Reklama

Czyją kość znaleziono przy ul. Cystersów?

W ubiegłym tygodniu przed kościołem św. Jakuba w Oliwie znaleziono fragment ludzkiej kości. Prawdopodobnie są to szczątki zmarłego pochowanego na znajdującym się kiedyś wokół kościeła cmentarzu.

Wpis z grupy "Moja Oliwa i okolice"
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Kość znalazła w ubiegłą środę uczestniczka naszej grupy „Moja Oliwa i okolica”.

– Zgłosiłam na policję.Panie policjantki przyjechały i zawezwały dochodzeniowca – opisuje Pani Magdalena, która przypuszcza, że kość może pochodzić z dawnego przykościelnego cmentarza.

Sprawę znaleziska potwierdza gdańska policja

Policjanci odebrali zgłoszenie od spacerowicza, który na trawniku przy skrzyżowaniu ulic ul. Opackiej z ul. Cystersów zauważył kość wyglądającą na ludzką. Na miejscu pojawili się policjanci z grupy dochodzeniowo – śledczej , którzy wykonali oględziny z  udziałem technika kryminalistyki oraz lekarza biegłego z zakresu medycyny sądowej – odpowiada na nasze pytania podinsp. Magdalena Ciska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku.

Wstępnie ustalano, że znalezione szczątki należą do człowieka i pochodzą sprzed około 80-100 lat. Decyzją prokuratora kość została przewieziona na dalsze badania do Zakładu Medycyny Sądowej.  

W ostatnim czasie przed kościołem św. Jakuba trwały prace związane z poszerzaniem jezdni na potrzeby lewoskrętu z ul. Opackiej w ul. Cystersów. Przebudowano chodnik oraz przejście dla pieszych. Kość leżała na zagrabionej już części przyszłego trawnika przylegającego do jezdni ul. Cystersów.

W tej sytuacji, ubolewać trzeba, że przygotowywana latami inwestycja nie została poprzedzona kwerendą historyczną a może nawet badaniami archeologiczny.

Tu leżą ofiary rzezi Gdańska

Teren wokół kościoła św. Jakuba może być najstarszą nekropolią na terenie dzisiejszego Gdańska. Pierwsza wzmianka o tym  pochodzi z 1308 roku, kiedy opat oliwski Rudiger kazał pochować przy murze kościoła św Jakuba rycerzy pomorskich pomordowanych przez Krzyżaków podczas rzezi Gdańska.

Cmentarz wokół „Jakubka” dał początek znanemu nam wszystkim Cmentarzowi Oliwskiemu, który zajął tereny na północ od kościoła. Z braku miejsca wokół samej świątyni, w 1878 roku zaprzestano pochówków w tym miejscu.

Jeszcze kilkanaście lat temu w trawie za kościołem odnaleźć można było kilka dawnych nagrobków. W późniejszych latach miały one zostać przeniesione do lapidarium.

Ze starego cmentarza zostały tylko dwa bloki kamienne z czego jeden ma wykuty rok 1729. No i oczywiście bezimienne już szczątki osób chowanych w tym miejscu od początku XIV wieku.

Tomasz Strug

Ostatnia edycja: 27 marca, 2024 o 22:53