Reklama

Teren fabryki czekolady „Bałtyk” został sprzedany

Firma deweloperska „Torus” kupiła tereny Zakładu Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk” przy ul. Droszyńskiego. Właściciel zakładów przenosi produkcję gdańskich słodkości do Włocławka, jednak w Gdańsku ma pozostać administracja oraz sklep firmowy.

Pochodzący z lat 50 XX wieku napis na hali fabrycznej przy ul. Droszyńskiego | fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Firma deweloperska „Torus” kupiła tereny Zakładu Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk” przy ul. Droszyńskiego. Właściciel zakładów przenosi produkcję gdańskich słodkości do Włocławka, jednak w Gdańsku ma pozostać administracja oraz sklep firmowy.

O planowanej sprzedaży terenów przy ul. Droszyńskiego 8/11 mówiło się od blisko dwóch lat. Teraz wyprowadzka zakładów staje się faktem. „Bałtyk” planuje zakończyć produkcję w Gdańsku wiosną 2023 roku. Proces przenoszenia działalności do Włocławka rozpocznie się jeszcze w tym roku i będzie prowadzony tak, by zachować ciągłość produkcji.

– Chcąc dalej rozwijać markę „Bałtyk” jako polskiego, rodzimego producenta słodyczy, musimy optymalizować procesy i projektować rozwój w perspektywie długoterminowej. W dotychczasowym miejscu nie mamy już szans na rozbudowę czy modernizację linii produkcyjnych – tłumaczy Konrad Mickiewicz, prezes Zakładów Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk”. – Ponadto, w dzielnicy, w której się znajdujemy powstaje nowa zabudowa mieszkaniowa i usługowa. Zdajemy sobie sprawę, że sąsiedztwo dużej fabryki może być uciążliwe, zwłaszcza, że pracujemy dzień i noc, a transporty tirów muszą wjeżdżać w wąskie uliczki Oliwy i Przymorza. Rozbudowa zakładu w tym miejscu byłaby niezwykle trudna i kosztochłonna, do tego stopnia, że mogłaby zachwiać jego rentownością, nie wspominając o utrudnieniach dla mieszkańców czy problemach logistycznych. W obecnej sytuacji, przy gwałtownie rosnących cenach surowców, energii i logistyki nie możemy sobie na to pozwolić.

We Włocławku wybudowano już nową halę, w której zamontowane zostaną linie do produkcji czekolady. Wraz z uruchamianiem kolejnych linii we Włocławku stopniowo wygaszana będzie działalność przy Droszyńskiego na Przymorzu Małym.

– Chcemy wprowadzić „Bałtyk” w nowe stulecie istnienia w jak najlepszej kondycji i stworzyć perspektywy na dalszy rozwój, dla kolejnych pokoleń. Dlatego przenosimy produkcję do nowych zakładów we Włocławku, gdzie mamy niemalże nieograniczone możliwości zwiększania jej skali. W Gdańsku, gdzie są nasze korzenie, pozostanie administracja. Czynimy też starania, aby w dotychczasowym miejscu pozostał nasz sklep firmowy – mówi prezes Zakładów Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk”.

Biurowiec Format z lewej strony w tle budynku fabryka ZPC Baltyk 02 mat. Torus Sredni

Na pierwszym planie biurowiec „Format” a nad nim po lewej ZPC „Bałtyk” – mat. prasowe

Zespół wielofunkcyjny

Nowym właścicielem nieruchomości jest firma deweloperska „Torus”, która po sąsiedzku wybudowała niedawno biurowiec „Format” a szerzej znana jest z realizacji kompleksu biurowego „Alchemia” w Oliwie.

– Ta okolica jest nam dobrze znana. W tym roku oddaliśmy do użytku Format, wiele lat wcześniej, nieopodal wybudowaliśmy Arkońska Business Park i Hotel Arkon Park. Gdy tylko usłyszeliśmy o planach przeniesienia produkcji i możliwości zakupu gruntu od „Bałtyku”, zaczęła się rodzić wizja wykorzystania potencjału tego miejsca, stworzenia tam czegoś wyjątkowego, odpowiadającego założeniom nowoczesnego miasta –  mówi Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus. – Wiemy już, że będzie to zespół wielofunkcyjny. Obecnie wnikliwie badamy oraz analizujemy potrzeby i funkcje, które będą dobrze współgrać z charakterem dzielnicy i okolicznej zabudowy. Chcemy też wykorzystać sąsiedztwo Formatu i planowej budowy kładki skracającej drogę na peron SKM/PKP Gdańsk Oliwa tworząc nowy pieszy ciąg komunikacyjny – mówi prezes spółki Torus.

a11 

Zbiory Piotra Leżyńskiego

100 lat historii czekolady w Oliwie

Zakłady cukiernicze „Anglas” wybudowane zostały przy ulicy Zimmerstrasse dzisiejszej ul. Leona Droszyńskiego (długoletniego działacza polonii w II Wolnym Mieście Gdańsk mieszkającego przy tej ulicy wraz z żona i córkami Stasią i Heleną) i zarejestrowane w Wolnym Mieście Gdańsk w dniu 2 maja 1923 roku. Jak czytamy na stronei DawnaOliwa.pl, była to wówczas filia Londyńskiej spółki The Anglo-Asiatic Company Ltd. W latach 1924-1925 wybudowano we Wrzeszczu jeszcze dwa zakłady: „Baltic” i „Kosma” znajdujące się po obu stronach ul. Kościuszki przy al. Grunwaldzkiej, które po wojnie zostały połączone w jedną firmę „Bałtyk”. Wszystkie te zakłady produkowały słodycze.

W 1951 roku, te trzy przedwojenne fabryki połączono i utworzono Zakłady Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk”. Stały się one jednym z najbardziej znanych polskich przedsiębiorstw produkujących słodycze. Na początku lat 90. przejął je skandynawski koncern „Fazer”, który odszedł od tradycyjnej nazwy i receptur. W 2005 roku zagraniczny inwestor wycofał się jednak z Gdańska. Likwidacji uległy wówczas zakłady produkcyjne we Wrzeszczu, a ostatnim zachowanym obiektem pozostał Zakład nr 1 przy ulicy Droszyńskiego w Gdańsku. W 2005 roku został on odkupiony przez polską firmę „Bomilla” z Włocławka, którzy przywróciła historyczną nazwę „Bałtyk”, powróciła do tradycyjnych receptur i wyrobów oraz rozpoczęła produkcję nowych słodyczy. Nowi właściciele, w oparciu o całkowicie polski kapitał rozpoczęli odbudowę marki. Rozwinęli firmę integrując zakład w Gdańsku z nowoczesnymi zakładami produkcyjnymi we Włocławku, zainwestowali w nowe technologie, zwiększyli eksport oraz zaangażowanie w wiele wydarzeń i aktywności prospołecznych. Dzięki ich decyzjom firma wzmocniła swój potencjał i skutecznie konkuruje z największymi, zagranicznymi korporacjami.

Pr

Ostatnia edycja: 20 sierpnia, 2022 o 09:50