorzata Kęsicka/Stowarzyszenie Sztuka Cię Szuka/

 

GALERIA BLIK

UL. Korzenna 1 D, Gdańsk

19.00-01.00

http://blik.nps.org.pl/ | WSTĘP: BEZPŁATNY

Ekspozycja kolekcji galerii m.in. Marcin Bildziuk, Daniel Chodowiecki, Tadeusz Dominik, Edward Dwurnik, Krzysztof Iwin, Wojciech Jakubowski, Tina Janusz, Tadeusz Kantor, Rafał Kowalski, Hugon Lasecki, Władysław Lam, Maja Majewska-Keane, Ryszard Stryjec, Krzysztof Suchomski, Piotr Tołysz, Czesław Tumielewicz, Bronisław ,,Buni” Tusk, Stanisław Rolicz.

GALERIA KUNSZTOWNIA

UL. JANA Z KOLNA 10

10.00-01.00

https://www.facebook.com/kunsztownia  WSTĘP: BEZPŁATNY

W Kunsztowni prezentujemy prace pomorskich artystów. Organizujemy również warsztaty twórcze przybliżające różne techniki rękodzielnictwa. Podczas Europejskiej Nocy Muzeów proponujemy naszym odwiedzającym prostą zabawę w ozdabianie niewielkiej formy drewnianej z wykorzystaniem specjalnych narzędzi oraz pokaźnego asortymentu różnorodnych ornamentów do wyboru. Będzie to świetna okazja do zdobycia ciekawego doświadczenia, wykonania samodzielnie pięknego przedmiotu, a także – co całkiem prawdopodobne – odkrycia uśpionego dotąd talentu. Czas takiej twórczej zabawy szacujemy na około 15 do 20 minut. Zapraszamy zatem serdecznie w tę magiczną Noc do Kunsztowni na ulicę Jana z Kolna 10. w Gdańsku.

GALERIA MARIACKA

PRACOWNIA PISANIA IKON „IKONOSTAS”

UL. MARIACKA 48

19.00-01.00

https://www.facebook.com/galeriamariacka WSTĘP: 1 zł

Nocne spotkanie z tajemnicą ikony: pokaz pracy nad ikoną, zwiedzanie warsztatu ikonografa, wystawa ikon, wprowadzenie w kanon. Modlitwa, skupienie, muzyka ciszy.

 

 

GALERIA STARYCH ZABAWEK

UL. PIWNA 19/21

19.00 – 01.00

http://www.stare-zabawki.pl/ WSTĘP: 1 zł

Uczestniku Nocy Muzeów! Chcesz zobaczyć, czym bawiły się dzieci w Polsce w latach 1920 – 1989? A może sam byłeś wtedy dzieckiem i marzyłeś o samochodzie na kabel, misiu w kratkę lub popularnym w PRL-u pistolecie na kapiszony? A w czasach, gdy zabawka była rarytasem tobie czas umilał czołg „Rudy 102” lub lalka z celuloidu? Jeśli tak, to w sobotę 20 maja koniecznie zajrzyj do Galerii Starych Zabawek!

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów będziesz miał okazję obejrzeć 4000 zabawek produkcji polskiej. Niewątpliwą atrakcją będzie pokaz starych bajek w formie slajdów w prawdziwie kinowej atmosferze. Tej niesamowitej nocy przekonasz się, że dawne zabawki wcale nie były gorsze od współczesnych. A dzieciństwo niezależnie od czasów i ustroju było pełne radości i marzeń.

GARNIZON KULTURY

ul. Słowackiego 19-23, GDAŃSK

17.00-1.00
www.facebook.com/GarnizonKulturyWrzeszcz, WSTĘP: bezpłatny

NOC WRZESZCZA W GARNIZONIE KULTURY

Wieloletnia tradycja Nocy Muzeów ożywia miasta na jedną majową noc w całej Europie. Także w Gdańsku od wielu lat mieszkańcy i przyjezdni ustawiają się w kolejkach, w celu uczestniczenia w atrakcjach tutejszych instytucji kulturalnych. Tego dnia w różnych obiektach i przestrzeniach na terenie Garnizonu Kultury w Gdańsku, odbędą się wydarzenia, poświęcone kulturze oraz historii tej części Gdańska.

Na Noc Wrzeszcza przygotowaliśmy program, który ma na celu zachęcenie mieszkańców tej części miasta, ale także osoby przyjezdne do samodzielnego odkrycia terenu, który przez wiele lat był niedostępny. To także możliwość poznania historii Wrzeszcza i Strzyży, ale także okazja do zagłębienia się w tajemnice przepływającej tu rzeki Strzyża, poznania architektonicznych detali dzielnicy i przypomnienie miejsc, których już nie ma. To również spotkania dotyczące historii dzielnicy, a wreszcie, zakotwiczenie w Garnizonie Kultury – prężnie rozwijającym się kwartale we Wrzeszczu.

Podczas Nocy Wrzeszcza w formie multimedialnej zaprezentujemy Cyfrowe Muzeum Wrzeszcza, odbędzie się także spotkanie promujące książkę “Wrzeszcz na dawnej pocztówce, spacer drugi”. Browar Vrest otworzy swoje drzwi dla zwiedzających, a w klubie Stary Maneż odbędą się projekcje filmów muzycznych. Rezydenci Alejki Rzemieślników przygotują liczne atrakcje i promocje specjalnie na tę okazję m.in. przygotowane przez EVG DSGN limitowane torby związane z Wrzeszczem. Zaplanowaliśmy też część artystyczną: Zuzanna Seweryna Dolega zaprezentuje jednonocną instalację „Temat: Rzeka”, a WRZEpracownia pokaże wystawę Piotra Bąkowskiego „Dysponea”. Zwieńczeniem tego intensywnego wieczoru będzie koncert zespołu Lost Education (Szamburski/Zakrocki/Piosik), a DJ Beniovska i VJ Knyp przygotują audiowizualny set, który w nocy zmieni oblicze elewacji Sztuki Wyboru. Zapraszamy!

 

 

INSTYTUT CYBERNETYKI SZTUKI

UL. KOMANDORSKA 26

18.00-22.00

www.tns.art.pl WSTĘP: bezpłatny

Wystawa sztuki współczesnej. Projekt artystyczno-badawczy, pt: „Ataensic – pętla historiozoficzna”. Marek Rogulski. Organizuje: Fundacja TNS. Dofinansowanie: stypendium Urząd Marszałkowski Województwa pomorskiego.

W ramach festiwalu FSUMie Czerwonka

Projekt artystyczno-badawczy Marka Rogulskiego, pt: Ataensic jest punktem wyjścia dla refleksji na temat globalnych procesów kulturowych, jakie miały miejsce w wieku XVIII i które wpłynęły na dalszy bieg wydarzeń geopolitycznych. Wielokulturowe oddziaływania związane z historią regionu zaznaczyły się w dyskusji na temat godła województwa pomorskiego. Wątek ten odsyła badacza do wypowiedzi króla Prus, Fryderyka II, który nazwał Polaków „Irokezami Europy”. Przywołane fakty historyczne oraz badania o charakterze etnograficznym splatają się w swobodnej narracji współczesnej wypowiedzi artystycznej. Autor proponuje szerszą refleksję na temat procesów kulturowych zachodzących na różnych kontynentach. Ataensic, która w wierzeniach Irokezów była Boginią Śmierci, zostaje na wystawie przywołana jako figura mitologiczna mająca zarazem wpływ na sposób w jaki autor interpretuje heraldykę związaną z regionem Pomorza. Wystawa jest więc zarazem studium na temat metodologii stosowanych we współczesnej praktyce artystycznej.

KOLONIA ARTYSTÓW

Al. Grunwaldzka 51, Wrzeszcz, Gdańsk

19.00-01.00

http://www.kolonia-artystow.pl/  WSTĘP: BEZPŁATNY

Tytuł:  Jeden z drugim myśli, że malować to takie proste albo staromodne Wystawa prezentuje prace należące do malarskiego dyplomu Alicji Kubickiej, którego publiczna obrona odbędzie się podczas finisażu (7 czerwca). Prace przygotowane zostały w pracowni malarstwa pod opieką Krzysztofa Gliszczyńskiego i Marka Modela.

Jest to wystawa malarstwa, rozumianego jako grunt i farba na płótnie naciągniętym na krosno.

Zbiorowy tytuł eksponowanych prac to Powiększenie, ze względu na film Michelangelo Antonioniego o tym samym tytule. Był on silnym impulsem twórczym, pożytecznym malarskiemu warsztatowi artystki, jakkolwiek niekoniecznie jest on cytowany lub wykorzystywany jako temat obrazów. Kubicka czerpie z wizualnej wiedzy przekazywanej nam przez Antonioniego i na wzór wynalezionych przez niego sposobów obrazowania rzeczywistości, ustawia na płótnach jej fragmenty, obiekty wyabstrachowane z ich pierwotnych sytuacji. Rebusowa wizualność Antonioniego służy jako narzędzie do konstruowania tematów malarskich takich jak pejzaż lub martwa natura. Intencją budowania obrazów jest tworzenie konglomeratu dwóch odmiennych sposobów widzenia: tego, które umożliwiają nam oczy i tego, które wytwarza obiektyw aparatu fotograficznego.

Rozważania nad punktami styku (lub starć) fotografii z malarstwem leżą u podstaw malarskiego myślenia Kubickiej.

Od strony formalnej jej twórczość opiera się na obiektywnie zaobserwowanej uproszczonej figurze. Ma ona źródło w założeniu, że zobiektywizowany przedmiot w malarstwie nadal może nieść ładunek bezpretensjonalnych treści.

Tytuł wystawy to hasło zapożyczone od Stanisława Stasiulewicza, artysty działającego w Bydgoszczy. Nie jest ono bezpośrednim opisem tematyki dyplomu, lecz raczej pochwałą medium, za pomocą którego  został stworzony. Zaanektowanie go jest więc gestem o randze artist statement. Jednocześnie jest hołdem dla Szkoły Bydgoskiej – artystycznej formacji, silnie stymulującej artystkę.

W dniu publicznej obrony w przestrzeni pracowni artystki przy ul. Dolnej 4 zostanie zaprezentowany aneks do dyplomu w postaci jednodniowej instalacji site-specific, wykonany pod opieką Przemysława Łopacinskiego.

Alicja Kubicka – urodzona w 1993 r. w Bydgoszczy. Studentka V roku malarstwa na ASP w Gdańsku. Zajmuje się tradycyjnie pojmowanym malarstwem. Uczennica Stanisława Stasiulewicza, Marka Modela i Krzysztofa Gliszczyńskiego. Rezydentka Kolonii Artystów, autorka murali, czterech wystaw indywidualnych, uczestniczka kilkunastu wystaw indywidualnych. Alicja Kubicka – autorskie oprowadzanie po wystawie. Godz. 19.00 – 22.00 Kolonia Artystów / Dolne Miasto ul. Dolna 4 Wystawa odbywa się w ramach projektu pt. „MIESZKAŃCY” Projekt „MIESZKAŃCY” współfinansowany jest przez Gminę Miasta Gdańska

Gdańska Szkoła Artystyczna zaprasza:
20.00
(Galeria Teatralna)
Pokaz prac mistrzów Gdańskiej Szkoły Artystycznej
(pokaz będzie prezentowany także w niedzielę 21.05. w godz. 13.00–17.00)

21.15 (Galeria Teatralna)
Pokaz prac Marzeny Gawrysiak – ceramika, rzeźba, malarstwo
(pokaz będzie prezentowany także w niedzielę 21.05. w godz. 13.00–17.00)

21.00, 22.00 i 23.00 (Sala Muzyczna)
„Opowieść o miłości” – przedstawienie taneczne. Animacja – Marzena Gawrysiak, choreografia – Dorota Jułkowska.

22.15–23.00 (Sala Muzyczna)
Teatr Malowania Tańca, performance plastyczne i taneczne

23.15 (Sala Muzyczna)
Gdańska Szkoła Artystyczna na dobranoc. Teatr Malowania Tańca i malarskie jam session.

GDAŃSKA GALERIA FOTOGRAFII

UL. DŁUGI TARG 24

19.00–01.00

Zwiedzanie wystawy „Zuzanna Szarek, Hanna Śliwińska. Innego końca świata nie będzie”

Quiz fotograficzny
Uczestnicy quizu będą odpowiadać na pytania związane z wystawą „Innego końca świata nie będzie” oraz ogólnymi zagadnieniami dotyczącymi fotografii i jej historii. Na zwycięzców konkursu czekają nagrody niespodzianki.

ODDZIAŁ SZTUKI DAWNEJ

UL. TORUŃSKA 1

Dla dzieci:
18.00–19.30 – „Tajemniczy ogród” – warsztaty mydlarskie dla dzieci (warsztaty zamknięte, obowiązują zapisy)
19.00–23.00 – Warsztaty pracy twórczej dla dzieci
20.00–21.00 – „Jak na desce malowano” – warsztaty dla dzieci poświęcone średniowiecznym technikom malarskim (warsztaty zamknięte, obowiązują zapisy)

Dla dorosłych:
19.00–24.00 – Zwiedź muzeum i wykonaj zestaw zadań – konkurs wiedzy o zbiorach
19.00–01.00 – Strefa Gier – stoisko z grami planszowymi firmy Rebel
19.15–00.15 – „W kwadrans o…” – krótkie wykłady poświęcone Sądowi Ostatecznemu Hansa Memlinga
20.00–22.00 – Spektakl Teatru FETA inspirowany Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga
20.00, 21.00 i 22.00 – Szlakiem franciszkańskim – nocne zwiedzanie zespołu klasztornego św. Trójcy
20.00, 21.00 i 22.00 – Koncert studentów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
 

18.00 – 19.30 (sala edukacyjna, II piętro)
„Tajemniczy ogród” – warsztaty mydlarskie dla dzieci
Uczestnicy warsztatów będą mogli własnoręcznie przygotować mydełka metodą tradycyjną, stosowaną już przed wiekami, a następnie nadać im formy nawiązujące do świata flory pojawiającej się na tryptyku Hansa Memlinga. Warsztaty prowadzi Zuzanna Bołtryk. Uwaga – na warsztaty obowiązują zapisy. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: edukacja@mng.gda.pl. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

19.00–23.00 (krużganki, parter)
Warsztaty pracy twórczej dla dzieci
W muzealnych krużgankach przygotowaliśmy dla dzieci warsztaty pracy twórczej. Uczestnicy będą mogli wykonać akcesoria związane ze średniowieczną modą oraz inspirowane tryptykiem Hansa Memlinga – rogi diabła, skrzydełka anioła i statki piratów.

20.00–21.00 (sala edukacyjna, II piętro)
„Jak na desce malowano” – warsztaty dla dzieci
Uczestnicy poznają średniowieczne techniki malarskie i samodzielnie wykonają farby temperowe. Motywem przewodnim będą postaci aniołów i diabłów z tryptyku Hansa Memlinga. Uwaga – na warsztaty obowiązują zapisy. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: edukacja@mng.gda.pl. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

19.00–24.00
Zwiedź muzeum i wykonaj zestaw zadań – konkurs wiedzy o zbiorach Oddziału Sztuki Dawnej MNG
Do wygrania książki wydane przez MNG i roczne bezpłatne wejściówki do Oddziału Sztuki Dawnej. Ogłoszenie wyników o godz. 0.30 w sali obrazu Sąd Ostateczny Hansa Memlinga.

19.00–01.00 (krużganki, parter)
Strefa Gier
W muzeum można spędzać czas rodzinnie, nie tylko zwiedzając czy biorąc udział w warsztatach, ale też… grając w gry planszowe.

19.15–01.00 (Sala Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga, I piętro)
„W kwadrans o…” 
Przez cały wieczór będzie można wysłuchać krótkich wykładów dotyczących tryptyku Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Co godzinę pracownicy Muzeum opowiedzą o innym zagadnieniu związanym z tym obrazem – od historii po symbolikę. Część botaniczną omówi Artur Eichmann z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Gdańskiego, a o kamieniach szlachetnych opowie Krzysztof Jacobson z Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.


19.15 – Wszystkie podróże Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga – Lech Łopuski (MNG)
20.15 – Kamienie szlachetne na tryptyku Hansa Memlinga – Krzysztof Jacobson (MSB)
21.15 – U Pana Boga w ogródku – czyli Sąd Ostateczny Hansa Memlinga okiem botanika – Artur Eichmann (UG)
22.15 – Portrety ukryte w tryptyku – Alicja Andrzejewska-Zając (MNG)
23.15 – Kopia Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga z Bazyliki Mariackiej – Alicja Andrzejewska-Zając (MNG)
00.15 – Protestanci, katolicy i Sąd Ostateczny –Kamila Glazer (MNG)

20.00–22.00 (przed głównym wejściem do Muzeum)
Spektakl Teatru FETA
Teatr FETA prowadzony przez Elwirę Twardowską z powodzeniem realizuje swoje projekty w przestrzeni miasta. Aktywnie włącza się w projekty teatralne różnego typu. Inspiracją najnowszego projektu teatru jest Sąd Ostateczny Hansa Memlinga.

20.00, 21.00 i 22.00 (hol główny)
Szlakiem franciszkańskim – nocne zwiedzanie zespołu klasztornego św. Trójcy
Wyjątkowa nocna wędrówka po budynku MNG (wcześniej części klasztoru franciszkanów) i kościele św. Trójcy, które w przeszłości stanowiły zespół klasztorny św. Trójcy. Po kościele św. Trójcy oprowadza o. Tomasz Jank (Gwardian Klasztoru i Rektor Kościoła). Kościół będzie otwarty od godziny 19.00 do północy.

20.00, 21.00, 22.00 (Przestrzeń Muzeum)
Koncerty muzyki dawnej
W wykonaniu studentów klasy akordeonu Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku usłyszymy utwory muzyki dawnej, m.in. transkrypcję Bogurodzicy oraz kompozycje Jana Sebastiana Bacha i Domenico Scarlattiego.

 

MUZEUM STREFA WOLNEGO MIASTA GDAŃSKA

UL. DŁUGI TARG 25-27

19.00-01.00

http://www.strefahistorycznawmg.pl/  WSTĘP: 1 ZŁ

Wystawa okolicznościowa „Za mundurem panny sznurem…-wystawa  mundurów i elementów fasunku żołnierzy polskich RP  i PSZ. Niespotykana często kolekcja kilkunastu mundurów z kolekcji prywatnych. Rarytasy kolekcjonerskie.

 

ROSYJSKIE CENTRUM NAUKI I KULTURY W GDAŃSKU

UL. DŁUGA 35

17.00-22.00

www.russcentrum.pl WSTĘP: bezpłatny

MUZEALNY KINEMATOGRAF

ROSYJSKA ARKA

reż. Aleksander Sokurow, 2002, 96 min.

Współczesny nam człowiek nagle znajduje się w Ermitażu z początku 1700 roku, nie mając pojęcia, jak się tam dostał. Rozglądając się po sali, spotyka cudzoziemca, w którym rozpoznaje słynnego francuskiego dyplomatę i podróżnika XIX wieku. Mężczyźni odbywają podróż w czasie przez 300 lat historii Rosji, dzieła sztuki i zabytki kultury przenoszą ich do czasów Imperium Rosyjskiego. Cały film został nakręcony w Pałacu Zimowym 23 grudnia 2001 „jednym kadrem” w jednym ujęciu, bez stopklatki, bez montażu. 2000 aktorów, 33 sale Ermitażu, 3 orkiestry na żywo. Prapremiera odbyła się na konkursie głównym festiwalu w Cannes w 2002 roku.

PAŃSTWOWA GALERIA TRETIAKOWSKA

reż. Władimir Wieniediktow, 2007, 50 min.

Film prezentujący „Galerię Tretiakowską” poświęcony jej twórcy – Pawłowi Trietiakowowi i historii powstania muzeum. W galerii, eksponaty której przez ponad ponad 40 lat kolekcjonował Trietiakow, znalazło się wszystko, co najlepsze i co powstało w rosyjskim malarstwie XVIII – XIX w. Kolekcjoner kupił setki wspaniałych dzieł, a w każdym z nich pozostała cząstka jego duszy…

Z każdym eksponatem związana jest niepowtarzalna historia. Właśnie o tych tych fascynujących historiach opowiada film oparty na wspomnieniach Pawła Trietiakowa i jego córki Aleksandry Botkinej.

WIELKA MAKIETA „ROSJA”

reż. Paweł Bajdikow, 2014, 26 min.

Dzień tutaj trwa 15 minut, a odległość od Sankt-Petersburga do Władywostoku pociąg pokonuje w ciągu 20 minut. To Wielka Makieta „Rosja”. Kraj w miniaturze z najbardziej charakterystycznymi obiektami. W filmie twórcy tego ogromnego projektu opowiadają o procesie jego tworzenia, ujawniają tajemnice budowy obiektów i pokazują „życie małej Rosji”. Kraj w miniaturze – Wielka Makieta „Rosja”. To jedno z najmłodszych i najbardziej niezwykłych muzeów w Rosji. Na makiecie liczącej 800 metrów kwadratowych zmieścił się cały kraj od Kaliningradu do Kamczatki, w skali 1:87. Morza, rzeki, wsie, miasta, platformy wiertnicze i kolej żyją własnym życiem. Po nocy następuje dzień, dzięki 800 diod ledowych. Ten cud inżynierii w ciągu 4 lat tworzyło ponad 100 osób. Życiem tego małego kraju kieruje 40 komputerów. Muzea miniatur to projekty, popularne na całym świecie, są w Brukseli, Hamburgu i Berlinie. Ale Wielka makieta „Rosja” jest wyjątkowa, bo przedstawia największą na świecie makietę jednego kraju.

STADION ENERGA GDAŃSK

UL. POKOLEŃ LECHII GDAŃSK 1

19.00-01.00

http://www.stadionenerga.pl/ / http://funarena.pl/ WSTĘP: 1 zł

Zwiedzanie zakamarków Stadionu Energa Gdańsk pod osłoną nocy to nie byle gratka. Obejrzenie najważniejszych miejsc bursztynowego obiektu, wizyta w szatni piłkarskiej, Sali Pucharowej, spacer po obrzeżach murawy i zobaczenie FUN ARENY – to wszystko będzie miało miejsce podczas Nocy Muzeów. Dla gości dostępne będzie również Muzeum Lechii Gdańsk.

Zachęcamy także do odwiedzenia FUN ARENY – największego Centrum Rekreacyjno-Sportowego w Trójmieście, które będzie czynne do godziny 22:00. Na uczestników czeka paintball elektroniczny, gokarty, Escaperoomy i wiele innych atrakcji.

#MocWrażeń gwarantowana!

TEATR SZEKSPIROWSKI

UL. WOJCIECHA BOGUSŁAWSKIEGO 1

21.00-23.45

teatrszekspirowski.pl WSTĘP: bezpłatny

SZEKSPIR BEZ CENZURY, czyli Noc Muzeów w Teatrze Szekspirowskim

W ten jeden szczególny wieczór i noc warto przyjść do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Tym razem czeka Was bowiem bardzo nietypowy spacer – nie tylko po wnętrzach teatru, ale przede wszystkim po dziełach Williama Szekspira, który nie stronił od – często sprytnie ukrytych – „bezeceństw” czy wulgaryzmów. Dowiecie się też, jaką historię skrywa przebiegająca przy GTS ulica Zbytki oraz poznacie pewne zaskakujące znalezisko archeologiczne z jej okolic…

Nie bez znaczenia jest fakt, że część z tych inscenizowanych spacerów poprowadzi sam dyrektor Teatru Szekspirowskiego, Jerzy Limon – wybitny znawca Szekspira i teatru elżbietańskiego, teatrolog, pisarz, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, anglista, historyk, tłumacz literatury angielskiej.

Uwaga – to zwiedzanie jest tylko dla dorosłych!

Spacery z dyrektorem GTS ruszają o każdej pełnej godzinie, w wypadku większego zainteresowania uruchomimy więcej grup prowadzonych przez przewodników GTS.

Liczba miejsc w grupie jest ograniczona.

WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA w GDAŃSKU

www.wbpg.org.pl

Biblioteka pod Żółwiem

UL. ŚWIĘTEGO DUCHA 111/113

17.00-22.30

17.00-19.00 Warsztat głagolicy – najstarszego znanego pisma słowiańskiego. Spotkanie poprowadzi Paweł Radziszewski (liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: bibliotekapodzolwiem@wbpg.org.pl).

20:00-21.00 przedproże Biblioteki – Koncert zespołu ludowego Źdźbło, który zaprezentuje pieśni słowiańskie.

21.30-22.30 Karawana Opowieści.

Na rozstajnych drogach. Opowieści o demonach słowiańskich – storytelling

z wykorzystaniem słowiańskich baśni i opowieści, przy akompaniamencie muzycznym.

Biblioteka Filia Gdańska

MIEJSCE: ul. Mariacka 42

17.00-19.00

17.00-19.00 Filia Gdańska (ul. Mariacka 42), Warsztat śpiewu z wykorzystaniem pieśni słowiańskich (liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: filia_gdanska@wbpg.org.pl).

ZBIORNIK WODY “KAZIMIERZ

Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o.

ul. Lazurowa Gdańsk – Sobieszewo

19.00-1.00

www.giwk.pl/zbiornikwodykazimierz.html WSTĘP: bezpłatny

Oglądaj gwiazdy z tarasu Zbiornika Wody Kazimierz! Zbiornik Wody Kazimierz to nowe miejsce na turystycznej mapie regionu. Jest to współczesna wieża ciśnień pełniąca również funkcję wieży widokowej. Podczas Nocy Muzeów otwieramy dla wszystkich taras widokowy znajdujący się na wysokości 45 m n.p.m. i zapraszamy do wspólnego oglądania gwiazd (wejścia z przewodnikiem w grupach maksymalnie 15. osobowych). Dodatkowo niepowtarzalną atrakcją będzie możliwość zobaczenia nocnej panoramy Wyspy Sobieszewskiej i Zatoki Gdańskiej. Zapraszamy na Wyspę!

————————————–GDYNIA——————————————

 

Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej w Gdyni v

Al. Jana Pawła II 3, 81-345 Gdynia

19.00 – 1.00

wn.am.gdynia.pl WSTĘP: bezpłatny

Noc Muzeów z gwiazdami w Planetarium Wydziału Nawigacyjnego AMG. Niepowtarzalne prelekcje prowadzone przez studentów z Koła Naukowego „Nawigator” zaprowadzą uczestników tam, gdzie wzrok nie sięga. Czas prelekcji – ok 20 min.

 

——————————————-SOPOT—————————————–

 

DWOREK SIERAKOWSKICH

ul. J. Czyżewskiego 12

19.00-01.00

http://www.tps-dworek.pl  WSTĘP: bezpłatny

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na nocne zwiedzanie klasycystycznego Dworku Sierakowskich, należącego do najstarszych zabytków budownictwa sopockiego. Na parterze zachowały się zabytkowe detale: kaflowe piece z końca XVIII w., kilkoro zdobnych drzwi dwuskrzydłowych, liczne okucia metalowe, stiukowe fasady, rozeta i malowidła na suficie.

Wnętrze Dworku służy również Galerii Sztuki. Podczas Nocy Muzeów wszyscy zwiedzający będą mogli zobaczyć wystawę malarstwa, ceramiki i gobelin Gertrudy Wilczopolskiej – jednej z najwybitniejszych medalier.

 

 

 

MUZEUM SOPOTU

ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8

19.00-01.00

http://www.muzeumsopotu.pl/ WSTĘP: bezpłatny

Urodziny ulicy Księcia Józefa Poniatowskiego oraz zwiedzanie ekspozycji stałej – rekonstrukcja jadalni rodziny Claaszenów.

 

————————————–WAPLEWO WIELKIE—————————————–

 

MUZEUM TRADYCJI SZLACHECKIEJ

Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku

Waplewo Wielkie, 82-410 Stary Targ
18.00–22.00

www.mng.gda.pl WSTĘP: 1 zł

18.00–22.00
Oprowadzania kuratorskie
Noc Muzeów w Muzeum Tradycji Szlacheckiej nawiązuje do arii Skołuby z III aktu opery Stanisława Moniuszki Straszny Dwór. Oprowadzeniu kuratorskiemu po salach pałacu hrabiów Sierakowskich towarzyszyć będą opowieści o antenatach rodziny przedstawianych na portretach. Zaprezentowane zostaną także nowe portrety ks. Karola Jabłonowskiego, Kajetana Onufrego Sierakowskiego, ks. Andrzeja Lubomirskiego oraz kilku innych postaci ważnych dla historii rodziny.

Zwiedzający będą mogli przywołać słowa arii Skołuby:
Te wielkie malowidła dwa,
Na względzie waszeć miej,
Miecznika praprababka ta,
Ta praprababką tej.

18.00–22.00 
Nocna wyprzedaż książek
Okazja do zakupu książek poświęconych historii i historii sztuki oraz katalogów z wystaw organizowanych w MNG. Nawet 70% taniej. Zapoznaj się z listą tytułów na stronie www.mng.gda.pl.

Partnerzy Nocy Muzeów 2017 w Muzeum Narodowym w Gdańsku: Gdańskie Autobusy i Tramwaje, REBEL Centrum Gier.

————————————-WEJHEROWO——————————————

 

MIASTO WEJHEROWO

www.wejherowo.pl WSTĘP: bezpłatny

RATUSZ

pl. Jakuba Wejhera 8, Wejherowo

19.00 – 01.00

Dziewiąta Wejherowska Noc Muzeów będzie wielką atrakcją dla wszystkich, których interesują militaria, historia, tradycja i sztuka. Wejherowski ratusz, muzeum oraz klasztor w sobotę, 20 maja otworzą swoje podwoje, odkryją tajemnice, pokażą eksponaty na co dzień nie prezentowane i przygotują dodatkowe atrakcje.

Wejherowo tej nocy będzie szczególnie atrakcyjne. W ratuszu, który dla zwiedzających otwarty będzie od godz. 19 do północy, przygotowano wiele atrakcji i niespodzianek. Wśród nich m.in. możliwość spotkania z prezydentem Wejherowa Krzysztofem Hildebrandtem. Jak zwykle zwiedzający będą mieli możliwość zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć w fotobudce.

Na wejherowskim rynku zaprezentowana zostanie zabytkowa broń strzelecka,  amunicja oraz wyposażenie saperskie z kolekcji Muzeum Techniki Wojskowej GRYF i Muzeum Saperskiego Explosive, należących do największych atrakcji militarnych w północnej Polsce. Przewidziany jest udział członków grup rekonstrukcyjnych w umundurowaniu odpowiadającym prezentowanym pojazdom.

Wśród pojazdów znajdą się m.in. w pełni sprawna replika niemieckiego czołgu średniego Pantera – jednego z najlepszych czołgów II wojny światowej, terenowa ciężarówka – najliczniejszy samochód tej klasy w Armii Amerykańskiej, wojenna sanitarka, pływający rozpoznawczy samochód pancerny, czołg średni w polskiej armii.

KALWARIA WEJHEROWSKA

19.00-01.00

W programie tegorocznej imprezy jest także nocne zejścia do krypt klasztornych, nocne zwiedzanie kalwaryjskich kaplic z przewodnikiem – zgłoszenia pod numerem 58 677 70 58.

 

MUZEUM PIŚMIENNICTWA I MUZYKI KASZUBSKO-POMORSKIEJ W WEJHEROWIE v

ul. Zamkowa 2A, Wejherowo

19.00-24.00

www.muzeum.wejherowo.pl WSTĘP: bezpłatny

Tegoroczna Noc Muzeów w wejherowskim MPiMK-P odbywać będzie się pod hasłem: „Niech o-brodzi!”

W programie, m.in.

– eventy poświęcone najsłynniejszemu kaszubskiemu brodaczowi, pisarzowi, budzicielowi regionalizmu kaszubskiego, Florianowi Ceynowie, w 200-lecie jego urodzin;

– Światowy Zjazd Brodaczy i Brodaczek;

– konkurs na brodę;

– warsztaty plastyczne dla dzieci „Bródkę – kredką – farbką”;

– pokaz stylizacji bród i zarostów innych pt. „Broda wyczesana”;

– konkurs piękności na kobietę z brodą;

– konkurs kawałów z brodą

Ponadto:

– wystawa widokówek ze zbiorów muzeum;

– koncert/promocja płyty zespołu FUCUS;

– promocja książki „Świątynie powiatu wejherowskiego”

 

—————————ORGANIZACJA———————-

KOMUNIKACJA

Gdańsk

autobusy:

Trasa 1: Gdańsk Główny – ECS – Twierdza Wisłoujście – Westerplatte – linia obsługiwana pojazdem niskopodłogowym (odjazdy co 15-20 minut)

Trasa 2: Orunia Dolna (ul. Sandomierska) – Gdańsk Główny – Nowy Port – linia obsługiwana pojazdem zabytkowym tzw. “ogórkiem”

tramwaj:

Trasa: Gdańsk Główny – Nowy Port – linia obsługiwana pojazdem zabytkowym (odjazdy co ok 40 minut)

szczegółowe rozkłady jazdy na: ikm.gda.pl/nocmuzeow/info

PUNKTY INFORMACYJNE

  1. ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk – Instytut Kultury Miejskiej. 16.00-01.00
  2. Brama Wyżynna, Wały Jagiellońskie 2a, Gdańsk – Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna. 9-23.00

Ostatnia edycja: 12 maja, 2017 o 08:21