Reklama

Ogrodzenie terenu przy Opackiej – czy to początek budowy?

Ogrodzenie terenu u zbiegu alei Grunwaldzkiej i ulicy Opackiej to jeszcze nie początek budowy budynków usługowych. Na te musimy jeszcze trochę poczekać. A może nie powstaną w ogóle?

Ogrodzenie terenu przy Opackiej – czy to początek budowy?
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Czytelnicy zwrócili się do nas z zapytaniem, co jest powodem postawienia ogrodzenia terenu u zbiegu ulicy Opackiej i alei Grunwaldzkiej w Oliwie –  obok osiedla „Oliwska Harmonia”. Okoliczni mieszkańcy zastanawiają się czy to przygotowania do nowej budowy?

Postanowiliśmy zapytać u źródła.

Obecnie zainstalowane tymczasowe ogrodzenie terenu inwestycyjnego należącego do spółki INPRO SA przy zbiegu ulic Opackiej i Grunwaldzkiej w Gdańsku Oliwie ma na celu ochronę naszego terenu poprzez uniemożliwienie dostępu osobom trzecim i zapobieganie zanieczyszczenia tych działek przez postronne osoby – informuje Agnieszka Staniszewska z firmy INPRO.

Opacka Park – handel i biura z dominantą

Na początku lat 90 XX wieku na terenie u zbiegu al. Grunwaldzkiej i Opackiej w Oliwie miał powstać wielki hipermarket jednej z wielkich sieci handlowych. Końcówka tamtego wieku to złote lata takiej formy sprzedaży w Polsce. Spotkało się to wówczas z wielkim oporem mieszkańców Oliwy a przede wszystkim lokalnych handlowców. Z tego powodu pomysł ten upadł.

Teren przeszedł w posiadanie firmy INPRO, która planowała początek budowy w tym miejscu w 2016 roku. Pierwsze miały powstać budynki usługowe i biurowe. Do końca 2017 roku miały zostać wybudowane dwa budynki, w tym jeden z 40-metrową dominantą. 11 lat temu, na etapie procedowania planu zagospodarowania przestrzennego, firma INPRO obiecała Radzie Oliwy utworzenie miejsca na powstanie dużego dyskontu. Zbiegło się to wówczas z oczekiwaniami mieszkańców, narzekających na brak w Oliwie Biedronki czy Lidla (tak, były takie czasy).

Pierwszy budynek miał mieć cztery kondygnacje i 15 m wysokości Drugi budynek miał się składać z dwóch części: siedmiokondygnacyjnej (25 metrów) oraz czterdziestometrowej dominanty, która miałaby mieć 11 poziomów. W dalszej kolejności zbudowany miał zostać „Segment C” o sześciu kondygnacjach. Całość miała dać około 20 tys. metrów kwadratowych powierzchni usługowej.

Stało się jednak odwrotnie, najpierw powstawały etapami budynki osiedla o nazwie „Oliwska Harmonia”. Później wybuchła pandemia koronawirusa i skończył się boom na powierzchnie biurowe w trójmieście.

Wiele wskazuje na to, że na wkopanie pierwszej łopaty przy budowie „Opacka Park” jeszcze poczekamy.

Formalnie inwestor może występować o pozwolenie na budowę na podstawie obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Jednak niewykluczone, że zapisy tworzonego obecnie Studium Pasma Alei Grunwaldzkiej mogą wskazać inne możliwości zagospodarowania tego terenu, np. z dopuszczeniem funkcji mieszkaniowej.

Tomasz Strug

Ostatnia edycja: 17 marca, 2024 o 16:50