Oskar Kruszyński – Oliwski Kwestionariusz Wyborczy
Oskar Kruszyński, 30 letni inż. elektronik. Kocham naturę i chcę, aby Oliwa była miejscem przyjaznym dla ludzi i zwierząt. W planach mam walkę z samochodami rozjeżdżającymi trawniki, zadbanie o nasadzenie większej ilości zieleni, reaktywacje toru saneczkowego, zadbanie o to by ludzie mieli gdzie spacerować ze swoimi pupilami, edukowanie i ułatwienie ludziom utrzymywania naszej wspólnej przestrzeni w porządku i pięknie. Ktoś kiedyś powiedział „w Oliwie zawsze zielono” chciałbym, aby było to tematem przewodnim moich działań.
Oskar Kruszyński, 30 letni inż. elektronik. Kocham naturę i chcę, aby Oliwa była miejscem przyjaznym dla ludzi i zwierząt. W planach mam walkę z samochodami rozjeżdżającymi trawniki, zadbanie o nasadzenie większej ilości zieleni, reaktywacje toru saneczkowego, zadbanie o to by ludzie mieli gdzie spacerować ze swoimi pupilami, edukowanie i ułatwienie ludziom utrzymywania naszej wspólnej przestrzeni w porządku i pięknie. Ktoś kiedyś powiedział „w Oliwie zawsze zielono” chciałbym, aby było to tematem przewodnim moich działań.
Tunel pod Pachołkiem czy inne rozwiązanie?
Wg mnie najlepszym rozwiązaniem jest budowa tunelu pod Pachołkiem. Na chwilę obecną jest to trudne zadanie do wykonania ze względu na fundusze jednak trzeba myśleć przyszłościowo. W innych krajach tunele są normą, dlaczego u nas miałoby być inaczej… Budowa tunelu pozwoliła by na utworzenie deptaka z ul. Stary Rynek Oliwski oraz Opata Jacka Rybińskiego. Wydaje mi się, że byłoby to idealne sąsiedztwo dla ważnych punktów na oliwskiej mapie jakimi są Park Oliwski, Katedra czy też Pachołek.
Jednak na chwile obecną budowa buspasów oraz drogi rowerowej wydaje się być najbardziej realną propozycją.
Czy powiększać strefę płatnego parkowania?
Jak najbardziej popieram powiększenie strefy płatnego parkowania. Dla mieszkańca koszt abonamentu nie jest zabójczy, a daje to większą szansę na znalezienie miejsca pod domem.
Uważam, że należałoby rozważyć możliwość wprowadzenia 20 minutowego darmowego parkowania dla przyjezdnych. Często goście chcą dostarczyć komuś zakupy, jedzenie na wynos albo chcą wstąpić do lokalnego sklepu po kilka rzeczy.
Park Oliwski ze wstępem płatnym czy bezpłatnym?
Wstęp do parku powinien być darmowy dla każdego. Nie wyobrażam sobie, aby dostęp do terenów zielonych był płatny lub w jakiś sposób ograniczony. To jest nasze wspólne dobro, którym powinniśmy móc się cieszyć bez ponoszenia kosztów.
Budowa miejsc do parkowania, czy ograniczanie ich?
Budowa nowych miejsc do parkowania nie przyniesie niczego dobrego. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nieskończona liczba miejsc parkingowych to świetne rozwiązanie, bo każdy będzie mógł przyjeżdżać do pracy samochodem. Jednak w takim przypadku nikt by do Oliwy nie wjechał ani z niej nie wyjechał za sprawą korków, które by się utworzyły.
Dlatego też uważam, że nie ma sensu budować kolejnych miejsc parkingowych na terenie Oliwy. Należy zadbać o to, aby istniejące miejsca były należycie wykorzystywane, a parkingi powstawały w okolicach węzłów przesiadkowych.
Buspasy na Grunwaldzkiej w Oliwie – za czy przeciw?
Za! W dzisiejszych czasach komunikacja miejska powinna być priorytetem, a buspasy to doskonałe rozwiązanie.
Najbardziej zaniedbana część Oliwy według kandydata?
Z mojego punktu widzenia najbardziej zaniedbaną częścią Oliwy są okolice ul. Kaszubskiej oraz Wąsowicza. W tej części Oliwy się wychowałem i widzę co dzieje się od czasu powstania kompleksu biurowego OBC. Można powiedzieć, że każdy fragment trawnika został zniszczony przez parkujące pojazdy. Mimo wprowadzenia Strefy Ograniczonego Postoju ciężko jest przywrócić dawny spokój i porządek. Małymi krokami we współpracy ze Strażą Miejską powinno się udać odnowienie trawników, rewitalizacja skweru na wysokości budynku Kaszubska 2.
Do tej pory po wielu miesiącach starań udało mi się odzyskać chodnik wzdłuż budynków Grunwaldzka 480,478,476. Przez długi czas chodnik ten służył jako parking dla samochodów, a piesi musieli korzystać z ulicy narażając się na niebezpieczeństwo.
Z psem do parku Oliwskiego za czy przeciw?
Dla wielu osób, w tym dla mnie, pies jest członkiem rodziny i wg mnie powinien mieć możliwość wejścia do parku. Bywając za granicą odwiedzałem miejscowe parki. W każdym z nich widziałem szczęśliwe rodziny, które wspólnie ze swoim psem spędzały czas.
Należy pamiętać, że w większości przypadków pies zachowuje się lepiej niż człowiek. Pies nie pozostawia po sobie śmieci, nie niszczy infrastruktury itp. Jedyne co może pozostawić po sobie to niespodzianka w trawie, ale zaopatrując każdego właściciela w odpowiedni woreczek (np. przy wejściu do parku mógłby stać automat) problem psich kup mógłby zostać wyeliminowany. Nikt nie ma ochoty wdepnąć w takie dzieło nawet jeśli podobno przynosi to szczęście.
Podsumowując jestem za wprowadzaniem psów do parku.
Czy budować nowe biurowce w Oliwie?
Myślę, że tego „dobra” mamy już pod dostatkiem i nie ma konieczności budowania kolejnych biurowców w Oliwie.
Czy był pan/pani kiedyś w siedzibie Rady Dzielnicy?
Byłem
Rozbudowa Uniwersytetu Gdańskiego – tak czy nie?
Jeżeli jest takie zapotrzebowanie, a budowa nowych obiektów nie będzie się wiązała z niszczeniem przyrody i będzie zgodna z wolą mieszkańców to nie mam nic przeciwko.
Czy był pan/pani kiedyś w Domu Zarazy?
Byłem i to wielokrotnie. Nawet dzięki gościnności gospodyni pani Danuty Poczman udało mi się tam zorganizować 80-te urodziny mojej babci. Wspaniałe miejsce @
Czy zachować ogrody działkowe w Dolinie Radości?
Dolina Radości powinna służyć wszystkim, a nie tylko użytkownikom działek, które w większości są i tak zaniedbane. W moich wyobrażeniach Dolina Radości to jedna duża ukwiecona łąka, na której każdy znajdzie miejsce, aby zrobić piknik lub zwyczajnie cieszyć się ciszą i otaczającą przyrodą.
Czy zachować ogrody działkowe przy ul. Wita Stwosza?
Tak, jestem za zachowaniem ogródków działkowych. Każdy z nas potrzebuje miejsca, w którym może się zrelaksować, odpocząć po pracy czy też zasiać pietruszkę.
Czy ograniczyć wycinkę drzew w Lasach Oliwskich?
Od zawsze jestem przeciwny rabunkowej gospodarce leśnej. Wiem, że jest to las gospodarczy jednak nie podoba mi się to, że to co było pielęgnowane przez wieki przez naszych przodków jest tak zwyczajnie niszczone, a drewno sprzedawane. Marzy mi się, aby Trójmiejski Park Krajobrazowy stał się rezerwatem i główny szkodnik jakim jest człowiek nie miał możliwości ingerowania w przyrodę. Las to jest dom dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Nie niszczmy czyjegoś domu, jeśli sami nie chcemy, aby ktoś niszczył nasz dom.
Ostatnia edycja: 18 marca, 2019 o 20:17