Reklama

„Jutro będzie padać” – pokaz filmu i rozmowa

Akcja filmu obejmuje lata trzydzieste oraz czterdzieste XX w. i toczy się na polskim Pomorzu. Opowiada o relacjach Kaszubów, Polaków i Niemców, żyjących tutaj obok siebie. Losy bohaterów naznaczone są zmianami, jakie w tych relacjach wywołała II Wojna Światowa.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
obowiązują zapisy: rezerwacje@wspolnotagdanska.pl

Zapraszamy na film „Jutro będzie padać”, wyprodukowany przez Fundację Aby Chciało Się Chcieć.

Akcja filmu obejmuje lata trzydzieste oraz czterdzieste XX w. i toczy się na polskim Pomorzu. Opowiada o relacjach Kaszubów, Polaków i Niemców, żyjących tutaj obok siebie. Losy bohaterów naznaczone są zmianami, jakie w tych relacjach wywołała II Wojna Światowa. Obserwujemy różnorodne postawy, dylematy, przed którymi stawiani byli mieszkańcy Pomorza (np. konieczność podpisania niemieckiej listy narodowościowej). W tle wielkiej historii dokonują się osobiste wybory dwóch braci Kaszubów, zakochanych w swojej sąsiadce, Niemce. Scenarzystą i reżyserem filmu jest Sebastian Hermano Karaśkiewicz.

Po filmie zapraszamy do rozmowy z zaproszonymi gośćmi: prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim, Piotrem Zatoniem (autorem zdjęć do filmu) oraz Pawłem A. Nowakiem (autorem muzyki do filmu).

Oliwski Ratusz Kultury, Gdańsk Oliwa, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25.

Prof. Cezary Obracht-Prondzyński – socjolog, antropolog i historyk. Jest kierownikiem Zakładu Antropologii Społecznej w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2005-2012 był dyrektorem tego instytutu. Jego zainteresowania badawcze dotyczą głównie problematyki mniejszości narodowych, zwłaszcza Kaszubów. Jego książka Kaszubi dzisiaj. Kultura, język, tożsamość ukazały się w czterech językach.
Oprócz setek artykułów naukowych, prof. Obracht-Prondzyński pisze także artykuły popularnonaukowe i publicystyczne. Od 1995 do 2000 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Pomerania”. Jest członkiem kilku towarzystw naukowych, w tym Towarzystw Naukowych Gdańska i Torunia (Gdańskie Towarzystwo Naukowe i Towarzystwo Naukowe w Toruniu ) oraz Prezesem Instytutu Kaszubskiego ( Instytut Kaszubski w Gdańsku ). Jest członkiem Rady Powierniczej Centrum Badań i Analiz Społecznych (Ośrodek Badań i Analiz Społecznych ) w Gdańsku oraz jest członkiem rady programowej Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku i Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego.
Na Kaszubach prof. Obracht-Prondzyński współpracuje w radach muzeów Wejherowa, Bytowa i Słupska oraz jest przewodniczącym Rady Fundacji Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego.

Piotr Zatoń – z zamiłowania fotograf i filmowiec. Od grudnia 2011 r. prezes zarządu Fundacji „Aby chciało się chcieć”. Koordynator, autor zdjęć oraz instruktor fotografii wielu przedsięwzięć edukacyjno-kulturowych. Wśród najważniejszych wymienić można: cykl filmów dokumentalnych o ludziach z pasją pt. „Żywioły” (premiery 2016 oraz 2017); Festiwal Sztuk Wszelakich „Korzenie” w Chmielnie, poprzedzony warsztatami fotograficznymi (2016, 2017); projekt dla uczniów ze szkoły w Szopie w wieku 12-16 lat „Kulturalny Kurs Ku Kompetencjom Kluczowym” dofinansowany w ramach konkursu Sieć Kultury 2017; produkcja filmów o zanikających kaszubskich zwyczajach i obrzędach pt. „Ze śmiercią na Ty” oraz „Na psa urok” (premiery 2014 oraz 2015); Festiwal „Rock w Rok” (2011-2014) czy „Stark Remus” pierwsza edukacyjna gra komputerowa po kaszubsku (2012-2013). Wyreżyserował „Kaszuba Remus” – cykl wielkoformatowych fotografii inspirowanych „Życiem i przygodami Remusa” A. Majkowskiego (2014-2015) oraz był wicekomandorem zawodów kajakowych „Hydroaktywni” (2010-2016). W latach 2005-2009 jako członek zarządu Towarzystwa Artystycznego Skierniewice realizował liczne działania edukacyjno-społeczno-kulturowe. Wcześniej był instruktorem fotografii w Młodzieżowym Centrum Kultury w Skierniewicach (1997-2001) oraz podharcmistrzem/drużynowym 18 Drużyny Starszoharcerskiej „Leśne Włóczęgi” ZHP (1993-1999).

Paweł A. Nowak – akordeonista, bandoneonista, pedagog, kompozytor, aranżer, animator kultury i kolekcjoner akordeonów.
Absolwent OSM I i II st. im F. Nowowiejskiego w Gdańsku (klasa akordeonu prof. K. Olczaka oraz Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku (klasa akordeonu prof. E. Rosińskiej). Nauczyciel akordeonu w PSM i I i II st. w Słupsku, filia w Bytowie. Laureat kilkunastu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach akordeonowych.
Pomysłodawca i współtwórca jedynego w Polsce Muzeum Akordeonu w Kościerzynie, właściciel liczącej ponad 300 sztuk kolekcji akordeonów. Organizator Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie na Kaszubach, który odbywa się od 2003 roku.
Od kilkunastu lat prowadzi ogólnopolskie wydarzenie związane z Biciem Rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach, które odbywa się co roku w marcu podczas Dnia Jedności Kaszubów.
Jest współautorem audycji „Jazz na akordeon”, która emitowana była regularnie przez 4 lata od marca 2009 roku w Radiu Gdańsk. Koncertuje w kraju i Europie, grając od 50 do 80 koncertów rocznie. Występuje solo, z orkiestrami oraz zespołami takimi jak: Cuarteto Re!Tango, Klezmoret, L’Aperitif i Almost Jazz Group. Od 2009 roku współpracuje z Dorotą Lulką, tworząc z nią ceniony w całej Polsce projekt „Piaf po polsku”. Współpracuje także z Tomaszem Olszewskim, Leszkiem Dranickim, Orkiestrą Kameralną Progress i Bellcanti. Występował również z Richardem Galliano, Erwinem Schrottem, Kroke, Jackiem Cyganem i Leopoldem Kozłowskim.
Na swoim koncie ma kilkanaście płyt. Specjalizuje się w tangu, jazzie i – charakterystycznym dla akordeonu – francuskim stylu musette. Jako kompozytor stworzył kilkadziesiąt utworów, głównie na akordeon solo. Komponuje także muzykę filmową, m.in. do takich tytułów jak: „Pod wspólnym niebem”, „Przygody Remusa”, „Kamienne serce” czy „Opowieści Babci Iwonki”. W listopadzie 2016 roku został odznaczony medalem Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Otrzymał także Nagrodę Starosty Kartuskiego „Perła Kaszub” oraz zaszczytny tytuł Skry Ormuzdowej przyznany przez miesięcznik Pomerania i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. W plebiscycie Dziennika Bałtyckiego został uznany za „Osobowość Roku 2012 w kategorii Kultura”.