Reklama

Orkan Grzegorz daje się we znaki – zamknięto cmentarze i Park Oliwski

Ze względu na silny wiatr do odwołania zamknięto wejścia na gdańskie cmentarze i do Parku Oliwskiego. Wieczorem możliwe opady deszczu ze śniegiem. Według synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej porywy wiatru osiągną nawet 110 km/h.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Ze względu na silny wiatr do odwołania zamknięto wejścia na gdańskie cmentarze i do Parku Oliwskiego. Wieczorem możliwe opady deszczu ze śniegiem. Według synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej porywy wiatru osiągną nawet 110 km/h.

Aktualna sytuacja (na 20:30):
 
Ze względu na wodę, która przelała się przez jezdnię zamknięta dla ruchu została ulica Wiślna. Budynek przy ulicy Wiślnej 1 został zabezpieczony. Silny wiatr spowodował  tzw. „cofkę” na Martwej Wiśle – obecnie woda w kilku miejscach przekroczyła stany alarmowe, powodując automatyczne zamknięcie wrót sztormowych. Wrota w sposób automatyczny zamykają się, gdy poziom wody od strony Martwej Wisły przewyższa poziom wody w ciekach do niej dopływających, chroniąc przed lokalnymi podtopieniami.Pracownicy spółki Gdańskie Wody na bieżąco kontrolują sytuację w mieście i reagują we współpracy z Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i pozostałych służb miejskich.

Poziom wody w Zatoce Gdańskiej wg wskazań dla Portu Północnego osiągnął stan alarmowy (570 cm) aktualnie wskazuje (598 cm), tendencja malejąca, lub stała może przejść w rosnącą 
Poziom wody na Martwej Wiśle według wskazań dla Sobieszewo przekroczony stan alarmowy (570 cm) aktualnie skazuje (598 cm), tendencja malejąca lub stała może przejść w rosnącą 
Sytuacja na zbiornikach retencyjnych jest ustabilizowana – aktualnie brak większych opadów deszczu. Możliwe przelotne opady deszczu.

Straż Pożarna odnotowała w ciągu całego dnia 30 zgłoszeń w związanych z silnym wiatrem, dotyczyły one głównie przewróconych drzew i oderwanych, „latających” blach.

Do odwołania pozostają zamknięte Cmentarze, Park Oliwski, ZOO, oraz Molo w Brzeźnie i falochron wschodni.

Sytuacja hydrometeorologiczna – obowiązujące ostrzeżenia IMGW-PIBSilny Sztorm/3 Strefa Brzegowa od 29.10 – 30.10 silny sztorm do 10 B – wiatr północny do północno zachodniego 4 do 6 szybko wzrastający na 8 do 9 w porywach 10 w skali B. Wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych/2 (Żuławy, Zalew Wiślany) – do 08:00 31.10 Informacja o niebezpiecznym zjawisku /2 od 2017-10-29 10:30:00 do 2017-10-31 08:00:00 – na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego przewiduje się dalszy wzrost stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów alarmowych.Silny wiatr/2 Subregion nadmorski – od 2017-10-29 08:00:00 do 2017-10-30 16:00:00 – wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 60 km/h, z porywami do 110 km/h, z północy i północnego-zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w gminach nadmorskich i w rejonie Zatoki Gdańskiej w dniu jutrzejszym.

OBOWIĄZUJĄCA PROGNOZA POGODY NA REJON GDAŃSKA IMGW-PIB ważność od godz. 08:00 dnia 29.10.2017 do godz. 08:00 dnia 30.10.2017. W dzień początkowo zachmurzenie całkowite i opady deszczu. Od godzin południowych większe przejaśnienia i miejscami przelotne opady deszczu lub krupy śnieżnej. W godzinach wieczornych możliwy deszcz ze śniegiem. Prognozowana wysokość opadów od 3 mm do 8 mm.Niewielkie ryzyko wystąpienia burzy. Temperatura maksymalna od 8°C do 9°C. Wiatr północny i północno-zachodni, początkowo 4 (14 km/h) do 8 m/s (28 km/h) szybko wzrastający na 8 (28 km/h) do 14 m/s (50 km/h), w porywach do 25 m/s (90 km/h) , okresami porywy do 28 m/s (100 km/h).

W nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami, przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Opady okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów od 3 mm do 8 mm. Temperatura minimalne od 2°C do 5°C. Wiatr północno-zachodni, 8 (28 km/h) do 14 m/s, (50 km/h) w porywach do 25 m/s. (90 km/h).

 


Aktualizacja g. 16.10:

Sytuacja hydrometeorologiczna – obowiązujące ostrzeżenia IMGW-PIB:

Silny Sztorm/3 Strefa Brzegowa od 29.10 – 30.10 silny sztorm do 10 B – wiatr północny do północno zachodniego 4 do 6 szybko wzrastający na 8 do 9 w porywach 10 w skali B.

Wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych/3 (Żuławy, Zalew Wiślany) – do 08:00 30.10

Informacja o niebezpiecznym zjawisku /2 od 2017-10-29 10:30:00 do 2017-10-31 08:00:00 – na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego przewiduje się dalszy wzrost stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów alarmowych.

Silny wiatr/2 Subregion nadmorski – od 2017-10-29 08:00:00 do 2017-10-30 16:00:00 – wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 60 km/h, z porywami do 110 km/h, z północy i północnego-zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w gminach nadmorskich i w rejonie Zatoki Gdańskiej w dniu jutrzejszy


Bieżąca sytuacja na godz. 14:40:

Do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego nie wpłynęły żadne zgłoszenie bezpośrednio związane z sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną – obserwowany wzrost poziomów wody w kanałach w związku z cofką. Na chwile obecną nie występują lokalne podtopienia związane z cofką. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. 

Dyżurnego Inżyniera Miasta odnotował łącznie 4 zgłoszenia z przewróconymi drzewami.

Straż Pożarna odnotowała 10 zgłoszeń dotyczących przewróconych drzew do godziny 11.00, do godziny 14:30 przybyło kolejne 5 zgłoszeń (drzewa i reklamy o charakterze lokalnym).

Poziom wody w Zatoce Gdańskiej wg wskazań dla Portu Północnego osiągnął stan alarmowy (570 cm) aktualnie wskazuje (578 cm), tendencja rosnąca.

Poziom wody na Martwej Wiśle według wskazań dla Sobieszewo przekroczony stan alarmowy (570 cm ) aktualnie wskazuje (587 cm), tendencja rosnąca.

Sytuacja na zbiornikach retencyjnych jest ustabilizowana – aktualnie brak większych opadów deszczu. Możliwe przelotne opady deszczu.

Ekipy Gdańskich Wód monitorują sytuację w swoich rejonach i na chwilę obecną nie informują o wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk w dalszym ciągu prowadząc prace polegające na udrażnianiu i czyszczeniu urządzeń hydrotechnicznych w związku z nanoszeniem liści i innych nieczystości przez wiejący silny wiatr, oraz prowadzą działania zabezpieczające na ul. Wiślnej. Gdańskie Wody przygotowane dostarczanie worków w miejsca gdzie mogą wstąpić lokalne podtopienia związane z cofką. 

Zarząd Transportu Miejskiego nie odnotował żadnych utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej wynikających z sytuacji hydro-meteorologicznej.

Do odwołania pozostają zamknięte Cmentarze, Park Oliwski oraz ZOO. 

Sytuacja z  silnym wiatrem będzie się utrzymywała do dnia jutrzejszego. 


 

Aktualizacja g. 13.20:

 

Do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego nie wpłynęły żadne zgłoszenie bezpośrednio związane z sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną – obserwowany wzrost poziomów wody w kanałach w związku z cofką. 

Dyżurnego Inżyniera Miasta wpłynęły dwa zgłoszenia dotyczące przewróconego drzewa drzewa na ul. Galla i konaru drzewa na ul. Słowackiego – uprzątnięte na bieżąco. 

Straż Pożarna odnotowała 10 zgłoszeń dotyczących przewróconych drzew.

Poziom wody w Zatoce Gdańskiej wg wskazań dla Portu Północnego osiągnął stan alarmowy (574 cm) aktualnie spada i wskazuje (558 cm).

Poziom wody na Martwej Wiśle według wskazań dla Sobieszewo przekroczony stan alarmowy (570 cm )aktualnie spada i wskazuje (565 cm). 

Sytuacja na zbiornikach retencyjnych jest ustabilizowana – aktualnie brak większych opadów deszczu. Możliwe przelotne opady deszczu.

 

Ekipy Gdańskich Wód monitorują sytuację w swoich rejonach i nie informują o wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk w dalszym ciągu prowadząc prace polegające na udrażnianiu i czyszczeniu urządzeń hydrotechnicznych w związku z nanoszeniem liści i innych nieczystości przez wiejący silny wiatr, oraz prowadzą działania zabezpieczające na ul. Wiślnej. 

 

Zarząd Transportu Miejskiego nie odnotował żadnych utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej wynikających z sytuacji hydro-meteorologicznej.

 

Do odwołania pozostają zamknięte Cmentarze, Park Oliwski oraz ZOO.


Aktualizacja g. 12.00: 

 

Z powodu silnych podmuchów wiatru gdańskie zoo zostało zamknięte do odwołania. 

Sytuacja na terenie ogrodu zoologicznego jest na bieżąco monitorowana, a zwierzęta są bezpieczne.

 

– Zwracamy się do mieszkańców Gdańska z prośbą o zachowanie ostrożności, a osoby które chciały dziś przygotować groby bliskich do Wszystkich Świętych o zmianę planów – apeluje Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. – Prosimy nie wchodzić na cmentarze, do parków oraz zabezpieczyć przedmioty na balkonach, a samochody przestawić w bezpieczne miejsce.

Otrzeżenia docierają również do mieszkańców za pośrednictem sms. – Mieszkańcy od wczoraj informowani są za pomocą komunikatów SISMS  o sytuacji pogodowej tj. nadchodzącym silnym wietrze, oraz opadami deszczu i podniesieniem poziomów wód w kanałach – informuje Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prasowy Prezydenta Gdańska.

Poziom wody w Zatoce Gdańskiej wg wskazań dla Portu Północnego osiągnął stan ostrzegawczy (550 cm) i utrzymuje się w tej granicy z chwilowymi przekroczeniami (do 555 cm), tendencja wzrostowa z uwagi na wiatry wiejące z kierunku północno-zachodniego i północnego.

W związku z opadami deszczu w godzinach nocnych wzrosły stany na zbiornikach retencyjnych, obecnie wynoszą:

Srebrniki – 0.68 (godz. 00:00 – 0.51, NPP – 0.51)

Kiełpinek – 1.03 (godz. 00:00 – 0.51, NPP – 0.79)

Jasień – 1.21 (godz. 00:00 – 1:16, NPP – 1.14)

 

Obecnie poziomy stabilizują się, przy ustąpieniu opadów spodziewany jest dalszy spadek poziomów na zbiornikach.

Ekipy Gdańskich Wód monitorowały i monitorują  sytuację w swoich rejonach i nie informowały o wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk (również na obszarach polderów Rudniki, Olszynka, Orunia).

Zarząd Transportu Miejskiego nie odnotował żadnych utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej wynikających z sytuacji hydro-meteorologicznej.

Gdański Ośrodek Sportu nadzoruje molo i wejście na molo jak również nabrzeża znajdujące się w rejonie głównego miasta.

 

Sytuacja hydrometeorologiczna – obowiązujące ostrzeżenia:

Wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych/3 (Żuławy, Zalew Wiślany) – do 08:00 30.10

Intensywne opady deszczu/1 – do godz. 11:00 29.10

Silny wiatr

Subregion wewnętrzny/1 – do godz. 18:00 29.10

Subregion nadmorski/2 – do godz. 16:00 29.10

 

Strefa Brzegowa od 29.10 – 30.10 silny sztorm do 10 B – wiatr północny do północno zachodniego 4 do 6 szybko wzrastający na 8 do 9 w porywach 10 w skali B.

Opady występujące w nocy w dniu 28.10.2017 miejscami intensywne lecz przejściowe. Największe opadu odnotowano Reja 20,5mm, Osowa 22mm, Oliwa 22,4mm, Szadułki ZUT 12mm, Matemblewo 22,2mm, Matarnia 14mm, Kiełpino Górne 11,5mm, Jasień 12,7mm, Górki Zachodnie 17,5mm, Dolne Miasto 4,6mm. Opady w dniu 29.10.2017 jakie odnotowano w stacjach pomiarowych w granicach 1,5mm do godz. 7:00. 

PROGNOZA POGODY DLA REJONu GDAŃSKA

ważność od godz. 08:00 dnia 29.10.2017 do godz. 08:00 dnia 30.10.2017

W dzień początkowo zachmurzenie całkowite i opady deszczu. Od godzin południowych większe przejaśnienia i miejscami przelotne opady deszczu lub krupy śnieżnej. W godzinach wieczornych możliwy deszcz ze śniegiem. Prognozowana wysokość opadów od 3 mm do 8 mm.

Niewielkie ryzyko wystąpienia burzy. Temperatura maksymalna od 8°C do 9°C. Wiatr północny i północno-zachodni, początkowo 4 (14 km/h) do 8 m/s (28 km/h) szybko wzrastający na 8 (28 km/h) do 14 m/s (50 km/h), w porywach do 25 m/s (90 km/h) , okresami porywy do 28 m/s (100 km/h).

W nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami, przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Opady okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów od 3 mm do 8 mm. Temperatura minimalne od 2°C do 5°C. Wiatr północno-zachodni, 8 (28 km/h) do 14 m/s, (50 km/h) w porywach do 25 m/s. (90 km/h).

Pr/UMG

Ostatnia edycja: 29 października, 2017 o 20:31