Reklama

Największa inwestycja od powstania Szpitala Dziecięcego Polanki

W zaledwie pół roku zmieniono nie do poznania oddział alergologii, immunologii i chorób Szpitala Dziecięcego przy Polankach w Oliwie. Od nowego roku mali pacjenci będzie się leczyć w bardzo nowoczesnej placówce medycznej otoczonej Lasem Oliwskim.

Największa inwestycja od powstania Szpitala Dziecięcego Polanki
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Uroczyste otwarcie oddziału odbyło się 18 grudnia. Największa inwestycja w Szpitalu Dziecięcym Polanki im M. Płażyńskiego odbyła się błyskawicznie, ponieważ umowę na dofinansowanie inwestycji podpisano 20 kwietnia 2023 roku. Teraz wszystko jest już gotowe na przyjęcie pacjentów.

Remont Oddziału alergologii, immunologii i chorób płuc to największa inwestycja od chwili powstania Szpitala Dziecięcego Polanki – mówił marszałek Mieczysław Struk. – To historyczny moment, z którego jako władze województwa bardzo się cieszymy. Dzięki tym zmianom szpital może diagnozować i hospitalizować większą liczbę pacjentów na najwyższym światowym poziomi. A wszystko w prawie siedem miesięcy po podpisaniu umowy na dofinansowanie modernizacji i doposażenie.

Dotychczas Oddział Alergologii, immunologii i chorób płuc oliwskiego szpitala dziecięcego działał w dwóch budynkach, z których każdy ma ponad 100 lat.  Od nowego roku będzie działać w wyremontowanym budynku nr 4.

Moment uroczystego otwarcia wyremontowanego oddziału. fot. Tomasz Strug

Z wyremontowanego oddziału skorzystają dzieci głównie z chorobami alergicznymi, immunologicznymi, pneumonologicznymi, w tym z zakażeniami dróg oddechowych oraz ich opiekunowie.

– Zrealizowana właśnie inwestycja pozwoli na skrócenie czasu realizacji świadczeń opieki zdrowotnej poprzez przeniesienie ciężaru z pełnej hospitalizacji szpitalnej na hospitalizację jednodniową, co znacznie przyspieszy proces leczenia. Nowy oddział będzie zajmować się też szeroko rozumianą diagnostyką chorób płuc u dzieci – zapowiada Małgorzata Paszkowicz,  prezes Szpitala Dziecięcego Polanki.

W czasie półrocznych prac zmieniono układ pomieszczeń. Powstało m.in.: pięć izolatek dla pacjentów, cztery sale chorych, trzy sale jednodniowe. Prze przebudowie, do dyspozycji małych pacjentów będą 23 łóżka.

Utworzono też: cztery gabinety lekarskie, trzy gabinety zabiegowe oraz trzy gabinety w ramach Pracowni badań czynnościowych. Przygotowano również wygodne pomieszczenia kuchenne dla rodziców przebywających z chorymi dziećmi.

Robotnicy budowlani przebudowali również instalację wodno-kanalizacyjną oraz centralnego ogrzewania. Dodatkowo wybudowano m.in. klimatyzację, instalację gazów medycznych, oświetlenia ogólnego i awaryjnego oraz oddymiania klatek schodowych. Budynek został w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych m.in. poprzez zamontowanie windy. Ponadto, kupiono nowoczesną aparaturę i sprzęt medyczny m.in.: aparaty USG, RTG i EKG, pompy infuzyjne, pulsoksymetry inhalatory.

Wyremontowany budynek nr 4 Szpitala Dziecięcego Polanki im M. Płażyńskiego. fot. Tomasz Strug

Przebudowa i modernizacja oddziału kosztowała prawie 21 mln zł, w tym 16,3 mln zł pochodziło z funduszy europejskich, 4,4 mln zł z budżetu województwa, a szpital dołożył 230 tys. zł.

Władze szpitala myślą o remoncie kolejnych budynków na jego terenie. Niestety na razie nie ma widoków na ratowanie budynku Dworu IV, który jest prowizorycznie zabezpieczony po pożarze dachu do którego doszło 14 stycznia 2014 roku. Aby budynek nie straszył swoim wyglądem, powieszono na nim olbrzymi baner.

Pw

Ostatnia edycja: 23 grudnia, 2023 o 00:24