Gospodarska wizyta prezydent Gdańska na Przymorzu Małym
Wraz z radnymi dzielnicowymi oraz miejskimi urzędnikami po Przymorzu Małym spacerowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Efektem tej wizyty ma być sporo zmian w dzielnicy.
Wraz z radnymi dzielnicowymi oraz miejskimi urzędnikami po Przymorzu Małym spacerowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Efektem tej wizyty ma być sporo zmian w dzielnicy.
W popołudniowym spacerze 9 sierpnia w spacerze z udziałem prezydent Gdańska wzięli udział: Barbara Imianowska, radna miasta Gdańska, a także radni dzielnicy, zastępca komendanta Straży Miejskiej oraz przedstawiciele Urzędu i miejskich jednostek Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Wydziału Projektów Inwestycyjnych, Wydziału Gospodarki Komunalnej, Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Biura Rozwoju Gdańska, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Wydziału Rozwoju Społecznego, Gdańskich Nieruchomości, Wydziału Środowiska oraz Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami.
Śmierdzący tunel
Spotkanie rozpoczęło się przy tunelu pod ulicą Chłopską, gdzie omawiano problem wykorzystywania go jako szaletu i miejsca malowania graffiti. Przedstawiciele mieszkańców sugerowali nawet likwidację tunelu, ale okazuje się że w niepewnych czasach może on pełnić funkcję schronu.
Ja podaje portal gdansk.pl, dyrektor Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Mieczysław Kotłowski, przypomniał, że tunel powstał w latach 70 i miał być swego rodzaju promenadą prowadzącą z Oliwy prosto nad morze – takie było założenie architektów.
Na spotkaniu padła deklaracja, że miasto podejmie rozmowy z zarządcą rynku w sprawie bezpłatnego udostępniania przez niego toalety, co mogłoby poprawić sytuację utrzymania porządku w tunelu.
– Ustaliliśmy, że wraz z mieszkańcami zastanowimy się nad przyszłością tunelu pod ul. Chłopską. Przeprowadzimy w związku z tym konsultacje z mieszkańcami Przymorza – mówi Marcin Mickun, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Przymorze Małe.
fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl
Jak pozbyć sie handlujących poza targowiskiem?
Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego, na placu przy targowisku Zielony Rynek poruszono kwestię związaną z nielegalnym handlem, niszczeniem zieleni, zalegającymi śmieciami oraz możliwością utworzenia ścieżki rowerowej przy przejściu dla pieszych przez ul. Chłopską.
Zebranych poinformowano, że Straż Miejska regularnie przeprowadza tu kontrole wspólnie z pracownikiem GZDiZ oraz firmą sprzątającą, mające na celu usuwanie zjawiska nielegalnego handlu, a sprzątanie terenu i opróżnianie koszy na odpady objęte jest bieżącym utrzymaniem.
Mimo tego, od połowy września 2022 Wydział Gospodarki Komunalnej wraz z GZDiZ i Strażą Miejską będzie dokonywać codziennych patroli terenu. Referat Mobilności Aktywnej przygotował koncepcję uzupełnienia przejścia dla pieszych o przejazd rowerowy i przekazał do GZDiZ, w celu.
Remonty ulic
– Kolejnym omawianym problemem był stan nawierzchni ul. Czerwony Dwór – jest wpisana do programu modernizacji ulic, na razie zostaną przeprowadzone naprawy bieżące – informuje Marcin Mickun. – Omówiliśmy problem złego stanu boiska do gry w piłkę pomiędzy blokami przy ul. Bzowej i Bydgoskiej. Pani Prezydent zaproponowała, żeby Rada Dzielnicy wraz z Biurem Rozwoju Gdańska zorganizowała warsztaty dla mieszkańców, którzy wspólnie wypracują pomysł na zagospodarowanie tej przestrzeni w przyszłości.
Przy ulicy Bora Komorowskiego 15, poruszono kwestię ulokowania w znajdującym się tam budynku nowej siedziby Rady Dzielnicy. Gdańskie Nieruchomości przeanalizują taką możliwość, biorąc pod uwagę zawarte tam umowy dzierżaw.
Po lewej barak przy ulicy Bora Komorowskiego 15. fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl
– Następnym punktem był stan ul. Śląskiej, Krynickiej i Lęborskiej – opisuje szef Zarządu Dzielnicy. – Ustalono, że Miasto zleci przygotowanie projektu remontu ul. Lęborskiej i Śląskiej od ul. Krynickiej do Chłopskiej. Natomiast remont ul. Śląskiej od ul. Beniowskiego do ul. Krynickiej zostanie zrobiony w przeciągu kilku miesięcy.
Natomiast przebudowa ulic: Słupskiej, Arkońskiej i Szczecińskiej na odcinkach od Kołobrzeskiej do Lęborskiej jest zaplanowana w ramach zadania Poprawa Obsługi Komunikacyjnej Przymorza.
– Otrzymaliśmy także informacje, że w przyszłym roku zostanie wykonany remont ul. Arkońskiej, Szczecińskiej i Słupskiej (wszystkie od ul. Kołobrzeskiej do Lęborskiej), a także zostanie wybudowany lewoskręt z ul. Kołobrzeskiej w ul. Słupską – relacjonuje przewodniczący Mickun.
W zadanie zostali włączeni prywatni inwestorzy, którzy na podstawie art. 16 ustawy o drogach publicznych partycypują finansowo w jego realizacji. Z uwagi na konieczność wymiany m.in. sieci podziemnych, obecnie trwają prace nad dokumentacją projektową nowych instalacji.
Co dalej z „Małą Warszawą”?
W sprawie planów zagospodarowania tzw. Małej Warszawy, tj. ulic Szczecińskiej, Słupskiej, Arkońskiej, Puckiej, Malborskiej, i obaw mieszkańców przed niekontrolowaną zabudową oraz rosnącą ilością samochodów parkujących na ulicach, poinformowano, że plan sporządzany jest na wniosek mieszkańców oraz Rady Dzielnicy i na etapie procedury projekt był kilkukrotnie konsultowany z mieszkańcami, Radą Dzielnicy oraz inwestorami.
– Omówiliśmy także problem z intensyfikacją zabudowy, w szczególności usługowej przy ul. Kołobrzeskiej (problem z prywatnymi akademikami i aparthotelami). Projekt planu (dot. tzw. „Małej Warszawy” – przyp. red) wstrzymuje Wojewódzki Konserwator Zabytków, który podważył część zapisów – dodaje Marcin Mickun
Projekt planu, ze względu wprowadzone zmiany, został wysłany do ponownego uzgodnienia z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i w najbliższym czasie zaplanowane jest spotkanie przedstawicieli Urzędu Miejskiego i Konserwatora Zabytków w tej sprawie. Po dokonaniu analizy uwag do planu, ponownie zostanie wyłożony do publicznego wglądu.
Ts