Reklama

Autobus SOS będzie pomagał potrzebującym również w 2022 roku

W grudniu w „autobusie SOS – pomoc” działającym w Gdańsku, wydano osobom potrzebującym łącznie 2 849 porcji zupy oraz 385 sztuk ciepłej odzieży. To mobilne wsparcie dla osób w kryzysie bezdomności funkcjonować będzie także w 2022 roku.

Autobus SOS na pętli przy stacji SKM Gdańsk Przymorze - Uniwersytet | for. Sławomir Kunkel TWP Przystań
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

W grudniu w „autobusie SOS – pomoc” działającym w Gdańsku, wydano osobom potrzebującym łącznie 2 849 porcji zupy oraz 385 sztuk ciepłej odzieży. To mobilne wsparcie dla osób w kryzysie bezdomności funkcjonować będzie także w 2022 roku.

W grudniu z oferty pomocowej autobusu korzystało średnio 45 potrzebujących dziennie. To przede wszystkim osoby doświadczające bezdomności, przebywające w miejscach niemieszkalnych. W czasie epidemii w pojeździe wydawana jest ciepła zupa w formie na wynos. Potrzebujący otrzymują też informację, o szerokiej ofercie wsparcia dostępnego w Gdańsku. Na miejscu mogą się skonsultować z dyżurującym ratownikiem medycznym. Obsługa autobusu wydaje też ciepłą odzież, np. czapki, rękawiczki, szale i swetry. Ta pomoc świadczona jest z zachowaniem zasad bezpieczeństwa w epidemii.

„Autobus SOS – pomoc” będzie działał w mieście także w 2022 roku, do 31 marca – mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. – To najtrudniejszy czas dla osób doświadczających bezdomności, mamy tego świadomość. Dlatego robimy wszystko, aby osobom potrzebującym zapewnić jak najlepszą i najszerszą ofertę wsparcia.

ciepla tresciwa zupa to konkretne wsparcie dla osob potrzebujacych fot slawomir kunkel twp przystan

Ciepła treściwa zupa to konkretne wsparcie dla osób potrzebujących  for. Sławomir Kunkel TWP Przystań

Pomoc podczas postojów autobusu

Osoby w kryzysie bezdomności otrzymują wsparcie codziennie, podczas postojów pojazdu: ok. godz. 20.15 na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu; ok. godz. 21.15 na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu; ok. godz. 22.15 w zatoce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Gdańsku.

Środki na działanie mobilnego wsparcia w 2022 roku w Gdańsku, zabezpieczył MOPR. Na zlecenie Ośrodka zadanie realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Pojazdu użycza spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

Współdziałanie na rzecz potrzebujących

MOPR i służby miejskie apelują do gdańszczanek i gdańszczan o uważność i sygnały o osobach w kryzysie bezdomności. Można im pomóc. Miasto oferuje osobom doświadczającym bezdomności m.in. schronienie, wsparcie żywnościowe, rzeczowe, finansowe i specjalistyczne.

Zgłoszenia o potrzebujących należy kierować do: Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. 8.00 do 17.00, pt. w godz. 7.30 do 14.30), także do Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986 lub Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych). Można też posłużyć się bezpłatną aplikacją Arrels i o lokalizacji potrzebujących powiadomić streetworkerów Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. Dzięki sygnałowi szybko dotrą oni z ofertą wsparcia do osoby w kryzysie.

Aplikacja do pobrania na telefony z systemem Android
Aplikacja do pobrania na telefony z systemem IOS

Sylwia Ressel
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku

Ostatnia edycja: 31 grudnia, 2021 o 12:11