W Oliwie będzie skwer Ireny Jarockiej
Kilkadziesiąt lat temu odbywały się tu potańcówki albo przedstawienia cyrkowe. Oliwianie znają to miejsce z pachnących bzów a od niedawna z nowego placu zabaw i siłowni zewnętrznej. Zielony skwer u zbiegu ulic Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza będzie nosił imię Ireny Jarockiej. W Oliwie słynna piosenkarka spędziła dzieciństwo i młodość.
Kilkadziesiąt lat temu odbywały się tu potańcówki albo przedstawienia cyrkowe. Oliwianie znają to miejsce z pachnących bzów a od niedawna z nowego placu zabaw i siłowni zewnętrznej. Zielony skwer u zbiegu ulic Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza będzie nosił imię Ireny Jarockiej. W Oliwie słynna piosenkarka spędziła dzieciństwo i młodość.
Na czerwcowej sesji Rady Miasta, gdańscy rajcy nadali imię Ireny Jarockiej skwerowi położonemu w Oliwie, u zbiegu ulic: Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza. To właśnie w Oliwie piosenkarka spędziła dzieciństwo i młodość, mieszkając do 1968 roku przy ulicy Słonecznej 6.
Uroczyste nadanie imienia Ireny Jarockiej skwerowi w Oliwie odbędzie się 12 września o godz. 11.00.
Irena Jarocka urodziła się 18 sierpnia 1946 roku z Srebrnej Górze koło Żnina. Niespełna rok później, w 1947 roku państwo Jaroccy przeprowadzili się do Oliwy. Tutaj Irena Jarocka chodziła do szkoły podstawowej i do V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego przy ulicy Polanki 130. W Oliwie kończy również Studium Nauczycielskie Wychowania Fizycznego i Biologii. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku na wydziale wychowania muzycznego. Można przyjąć, że początki jej śpiewania związane są z Oliwą. W siódmej klasie szkoły podstawowej Irena Jarocka zaczęła uczęszczać do chóru działającego przy Katedrze Oliwskiej. Występowała również w Katolickim Kole Dramatycznym działającym przy parafii.
Irena Jarocka współpracowała z Zespołem Estradowym Marynarki Wojennej Flotylla, a w 1965 roku debiutowała w klubie „Rudy Kot” w Gdańsku. W tym też roku pierwszy raz wystąpiła na KFPP w Opolu. Wielokrotnie występowała także na festiwalu w Sopocie. Współpracowała m.in. z zespołami Polanie, Czerwone Gitary i Budka Suflera. Koncertowała w kraju i za granicą, w RFN, NRD, Czechosłowacji, Bułgarii, Szwajcarii, we Włoszech, Portugalii, Luksemburgu, Australii, we Francji oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady.
Jej przebojami były takie piosenki jak „Motylem jestem”, „Kawiarenki”, „Wymyśliłam cię”, „Gondolierzy znad Wisły” czy „Sto lat czekam na twój list. W 2008 nagrała ostatnią płytę z premierowymi piosenkami pt. „Małe rzeczy”. W 2010 wspólnie z Michaelem Boltonem nagrała swój ostatni przebój „Break Free”.
Jarocka była także aktorką, wystąpiła m.in. u boku Andrzeja Kopiczyńskiego w filmie „Motylem jestem, czyli romans 40-latka” – kinowej wersji losów inżyniera Stefana Karwowskiego z serialu „Czterdziestolatek”.
Irena Jarocka zmarła 21 stycznia 2012 w Warszawie.
W 2013 roku klasowi koledzy piosenkarki ufundowali ławeczkę jej imienia, która znajduje się w V LO. Do dziś znajomość z Ireną Jarocką wspomina wielu mieszkańców naszej dzielnicy.
Załącznik graficzny do uchwały Rady Miasta Gdańska zdnia 28 czerwca 2018 roku
Skwer przy Żeromskiego
Pierwotnie skwer miał nosić imię związanych z Oliwą Jana i Macieja Kilarskich. Z takim wnioskiem wystąpiła w tym roku Rada Oliwy. Decyzja ta zyskała aprobatę Komisji Kultury i Turystyki Rady Miasta Gdańska. Jednak potem okazało się, że kilka lat wcześniej grupa mieszkańców zwróciła się do prezydenta Gdańska o upamiętnienie Ireny Jarockiej poprzez nazwanie jakiegoś miejsca na terenie miasta. Później doprecyzowano pisemny wniosek, wskazując zielony skwerek w Oliwie.
Zarząd Dzielnicy Oliwa, wychodząc naprzeciw wnioskowi mieszkańców, zadeklarował znalezienie innego, godnego miejsca dla upamiętnienia Jana i Macieja Kilarskich. W porozumieniu z rodziną słynnych oliwian, wskazana będzie powstająca ulica o roboczej nazwie „Nowa Opacka”.
Sam skwer przy ul. Żeromskieog bardzo powoli się zmienia. Proces ten zapoczątkowała Rada Oliwy, która ufundowała kilka lat temu pierwszy w dzielnicy zestaw urządzeń siłowni zewnętrznej. Pomysł ten okazał się strzałem w 10. Z siłowni mieszkańcy korzystaja nawet zimą. Następnie stworzono tu dzięki pieniądzom Rady niewielki plac zabaw, który rozbudowano w ubiegłym roku ze środków Budżetu Obywatelskiego. Jednocześnie powstał kompleksowy projekt zagospodarowania całego skweru, który zakłada m.in przebudowę alejek i powstanie fontanny. Brakuje jednak pieniędzy na dokończenie całośc projektu.
ts/umg
Ostatnia edycja: 6 września, 2018 o 23:11