Reklama

3 maja – rocznica Pokoju Oliwskiego

3 maja to nie tylko rocznica Konstytucji, ale również POKOJU OLIWSKIEGO, który po Potopie Szwedzkim został podpisany właśnie w  naszym oliwskim opactwie cystersów. Zaczynamy w samej Bramie Domu Zarazy, by o 16.60 wysłuchać hejnału na pamiątkę tego wielkiego wydarzenia z roku 1660. Potem przejdziemy do budynku, gdzie przyjrzymy się 'Potopowi’ HENRYKA SIENKIEWICZA. Pisał, jak wiemy, 'ku pokrzepieniu […]

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

3 maja to nie tylko rocznica Konstytucji, ale również POKOJU OLIWSKIEGO, który po Potopie Szwedzkim został podpisany właśnie w  naszym oliwskim opactwie cystersów. Zaczynamy w samej Bramie Domu Zarazy, by o 16.60 wysłuchać hejnału na pamiątkę tego wielkiego wydarzenia z roku 1660.

Potem przejdziemy do budynku, gdzie przyjrzymy się 'Potopowi’ HENRYKA SIENKIEWICZA. Pisał, jak wiemy, 'ku pokrzepieniu serc’, czy więc był wierny faktom? Może coś naciągnął? A może zmyślił? A może stan ówczesnych badań historycznych nie pozwolił mu na rzetelność?

O tym wszystkim opowie historyk MARCIN PURKIEWICZ, a fragmentów z 'POTOPU’ wysłuchamy w interpretacji uczniów Specjalizacji Teatralnej OLPI oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Gdańsku pod kierunkiem artystycznym JADWIGI MOŻDŻER.

Godzina 16.60 3 maja to już wystarczająca pora, by wrócić z majówki:) – tym bardziej zapraszamy:)

Stowarzyszenie STARA OLIWA im. Danuty Rolke-Poczman

Dom Bramny – 'Dom Zarazy’

Stary Rynek Oliwski 15

80-318 Gdańsk