Reklama

Cantus Sororum / Kompleta Cysterska

Cantus Sororum

XIV – wieczna liturgia brygidzka

Kompleta Cysterska

Schola Gregioriana Oliviensis

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Cantus Sororum

XIV – wieczna liturgia brygidzka

Kompleta Cysterska

Schola Gregioriana Oliviensis

 

Kaplica Sióstr Brygidek

19 grudnia 2016

Godz. 19:30

Oliwa, ul. Polanki 124

W pierwszej części koncertu wysłuchamy trzech Wielkich Responsoriów zaczerpniętych z codziennych modlitw Sióstr Brygidek, znanych jako Cantus Sororum z XIVw.

Brygida chciała, aby jej siostry, chwaliły Boga za pomocą liturgii stworzonej specjalnie dla nich.

Między 1360 i 1370 rokiem, wraz ze swoim spowiednikiem Piotrem z Skänninge dostosowują tekst i muzykę. Większość tekstów opracowanych jest na podstawie wizji św. Brygidy.

Liturgia przebiegała w cyklach tygodniowych.

Każdy dzień tygodnia miał swój własny motyw. Niedziela – Trójca Święta i zasługi Maryi Dziewicy. W poniedziałek, anielskie chóry i radość Maryi. We wtorek, koncentruje się na patriarchach i prorokach, którzy przepowiedzieli narodziny Maryi. W środę, ludzie cieszą się z niepokalanego poczęcia i narodzin Maryi. W czwartek tematem jest Dziewica, która rodzi Syna, Zbawiciela świata. Piątek jest w żałobie z Matką Boga za cierpienie i śmierć Syna. Sobota upamiętnia wniebowstąpienie Marii.

Brygida poleciła aby siostry śpiewały per omnia humilis (z całą pokorą),pełnym głosem, ale nie głośno, koncentrując wszystkie myśli na świętym tekście.

Ideał całego człowieka, ciała i ducha, śpiewu i modlitwy można znaleźć w zaleceniach Brygidy.

W drugiej części usłyszymy rekonstrukcje komplety cysterskiej z Antyfoną Salve Regina pochodzącą z archiwum oliwskiego z XVIIw.

To część z liturgii godzin, odmawiana bezpośrednio przed snem.


 

Schola Gregoriana Oliviensis została powołana do życia w 2013 roku przez Jacka Bratke – organistę, badacza chorału cysterskiego. W skład tejże scholi wchodzą osoby świeckie i siostry z zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy. Swoją działalność rozpoczęli śpiewając podczas uroczystej Mszy świętej w kościele oo. Cystersów pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej. I kontynuują ją biorąc udział w koncertach muzyki sakralnej, ubogacając uroczyste Msze święte i przygotowując liturgię godzin. Założeniem scholi jest wyszukiwanie z klasztorów cysterskich, archiwów i bibliotek starych ksiąg liturgicznych i przywracanie ich do życia. Śpiew wykonany jest w języku łacińskim.

Po przez śpiew chcemy sięgać do tradycji cystersów i ich założeń w dziedzinie chorału.

Ostatnia edycja: 24 października, 2023 o 18:29