Reklama

Policja ostrzega przed oszustami naciągającymi na pomoc Ukrainie

W internecie i nie tylko, pojawiło się wielu oszustów z fałszywymi akcjami obliczonymi na wyłudzenie pieniędzy. Pomorscy policjanci apelują o pomaganie tylko poprzez zweryfikowane strony i konta.

Sala z łóżkami polowymi w punkcie recepcyjnym dla uchodźców w szkole w Horodle w pobliżu przejścia granicznego Zosin | fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

W internecie i nie tylko, pojawiło się wielu oszustów z fałszywymi akcjami obliczonymi na wyłudzenie pieniędzy. Pomorscy policjanci apelują o pomaganie tylko poprzez zweryfikowane strony i konta.

Sytuacja na Ukrainie spowodowała, że organizowana jest ogromna ilość różnych akcji pomocowych i zbiórek dla tego kraju oraz uchodźców do Polski. Niestety ten moment wykorzystać chcą również oszuści, którzy podszywają się pod różne podmioty i w ten sposób chcą okraść swoje ofiary.

Pojawia się wiele „lewych” stron z rzekomą pomocą, linków z filmami, które po kliknięciu przekierowują do prośby o podanie danych logowania do naszych kont – ostrzega mł.asp. Anna Banaszewska-Jaszczyk z Zespołu Prasowego KWP w Gdańsku. – Zalecamy, w razie podania swoich danych logowania na fałszywym panelu Facebooka, o to żeby m.in. zmienić hasła i włączyć uwierzytelnienie dwuskładnikowe. Schemat oszustwa wykorzystujący przejęte konta Facebook nie jest nowy, teraz wzbogacony o motyw wojny, którego głównym celem jest wykorzystanie emocji jakie towarzyszą wszystkim w związku z panującą sytuacją.

„Informacje o fałszywych zbiórkach rozpowszechniane są w wiadomościach e-mail, SMS, postach na portalach społecznościowych. Są to m.in. linki do spreparowanych stron internetowych, stron podszywających się pod popularne portale ze zbiórkami, a także wiadomości z podanymi bezpośrednio numerami kont bankowych i adresami portfeli kryptowalut” – alarmuje CERT Polska.

Policja apeluje o czujność i  szukanie tylko zweryfikowanych zbiórek dla obywateli Ukrainy. Wiarygodną listę zbiórek znaleźć można na stronie rządowej pod adresem: https://pomagamukrainie.gov.pl/. Pomoc można w bezpieczny sposób nieść na portalu Gdańsk Pomaga. Jest również wiele stacjonarnych zbiórek darów. Jedna z większych w naszej okolicy odbywa się na Wydziale Nauk Społecznych UG przy ul. Bażyńskiego w Oliwie.

Pw/KWP Gdańsk

Ostatnia edycja: 3 marca, 2022 o 21:26