Reklama

W Oliwie uczczono ofiary strzelaniny na uniwersytecie w Pradze

Na dziedzińcu rektoratu Uniwersytetu Gdańskiego zapalono dziś znicze w geście solidarności z pogrążoną w żałobie społecznością akademicką Uniwersytetu Karola w Pradze.

Fot. Alan Stocki/UG
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Uroczystość odbyła się dziś o godzinie 11 na uniwersyteckim placu im. prof. Andrzeja Ceynowy.

– Trudno uwierzyć w to, co wydarzyło się wczoraj w Uniwersytecie Karola w Pradze. Nasi naukowcy współpracują z naukowcami czeskimi. Dlatego wciąż będąc w szoku i nie chcąc uwierzyć w tę straszliwą prawdę łączymy się w bólu ze społecznością akademicką praskiej uczelni, z rodzinami, najbliższymi i przyjaciółmi ofiar. Zapalmy znicze oddając im hołd – mówił Piotr Patalas z Centrum Aktywności Studentów i Doktorantów UG.

Do oddających część ofiarom praskiej tragedii, Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Wojewoda Pomorska Beata Rutkiewicz, Komisarz Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim oraz wiele innych osób, które chciały wyrazić solidarność ze społecznością akademicką Uniwersytetu Karola w Pradze.

– Akademicka to jedna wielka społeczność, to jedna wielka rodzina. Ta tragedia zdarzyła się w naszej rodzinie – powiedział rektor UG prof. Piotr Stepnowski, dziękując przybyłym za uczczenie pamięci Ofiar tragedii.

Przypomnijmy, wczoraj na Uniwersytecie Karola w Pradze 24 letni student zabił z broni palnej 14 osób, a następnie popełnił samobójstwo. 25 osób jest rannych z czego dwie walczą o życie.

W praskiej uczelni przebywało wczoraj 3 studentów UG w ramach Erasmusa. Wszyscy są już w domu. Uniwersytet Gdański powiadomił studentów o możliwości uzyskania pomocy psychologicznej w Akademickim Centrum Wsparcia Psychologicznego UG.

Pw

Ostatnia edycja: 22 grudnia, 2023 o 16:24