Reklama

Gimnazjum Nr 23 do likwidacji

Władze Gdańska chcą zamknąć „Białą szkołę” czyli Gimnazjum nr 23.  Za rok uczniowie tej szkoły mają chodzić do Gimnazjum nr 24 przy ul. Wąsowicza. Powodem jest malejąca liczba uczniów w Gdańsku i oszczędności.

"Biała szkoła" w Oliwie | Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Władze Gdańska chcą zamknąć „Białą szkołę” czyli Gimnazjum nr 23.  Za rok uczniowie tej szkoły mają chodzić do Gimnazjum nr 24 przy ul. Wąsowicza. Powodem jest malejąca liczba uczniów w Gdańsku i oszczędności.

W piątek w Urzędzie Miasta wiceprezydent Ewa Kamińska ujawniła plany Gdańska wobec obecnej sieci szkół. W związku ze zmianami demograficznymi miasto planuje zlikwidować do 2014 roku  8 placówek szkolnych. W ciągu ostatnich 4 lat w Gdańsku ubyło ponad 8 tysięcy uczniów a ich liczba nadal ma spadać. Jednocześnie brakuje szkół w nowych dzielnicach miasta. Ponieważ nie mamy pieniędzy na budowę nowych szkół w południowych dzielnicach, dwa szkolne budynki we Wrzeszczu i Śródmieściu chcemy przekazać deweloperom, by w zamian wybudowali szkoły na miejskich działkach np. na Łostowicach – tłumaczy Ewa Kamińska.

Wśród planowanych do likwidacji szkół znajduje się Gimnazjum nr 23 przy ul. Cystersów. Uczniowie z tej szkoły mają zostać przeniesieni do Gimnazjum nr 24 przy ul. Wąsowicza. Obecnie do Gimnazjum 23 chodzi 140 uczniów.  Nie są znane jeszcze przyszłe losy budynku po szkole przy ul. Cystersów, jednak jest on położony w najatrakcyjniejszym miejscu Oliwy – w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań dawnego klasztoru cystersów i Parku Oliwskiego.

Gimnazjum nr 23 to kolejna szkoła likwidowana w Oliwie. W 2009 roku gdańscy radni zdecydowali o likwidacji Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących przy ul. Czyżewskiego. Podobny los miał spotkać w 2008 roku Zespół Szkół Specjalnych nr 2 przy ul. Wita Stwosza. Jednak po licznych protestach szkoła nie została zlikwidowana a jej uczniowie nie zostali przeniesieni do gorzej skomunikowanej szkoły przy ul. Batorego we Wrzeszczu.

Ewa Kamińska podkreśla w rozmowie z Gazetą Wyborczą, że miasto liczy się z protestami rodziców i pracowników szkół, którzy będą ich bronić. – I nawet je rozumiem, bo człowiek ma lęk przed każdą zmianą. Ale trzeba spojrzeć na to mniej emocjonalnie. Dlatego lepszy efekt dadzą konsultacje z radami dzielnic. One spojrzą na sprawę całościowo i na to liczymy.

DAZ_KATH_SCHULE

Jak czytamy na stronie internetowej Gimnazjum nr 23, szkoła istnieje od 1 września 1999 roku. Gimnazjum zostało utworzone w budynku wygaszanej Szkoły Podstawowej nr 36. W latach 1999-2002 obydwie szkoły funkcjonowały w ramach Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 16. Od 1 września 2002 roku Gimnazjum 23 jest samodzielną szkołą i jedynym gimnazjum rejonowym dla starej, zabytkowej dzielnicy Gdańska- Oliwy.

Gimnazjum jest spadkobiercą wieloletniej historii szkolnictwa w Oliwie. Budynek, w którym się mieści wybudowano około 1905 roku. Przed II wojną światową istniała w nim szkoła katolicka. W czasie wojny był tu lazaret dla żołnierzy niemieckich, a od 1 września 1945 roku Szkoła Podstawowa nr 23. W 1952 roku do szkoły uczęszczało ponad 1500 uczniów więc postanowiono szkołę podzielić. W roku szkolnym 1952/53 w jednym budynku funkcjonowały: Szkoła Podstawowa nr 23 i nowo utworzona Szkoła Podstawowa nr 36. Od 1 września 1952 roku Szkoła Podstawowa 23 otrzymała budynek przy ulicy Opackiej (dawna szkoła ewangelicka) a Szkoła Podstawowa 36 pozostała przy ulicy Cystersów 13.

Szkoła posiada największą salę gimnastyczna w Oliwie, z której korzystają nie tylko uczniowie gimnazjum. Przy szkole powstało kilka lat temu pierwsze w Trójmieście boisko do piłki nożnej z nawierzchnią ze sztucznej trawy.

Tomasz Strug